PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı yakıt verisinde hata payı

signum
25/09/2009, 22:53
1.5 senedir GP kullanıyorum ve Her yönüyle çok memnunum arabamdan da.

Daha önce bahsi geçti mi bilemiyorum ama, son zamanlarda dikkatimi yol bilgasayarının iyimser yakıt sarfiyat verisi çekti. Elimden geldiğince sakin ve 100km sürati geçmeden kullanıp benzin sarfiyatına dikkat etmeye çalışıyorum, bu yüzden de sıklıkla kontrol ediyorum harcamamı.

Son seferinde, full depo benzin doldurduktan sonra ikaz lambası yanana kadar 598km yaptım ve tekrar depoyu full doldurduğumda 37.3lt benzin aldım. Buna göre 6.24lt/100km gibi bir değerde sarfiyat hesaplıyorum gerçekte. Ancak yol bilgasayarı sarfiyatımı bu kadar mesafe için 5.7lt/100km olarak gösteriyor.

Kabul edilebilir de olsa %10luk bir hata ortaya çıkıyor bu hesaba göre. Acaba bu GP için normal midir? Sizin de dikkatinizini çekti mi?

LeoN48
25/09/2009, 23:01
Valla üstat, benim gözlemlerimde yol bilgisayarında yazanla gerçek sarfiyat birebir aynı çıktı. Gittiğim km'yle verdiğim parayı oranlayınca yol bilgisayarında yazan değerin aynısı çıktı.

GP COSKUN
25/09/2009, 23:32
çok az bir hata payı olabilir fakat benimde daha önce yaptığım ölçüm yol bilgisayarına
tamamen uyuyordu
belki ilk doldurduğunda tabanca atınca doldu deyip bıraktıysa pompacı fark etmiş olabilir

makeles
26/09/2009, 00:11
rölantide yaktığınızı hesaplamıyor hele klima açık bekliyorsanız bi hayli tüketiyorsunuz.. bende yol bilgisayarı 0.3 den fazla sapmıyor..

GP COSKUN
26/09/2009, 00:30
rölantide yaktığınızı hesaplamıyor hele klima açık bekliyorsanız bi hayli tüketiyorsunuz.. bende yol bilgisayarı 0.3 den fazla sapmıyor..

çok haklısın bunuda göz önünde bulundurmak lazım tabi

makeles
26/09/2009, 02:14
rölantideki değerleri ölçmüyor diye biliyorum.. yol bilgisayarını sıfırlayıp ortalama tüketimi açıp klimayı açtığında değer değişmiyor anlık tüketimi ise ölçmüyor.. bize göstermeden ölçüp ortalamaya ekliyorsa bilemiyorum..

signum
26/09/2009, 09:37
Cevaplarınız için teşekkürler.
Dediklerinizde çok haklısınız fakat rölantide bırakmıyorum hiçbir zaman arabayı. Sürekli TEM üzerinden aynı yolu gidip geliyorum yalnızca şehir trafiğine girmeden, dur-kalk da pek yapmıyorum yol açık olduğundan.
Hatta her zaman viteste kullanıp boş vitese de hiç geçmiyorum yoldayken. Boş vitesteyken de düzgün göstermeyeceğini düşünüyorum yol bilgisayarının.

Beni de şaşırtan zaten bu oldu. Normal bir sürüşte böylesine bir fark biraz garip geldi.
Yeniden doldurup tekrar bir ölçeceğim, bakalım aynı hatayı görecek miyim bu sefer de.

Sizce başka bir neden olabilir mi?

makineman
26/09/2009, 10:32
Bende de daima yol bilgisayarı gerçek tüketimden 0,2-0,3 lt az gösteriyor. Bu da %5 gibi bir hata yaptığı anlamına geliyor. Sanırım bizim yol bilgisayarlarımızın çalışma yapısı bu şekilde.

serdar2362
26/09/2009, 12:35
Ben arabayı aldığımdan beri defter tutuyorum. Hertürlü harcama ve mesafeyi 1:1 not alıyorum. Benim hesaplarımla araba verisini kontrol ettiğimde fark olmadığını gördüm.
Daha önce bende boşa atma hastalığı vardı. Boşta daha çok yaktığını öğrendiğimde denedim ve gerçekten anlık tüketim değerine baktığımda vitesten attığımda fazla yakıyor.
Şehir trafiğinde o kadar çok bekleme oluyorki rolantide çalışırken ne kadar fazla yakıt harcadığımızı hissedemiyoruz. Özellikle iş çıkışı gittiğiniz yolun süresi ile lambalarda bekleme süresini bi hesaplayın bakalım ne kadar sürüş yapmışsınız ne kadar beklemişsiniz, demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum.

serdar2362
26/09/2009, 15:35
Beklemeden çok yakıtı etkileyen tekrar arabayı kaldırıp hızlanmaya çalışmaktır.

+1

ABNEW
26/09/2009, 23:39
Benim elde ettiğim değerler de neredeyse yol bilgisayarıyla aynı olmakta,

Bir de bence rolanti hesaba katılmakta, çünkü rolantide beklerken de anlık değişmese bile ortalama yakıt tüketim artmakta...

fatihhhh
28/09/2009, 08:20
ben 2007 de denediğimde, yol PC si ile gerçek değer birbirini tutuyordu.
geçenlerde gene denedim., 0,4 lük bi yanılma oldu.
gerçekte 4,3 yakmışım, ama yol PC si 3,9 gösteriyordu.

isocan
28/09/2009, 17:18
0,2 litreden fazla değişim olmuyor. oda şehir içinde çok kullandığımda. çünkü durdurken hesabı düzgün yapamıyor. her zaman aynı pompadan alıyorum. ve tabanca attıktan sonra 1.5 lt daha ilave ettiriyorum.

makeles
29/09/2009, 17:00
Bilgisayarı sıfırlayıp arabayı rolantide çalıştırın. Ortalama tüketim ekranını açın ve izleyin.

sıfırlayıp 20 dakika bankaya gittim döndüğümde ortalama tüketim 0.0 idi.. klima açık ya da kapalı hareket yoksa kesinlikle hesaplamıyor ya da bende bu şekilde..

GP COSKUN
29/09/2009, 17:25
sıfırlayıp 20 dakika bankaya gittim döndüğümde ortalama tüketim 0.0 idi.. klima açık ya da kapalı hareket yoksa kesinlikle hesaplamıyor ya da bende bu şekilde..

mehmet ali yaptığın tespitte son derece haklısın
araçlarımızdaki yakıt tüketimi ölçüm yazılımı hesaplamayı yaparken şanzıman dişli oranı tekerlek dönüş hızını motor devirini alarak hesaplamayı yapıyor
dolayısıyla araç hareket etmeden hesaplama yapılamıyor
işte bu yüzden hareket halinde iken boşa attığınızda saedece göstergede
2,0 ölçümünü görüyorsunuz
birde şunu eklemeliyim aracınızın jant ve lastik ebatlarını değiştirdiyseniz
hem yakıt tüketiminiz yalnış ölçülüyor hemde km saatindeki hızınız yalnış ölçülüyor demektir buna ilave olarak dolayısıyla mesafe sayacınızda yalnış ölçüm yapar
çünki şanzımanınıza bağlı olan km dişlisi orjinal değerlere göredir
km dişlisinin üzerindeki diş sayısı orjinal jant lastik ebatlarınıza göre ölçülendirilmiştir
saygılarımla

ABNEW
29/09/2009, 17:54
araçlarımızdaki yakıt tüketimi ölçüm yazılımı hesaplamayı yaparken şanzıman dişli oranı tekerlek dönüş hızını motor devirini alarak hesaplamayı yapıyor
hem yakıt tüketiminiz yalnış ölçülüyor hemde km saatindeki hızınız yalnış ölçülüyor demektir buna ilave olarak dolayısıyla mesafe sayacınızda yalnış ölçüm yapar
km dişlisinin üzerindeki diş sayısı orjinal jant lastik ebatlarınıza göre ölçülendirilmiştir
saygılarımla

Coşkun, anlık tüketim 2.0lt/100km olarak görünse de ortalama tüketim miktarı bekleme yaparken artmakta.Yani mesela ortalama tüketimim 6.5lt/100kmdeyken aracı rolantide 1-2 dk çalıştırıyorsam (Tabi ortalama tüketim verisinin elde edildiği mesafe de önemli değişimde) bu süre sonucunda ortalama tüketim 6.6 hatta 6.7lt/100km lere çıkmakta.Bunu gerek şimdiki aracımda gerekse mjtd de gözlemledim defalarca,

Bana göre bu veriler hesaplanırken motor için gereken anlık benzin miktarı dikkate alınmakta...

GP COSKUN
29/09/2009, 18:05
ardacım haklısın
yol bilgisayarı rolantide beklediğin süre içindeki yakıt tüketimi otomatik olarak 2,0 olarak tanımladığı için bunu ortalama değeri hesaplarken anlık tüketime ekleyip ortalamayı veriyor

arkadaşları daha iyi aydınlatabilmek için bu konuyla ilgili benim şirket araçlarını kullanan şöförlere verdiğim birifingte bu konuyla ilgili olarak hazırladığım bir rapor mevcut
akşam eve gidince o raporu yazıp daha detaylı bir açıklamada bulunabilirim
saygılarımla

ABNEW
29/09/2009, 18:22
Evet Coşkun ben de onu demiştim.Rolantideki tüketim de ortalama tüketimi etkilemekte.Tabi bu etkileşim yapılan mesafeyle ters orantılı.Yani ortalama tüketim mesafesi kısaldıkça rolantideki tüketimin ortalamaya etkisi fazla olmakta...

onurcan
29/09/2009, 18:28
arkadaşlar 1 lt 97 oktanlı benzinle kaç km gider şehir içinde ortalama deneyen varsa paylaşsın benim araç sanki çok yakıyor gibi...

ABNEW
29/09/2009, 18:31
arkadaşlar 1 lt 97 oktanlı benzinle kaç km gider şehir içinde ortalama deneyen varsa paylaşsın benim araç sanki çok yakıyor gibi...

Özcan, kullanıma göre değişse de bence yaklaşık 15km gitmesi gerekiyor...

makeles
29/09/2009, 18:32
bu durumda hesaplıyor ama sonradan mı ekliyor diyorsunuz? trip A reset sonrası 20 dakika klima açıkken rölantide çalıştı ortalama tüketim "0.0" hiç değişmedi..

80-90km/h sabit hızda giderken klimayı açınca 0.3-0.5 civarı artıyor normalde.. hareketsiz iken rölantideki tüketimi hesaplamıyor bence..

onurcan
29/09/2009, 18:59
Özcan, kullanıma göre değişse de bence yaklaşık 15km gitmesi gerekiyor...

beim araç çok yakıyor 11 km geçmiyor şehir içinde.. birde yol bilsayar verileri dur kal yaparken farklı şehir içinde farklı uzun yolda farklı veriler gösterir ona kafayı takmamak lazım...

GP COSKUN
29/09/2009, 23:30
arkadaşlar yol bilgisayarıyla ilgili detaylı bilgiyi teknik yardım bölümünde
YOL BİLGİSAYARI DETAYLI RAPOR adlı konuda bulabilirsiniz
saygılarımla

ocean_1919
30/09/2009, 00:56
saygılarımla

Hareket halindeyken aracı boşa attığımızda yol bilgisayarı ----- olarak mı gösteriyordu, yoksa 2.0 olarak mı yazıyordu?:g0000000:
Ayrıca bugün carbon clean yapıldı. km sabit olmasına rağmen ortalama tüketim artmış. Yani araç sabitkende ölçüm yapılmış.

GP COSKUN
30/09/2009, 08:33
araç rolantideyken yol bilgisayarında gözüken 2,0ibaresi sizin rolantide çalışırken 1 saatte tüketeceğiniz miktarı gösterir
örnekleme yaparsak
diyelimki 100 km lik bir yolu 6 lt yakıt tüketimiyle kat ettiniz ve bu yol boyuncada ışıklar duraaklamalar derken 10 dakika rolantide çalıştı arabanız
işte yol bilgisayarı ortalama tüketimi hesaplareken 10 dakikada ne kadar yakıt tükettiğinizide hesaplayıp ortalamaya katıyor
ancak rolantideyken ölçümü sadece süre bazında yapıyor

ABNEW
30/09/2009, 16:55
bu durumda hesaplıyor ama sonradan mı ekliyor diyorsunuz? trip A reset sonrası 20 dakika klima açıkken rölantide çalıştı ortalama tüketim "0.0" hiç değişmedi..

80-90km/h sabit hızda giderken klimayı açınca 0.3-0.5 civarı artıyor normalde.. hareketsiz iken rölantideki tüketimi hesaplamıyor bence..

Mehmet, belirli bir km gitmek gerekmekte.Ortalama tüketim ilk başta --- olarak gösterilmekte, sanırım 1km sonrasından itibaren rakam vermeye başlıyor.Bundan sonra rolantide beklerse bu değer artış gösterir...

makeles
30/09/2009, 17:37
evet hesaplıyor ilk kilometrelerde 0.2-0.4 arası oynatıyor sonrasında ortalamayı pek değiştirmiyor.. saatlerce klima açık beklemek lazım herhalde.. hata yokmuş..

ABNEW
30/09/2009, 17:50
evet hesaplıyor ilk kilometrelerde 0.2-0.4 arası oynatıyor sonrasında ortalamayı pek değiştirmiyor.. saatlerce klima açık beklemek lazım herhalde.. hata yokmuş..

Haklısın Mehmet, söylediğim gibi yol uzadıkça doğal olarak rolantinin ortalama tüketime etkisi düşmekte...

style07
02/10/2009, 11:07
Bende bir gözlemimi paylaşacağım yol bilgisayarının verdiği değer 6,4 litre bu da litresi 2,67 den aldığım mazotla 170 kuruş yapıyor km başına benim yol bilgisayırını kullanmadan aldığım litre ve yaptığım km degerlerinde aldığım değer ise km başına 1,66 kuruş bence gayet makul bilmem sizler ne düşünürsünüz.

hazemanyagi
05/10/2009, 02:15
ya benim aracimda yokus asagi viteste uygun hizda giderken dahi 0.0 yakit tuketimi olacagina 2.0 yaziyor cok gicik oluyorum neden?