PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol tutuşu için destek

lionT-JET
25/09/2009, 12:49
Merhaba arkadaslar benım aracımın 15" jantını 16" jant'a cevırmek ve 3.5cm eibach yay yapmak ıstıyorum.Aracın yol tutusunu nasıl etkıler?Aracın yol tutusu arac 3 kısı ve bagajda doluyken cok guzel ama bosken yuksek hızlarda tedırgın edıcı olabılıyor.(180 ve>)Bu konuda yardımlarınızı ve yorumlarınızı beklıyorum.Iyı forumlar

batuhann80
25/09/2009, 12:54
yol tutusun daha stabil olur,,ama kasis ve cukurlar düsmanın..
bende 3,5 luk taktım...

GP COSKUN
25/09/2009, 13:28
yol tutuşun hisedilir derecede iyileşir

lionT-JET
25/09/2009, 13:53
sırf 16" jant yapmak yeterlımı pekı?

batuhann80
25/09/2009, 14:49
malesef...
16'' takmak sadece arac stabilini bir parca arttırır..
oda taban genişleyecegi için..
yine kasa sallaması cok degişmez...
3,5 cm tavsiyemdir..imkan olsa gel sür ona göre karar ver derdim...

serdar2362
25/09/2009, 15:35
Bir araba dizaynı yapılırken ve özellikle yürüyüş takımları, süspansiyon gibi tasarımlar birtakım mühendislik çalışmaları doğrultusunda belirlenir. Arabanın ağırlığı, yüklü ağırlık amortisör ve, veya yay çapı, yayların kaç sarım olacağı, gelebilecek darbelere göre emisyonu bu donelere göre belirlenir. Yay yüksekliği ile oynamak, teker çaplarını ve kalınlıklarını değiştirmek doğrudan arabanın performansını etkiler. Kalın teker yere tutunmayı artırdığı gibi sürtünme katsayısını da artırır. Araç biraz daha fazla yakar.
Benim düşüncem teker çap veya kalınlığından ziyade lastik yapısı uygun olanı seçmektir

GP COSKUN
25/09/2009, 15:51
serdar abi çok güzel açıklamışsın
bütün yazdıklarının altına imzamı atarım
tebrikler

ArcA
25/09/2009, 16:37
Merhaba arkadaslar benım aracımın 15" jantını 16" jant'a cevırmek ve 3.5cm eibach yay yapmak ıstıyorum.Aracın yol tutusunu nasıl etkıler?Aracın yol tutusu arac 3 kısı ve bagajda doluyken cok guzel ama bosken yuksek hızlarda tedırgın edıcı olabılıyor.(180 ve>)Bu konuda yardımlarınızı ve yorumlarınızı beklıyorum.Iyı forumlar

3.5 H&R kullanıyorum lastikleri değiştirmeden bile gayet süper bir yol tutuş sağlıyor. ancak içi doluyken tedirgin olsan daha iyi olur. aynı virajlara yüklü ve yüksüz bi çok kez girdim. yüklü olan arabayı döndürmek kesinlikle daha zor. dışa doğru açılma eğilimi çok fazla oluyor.
içi boşken yana yattığı için siz tedirgin olmuşsunuzdur. normal yaylar malesef yana fazla yatırıyor.

lionT-JET
25/09/2009, 16:57
ufuk ımkan olsada gelıp test edebılsem:))benım aklıma yatan yay ve orjınal fun jantıdır.yanılmıyorsam ogulcan jantlarını satıyordu veya 17" ıle degıstırmek ıstıyordu.lastıkler turanza er300 ıdı hemde.bunları tavsıye edermısınız?

batuhann80
25/09/2009, 17:52
ufuk ımkan olsada gelıp test edebılsem:))benım aklıma yatan yay ve orjınal fun jantıdır.yanılmıyorsam ogulcan jantlarını satıyordu veya 17" ıle degıstırmek ıstıyordu.lastıkler turanza er300 ıdı hemde.bunları tavsıye edermısınız?
16'' jant + 3,5 yay + turanza er300 muhtesem üçlü :)...
mustafayla bende 16'' düsünüyoruz,,,ebat olarakta lastikte 195/55 16 olarak ama marka olarak toyo proxes t1s alacagız..lastik fiyatı biraz tuzlu ama performans ve görünüs harika...
birde baslıgı düzeltirmisin? :D

tatanga
25/09/2009, 19:57
180 ve üzeri yazmışsın su an pıyasadakı çogu araba o suratte zaten güvenli sürüş saglamaz.yaylarsa sana şehir içinde pek bir avantaj saglamaz bilakis çukur ve setlerde seni yorar aracın ergonomisi bozulur ama uzun yolda bence artısı var. birde virajlar için kule gergisi tavsiye ederim çok abartmazsan viraja girdigin gibi çıkarsın

tatanga
25/09/2009, 19:59
aslında dedigin gibi serdar abi en mantıklısı orjınal olanı degilmi

makeles
25/09/2009, 20:39
şimdiye kadar 180km/h hız üstünde hiç tedirgin olmadım.. ölçüler 185/65/15"
zaten o hızları otoban gibi temiz yollarda yapabilirsin.. t-jet 120 hp nin süspansiyonlar daha iyi diye biliyorum.. rot balansı kontrol ettirin yeter bence..

serdar2362
26/09/2009, 12:14
aslında dedigin gibi serdar abi en mantıklısı orjınal olanı degilmi

Şahsen, arabanın hangi modeli, hangi markası olursa olsun ben orjinalliği koruma taraftarıyım. İyileştirme farklı tabii. Birtakım ekonomikleştirme ve kullanım rahatlığı sağlayan eklentiler yapılmalı diyorum. Geri kalan kısım tamamen teferruat.

batuhann80
26/09/2009, 15:18
zevkler ve renkler bu yüzden tartısılmıyor zaten :D
kişiye özel..

ilkersezgin
26/09/2009, 21:53
arkadaşlar benim araba şehir içinde tatlı virajlarda eğer virajın tam keskinleşen yerinde 20- 30 cm lik asfalt altından kablo geçiriyorlar hani , arabanın önü normal geçiyor ama arka taraf geçerken hafif kıç atıyorviraj yönünün tersine doğru tabiki. bilmem anlatabildim mi? lastikler pirelli çinturato 175 65 15 orjinali.lastiklerin sertliğinden olabilirmi? arka süspansiyonların tam bağımsız olmaması olabilir mi? taban genişliği yada yayla alakalı olabilir mi? bilgisi olan arkadaşlardan yardı istiyorum inanın bazı soruları servise sormak dahi istemiyorum forumu 2006 dan beri takip ediyorum daha yararlı bilgileri hep burdan öğrendim saygılar sevgiler

ABNEW
27/09/2009, 00:12
195 55 16'' e (orijinal ölçü) geçilebilir.Yay ve taban genişliği yol tutuşu olumlu etkiler.Ancak kasıt boş aracın virajda arkasını savurmasıysa değişim çok da hissedilmez.Bence serviste t-jet sport ve fundaki amortisör sistemini araştırmakta fayda var...

MUSTAFAGOKHAN
27/09/2009, 21:56
Merhaba,

ben lastiklerimi yeni değiştirdim. hem kış şartları için hem yol tutuşu için 195/60/15 kumho taktırdım. yol tutuşu hissedilir bir şekilde arttı ancak 1oo km de yakıt sarfiyatı 8 lt den aşağı düşmüyor :(

fatihhhh
28/09/2009, 08:35
Şahsen, arabanın hangi modeli, hangi markası olursa olsun ben orjinalliği koruma taraftarıyım. İyileştirme farklı tabii. Birtakım ekonomikleştirme ve kullanım rahatlığı sağlayan eklentiler yapılmalı diyorum. Geri kalan kısım tamamen teferruat.

katılıyorum.
ekonomi ve kullanım rahatlığı için bişiiler yapılabilir,
daha fazlası teferruattır.
(özellikle hız elde etmek için yapılanlara şiddetle karşıyım,
hız felakettir.
bunca kaza yaralanan ve ölen insanları duyuyoruz,
buna rağmen aşırı hız yapanları kınıyorum.)