PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik seçimi

MUSTAFAGOKHAN
19/09/2009, 19:46
Merhaba arkadaşlar.. kış dolayısıyla artık lastik değiştirme zamanı geldi. Özellikle Ankara ve üst kısımları sabahları soğuk kendini hissettirmeye başladı. gp benzin/lpg tiptronik aracım için ilk defa lastik değişimi yapacağım. bunun için kış lastiği ne tavsiye edersiniz? evime çıkan yol yaklaşık %30 gibi bir eğime sahip ve uzunluk 600-700 m arası. rakım da 1200 m den yukarı olunca lastik seçimi daha da hassaslaşıyor. ayrıca ayda bir kerede aracımla şehir dışına çıkıyorum. bu kriterlere göre tavsiye edebileceğiniz bir lastik (marka, ebat, desen) var mıdır?

şimdiden teşekkürler...

makeles
19/09/2009, 21:00
Nokian WR G2 185/65/R15 92 T

ABNEW
19/09/2009, 21:03
Gökhan, ebat olarak 175 65 15'' kış lastiği için en ideali bence.Ben kışları Marshal (185 65 15'') kullanıyorum 2 senedir, herhangi bir sıkıntı yaşamadım.Oldukça yumuşak hamurlu bir lastik.Zaten kışın kış lastikleriyle aracı limitlerde kullanmak -hangi marka kış lastiği olursa olsun- sıkıntı yaratır.Aracı çok daha yavaş ve dikkatli kullanmak gerekmekte.

Ben alırken Michelin ve Bridgestone la Marshalı karşılaştırmıştım.Fiyat olarak Marshal çok uygun olduğu için tercihimi bu yönde yaptım.Marshal Kumhoyu da kapsayan bir Üretici.Yani Kore Malı.Hamurun yumaşaklığına gelince Marshal Michelinden, Michelinde Bridgestone dan daha yumuşak...

Romeo_er2
19/09/2009, 22:34
tabikide michelin..aracınızın ebatlarına en uygunu energy modeli olur..

makineman
21/09/2009, 17:30
tabikide michelin..aracınızın ebatlarına en uygunu energy modeli olur..
Michelin Alpine diyecektiniz herhalde. Michelin Energy ler kış lastiği değildir.

Romeo_er2
21/09/2009, 23:45
pardon yol lastiği sanmıştım =) kar lastiği olarak michelin alpin-yada lassa snowways..ben bütün araçlarımda lassa snowways kullandım çokda memnun kaldım..

MUSTAFAGOKHAN
27/09/2009, 22:18
Merhaba,

ben lastiklerimi ensonunda değiştirdim. hem kış şartları için hem yol tutuşunu düşünerek 195/60/15 kumho taktırdım. yol tutuşu hissedilir bir şekilde arttı ancak 1oo km de yakıt sarfiyatı 8 lt den aşağı düşmüyor :( aslında şuna dikkat etmek önemli: kışın geniş taban lastik kullanmak mantıklı değildir. dar olması yani orjinalden dışarı çıkmamak kar ve buz üzerinde daha avantajlıdır. ama ben şehirlerarası yola özellikle ankara istanbul arası çok yol yaptığımdan geniş tabanı tercih ettim. KUMHO yumuşak derin kılcal kanallı su tahliyesi çok iyi bir lastik. KDV DAHİL 100 TL ye aldım. ayrıca NİTROJEN bastırdım. böylelikle lastik çabuk ısınmıyor ve çok sessiz bir sürüş sağladı. HANKOOK veya KUMHO tercih edilebilir. Maliyet açısından da bakıldığında bu fiyata bu lastikler çok iyi görünüyor :)