PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : El Freni Çekik Gitmek

boyalikedi
22/09/2009, 20:53
Merhaba Arkadaşlar
Otobanda mola verdikten sonra, hareket için el frenini indirdim fakat, el freninin altında bardaklık olduğu için herhalde tam inmedi, son kademede takılı kaldı, yüksek sesle müzik dinlediğim için ikaz sesini de duymadım, 100 km kadar bu şekilde sürmüşüm, fakat yakıt tüketimim aynı kaldı. Bu şekilde gitmek arabaya ne gibi zararlar verir ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

OzzY
22/09/2009, 21:22
en kötü ihtimalle arka balatalar yanmıştır
orta ihtimal arka balatalar zayıflamıştır
en iyi ihtimal hiç bişey olmamıştır

makeles
22/09/2009, 21:31
el frenin yeterince sıkmıyordur büyük ihtimalle hiç bişi olmamıştır.. biraz daha gevşemiş olma ihtimali yüksek..

boyalikedi
22/09/2009, 22:04
Balatalar yansa kokusu gelirdi diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi büyük ihtimal birşey olmadı. Cevaplarınız için teşekkürler

ABNEW
22/09/2009, 22:55
Murat, el freni çekik gitmek hissedilir sonuçlar doğururdu.Zaten kalkış esnasındaki zorlanmadan bu hemen anlaşılırdı.Belki çok hafif düzeyde kampanaları tutuyordur o esnada.Bence yokuşta el frenini çekip aracı tutup tutmadığına bir bak.Eğer çekik halde gitmenin hiçbir etkisi olmamışsa el freninin aracı sabitlemesi de çok zor olacaktır.Muhtemelen el fren ayarı yapılarak eski haline getirilir

femoli
23/09/2009, 10:46
En büyük sorun balatalar ısınıp kor haline gelirdi ve kampana üzereini menevişleştiridi ve inanılmaz koku gelirdi bunlar yoksa hadi size iyi yolculuklar :)

pdr42
23/09/2009, 10:48
yanlıs bilmiyorsam boyle bir zorlamada her araba otomatik olarak el frenini devreden cıkarmıyormu

GP COSKUN
23/09/2009, 11:30
yanlıs bilmiyorsam boyle bir zorlamada her araba otomatik olarak el frenini devreden cıkarmıyormu

el freninin devreden çıkması gibi bir şey söz konusu değil

Merhaba Arkadaşlar
Otobanda mola verdikten sonra, hareket için el frenini indirdim fakat, el freninin altında bardaklık olduğu için herhalde tam inmedi, son kademede takılı kaldı, yüksek sesle müzik dinlediğim için ikaz sesini de duymadım, 100 km kadar bu şekilde sürmüşüm, fakat yakıt tüketimim aynı kaldı. Bu şekilde gitmek arabaya ne gibi zararlar verir ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

anlattığına bakılırsaa bir diş falan çekili kalmış buda muhtemelen anca balatanın yüzeyini tıraşlamıştır
çok az çekili kaldığından bir şey olmamıştır

ABNEW
23/09/2009, 13:01

Mustafa el freni mekanik (telle kumanda) olduğu için otomatik olarak devreden çıkmaz.Belki otomatik el freni olan araçlarda vardır bu devreden çıkma...

OzzY
24/09/2009, 00:49
Mustafa el freni mekanik (telle kumanda) olduğu için otomatik olarak devreden çıkmaz.Belki otomatik el freni olan araçlarda vardır bu devreden çıkma...
ondada bazılarında var bazılarında yok :) cmaxte yok mesela ancak hareket halindeyken çekmek isteyiince çekmiyo ısrarcı olunca kademeli olarak çekiyo. a6da gaza basıldığı an indiriyo

zetalpzet
24/09/2009, 09:00
koku gelmediyse hiç bi sorun yok.en alt kademede balataları kavrayamadığından problem olmamıştır.

callemtras
12/01/2011, 08:58
Arkadaşlar ben de 2011 model punto grande aldım. Lakin çok acemi bir şoförüm. Daha yeni yeni trafiğe çıkıyorum. Bugün el freni çekik 4-5 km gittim. İndiğimde arka tekerleklerden koku geliyordu. Aracın fren kavrama oranını ya da yokuşta el freni tutup tutmamasını test etmedim daha. Balataların yanmış olabileceğini anladım sizin yazdıklarınızdan. Bu durum çok ciddi bir hasar vermiş midir arabaya ? Ve tamiri ne kadara olur ? Masrafı çok mudur ? Yoksa panik yapmamalı mıyım ? Yeni arabadır fazla bir sorun olmaz mı ?

Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler....

Kriminal
12/01/2011, 09:08
El frenı uyarı lambası yanmıyormuydu 100 km nasıl gıttın...

santiago
12/01/2011, 11:36
koku gelmediyse sorun yoktur sadece ayarı gevşemiştir

ZAK1980
12/01/2011, 20:23
Arkadaşlar ben de 2011 model punto grande aldım. Lakin çok acemi bir şoförüm. Daha yeni yeni trafiğe çıkıyorum. Bugün el freni çekik 4-5 km gittim. İndiğimde arka tekerleklerden koku geliyordu. Aracın fren kavrama oranını ya da yokuşta el freni tutup tutmamasını test etmedim daha. Balataların yanmış olabileceğini anladım sizin yazdıklarınızdan. Bu durum çok ciddi bir hasar vermiş midir arabaya ? Ve tamiri ne kadara olur ? Masrafı çok mudur ? Yoksa panik yapmamalı mıyım ? Yeni arabadır fazla bir sorun olmaz mı ?

Aracın motoruna zarar vermemıstır fakat arka kampanalarda asınma olmustur hatta bıtmıstır belkı 5000 km de sıvı kontrolune gıttıgınde arka kampanalarada baksın servıs sadece fren balatası degısır en fazla

takres
12/01/2011, 20:29
otomatik el freni olan araçlar da kendi hemen bırakıyor zaten A6 da bu şekilde ve hareket halindeyken de el freni çekilince süper bi frenleme yapıyor...

Du Hast
12/01/2011, 22:48

birşey olmaz kormayın.
olacak en fazla arka balata değişimi olur..

WiSTaRiA
12/01/2011, 23:55
1 diş çekilen el freninden bişey olmaz...

USTA
13/01/2011, 09:09
1 dişten birşey olmaz...

Misafir
13/01/2011, 09:39

El freni yarım kavramada, en kötü ihtimalle balatalarınız aşınmış olabilir. Ancak araç yeni olduğu için aşınma miktarının size sıkıntı yaratacak boyutta olduğunu düşünmüyorum.

Punto_Can
13/01/2011, 13:02
ben bir keresinde eski 206 aracımda yarım çekik el freni ile 15km kadar yol gittim, koku vs. birşey duymadım, o zamanlar aynalara da fazla bakmıyorum tabi :) araçtan bir indim, arka taraf toz duman, sonra babam servise götürüp bişiler yaptırdı ama ne olmuştu bilmiyorum :)

serkan86
13/01/2011, 13:28
4 diş çektiğinde araç yokuş aşağı iken duruyorsa bir sorun yoktur...

siz 1 diş çekili gitmişsiniz gibi görünüyor...

tacan
13/01/2011, 17:31
el freni çekik unuttuğunda ilk kalkış anında farketmezseniz sonra farketmek zor oluyor hele kampana ise dahada zor ...
eğer diyelimki el frenini unuttuğunuzun farkına vardınız sakın arabayı o halde durdurmayın yoksa durduğunuzda sıcaklıktan dolayı genleşme ile kitlenir kalabilir tekerlekler sonrasında indirseniz bile bi etkisi olmaz el freninin ( 2006 yılında BMW de başımıza geldi araba çekici ile servise taşındı :)
seyir halinde el frenini indirin ve bir süre daha kullanmaya devam edin bırakın biraz soğusun sonrasında arabayı durdurabilirsiniz...

cesur
27/03/2011, 20:40
bugün el freni çekiliyken kalkmışım farkında olmadan kafam biraz dalgındı araba da nasıl olduysa öylece kalktı ben trafiğe çıktım .hala anlamıyorum araba nasıl gidiyo.ama sürekli de stop ediyodu kırmızı ışıkta fark ettim ki el freni yukarda bi koku geliyo arabadan ki iğrençti. ama arabanın içinde değil tekerlekten geliyo sanki sigorta yanmış gibi bi koku. indim baktım bşey yok tehlkeli bir durum olmuşmudur ki . hem el freni çkili araç nasıl kalkar hala aklım almıyo bukadarda acemilik olmaz ki.şimdi arabaya bişey oldumu acaba işin yoksa orduya servise taşın gene zamanımda yokki. arabayı parka bıraktım ama içim içimi yiyor acaba arabayı çalıştırınca bişey olurmuki bir forumda birisi demiş koku geliyorsa yangın çıkar benim fren de baya bir çekiliydi normalde arabayı durduğumda çektiğim kadar . neyapim bilemiyorum...

tayfux
27/03/2011, 21:57
bişey olmaz hocam bende gittim eski aracımla hiçbir sorun yaşamadım :D

cesur
28/03/2011, 08:59
:) umarım olmaz ...

Misafir
28/03/2011, 09:41
El freni tam çekili halde olsaydı kalkamazdı araç. Yarım konumda kalmış belli ki. Bu şekilde (2,3 km de değil ama) uzun kullanımda balatalara hatta debriyaja dahi zarar gelebilir.

zafermutlu
28/03/2011, 09:51
aracta el freni tam çekili kalkabiliyorsanız , zaten o el freni tutmuyor demektir.. bir dişten bir şey olmaz.. tutup tutmadıgını dik bir rampa da durun el frenini çekin arkaya kaymıyorsa ( dikkat edin arkada araç olmasın:)) tutuyor demektir..

cemal arslan
28/03/2011, 10:57
el freni tam çekili ise...2 zararı olacaktır...

1. sürüş mesafesine göre arka fren balataları yanacaktır...lokum gibi yumuşacık olacaktır...pis bir koku salacaktır...mesafe ve el freni pozisyonuna göre ...ya balataları değiştirirsiniz yada kullanmaya devam edersiniz...

2. baskı balatayı zorlayıp aynı şekilde baskı balatayı da yakacaktır...yine pis bir koku çıkacaktır fren balatası ile baskı balata kokularını ayırmak için kokunun nereden geldiğini çok iyi "koklamak" lazım :)

1-2 diş çekili ise pek zararı olmaz...ancak bu birazda el freni telininin gerginliğine ve arka fren balatalarının yeni olup olmadığına bağlı olarak değişir...

ancak her 2 durumda da en fazla arka fren balataları gider....bununda masrafı 100 lira falan tutar...

eğer tam çekili ise ...dua edin...baskı balatayı zorlamamış olun....

cesur
28/03/2011, 15:19
hayır tam çekili değil miş 2 diş falan mış bugün servise götürdüm küçük bir test yaptı hafif rampada bişey yok dedi en azından içim rahatladı ama o bahsettiğiniz pis koku vardı arka tekerlekte. bşey yok dediler ama kokunun olması beni hala rahatsız ediyor şuan o koku yok ama

acRep
28/03/2011, 21:47
Bu el freni çekme işini wepster nickli Gökay arkadaşımıza sorun o ustalaşmış bu konuda :D

puntolEVOli
25/06/2011, 21:21
konu biraz hortlamış olacak ama bende bugün aynı sorunu yaşadım nasıl oldu ise el frenini tam indirmemişim 1-2 diş mesafe kalmış, cerrahpaşadan mertere kadar bu şekilde gittim hatta cevizlibağ taraflarında anneme dedim ki amma pis koku geliyor buradan oda kokuyu duymuş neyse mertere doğru inerken el freni ışığını gördüm trafikte seyir halinde iken el frenini indirdim yoluma devam ettim şimdi bende merak içindeyim acaba bişey olmuşmudur??? müsait bi zamanda yokuş yukarı el frenini test edeceğim.

krm1983
25/06/2011, 21:27
Balatalar aşınmıştır.

GP COSKUN
25/06/2011, 21:50
arka balataların koku geldiğine göre yanmıştır
yanık balatalar tutunma özelliğini kaybeder değiştirlmesi gerekir
ayrıca fren tablaları aşırı ısındığında ve kampanalar aşırı ısındığında
fren pistonunun içindeki fren lastiklerini bollaştırıp hidrolik kaçırmaya başlar ve bir süre sonra aracın hidroliği biter fren patlaması meydana gelir
aracın durduğu yerde altına yatıp iç taraftan tablaya bakın nemlenme ıslanma varsa hidrolik kaçırma yapıyordur
bütün bunlardan emin olmak için arka frenlerinizi söktürüp kontrol ettirin çünki geldiğiniz mesafe az değil kaldıki anneniz de arkadan koku geldiğini fark etmiş kesinlikle arkaların sökülüp hasarın ne kadar olduğuna balataların ve fren pistonlarının durumuna bakılması lazım