PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 sorum var

clax22
06/09/2009, 21:01
arkadaslar eski arabam 1996 model opel corsaydı ben bu aracta vites büyütüürken ayagımı debriyajdan cekerken kavrama noktasında bir süre bekletiyordum bekletmezsem araba sarsılıyorddu.simdi punto aracımdada aynı hareketi yapmalımıyım bir arkadasım o eski arabalarda öyleydi dior bu arabada yapmana grek yok sizede bir sorayım dedim puntoyu kullanırken kalkış harici vites büyütmelerde ayagınızı debriyajdan hemen cekiyormusunuz yoksa kısa bir süre kavrama noktasına kadar cekip bırakıyormusunuz debriyajı asındırmak istemiyorum hangi hareket daha saglıklı arac 2009 model fire active

ABNEW
06/09/2009, 23:06
Nurhan, sistem ne kadar yarım debriyajda beklerse o kadar çok aşınır.Eski ya da yeni farketmez debriyaj her kullanılışında ve her yarım debriyajda aşınmakta.Dolayısıyla mümkün olduğu kadar az kullanmak ve yarım debriyaj gitmemek en sağlıklısı.Araç hareket halindeyken yarım debriyaj yapmanın hiçbir mantığı ya da yararı yok.Vites değiştirilip yeteri kadar hızlı bir şekilde ayak debriyajdan çekilmeli.Kalkışta da yine mümkün olduğu kadar az yarım debriyaj yapılmalı...

berkeraaa
07/09/2009, 02:57
debriyajda ayak bekletmek balatadan yemekten başka hiçbirşeye sebep olmaz...geçişlerde rahatlık gibi yada zorlanma gibi etkileri ise yoktur.Ancak debriyaj pedalından ayağınızı olması gerekenden hızlı çekerseniz vurma yapar ve ileri doğru iter.Çok geç çekerseniz balata aşınır , performans kaybı yaşanır , yakıt tüketimi artar vb. etkileri olur.Bu biraz denge işi.Tam uygun nokta ve zamanda bırakmak lazım pedalı....

pdr42
07/09/2009, 03:12
o sarsılma muhtemelen balatanını yzueytti parladıgından olabilir bende de ara ara o sarsılma oluyor bazen geciyor . parladıgını soylmeişlerid snde de parlamıstır

ERDİ
07/09/2009, 03:22
zaten ayağı pedaldan yavaş çekince boşa gaz veriyosun zaten verdiin gazda devri baya yükseltiyor sende motor sesinden rahatsız olup biraz daha hızlı çekiyorsun böyle yapa yapa kavrama işini çözüyosun

o sarsılma muhtemelen balatanını yzueytti parladıgından olabilir bende de ara ara o sarsılma oluyor bazen geciyor . parladıgını soylmeişlerid snde de parlamıstır

bence o parlama değil tamamen kullanıcı problemi bende arada seri kullanınca sirkeleniyor buda pedaldan ayağımı sert çekmemden
kaynaklanıyor

berkeraaa
07/09/2009, 04:59
debriyaj tamamen kullanıcı kontrolüne bağlı olarak tepki veriyor aslında....kullanım biçimine göre hem konfor hemde sportiflik dengesini sağlayan önemli bir unsur....

clax22
07/09/2009, 07:56
teşekkürler verdiğiniz bilgiler için