PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hidrolik debriyaj ve gaz pedalı

clax22
09/09/2009, 21:03
hidrolik debriyaj denen şeyi kullanmaya bir türlü alışamadım arkadaşlar birkaç püf noktası varsa bana söylermisiniz nerede kavradığı hiç belli olmuyor eski arabamda telli debriyaj vardı küt diye bir sesle kavradığını anlardım.ah ah nerde eski arabam diorum bazen :) bide hidrolik gaz pedalı denen sey yuzundenmidir bilmem gaza bastığımda geç tepki veriyor aracım.problem bendemi arabadamı yoksa gelişen teknolojidemi :)

dgn
09/09/2009, 21:11
yanlış hatırlamıyosam tam üsten kavrar

pdr42
09/09/2009, 22:37
hidrollik debriyajdan degilde motor sesinden olmasın ben hep arabanın motor sesine gore arabayı kaldırırdım ilk zamanlar alısamadım ama zamanla alsıtık

ABNEW
10/09/2009, 06:07
Hidrolik debriyaj da bence diğerleriyle aynı.Tek fark araçların farklı olması :) Yeni araca alışınca sorun kalmayacaktır...

h k
10/09/2009, 17:27
gaz pedalı elektronik. siz gaza basınca o bazı hesaplamalar yapıp ona göre hava girişini açıyor enjektör sürelerini ayarlıyor lamdaya bakıyor vs vs . yani işlemler için biraz zamana ihtiyacı var ve buda bize gecikme olarak dönüyor :)
yapacak bişi yok debriyaj gibi bunada alışırsınız.

samazonia
26/02/2010, 19:04
gaz pedalı elektronik. siz gaza basınca o bazı hesaplamalar yapıp ona göre hava girişini açıyor enjektör sürelerini ayarlıyor lamdaya bakıyor vs vs . yani işlemler için biraz zamana ihtiyacı var ve buda bize gecikme olarak dönüyor :)
yapacak bişi yok debriyaj gibi bunada alışırsınız.

Verdiğiniz cevabı affınıza sığınarak bir bilgisayar donanımcısı olarak teknik açıdan gönülleri rahatlatmak adına açıklamak istedim. Aslında tam da gönül rahat ettirecek sözler olmasa gerek. Çünkü işin tehlikesinden de bahsedeceğim.

Sadece gaz pedalları yakıt tüketiminde ekonomiye katkıda bulunmak adına gelişen ancak doğru kullanılmayan teknolojiyle elektronik bir hale getirilmiştir. Bu durumda kullanılacak malzemelerin kalitesi de markalara göre ön plana çıkmaktadır. Doğru malzemelerin doğru yerde kullanılması tam randıman, aksi ise kazalar ile sonuçlanır. Geçtiğimiz günlerde Toyota firmasının yaşadığı türden olaylar sıkça rastlanır oldu.

Kullandığımız araçların gaz pedallarının arkasında mikro bilgisayar diyebileceğimiz bir devre bulunmakta ve aracınızın hava yakıt karışımını, aynı zamanda krank mili, kam mili hareketlerini (motorcu olan arkadaşlar ya da çalışma prensibini iyi bilen arkadaşlar kadar bilemem ama bildiğim çerçevede açıklamak istedim) hesaplamakla görevli olan bu parça hayatımızın güvencesi olması gerekirken bir de bakıyoruz gaza basılınca tepki süresi berbat derecede uzun.

Peki neden bu gecikme oluyor???

Bilgisayarlar işlemci ve bellek miktarlarına göre işlem yapabilirler. Bunu benim hocam bir havuza benzetir. "Havuzu doldurmak için ne kadar kalın borular kullanırsanız o kadar çabuk dolacaktır." diyor hala :)

Bu işlemcilere gelecek olan bilgilerin ne kadar hızlı ulaşmasını istiyorsak taşıyıcı belleğimizi o kadar geniş tutmalıyız. Bu da kaliteli malzemenin maliyetini hatırlatıyor bizlere. Ancak insan hayatının bir işlemci kadar değersiz olmadığını idrak edenler güzel araçlar yapıyor. Bkz. Mercedes =)

İYİ FORUMLAR, KAZASIZ GÜNLER dilerim.

ABNEW
26/02/2010, 19:23
Mert, Mercedes in etiketine de bakmak gerekiyor maalesef;) Artı, gaz tepkisindeki gecikmenin güvenliğe olumsuz bir etkisi bulunmamakta.Aktif ve pasif güvenlik elemanlarında gecikme olmasın yeterki...

KaGaN
26/02/2010, 20:54
Bizim debriyajlarımız normal araçlara göre çok çok yumuşak ondan kaynaklı bir sorun olabilir :):) Birde bizimkiler biraz üstten kavrama yapıo..Eğer bu çok üst taraflardaysa baskı balatada bir sorun anlamına gelir ama sprinle karşılaştırdğımda baya üstte kavrama yapıo bizim arabalarımız :D

byfestival
01/03/2010, 17:37
Verdiğiniz cevabı affınıza sığınarak bir bilgisayar donanımcısı olarak teknik açıdan gönülleri rahatlatmak adına açıklamak istedim. Aslında tam da gönül rahat ettirecek sözler olmasa gerek. Çünkü işin tehlikesinden de bahsedeceğim.

Sadece gaz pedalları yakıt tüketiminde ekonomiye katkıda bulunmak adına gelişen ancak doğru kullanılmayan teknolojiyle elektronik bir hale getirilmiştir. Bu durumda kullanılacak malzemelerin kalitesi de markalara göre ön plana çıkmaktadır. Doğru malzemelerin doğru yerde kullanılması tam randıman, aksi ise kazalar ile sonuçlanır. Geçtiğimiz günlerde Toyota firmasının yaşadığı türden olaylar sıkça rastlanır oldu.

Kullandığımız araçların gaz pedallarının arkasında mikro bilgisayar diyebileceğimiz bir devre bulunmakta ve aracınızın hava yakıt karışımını, aynı zamanda krank mili, kam mili hareketlerini (motorcu olan arkadaşlar ya da çalışma prensibini iyi bilen arkadaşlar kadar bilemem ama bildiğim çerçevede açıklamak istedim) hesaplamakla görevli olan bu parça hayatımızın güvencesi olması gerekirken bir de bakıyoruz gaza basılınca tepki süresi berbat derecede uzun.

Peki neden bu gecikme oluyor???

Bilgisayarlar işlemci ve bellek miktarlarına göre işlem yapabilirler. Bunu benim hocam bir havuza benzetir. "Havuzu doldurmak için ne kadar kalın borular kullanırsanız o kadar çabuk dolacaktır." diyor hala :)

Bu işlemcilere gelecek olan bilgilerin ne kadar hızlı ulaşmasını istiyorsak taşıyıcı belleğimizi o kadar geniş tutmalıyız. Bu da kaliteli malzemenin maliyetini hatırlatıyor bizlere. Ancak insan hayatının bir işlemci kadar değersiz olmadığını idrak edenler güzel araçlar yapıyor. Bkz. Mercedes =)

İYİ FORUMLAR, KAZASIZ GÜNLER dilerim.

Puntolarda kullanılan Gaz Pedalı üretim yapıldığı yer adeta uzay üssü gibi teknolojik en üst düzeyde ve dahada geliştirilmektedir.Gelelim Gaz Pedalı tepkime süresinin uzunluğuna gaz pedalının içerisinde potansiyometre denen bir sistem vardır siz gaza ne kadar basarsanız basın sistem gazı gecikmeli olarak ECU ya göndermektedir. Ancak ilk hareketten sonra gaza gecikmede yaşanan kaybı talefi etmektedir. Sistemin yazılımı tamamı ile sürüş güvenliği içindir. İsterseniz bu gecikmeyi kaldırmak için profesörden yardım alınarak yazılım atılabilir.:cool:

clax22
01/03/2010, 21:10
benim açtığım konu hortlamış :))

ERDİ
01/03/2010, 22:15
Puntolarda kullanılan Gaz Pedalı üretim yapıldığı yer adeta uzay üssü gibi teknolojik en üst düzeyde ve dahada geliştirilmektedir.Gelelim Gaz Pedalı tepkime süresinin uzunluğuna gaz pedalının içerisinde potansiyometre denen bir sistem vardır siz gaza ne kadar basarsanız basın sistem gazı gecikmeli olarak ECU ya göndermektedir. Ancak ilk hareketten sonra gaza gecikmede yaşanan kaybı talefi etmektedir. Sistemin yazılımı tamamı ile sürüş güvenliği içindir. İsterseniz bu gecikmeyi kaldırmak için profesörden yardım alınarak yazılım atılabilir.:cool:

yorumunuzda bağsettiğiniz yazılım olayını nasıl halledebiliriz biraz daha açıklarsanın daha ii olur bende bu gaaz pedalının geç tepkimeler vermesine uyuz oluyorum özelliklede yokuşlarda kalkarken baya zorluk yaşatıyor

samazonia
02/03/2010, 00:22
yorumunuzda bağsettiğiniz yazılım olayını nasıl halledebiliriz biraz daha açıklarsanın daha ii olur bende bu gaaz pedalının geç tepkimeler vermesine uyuz oluyorum özelliklede yokuşlarda kalkarken baya zorluk yaşatıyor

yazılımdan kasıtlı olan şey devre içerisinde bulunan işlemcinin ekstradan gereksiz işlemler yapmamasını ya da zaten yaptığı işlemlerin daha kısa yollardan ve daha küçük işlem parçalarıyla yapılmasını sağlar. Bir nevi windows gibi yavaş makineden macsh gibi çok hızlı bir makineye geçmek olarak görün bunu. Bunun zaten çok iyi şekilde geliştirilmeden piyasaya sürülmemesi gerekirken, sonradan kazanmak için midir bilinmez elbette ama gelişimi tamamlanmamış ürünler piyasada dolanıyor. Gaz pedalının laboratuvarına gelince. İşlemciler zaten uzay üssü gibi alanlarda üretilmek zorunda çünkü toz girmemesi gereken elektronik devre elemanlarıdır. İçerisindeki transistör denen parçalar oralarda zaten toz büyüklüğüne bile ulaşmıyor genelde. Biraz fazla kaydedici içeren işlemcilerin takılması konusunda haksız olduğumu sanmıyorum. Ben yargılayıcı değil önerici konuşma yapmaya çalıştım. Kırıcılık değil amacım. Daha yapıcı çalışmalar olması için öneride bulunmaktı amacım. Teşekkür ederim.