PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gece- gündüz farkı

ilkersezgin
21/09/2009, 23:28
Arkadaşlar merhabalar. 2006 75 lik sahibiyim. arabamın gündüz ve gece performansı ile klima (dijital) nın açık yada kapalı olma durumuna göre performansı değişiyor gibime geliyor.servise sordum ama böyle bir şey olamaz diyorlar. klima açık iken araba daha seri .birde devir 2000 e gelir iken arabada bir yekinme oluyor( silkeleme) sanki bir vana açılıyormuş hissi oluyor.sanki araba bir an donuyor gibi( beyin) katalitazörden kaynaklanabilirmi? teşekkürler.

berkeraaa
22/09/2009, 01:03
sizin açılma olarak nitelediğiniz şey bana turbo gibi geldi...bir vana açılırmış gibi olur ve aracın turbosu 2.000 devir civarında dolmaya başlar..klima açıkken seri olduğunu düşünmeniz ise çok ilginç çünkü temel mantık olarak klima motor gücünden faydalanır ve performans düşürücü özelliği çok yüksektir...

alpimmm
22/09/2009, 02:57
sizin açılma olarak nitelediğiniz şey bana turbo gibi geldi...bir vana açılırmış gibi olur ve aracın turbosu 2.000 devir civarında dolmaya başlar..klima açıkken seri olduğunu düşünmeniz ise çok ilginç çünkü temel mantık olarak klima motor gücünden faydalanır ve performans düşürücü özelliği çok yüksektir...

katılıyorum erdem'e, açık klima ve serilik ters orantılı bence..

Buremir
22/09/2009, 09:13
klima her zaman devrede olmuyor ki ani devir yükselmelerinde ve belli durumlarda motoru sıkıştırmamak için klima devreden çıkar zaten

mustafaf
22/09/2009, 10:02
klima her zaman devrede olmuyor ki ani devir yükselmelerinde ve belli durumlarda motoru sıkıştırmamak için klima devreden çıkar zaten

Cengiz haklı, anı yuklenmelerde klıma otomatık olarak devreden cıkıyor.gece-gunduz olayında da gecelerı havanın soguk olması sebebıyle belkı bır mıktar performans artısı olabılır ama bu kadar hıssedılır sevıyede olabılecegını zannetmıyorum.2000d/d cıvarındakı sılkelenme ıcınde servısle bır gorusun derım.ecu dan kaynaklı yada baskı balatayla alakalı bır problem olabılır...

plastro
22/09/2009, 23:36
Bende gaza yüklenildiğinde klima devre dışı kalıyor diye biliyorum, klima açıkken banada araba daha seri gibi geliyor resmen coşuyor bazen ben bile şaşırıyorum ama bende çözemedim hala

Buremir
23/09/2009, 00:50
klima açıkken verimlilik düşük oluyor ve siz buna alışmış oluyorsunuz ama gaza yüklendiğiniz aracı sıkıştırdıınız zaman klima devreden çıkıyor ve bu size verimliliği arttığı için daha seri olduğu hissini veriyor

femoli
23/09/2009, 10:44
bütün msjlarda aynı bilgi verilmiş bende aynı şeyi söylemeyeyim ama turbonun devreye girdiğindeki o hafiften yapıştırma hissi çok güzel :)

GP COSKUN
23/09/2009, 11:40
bu söylediğiniz özellik şayet gerçekten varsa sadece dijital klimalı olanlarda olması lazım
manuel klimalı olanlarda gaza basınca devreden çıkma gibi bir şey söz konusu değil
aydınlatırsanız sevinirim

ABNEW
23/09/2009, 12:58
bu söylediğiniz özellik şayet gerçekten varsa sadece dijital klimalı olanlarda olması lazım
manuel klimalı olanlarda gaza basınca devreden çıkma gibi bir şey söz konusu değil
aydınlatırsanız sevinirim

Evet, ben de dijital klimalı modellerde olduğunu biliyorum.Manuel klima kullanan arkadaşların yorumları bizi aydınlatır...

mustafaf
23/09/2009, 13:00
otomatık, manuel fark etmez.ıkısındede anı yuklenmelerde klıma devreden cıkar.klımanız acıkken 1. vıtesten baslayarak 5. vıtese kadar sureklı kesıcı cıvarında vıtes degıstırırsenız, klımanın ufledıgı soguk havanın ılımaya basladıgını fark edersınız...

ABNEW
23/09/2009, 13:29
otomatık, manuel fark etmez.ıkısındede anı yuklenmelerde klıma devreden cıkar.klımanız acıkken 1. vıtesten baslayarak 5. vıtese kadar sureklı kesıcı cıvarında vıtes degıstırırsenız, klımanın ufledıgı soguk havanın ılımaya basladıgını fark edersınız...

Tamamdır Mustafa, sen farkettiysen ikisinde de mevcuttur bu sistem :)

GP COSKUN
23/09/2009, 13:44
bu konu çok tartışılacağa benziyor
ancak ben mustafaya katılmıyorum benim aracımda böle bir şey yok
isterseniz bide şöle düşünelim
belkide 1,4 fıre actıve modelinde yokturda diğer modellerde vardır
actıv modeline saahip arkadaşlardan izlenimlerini bekliyoruz

ilkersezgin
23/09/2009, 15:03
otomatik klimanın performansının bu özelliği! için servis şöyle bir açıklama yaptı: klimanın rölantide devri düşürdüğünü ki buyüzden arabanın ağır kalktığını ama daha sonra devri yükselttiğini söyledi. ben 3.5 yıldır buarabayı kullanıyorum mersinli arkadaşlar bilirler çamlıyayla rampalarında yada gözne ayvagediği rampalarında klima açıkken araba daha bir yolu yiyor arabanın sesinden daha rahat çalıştığını ve vites geçiş devirlerinin daha da uzadığını hissediyoru. ilk kalkışlarda klima açıkken çok dikkat etmemiz gerekiyor araba zaten klimasız kalkışlaeda dikkat etmezsek stop edebiliyor ki klimalı kullanımda 2 kat dikkat ediyorum , ama klimalı kullanımda kalktıktan sonrada araba roket gibi gidiyor yakıt değerlerim artıyor tabiiki.biraz uzun gibi oldu ama ben bu 3.5 sene içinde tabiki servise durumu anlattım verdikleri cevap ise daha başka ne istediğim allahtan belamımı istiyormuşum. ben şöyle bir durum düşünüyorum: acaba benim arabamın yazılımı ters mi? yani klima açık iken beyin bunu klima kapalı şekilde mi algılıyor acaba klima kapalı ikende açık diye mi algılıyor ? siz ne dersiniz bilgilerinize ihtiyacım var böyle bir şey olabilir mi?klima kapalı iken araba bana hantal geliyor hep klimayı açmak istiyorum. yoksa klimanın ( dijital) bilmediğimiz bir özelliğimi var. arkadaşımın fiorinosunu kullandım klima kapalı iken daha bir devir bandı geniş gibime geldi çünkü aynı motor var. bu arada fiorino ile bizim 75 likleri kıyasladığınızda arada ne gibi farklar sezdiniz hangisi daha iyi çok uzun oldu biliyorum ama yazdıkça aklıma yeni konular geliyor forumda her zaman yazamıyorum. lütfedip konuya ehemmiyet gösteren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum saygılar sunuyor gözlerinizden öpüyorum..

GP COSKUN
23/09/2009, 15:26
otomatik klimanın performansının bu özelliği! için servis şöyle bir açıklama yaptı: klimanın rölantide devri düşürdüğünü ki buyüzden arabanın ağır kalktığını ama daha sonra devri yükselttiğini söyledi. ben 3.5 yıldır buarabayı kullanıyorum mersinli arkadaşlar bilirler çamlıyayla rampalarında yada gözne ayvagediği rampalarında klima açıkken araba daha bir yolu yiyor arabanın sesinden daha rahat çalıştığını ve vites geçiş devirlerinin daha da uzadığını hissediyoru. ilk kalkışlarda klima açıkken çok dikkat etmemiz gerekiyor araba zaten klimasız kalkışlaeda dikkat etmezsek stop edebiliyor ki klimalı kullanımda 2 kat dikkat ediyorum , ama klimalı kullanımda kalktıktan sonrada araba roket gibi gidiyor yakıt değerlerim artıyor tabiiki.biraz uzun gibi oldu ama ben bu 3.5 sene içinde tabiki servise durumu anlattım verdikleri cevap ise daha başka ne istediğim allahtan belamımı istiyormuşum. ben şöyle bir durum düşünüyorum: acaba benim arabamın yazılımı ters mi? yani klima açık iken beyin bunu klima kapalı şekilde mi algılıyor acaba klima kapalı ikende açık diye mi algılıyor ? siz ne dersiniz bilgilerinize ihtiyacım var böyle bir şey olabilir mi?klima kapalı iken araba bana hantal geliyor hep klimayı açmak istiyorum. yoksa klimanın ( dijital) bilmediğimiz bir özelliğimi var. arkadaşımın fiorinosunu kullandım klima kapalı iken daha bir devir bandı geniş gibime geldi çünkü aynı motor var. bu arada fiorino ile bizim 75 likleri kıyasladığınızda arada ne gibi farklar sezdiniz hangisi daha iyi çok uzun oldu biliyorum ama yazdıkça aklıma yeni konular geliyor forumda her zaman yazamıyorum. lütfedip konuya ehemmiyet gösteren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum saygılar sunuyor gözlerinizden öpüyorum..

senin bahsettiğin şeyin beyinle yazılımla falan alakası olamaz
bence psikolojik olarak sen öyle zannediyorsun
çünki anlattığın şey fizik kurallarına aykırı
klimayı açtığında sistem gerekli olan enerjiyi kasnak yardımıyla motordan alır
bu durumda doğru orantılı olarak motorun ürettiği güç aynı fakat belli bir bölümü aktarma organları belli bir bölümüde klima tarafından kullanılır bu durumdada otamatikmen senin aracının hızlanmasına ve çekişine etki eder
bunun aksi bir dururm söz konusu olamaz
ama diğer arkadaşların bahsettiği gibi şayet gaza yüklendiğinde klimayı devreden çıkaran bir sistem mevcutsa bu söylediğin mantıklı olur
saygılarımla

Buremir
23/09/2009, 23:47
ister digital ister manuel olsun klimalar bilgiyi body den aldığı için ani basınçlarda sıkıştırmalarda devreden çıkar siz ani kalkışlarda yada hızlanmalarda body motor devrini yüksek tutabilmek için devreden çıkarır

mustafaf
24/09/2009, 12:09
bu konu çok tartışılacağa benziyor
ancak ben mustafaya katılmıyorum benim aracımda böle bir şey yok
isterseniz bide şöle düşünelim
belkide 1,4 fıre actıve modelinde yokturda diğer modellerde vardır
actıv modeline saahip arkadaşlardan izlenimlerini bekliyoruz

sımdı bu olay gorecelı bır olay degıl.dolayısıyla tartısılacak bır durum oldugunu dusunmuyorum.daha once sıtemızınde uyesı olan Halıl(Halilim)'ın 1.4 fıre actıve aracında da denedıgımızde aynı sekılde klıma devreden cıkıyordu.hatta anı kalkıslarda gaza fazla yuklendıgınızde bıle klımanın devreden cıktıgını hıssedebılıyorsunuz.su anda Halıl'de 1.4 fıre fun var.o aractada yazın yıne aynı sekılde klıma devreden cıkıyordu.sızın aracta yukarıdakı mesajımda dedıgım gıbı kullandıgınız halde devreden cıkmıyorsa, bence sızın aracta bır problem vardır...

GP COSKUN
24/09/2009, 12:13
bunu en kısa zamanda tekrar deneyip sizinle paylaşıcam
bilgi için teşekkürler

ilkersezgin
24/09/2009, 18:20
plastro arkadaşım da aynı olayı görüyor herhalde, bugün öğle saatlerinde fanı en son seviyesine getirip yine denedim soğuk havayı kesip kesmediğini bilmiyorum ve ölçemem ama araba çok iyi bir şekilde rahatlıyor . sanki klima devreye girdiğinde bir şeyler devreden çıkıyor gibi. sanki katalizatör devreden çıkıyor gibi( katalitazörsüz bir araba kullanma şansım oldu inanın arabanın üzerinden bir yük klalkmış gibiydi). servis elemanları geceleri arabanın daha seri olabileceğini kabul ediyorlar ama ben bu klima olayını servise anlatmaya korkuyorum!! verecekleri cevapları şimdiden duyar gibiyim. daha bilimsel yöntemler deneyeceğim. saygılar

batuhann80
24/09/2009, 18:34
ilkerbey sanırım katalizör hakkında bilgimiz az..gaza basınca iptal olmaz...veya ben yanlıs anladım,farklı birseyi ima etmeye calıstınız...
neyse...
antalyadan gelirken mersin tarafına fazlaca yokus ve viraj vardı...bazen düsük viteste arac sollayıp aynı performansla vites büyüttügümde ve hala gaza yüklendigimde klimanın ılık üfledigini hissettim ve bu normal...
klima acıkken olusan perfo hissi ise söyle;
klima acık araba bayılıyor siz az gaz yoklamanızda tepkiler agırlasıyor ama gazı köklediginizde klima devreden cıkınca aradaki artıs bizlere fazla geliyor ve sanki klima performansı artırıyor gibi bir his veriyor...klimayı hala calısıyor sanıyorsunuz....

plastro
25/09/2009, 00:11
Bende ilker beye katılıyorum hatta son iftar buluşmasında ufuk (batuhann80) arkadaşımıza peugeot 207 si olan bir arkadaşla anamur yolunda rampa yukarı hız denemesinden bahsetmiştim ilkinde klimayı kapatmıştım benim araba sanki gaz yemedi gibi peugeot 207 yanıma kadar geldi daha sonra biraz daha dik ve uzun rampada klimayı kapatmadım ve arayı açıp fark attım arkadaşım bile daha beni rampada geçen olmadı iyi gittin ha rampada diye şaşırmıştı nedenini bende bilmiyorum ama gerçekten klima açıkken araca sanki ekstra bir güç geliyor

batuhann80
25/09/2009, 08:23
Bende ilker beye katılıyorum hatta son iftar buluşmasında ufuk (batuhann80) arkadaşımıza peugeot 207 si olan bir arkadaşla anamur yolunda rampa yukarı hız denemesinden bahsetmiştim ilkinde klimayı kapatmıştım benim araba sanki gaz yemedi gibi peugeot 207 yanıma kadar geldi daha sonra biraz daha dik ve uzun rampada klimayı kapatmadım ve arayı açıp fark attım arkadaşım bile daha beni rampada geçen olmadı iyi gittin ha rampada diye şaşırmıştı nedenini bende bilmiyorum ama gerçekten klima açıkken araca sanki ekstra bir güç geliyor
kemal abi;sen 4 e getir abi hatta,daha iyi gider rampada. :P
of abi offf... :D
senin evden assagı atacam kendimi yanımada klima alcam daha cabuk düseyüm diye.. :D
abi iki tane stok bulalım biri acsın klimayı biri kapasın kalksınlar.. :D

mustafaf
25/09/2009, 09:30
Abı bahsettıgın 207 ınsallah 1.4HDI 70Hp olanlaradn degıldır :D o aletın 0-100km. fabrıka verısı 15.1sn. :D bu arada Kemal Abı bı dahakı bulusmada Ufuk Abı'yle senı bı kaldıralım, sonucunu merak edıyorum :)

batuhann80
25/09/2009, 09:41
...Kemal Abı bı dahakı bulusmada Ufuk Abı'yle senı bı kaldıralım, sonucunu merak edıyorum :)
ikimizi kaldırmakta zorlanma mustafa :D

mustafaf
25/09/2009, 09:44
ikimizi kaldırmakta zorlanma mustafa :D

:D:D

ilkersezgin
26/09/2009, 21:40
merhabalar. daha önce yazdığım gibi , klimalı şekilde ilk kalkış hantal ama daha sonra araba coşuyor. demek ki klima konusunda yalnız değilim. bir nebze sevindim plastro arkadaş da aynı benim gibi düşünüyor. Anamur rampalarını bilirim.hatta size bir olay daha anlatayım; klimayı kapattıktan sonrada belli bir müddet 15- 20 km de araba aynı klima performansı sergiliyor. daha sonra o ataklık geçiyor buyrun buna ne diyeceksiniz. ben arabayı 3.5 yıldır kullanıyorum ataklık ve serilik istediğimde klimayı açıyorum. geçenlerde Çamlıyayla yolunda klimayıbir açtım çok keskin bir virajda 3. vitesde pati çekti.bir de şu konuya değinip bu konuyu araştırmak üzere servis ile irtibata geçeceğim.benim araba geceleri rampada kelimenin tam anlamıyla manyaklaşıyor. 21 km lik ERCİYES dağı, ve hatay BELEN rampalarında yanımda 40 yıllık şöför babam vardı. araba babamın takdirini aldı ve bana dediği' oğlum bu arabaya sen neyaptın , rampada böyle seri çıkan bir arabayı ilk defa görüyorum' dedi. selamlar sevgiler.....

GP COSKUN
26/09/2009, 23:51
araba babamın takdirini aldı ve bana dediği' oğlum bu arabaya sen neyaptın , rampada böyle seri çıkan bir arabayı ilk defa görüyorum' dedi. selamlar sevgiler.....

bir şey yapmadım baba sadece klimayı açtım demedin inşallah

plastro
27/09/2009, 01:33
kemal abi;sen 4 e getir abi hatta,daha iyi gider rampada. :P
of abi offf... :D
senin evden assagı atacam kendimi yanımada klima alcam daha cabuk düseyüm diye.. :D
abi iki tane stok bulalım biri acsın klimayı biri kapasın kalksınlar.. :D

Aman ufuk ne yapıyorsun 9.kattan atlanırmı hiç

Abı bahsettıgın 207 ınsallah 1.4HDI 70Hp olanlaradn degıldır :D o aletın 0-100km. fabrıka verısı 15.1sn. :D bu arada Kemal Abı bı dahakı bulusmada Ufuk Abı'yle senı bı kaldıralım, sonucunu merak edıyorum :)

207'nin kaçlık olduğunu bilmiyorum ama dediğine göre rampada çok iyi gidiyormuş herkes şaşırıyormuş bu nasıl gidiyor böyle diye, Ne yalan söyliyeyim benimde aklımdan geçmedi değil ufukla araçları kaldırmak

ilkersezgin
27/09/2009, 17:01
heeeehe coşkun kardeş aynen benim yazdığım, sonrada senin yazdığın gibi dedim. tekrar edeyim istersen. 'oğlum bu arabaya ne yaptın sen' dedi. ben de dedim ki: baba bu araba manyak bir şey yav.. rampada farklı düzde farklı dedim.

clax22
27/09/2009, 18:58
valla bende fire active var klima açıkkende gitmiyor klima kapalıykende gitmiyor yokuşlarda baygın düz yollarda uyuşuk halleri çıldırtan bir araç :)

GP COSKUN
27/09/2009, 22:16
valla bende fire active var klima açıkkende gitmiyor klima kapalıykende gitmiyor yokuşlarda baygın düz yollarda uyuşuk halleri çıldırtan bir araç :)

aracınız performans tan ziyade az yakıt tüketimine dayalı olarak üretilmiş bir araç olduğu için baygın halleri normal
ama emsallerine göre değişken trübülanslı motoru sayesinde oldukça seri
bende aynı aracı kuıllanıyorum otobanda falan çok rahat 180 lere çıkıyor
ama şehir içinde fazla ataklık aramayın

clax22
28/09/2009, 09:39
aracınız performans tan ziyade az yakıt tüketimine dayalı olarak üretilmiş bir araç olduğu için baygın halleri normal
ama emsallerine göre değişken trübülanslı motoru sayesinde oldukça seri
bende aynı aracı kuıllanıyorum otobanda falan çok rahat 180 lere çıkıyor
ama şehir içinde fazla ataklık aramayın

haklısınız otobanda seri gerçekten ama nedense sehir içinde ara hızlanmalarda cok zayıf.bide trafik uzun sure tıkalı olup açılınca sanki bişeyler tutuyor aracı gitmiyor sizdede oluyormu acaba?

GP COSKUN
28/09/2009, 11:56
haklısınız otobanda seri gerçekten ama nedense sehir içinde ara hızlanmalarda cok zayıf.bide trafik uzun sure tıkalı olup açılınca sanki bişeyler tutuyor aracı gitmiyor sizdede oluyormu acaba?

evet aynen anlattığını gibi
bunun sebebi motorumuzun 77 bg oluşu ve torkunun düşük olması
yani zavallımın gücü bu kadar yinede elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor
ona fazla kızmayın