PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli modeller için motor karter koruma kapağı

lionT-JET
29/09/2009, 12:08
MERHABA ARKADASLAR ARACIMA MOTOR KARTER KORUMA SACI TAKTIRMAK ISTIYORUM.SERVISE SORDUGUMDA BENZINLI MODELLER ICIN OLMADIGINI,DIZEL MODELLER ICIN OLDUGUNU ANCAK SANAYIDE YAPTIRABILECEGIMI SOYLEDILER.TUHAFIMA GITTI:agri:BUNU SERVIS VEYA DISARID YAPTIRABILECEGIM BIR YER VARMI?BU KONUDA YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.

BSK
29/09/2009, 12:30
Ben serviste yaptırdım aracımı alırken. hiç bir sıkıntı yaşamadım.

lionT-JET
29/09/2009, 13:18
pekı ıstanbuldakı servıs nıye yok dedi.ankarada hangı servıste taktırdınız ve malıyetı ne oldu?

BSK
29/09/2009, 13:30
Ağaçlı ümitköyde taktırdım, benzinli için olanı dediler, araç şase numarasından baktılar yedek parçaya , 82 lira kdv dahil taktılar. Tek parça, sanırım 2 parça daha takılabiliyor ama bana takılan yeterli geldi motor altına su çakıl falan gelmesin diye taktırdım ben, işe de yarıyor sayılır.

GP COSKUN
29/09/2009, 14:17
serviste takılan bakalitten yapılmış bi arkadaşım takmıştı
benzinli araç

lionT-JET
29/09/2009, 14:39
serdar bey takılan parca sacmı?bakalıtmı?herhangı bır sorun yasadınızmı?acıkcası ben sac taraftarıyım.motorun altını komple kaplıyormu?

lionT-JET
29/09/2009, 14:44
bakalıtın fıyatı 120tl+40tl ıscılık dedıler dogrumudur?

BSK
29/09/2009, 15:03
Yok plastik bir parça takılan sağlam birşey değil , zaten sağlam da olmaması lazım ki kaza anında motor sürücü kısmına girmek yerine kulaklarından kopup yere düşmeli. Tamamen plastik olması lazım, iç kısmında motora bakan kısmında metal kaplama var ama ısıyı yansıtacak çok ince bir metal parça.

ABNEW
29/09/2009, 15:09
Suat, benim aracımda standart olarak mevcut.Bence diğer modellere de rahatça olur.Servise bunu belirterek çözüm arayabilirsin,

Parça oldukça hafif ve plastik malzemeden yapılmış, sanayide sacdan yaptırmamanı öneririm...

lionT-JET
29/09/2009, 17:29
Arda bakalıt olanı taktırmak mantıklı ıse servıse taktırırım.pekı fıyatı 120 tl+40 tl de ıscılık normalmı?82 tl takması dahıl fıyat var?

ABNEW
29/09/2009, 17:56
Bence fiyat normal, serviste uygun parçayla montaj yapılması daha mantıklı...

Romeo_er2
30/09/2009, 00:15
serviste orta parça 120tl civarıydı burda..ben eski puntoma taktırmıştım..şu ankinde orjinalden 3 parça kapakta var..

ocean_1919
30/09/2009, 00:32
Ben bugün sordum 100 tl dediler parça fiyatına, işçilik dahilmidir bilmiyorum. Fabrika çıkışı sadece benzinlilerde varmış, dizellerde yokmuş. Sanırım t-jet leri kastetdiler. Servis görevlisi kaza anında motorun düşmesi gerektiğinden bahsetti ancak istersen takarız dedi. Kaza anında benzinli motorun aşağı düşmesi ile dizelin düşmesi arasında fark olabilirmi diye tereddüt ediyorum. Yani şaseye bağlantı şekilleri açısından bir fark varmıdır? Ve neden t-jetlerde fabrika bunu koymuşda diğerlerinde koymamış bunun mantığı ne olabilir?

GP COSKUN
30/09/2009, 00:47
ya zaten serviste takılan parça bakalit kaza anında o darbeye nasıl dayanacakmış
ne yani plastikten alt koruma takacaksınız kaza esnasında motoru tutacak ve düşmesinimi engelleyecekmiş
o servis elemanı galiba kazalardaki darbe kuvvetinin ne olduğunu bilmiyor

Romeo_er2
30/09/2009, 00:53
bence dizeller için gerekli bir parça..zaten motor kışın sıcağı hiç koruyamıyor..arkadaşımın ısınan motorunun rölantide hararetinin düştüğünü görmüştüm..

ocean_1919
30/09/2009, 01:08
ya zaten serviste takılan parça bakalit kaza anında o darbeye nasıl dayanacakmış
ne yani plastikten alt koruma takacaksınız kaza esnasında motoru tutacak ve düşmesinimi engelleyecekmiş
o servis elemanı galiba kazalardaki darbe kuvvetinin ne olduğunu bilmiyor
Kaza anında mutlaka motor düşecektir dediğiniz gibi sonuçta kırılabilen bir parça. Ancak bir anlık gecikme meydana getiriyorsa ki bunu bilmiyoruz bahsedilen sakınca bu olabilir.
t-jetlere konulduğu halde maddi kaygılarla diğer modellere konulmamışsa güvenlik açıklaması hikaye demektir.

Buremir
30/09/2009, 01:14
bu karter koruması ile ilgili bir sürü tereddüt ve bilgisizlik var maalesef

ben elimden geldiğince ilgilenen arkadaşlara bilgi vermek isterim

1.si karter korumanın hem dizel hemde benzinli modeller için olanı var farkı ise dizeller benzinlilere oranla daha sesli çalıştığı için dizellerin karter korumasının iç kısmında izalasyon keçesi vardır başka hiç bir fark yok.

2.si hiç bir yerde zaten punto için orjinal olarak sac yani metal muhafaza bulunmamaktadır ve takılması da zaten tavsiye edilmez kaza anında motor kabin içine zarar vermesin diye çünki zaten burada amaç motoru pislikten ve çamurdan koruyarak ses izalasyonu sağlamak yoksa sac korumada ezilerek zarar verecektir.

3.sü ise tamamen bir koruma istiyorsanız Arda bey'in aracında olduğu gibi yani artı olarak 4 adet parça ilavesi ile bu korumayı yapabilirsiniz ya da sadece karter koruması taktırırsınız fiyatı ise 82 tl dir.

xcruelx
30/09/2009, 11:36
Bende 120 ytl taktırmıstım servisten. Az daha bana sac tan takıyorlardı. (baska bir servis) sac olanı kesinlikle tavsiye etmiyorum. diğerini rahat takıyorlar. Bende başta aynı sizler gibi düşündüm. Tjet konulmus ise bizde koyabiliriz diye düşünüyorum. Bildiğim kadarı ile tjet emotionda altı 4 parça olarak komple kapalı.

lionT-JET
30/09/2009, 14:45
arkadaslar acıkcası ben sac taraftarıyım.motoru alttan gelecek bır darbeye bakalıt nasıl ve ne kadar koruyabılır?cunku daha oncekı araclarımda hepsı sac ıdı ve de allah gostermesın kaza anında motorun yere dusmesı olayını da anlamıs degılım.onden kaza yapan aracın motorun sadece motor kulagı kopar ama bır sekılde yere dusmez.

Romeo_er2
30/09/2009, 22:28
bu karter koruması ile ilgili bir sürü tereddüt ve bilgisizlik var maalesef

ben elimden geldiğince ilgilenen arkadaşlara bilgi vermek isterim

1.si karter korumanın hem dizel hemde benzinli modeller için olanı var farkı ise dizeller benzinlilere oranla daha sesli çalıştığı için dizellerin karter korumasının iç kısmında izalasyon keçesi vardır başka hiç bir fark yok.

2.si hiç bir yerde zaten punto için orjinal olarak sac yani metal muhafaza bulunmamaktadır ve takılması da zaten tavsiye edilmez kaza anında motor kabin içine zarar vermesin diye çünki zaten burada amaç motoru pislikten ve çamurdan koruyarak ses izalasyonu sağlamak yoksa sac korumada ezilerek zarar verecektir.

3.sü ise tamamen bir koruma istiyorsanız Arda bey'in aracında olduğu gibi yani artı olarak 4 adet parça ilavesi ile bu korumayı yapabilirsiniz ya da sadece karter koruması taktırırsınız fiyatı ise 82 tl dir.

yanlışını düzelteyim benim 1.4 8v benzinli aracımın karter muhafazasında izolasyon keçesi mevcuttu..parça standart her model için..

xcruelx
01/10/2009, 09:59
arkadaslar acıkcası ben sac taraftarıyım.motoru alttan gelecek bır darbeye bakalıt nasıl ve ne kadar koruyabılır?cunku daha oncekı araclarımda hepsı sac ıdı ve de allah gostermesın kaza anında motorun yere dusmesı olayını da anlamıs degılım.onden kaza yapan aracın motorun sadece motor kulagı kopar ama bır sekılde yere dusmez.
Arkadasım yalınıyorsun. İnternette bir arat. Sanırım top gear ın carpma testi video sundan görmüştüm. Alltan kameraları var onların. Carpma anın birde alttan kaydediyolar. Grande punto çarpma testinde motor aşağı düşüyor. Karter koruma bakelittende olsa amacı darbelre koruma değil. Yağmur camur toz karşı koruma. Birde altını hafif sürtüğünüzde sürtme sesini duyunca devam etmeyi kesiyorsunuz. Böyleliklede koruma yapmış oluyor. Zaten hızlıca gelip altını çok sert vurursanız koruma yapmaz. Gerçi sactanda yaptırdıgınız çok sert çarpışlarda koruyama darbeyi oldugu gibi iletir. Eğer kalın saçtan yaparsanız ozaman darbeyi tutar fakat bu durumda ağır olacagı için aracın dengesi boza bilir diye düşünüyorum.

Refiner
01/10/2009, 16:53
Fabrika çıkışı olarak benim arabamda da yoktu. Serviste taktırdım bakalit koruma plakasını. Fiyatı 120 TL idi sanırım.

lionT-JET
01/10/2009, 18:18
ıkı servıse sordum bırı 85tl dıgerı 120 tl soyledı.hangısını almalıyım?

Buremir
02/10/2009, 00:01
yanlışını düzelteyim benim 1.4 8v benzinli aracımın karter muhafazasında izolasyon keçesi mevcuttu..parça standart her model için..

yanlışımı düzelt ama 1.4 8v puntonda olması mümkün değil varsa da sonradan takılmıştır çünki şu an sadece 1.4 tjet sport fun modellerinde fabrika çıkışı muhafaza mevcut

ABNEW
02/10/2009, 00:08
yanlışımı düzelt ama 1.4 8v puntonda olması mümkün değil varsa da sonradan takılmıştır çünki şu an sadece 1.4 tjet sport fun modellerinde fabrika çıkışı muhafaza mevcut

Cengiz, sanırım sonradan orijinal alt koruma taktırılmış...

Buremir
02/10/2009, 00:13
Cengiz, sanırım sonradan orijinal alt koruma taktırılmış...

o belli zaten de öğretelim diye yazdım :)

lionT-JET
06/10/2009, 14:34
merhaba arkadaslar motor ıcın karter koruma boylemıdır?yanılmıyorsam bu resmıde sıteden ındırmıstım.bakalıt parca bu sekılde motoru komple kaplıyormu?bılgı verırsenız sevınırım.

xcruelx
06/10/2009, 14:59
ben göremiyorım resmi

lionT-JET
06/10/2009, 16:39
resim ilk mesajda konu baslangıcında gozukuyor.

arkadaslar resmı eklıyorum.

ABNEW
06/10/2009, 22:54
Benim aracın alttan görünüşüdür :)

lionT-JET
07/10/2009, 09:40
arda yarın aracı servıse goturup senın araca aıt olan koruma kapagının resmını gosterecegım.bakalım ne dıyecekler?bakalıt parca ıcın 85 tl dıyende var?120 tl dıyende?parca aynımıdır yoksa farklımıdır?

xcruelx
07/10/2009, 09:47
Ben sadece motor altına gelen kısmını taktırmıstım. 115 yada 120 ytl di sanırım. Tamamen orjinaldir. Tjetlerin altında standart geliyor zaten. istersen diğer araclara takabilirler. bu haliyle sorun yoktur zaten.

Ardanın aracındaki 3 parça dır. Orjinal oalrak T jetlerde motor altı 1 Eksoz solunda ve sağında arkaya uzanan parçalar ise 2 ve 3 şekliğinde dir. Karter koruma olarak 1 numara lı olan satılıyor. dedikleri o dur. Fiyat olayıda yukarda belittiğim gibi idi. Ucuzunu bulursan o başka.

lionT-JET
07/10/2009, 09:58
benım t jet'ın altında yok.herhalde 3 kapılı sport versıyonlarında standart.servısın bırı 85 tl dedı.forumda bazı arkadaslar 85 tl bazılarıda 120 tl demıs.kafası karısıyor ınsanın.aracı hafta ıcı kullanmıyorum ama yarın servıse gostermek ve bılgı almak ıcın getırıcem.yarın buyuk ıhtımal karar verırım.aynı parcaysa 85 tl olanı taktırırım.

ABNEW
07/10/2009, 14:40
Benim aracımın altındaki koruma tek parça halinde takılıp çıkarılmakta.Bunlara ilaveten 2 tane de sis farı koruması mevcut.Servisteki alt koruma çeşidini bilemiyorum ama denildiği gibi benim aracımda standart olarak bulunmaktaydı...

gakkan
07/10/2009, 16:11
ben de yoktu ilk geldiğinde ama servisten çıkmadan taktırdım sanırım 80 kusurdu.Plastik bir koruma,amaç dendiğ gibi çarpma anında sürtme sesisini duyup önlem alma.Bir de yoldan kayacak çakıl taş vb maddelerden karteli korumak.sağlam bişi deil,toz kir pas ve sesi kesmesi bakımından biraz işe yarıyor.Şimdi olsa gene taktırırım.Yoksa karteli vurcammı diye stress olur dururdumm:)) Sanırım altı tamamen kaplayanları da varmış.Belki düşünülebilir.Ses yalıtımına katkısı olabilir;)

lionT-JET
07/10/2009, 16:22
yarın ıkı tane servıse gıdıp konusacagım.benım aklıma ardanın tjet'ındekı gıbıyse hıc dusunmeden hemen taktırırım veya 1+2 parca seklınde ıse bu parcaları taktırmayı dusunuyorum.

merhaba arkadaslar aracım ıcın karter muhafazasını dun sıparıs verdım.benzınlı arac ıcın yoktur dıye bır sey de demedıler.85 tl oldugunu bır kac gune kadarda gelecegını soyledıler.oysa bırmotta parca stokta vardı,ama ben her zaman gıttıgım servısı tercıh ettım.

RAMSEY
07/11/2009, 13:00
arkdaşlar ben daha dün taktırdım...benzli ve dizel için farklı...işçilik dahil 85 lira...

clax22
07/11/2009, 20:53
bende sipariş verdim 2 hafta oldu nerdeyse hala gelecek

Sean_Constantine
15/11/2009, 22:20
bakalit olarak taktıran arkadaşlar bir resim upload ederlerse herkes için daha açıklayıcı olur bende taktırmayı düşünüyorum...

xcruelx
16/11/2009, 08:33
bakalit olarak taktıran arkadaşlar bir resim upload ederlerse herkes için daha açıklayıcı olur bende taktırmayı düşünüyorum...
Senin mesajın hariç 10 mesaj üstüne bakarsan göreceksin resmi.

Sean_Constantine
16/11/2009, 17:30
Senin mesajın hariç 10 mesaj üstüne bakarsan göreceksin resmi.

arkadaş onu internetten bulmuş bakalit mi saç'mı tam belli değil....2 si de olabilir...

xcruelx
17/11/2009, 16:31
Bakalit ten olan orjinal servislerde satılan ve t jetlerin altında standart gelen karter korumadır.

Ayrıyeten o arkadasımızın mesjının hemen altında resmin sahibi olan arkadasımız olan ABNEW (Arda BULUT) un mesajı var.

Muhendis06
21/11/2009, 17:02
Fotografta gosterdiginiz ornekte bir eksiklik oldugu kanaatindeyim. Yag tahliye tapasina erisim icin pencere birakmamislar komple kapatmislar altini. Bakim icin dezavantaj yaratiyor bu durum. Acaba bu degisiklik yeni mi yapildi?

ABNEW
21/11/2009, 17:38
Fotografta gosterdiginiz ornekte bir eksiklik oldugu kanaatindeyim. Yag tahliye tapasina erisim icin pencere birakmamislar komple kapatmislar altini. Bakim icin dezavantaj yaratiyor bu durum. Acaba bu degisiklik yeni mi yapildi?

Maalesef öyle bir kapak yok, en azından benim aracım için durum böyle:)Yağ değişimi için alt koruma komple sökülmekte...

GP COSKUN
21/11/2009, 18:44
artık çoğu servislerde vakumlu yağ tahliye pompası kullanılıyor
belkide bu yüzden tapanın olduğu bölüm kapalı bırakılmış olabilir

lionT-JET
01/12/2009, 16:07
merhaba arkadaslar aracıma bayramdan once karter korumayı taktırdım.kdv dahıl 108 tlye taktılar.guzel duruyor ama sankı bır parca asagıda durdugundan bıraz cabuk altını surtuyor gıbıme gelıyor.bakalıt parcayı taktılar..