PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Seçimi

kurti_yil
21/09/2009, 13:59
Merhaba Arkadaşlar,
1.3 M.Jet Dynamic (2007, 2.el) aracımı yeni aldım. Fakat kilometresi 54000'de ve lastikleri yenilemem gerekiyor. Biraz araştırdım genel olarak Michelin Energy Saver öneriliyor fakat biraz pahalı (Malum aracı yeni aldığım için şu aralar bütçe biraz sarsıldı). Bazı yerlerde de Kumho öneriliyor ama ben nedir / nasılsıdr bilmiyorum. Birde ben bu kışı yeni alacağım 4 mevsim lastikler ile atlatmayı planlamaktayım, bunun hakkında ne dersiniz? Kumho ile bu kışı atlatabilir miyim, yoksa michelin mi bakmalıyım?
Birde benim kafam karıştı 175/65/15 mi yoksa 185/65/15 mi yol tutuş açısından daha iyidir?
Teşekkürler, iyi bayramlar.

ABNEW
21/09/2009, 15:11
Kurtuluş hoşgeldin, aracın hayırlı olsun,

Bence standart ölçü olan 185 65 15'' le devam edebilirsin.Lastik konusunda ise benim görüşüm 4 mevsimlerin gereksiz olduğu yönünde.En doğru yöntem kış mevsiminde hava soğuk ve yağışlı oluyorsa bu dönemde kış lastiği, diğer zamanlarda da yaz lastiği kullanılması.Bence yapman gereken önümüz kış olduğu için şimdilik 4 adet kış lastiği alman, yaza girerken de yaz lastiği alman.Bu şekilde lastiklerin kullanım ömrünü de uzatmış olursun ve 8 lastiği de aynı zamanda almamış olursun.Bütçe önemli olduğu için Kumho-Marshal ın kış lastiklerini önerebilirim.Ben de 2 senedir Marshal kullanıyorum kışları.Yumuşak hamurlu bir lastik ve hiçbir sıkıntı yaşamadım, fiyatı da uygun...

Muhendis06
22/09/2009, 09:56
araciniz oncelikler hayirli olsun. Size yaklasik 65 bin km den beri kullanmakta oldugum, uygun fiyatli ve ödüllü bir urun onermek istiyorum. Ankara'da Samsun yolundaki AKO plazadan en ucuza alabilirsiniz, gecen sene tanesini 70 TL ye aldim, bayide 90 TL idi ve urun rafta 2 ay beklemis taze urundu: hankook centum c720 185/65R15. Urun 4 mevsim ozelligi ile benim icin dogru secimdi cunku yaz-kis TEM otoyolu bolu dagi mevkini geciyorum ve ikinci set lastik alip bunlara da para odemek istemiyorum, zaten kis lastigi alinca onlara da jant almak daha dogru cunku lastigi her seferinde janta tak-cikart yapmak da çemberini deforme edebilir. Hamuru uygun sertlikte ayarlanmis ve yol sesini sonumlemekte yeterli buluyorum. Zaten almanya ADAC testlerinden odul almis bir urun.

https://www.hankooktire-eu.com/tr/product/tire_test.asp

Kisacasi, kendim kullandim ve fiyat/performans neticesinden memnun kaldim. Alirken kore imalati ve taze urun olmasina dikkat edin. Rafta 6 aydan fazla beklemis urun tercih etmeyin. En ucuz lastigi ankara samsun yolundaki AKO plazadan bulursunuz, almasaniz da gidip gormelisiniz.

pdr42
23/09/2009, 10:57
kore malları nasıldır bilmiyorum ama 70 lira bayagı ucuz ggeldi ben daha yeni aldım conti aldım 130 lira tanesi memnunm 185/60/15 kullanıyorum yol tutusu gozle gorulru arttı diyebilirm. michelinler asfalt lastigi taslı vb yolalrda sıkıntı yaratır ama sesiz bir lastiktir yumusaktır sert bir vurmyaa ornegin kaldrııma cıkarken biraz sert vurduruusan balonlama yapabiliyor. conti fenadeil