PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selam herkese, debriyaj balatası sorunu

birkan
24/09/2009, 00:30
arkadaşlar öncelikle hepinizin geçmiş bayramını kutlarım;

bayramın 2.günü karşıyaka mezarlığında 5. kapıdaki yokuşu tırmanırken, baya da kalabalıktı, araç hata verdi "clutch overheat" ,titreme yapmaya ve gaz almamaya başladı, balatalardan koku geldi, durumu anlayıp kenara çektim.. servisi aradım biraz dinlensin geçer dediler.. neyseki geri dönebildim eve, ancak 1. viteste her kalkışım sarsıntılı oldu, bugün ilk işim servise götürmek oldu.

durumu anlattım, biraz test ettiler, bişey yok gibi dediler yine de bi bakalım v.s., herneyse arabayı bıraktım, direksiyondan da hışırt geliyordu onu da belirttim. birkaç güne haber gelir arabayı gider alırım, ancak şu gerçekki artık inanılmaz soğudum arabadan, garantisi de önümüzdeki hafta son, eğer bişey yok diyerek yapmadan çıkartırlarsa aracı, direk satıp opel alıcam, eğer yaparlar da güzelce teslim ederlerse 1 sene daha uzatıp binicem arabama..

daha önce başına benzeri sorun gelen varmıydı, nasıl sonuçlandı merak ettim?

kalın sağlıcakla..

batuhann80
24/09/2009, 08:43
''clutch overheat=debriyaj ısınması''
gecmiş olsun birkan bey...
birsey sormak isterim..
acaba kacıncı vitesle cıkıyordunuz?ve sık sık durup tekrar tekrar kalkıs yaptınız mı?
ve bazı arkadasların kötü alıskanlıgı gibi ayagınız debriyaj üzerinde tutuyormusunuz?

GP COSKUN
24/09/2009, 11:16
birkan bu sorun araçtan değil senin kullanış tarzınla ilgili muhtemelen rampada dur kalk yaparken devamlı yarım debriyajla kavrama yaparak biraz aracın debriyaj balatasını zorlamışsın sonucundada baskıya devamlı kavrama yapan debriyaj balatan yanmış
daha sonra yüzyi yandığı içinde kalkışta silkeleme dediğimiz baskıya tam tutunamama problemi yaşamışsın
muhtemelen servis baskı balatayı değiştirecektir ve sorunun hallolacaktır
ama belirteyim altındaki opelde olsa mercedeste olsa aynı şey başına gelirdi

h k
24/09/2009, 13:29
arkadaşın arabası dualogic olması lazım , yarım debriyajı kendisi yapmıyor .
ama bu tip otomatikleştirilmiş sahte manuel vitesler (toyota bile) hep balata ısınması sorunu çıkartıyor. markayı suçlamamak lazım . opelin easytronikleri de hiç easy değil.

birkan
24/09/2009, 15:06
araç tiptronik arkadaşlar, belirtmeyi unutmuşum, yani kullancıı hatasından kaynaklı değil..

yokuşta kaldığımda arabayı soğutmak için kenara bıraktım, bu arada taksiye bindim işimi görmek için, taksicinin yalancısıyım"bugün o yokuşta 50 araba kaldı, 40 ı fiat marka" dedi..

az önce servisten aradılar, baskı balatayı iyi niyetime istinaden garantiden değişmişler (incelediler bişey bulamadılar, sırf bana inandıklrı için değiştiler heralde,yersen) ancak bilmemne parçasını garanti karşılamıyormuş o da 70 tl imiş, bende ok yapın dedim.. inşallah bitecek sorunlrımız.

teşekkürler yorumlara,

ilkersezgin
24/09/2009, 18:05
1.3 ler baskı balatayı çabuk yiyor arkadaşlar bunu üzülerek belirtmek istiyorum. benimde viteslerim zor geçmeye başladı bugünlerde servise gösterdim baskı balata değişmesi lazım dediler araba daha 55000 de

ygttt54
25/09/2009, 17:31
Dizel ve düşük motorlu otomatik vitesli araçların hepsinde sorun var ender sorun çıkarmayanlar oluyor ama bi örnek veriyim focusların cvt denilen şanzumanların nerdeyse tamamı arızalı ve artık üretilmiyor die biliyorum balata ısıması ise fiestalrda çok gözüküyor ve kulladğım araç 1.3 opel astra otomatik dil ovasında daha sol şeridi göremedim komyonlarla ii kapışıyodum ama :D yani mutluka bi sorun çıkıyor fiattada çok ender bu sıkıntıları yaşayanları duydum 22 yaşındayım bu 3. arabam ve ilk düz vites arabam ve sıkıntısız arabam neyse inş. sorununu tekrar yaşamassn