PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima Kullanımı

mehmet orcun
06/09/2009, 14:22
malum yaz ayı klimayı devreye soktuğumda tork diye bir ses geliyor motordan başta nedeni ne olabilir sizce

ABNEW
06/09/2009, 15:04
Mehmet muhtemelen klima kompresörünün devreye girme sesidir...

rodopian16
06/09/2009, 15:10
bende de oluyor yüksek hızlarda devreye sokmaya çalışıyorum ozaman ses duyulmuyor. ama çözümdeğil bence....servise ilettiğimde böyle bi şikayetle karşılaşmadıklarını söylediler. sesi duymaya çalıştıklarında tabi ben onca yolu klimayla geldikten sonra sesmes gelmedi. bir kaç gün kullanmayınca ilk çalıştırmada 1-2. vitesteyken geliyor şimdilik idare ediyoruz ama garinti dolmadan müsait bir zamanda servise o sesi duyduracağım...

xcruelx
07/09/2009, 11:51
Sanırım ilk devre girerken aşırı bir yüklenme oluyor. onedenle düşük devir ve hızlarda düşük viteste gercekten hisettiriyor kendini. Epey gürültü yapıyor birde devir düşürüyor. Gecen otoparkta park halinde idim parktan cıkarken bayında 2 viteste normal giderken klimayı actım bir kütürtü sesiyle birlikte aractan epey bir güç çekti. utanmasa stop etcekti araba. vitesi 1 e almak zorunda kaldım.

argilman
07/09/2009, 13:47
kilima devreye girdiği zaman enterasan sesler bedede olyor.çekiştendede hissedilir sekilde düşüyor araç.bizim motor haçımleriyle alakalı bir sey sanıtrım.güç kaybı ve ses değişmesi normal olsa gerek...

SeaMaN
07/09/2009, 14:13
motor kucuk oldugundan klima gercektende performansı etkiliyor. rampadayken ben klimayı kapatıyorum.

bhrgnl
07/09/2009, 20:04
Merhaba Arkadaşlar,
Konu klima ile ilgiliyken sormak istedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.1.2 Dynamic 16V almak istiyorum. fakat aklıma takılan iki şey var.Bu araçlarda klima çalıştığı zaman performansı çok fazla etikliyormu? Diğeri ise rampada araç geri kaçıyormu??
eğer 1.2 kullanan yada kullanmış olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim....

makeles
07/09/2009, 20:18
kaliteli kompresorler kullansalar bu şekilde sorunlar olmazdı bence..

ABNEW
07/09/2009, 21:02
Merhaba Arkadaşlar,
Konu klima ile ilgiliyken sormak istedim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.1.2 Dynamic 16V almak istiyorum. fakat aklıma takılan iki şey var.Bu araçlarda klima çalıştığı zaman performansı çok fazla etikliyormu? Diğeri ise rampada araç geri kaçıyormu??
eğer 1.2 kullanan yada kullanmış olan arkadaşlar varsa fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim....

Sanırım 1.4 16v lik dynamic modelini kastettiniz.Tr de 1.2 lik motor yok çünkü.Şahsi fikrim GP da klimanın performansı çok fazla etkilemediği yönünde.Zaten tam gaz kullanım esnasında kompresör devreden çıkmakta.

Rampa da geri kaçırmamak için:

1)Güvenlik paketi almak (hillholder özelliği içeren) ya da
2)Rampada aracı geri kaçırmadan aracı kaldırabilmek gerekli (klima açık ya da kapalı)

sertaç
08/09/2009, 17:07
bence de ASK paketi ilave ettirmelisiniz araca. Hillholder özelliği gerçekten mükemmel. Olmaz derseniz tabiki klima açıkken yokuşta kalkmak içiin herzamankinden fazla gaza yüklenmeniz gerekir ama o kadar da abrtılı bir şekilde değil. Ben 1.4 fire motorlarda klimanın çekişi abartılcak kadar etkilemediğini düşünüyorum.

Moosty
08/09/2009, 17:58
Bende 1.4 fire active var, klima açıksa performansı etkiliyor. Araba boşsa çok hissettirmiyor belki ama doluysa performanstaki azalma kendini daha da çok hissettiriyor.

Dualogic vites almıştım, araba active bile olsa dualogic ile birlikte hillholder standart geliyor, kesinlikle çok kullanışlı, klima açık + araba bagaj dahil full dolu olsa bile geri kaçmıyor.

Hillholder olmasa bile zamanla alışabileceğinizi düşünüyorum.

alpimmm
08/09/2009, 20:22
bende böyle bi ses yok şu an için, aynı şekilde diğer arkadaşlarda da olduğu gibi klima kullanınca çekişte doğal olarak bir düşüş meydana geliyor. bu arada eski aracımda klima arızası meydana gelmişti, 400 tl civarı ödemek zorunda kalmıştım. Servis ustası yüksek hızdayken klima açacaksanız arabayı kesinlikle boş vitese alıp çalıştırmamız gerektiğini söyledi. Ben artık hep böyle yapıyorum, sizinde aklınızda olsun..

style07
08/09/2009, 21:21
Aynı ses bendede var ancak klimanın çekişi diğer araçların aksine çok daha az etkilediğini düşünüyorum aracımın en sevdiğim özellıklerinden biri de bu

memox
08/09/2009, 21:45
Bu devreye girme sesi bendede çıkıyor. Ayrıca Linea 1.3 'dede çıktığını duydum. Manyetik kavrama devreye girerken bir ses çıkarıyor. Bence herkeste olduğuna göre dert edilecek birşey yok. Çıkmasa daha iyi tabi ama problem yaratmıyorsa önemli değil.

Klima 1.3 multijet'lerde çekişte farkedilir bir fark yaratmıyor. Bu çok güzel tabi. Hatta 4 kişi ve araba tamamen valizler ile doluyken klimada açıkken 170-180km/s hıza çıkabildik. Arabada sadece 2 kişi varkende bu max hız aynı.. hemen hiç bişey etkilemiyor bu motoru :))

ABNEW
08/09/2009, 22:06
........... Servis ustası yüksek hızdayken klima açacaksanız arabayı kesinlikle boş vitese alıp çalıştırmamız gerektiğini söyledi. Ben artık hep böyle yapıyorum, sizinde aklınızda olsun..

Haklısın Alper, yüksek devirde klima kompresörünü çalıştırmak sıkıntı yaratabilmekte...

no_fear
08/09/2009, 23:46
Arabaya biner binmez hemen klimayı açmayınız!
Arabanıza bindikten sonra lütfen camlarınzı açınız ve hemen klimayı açmayınız.Yapılan bir araştırmaya göre,arabanın gösterge paneli, koltuğu,Benzen yayan hava temizleyicileri (araba kokuları),Kansere rebep olan bir zehirdir (kanserojen-arabanız içinde ısınmış plastiklerin solunması olarak not alınmıştır). Kanser sebebine ilave olarak, kemiklerinizi zehirler,kansızlığa ve lösemiye sebep olur.Kanser riskinin artması ayrıca hamile bayanlarda düşüğe de neden olabilir.

İç mekanlarda (kapalı ortamda) kabul edilebilir Benzen seviyesi her (0,093m2) sq.ft'de 50mg dır. Pencereleri kapalı park etmiş bir arabanın içinde 400-800mg Benzen içermektedir.Fakat 60 F (15,5 C derece) derece üzerinde bir sıcaklıkla güneşin altında park ettiyse Benzen seviyesi 2000-4000 mg üzerine çıkar.Bu da kabul edilebilir seviyenin 40 katıdır.Ve araba içine giren insanlar bu aşırı miktardaki zehiri çaresiz bir şekilde içine çekerler.
Arabanın içine girmeden önce camları açmanızı ve içerdeki havanın dışarıya çıkmasına zaman verilmesi önerilir.Benzen böbrek ve karaciğerinizi etkileyen bir zehirdir ve bu zehirli maddenin vücudunuz tarafından dışarı atılması çok zordur.

klıma baslıgını gorunce paylasmak ıstedım

xcruelx
09/09/2009, 13:15
Bu devreye girme sesi bendede çıkıyor. Ayrıca Linea 1.3 'dede çıktığını duydum. Manyetik kavrama devreye girerken bir ses çıkarıyor. Bence herkeste olduğuna göre dert edilecek birşey yok. Çıkmasa daha iyi tabi ama problem yaratmıyorsa önemli değil.

Klima 1.3 multijet'lerde çekişte farkedilir bir fark yaratmıyor. Bu çok güzel tabi. Hatta 4 kişi ve araba tamamen valizler ile doluyken klimada açıkken 170-180km/s hıza çıkabildik. Arabada sadece 2 kişi varkende bu max hız aynı.. hemen hiç bişey etkilemiyor bu motoru :))
Hoş geldin özlettin kendini :)

Klima yüksek devirde ve hızda etkilemiyor. Yani ilk çalıştırma anında düşük hız veya devirde iseniz bariz hissettiriyor. Yada düşük devirde bayır cıkarken acarsanız durcak gibi oluyor.

makineman
09/09/2009, 17:12
Hoş geldin özlettin kendini :)

Klima yüksek devirde ve hızda etkilemiyor. Yani ilk çalıştırma anında düşük hız veya devirde iseniz bariz hissettiriyor. Yada düşük devirde bayır cıkarken acarsanız durcak gibi oluyor.

Kesinlikle katılıyorum. Düşük devirde klimanın devrede olması bariz bir şekilde hissediliyor. Ben yazın dahi klimayı çok sık kullanmam ama ne zaman kullanacak olsam kırmızı ışıkta kaldırırken stop ettiriyorum. Çünkü araba normal gazla kesinlikle kalkamıyor. Motor devirlendikten sonra ise fazla fark yaratmıyor.