PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T-Jet yakıt değerleri

lionT-JET
04/09/2009, 12:08
Merhaba arkadaslar.yeni bir tjet aldım ama tuketimi hakkında bır bılgım yok.tl olarak km'de ne yaktıgını bıldırırsenız sevınırım.sehır ıcı ve dısı olmak uzere.Bırde arabanın on balatalardan ınce bır ses gelıyor.Normalmi?ıyı forumlar

andrssn
04/09/2009, 12:52
slm bende seninkinin spor modeli war 1 yıldır kullanıyorum uzun yolda 5.5 şehir içide 6-7 filan yakıyo.yeni arabadaki her ses insanın kulağına geliyo walla :) normaldir bi problem yoktur.kazasız belasız güle güle kullanman dileğiyle.

ABNEW
04/09/2009, 13:47
Benim ortalamam sakin trafik ve kullanımda 6-7lt/100km.Tabi kullanım tarzına göre 10lt. ve üstüne de rahatça çıkabilir.

Frenlerden gelen ses normaldir muhtemelen.Aspesin yasaklanmasına bağlı olarak frenlerden ses gelebilmekte.Yine de servisin görmesinde fayda var tabi...

Romeo_er2
04/09/2009, 14:29
valla siz hiç basmıyosunuz arkadaşlar heralde :D bindiğim bütün t-jetlerin yakıt ortalaması 9.5-11.0 arasıydı :D

000001
04/09/2009, 16:38
benim aracın ortalaması genelde 7.5-8 arası. yakın zamanda chip tuning yaptırdım, yakıtta bir değişiklik oldumu henüz tam bilemiyorum çünkü genelde şehir dışı kullandım. Ama pek bir değişiklik yok gibi gözüküyo, inşallah ta olmaz. Aynı ses benim balatalardanda geliyor bu arada.

Refiner
04/09/2009, 16:41
Benim arabada da ortalama 7,5-8,5 litre arsında. Uzun yolda 90 km/h gidersen gayet rahat 5,0 - 5,5 litre değerlerini yakalayabiliyor.

Ryu06
04/09/2009, 16:44
aspesin yasaklanmasından dolayı bu ses de benden de gelıo cok servıse goturdum 1 2kere temızlediler aynı gun ıcınde tekrar gelmeye basladı ses. valla basmadıgınız surece cebınızı yakacak bı yakıtı yok ama basarsanız o zaman durumlar degısıor :D sehır ıcınde benım 8 9 lıtre basarsam da 11 lıtreye falan cıkıo

Stalker
04/09/2009, 17:01
Şehir içi 6-7 arası gerçekten güzel değerler, ben tamamen sakin kullanırsam o değerleri yakalıyorum tabii o zaman da basmayacaksan niye aldın diye sorarlar adama :D

makeles
04/09/2009, 17:08
ortalama 6-7 lt duyunca m-jeti satıp t-jet alayım diye düşündüm bi an.. :)

tyrant86
04/09/2009, 17:41
95000 km'de 7.6---8.3 lt arası 1ookm'de az yaktıramadım!!!.ş.içi 9.o lt buluyor.

siromar
04/09/2009, 17:50
benim de sehir dısında 7-8 arası sehir icinde 8-9 arası ama hakkını veririm arabanın :)

ABNEW
04/09/2009, 22:42
Çok az yakıyorsunuz. Arabanın kıymetini bilin dicem de araba mı az yakıyor sürenler mi tam çözemedim. Ben de mjetle basarsam 10-11lt yakıyorum. Basmakla basmak arası fark var sanırım. Şu t-jet i bir süre kendim kullanıp görmem gerekecek.

Cihan, dizel gibi kullanırsan 10-15lt/100km arası bir değer elde edersin...

Romeo_er2
04/09/2009, 23:01
valla ben basıyorum ama t-jet gibi yakıyo..o yüzden hiç gözüm korkmadan t-jet alabilirm.

ABNEW
05/09/2009, 00:24
Dizel gibi kullanırsan değil de kendi arabanı kullandığın gibi kullanırsan dersek daha doğru olur. Dizel çok düşük devirde sakin kullanılan bir araçtır.

Dizelden kastım senin kendi aracındı zaten ;) :)

predator_ant
05/09/2009, 02:04
şehiriçi sakin kullanımda 7.2-7.6 arası falan yakıyor. Şehirdışı sakin kullanımda 6.6-6.7 gibi yakıyor. Eğer biraz yardırırsan 7.8 civarı, hep sıkıştırırsan 9-10 lt lere cıkıyor.

OzzY
05/09/2009, 03:07
valla ben basıyorum ama t-jet gibi yakıyo..o yüzden hiç gözüm korkmadan t-jet alabilirm.
aynen katılıyorum :D:D basınca çok yakıyo bu fire

ABNEW
05/09/2009, 14:19
LT hesabı sıkıntı gibi. En iyisi t-jet ciler 1 depo ile kaç km gittiklerini yazsınlar.

Benim lt, yol bilgisayarı hesabı hep tutuyor Cihan.Bir depoyla yaklaşık 600-700km arası gidiyorum.Ancak 500km den sonra kesin benzin alırım.Henüz ışık yanmamış olmakta.

Arkadaşlar önceden belirttiğim değerler söylemiş olduğum gibi sakin trafikte ve düşük tüketim değeri amaçlı kullanım sonucundaki değerlerdir.Tabi arada üst devirleri de zorlarım.Yaklaşık 17000km lik ortalama tüketimim ise 6.6 6.7lt/100km.Bazı depolarda 6.5 değerini bazılarında 7.5 değerini yakalamışımdır ama dediğim gibi %90 7lt nin altındadır.

Sürüş faktörü tüketimi çok etkiler.Sıkışık trafikte bile bir sürücü 15lt/100km değerini yakalarken bir başkası bunu rahatlıkla 10lt/100km ye düşürebilir.

Işıklara gelirken ayağı gazdan çekme, seri bir şekilde hızlanıp mümkün olduğunca sabit süratte gitme, mümkün olan en yüksek vites ve en düşük devir seçimi tüketimi büyük oranda azlatmakta...

ABNEW
05/09/2009, 17:25
Seri hızlanmak artırır. Yavaş yavaş hızlanmanı öneririm :)

Hayır Cihan tam tersi.Yani örneğin 80km/s e biran önce ulaşıp sabit süratle gitmek tüketimi düşürmekte.1km lik yolda yavaş yavaş 80km/s e çıkmak yerine bu sürate hemen çıkıp sabit süratle gitmek daha tasarruflu.Hatta mesafe uzadıkça tasarruf miktarı daha da artmakta.Yani mesafe ile bu sistemin avantajı doğru orantılı.Ancak bu yöntem benzinlilerde daha büyük artılar sağlamakta, dizelde fazla bir fark olmuyor...

blackpunto35
05/09/2009, 18:02
Hayır Cihan tam tersi.Yani örneğin 80km/s e biran önce ulaşıp sabit süratle gitmek tüketimi düşürmekte.1km lik yolda yavaş yavaş 80km/s e çıkmak yerine bu sürate hemen çıkıp sabit süratle gitmek daha tasarruflu.Hatta mesafe uzadıkça tasarruf miktarı daha da artmakta.Yani mesafe ile bu sistemin avantajı doğru orantılı.Ancak bu yöntem benzinlilerde daha büyük artılar sağlamakta, dizelde fazla bir fark olmuyor...

haklısın seyir hızına ne kadar çabuk varırsan o kadar az yakar bir tv. programıda duymuştum ama sanırım cihan ın söylemek istediği ş.içi hızlı şekilde gaza basarak aniden yavaşlama bu yakıt tüketimini ciddi arttırıyor böyle kullanınca t-jet 13-14 lt. civarında yakıyor konuya cevabım ş.içi 10-11 lt civarı ş.dışı 7-8 litre civarına sakin kullanımda ş.içi 9 lt. civarı ş.dışı 5.5 - 6.5 litre civarı

ABNEW
05/09/2009, 18:24
Zaten kastettiğim seri bir şekilde hızlanıp sabit gazla gitmek.Yoksa seri kullanım tüketimi arttırır tabi.Zaten seri kullanım, ani hızlanma, durma ve manevraları da kapsayan agresif bir kullanım biçimi :)

poyraz_o
05/09/2009, 23:40
Ben 75BG ile 100km de ekonomik kullanmaya çalışşam bile 5,5 in altına düşemiyorumm.
sorun bende galiba..
keşke t-jet alsaydım. ona lpg taktırırdım. bari daha performanslı olurdu...

Romeo_er2
06/09/2009, 00:27
turboya lpg pek akıl işi değil abi :D

ABNEW
06/09/2009, 15:02
Ben katılmıyorum tabi sizin fikriniz saygı duyarım. Ama yanlış da bilmeyin. 80km hıza çıkmak amaç diyelim, sen birden çık sabitle, ben yavaş yavaş çıkıp sabitleyim. Bakalım kim daha az yakacak. Arabada yakıtı en çok artıran şey hız değildir, motorun zorlanmasıdır yani dirençtir. Hızlanmaya çalışmak hızlı gitmekten çok daha fazla sarfiyata sebep olur. En iyi yakıt ekonomisi yavaş gitmek değil yavaş yavaş hızlanmaktdır.

Yaklaşık aynı şeyleri söylüyoruz Cihan :) Sürekli hızlanma eğiliminde olmak tüketimi arttırır.Bunun için biran önce yoldaki seyir hızına ulaşıp bundan sonra sabit hızla gitmek (yani hiç hızlanmaya çalışmadan) tüketimi düşürmekte.

Örneğin yaklaşık 50km/s hızda seyreden bir trafikte biran önce bu hıza ulaşmak ve sabit gazla gitmek tüketimi düşürür.Ancak sürekli 50km/s e hızlanmaya çalışmak hatta 80km/s çıkıp 30km/s e düşmek sonrasında tekrar hızlanmaya çalışmak yakıt sarfiyatını maksimuma çıkarmakta...

OzzY
06/09/2009, 17:19
Benim anladığım o 10 saniyede daha az yakarsın ama 2 araçta o süreden sonra yolun sonuna kadar o hızla giderse çabuk hizl*****n toplam tüketimi daha az olur

ABNEW
06/09/2009, 18:07
Ben ondan bahsetmiyorum. Tamam doğru söylüyorsun ama seyir hızı 50km/s ise sen bu söylediğinle 3-5 saniye içinde 50km hıza çıkıyorsun. Ben de diyorum ki 10 saniyede ulaşıyorum. Kim daha az yakıyor?

Bunu hesap etmek için 5sn de 50km ye çıkıldıktan sonraki 5sn içindeki sürüş tarzı da önemli :)

Cihan 5-10sn nin önemi yok tabi.Kastettiğim şey gayet açık,trafikte sürekli olarak hızlanma eğiliminde olunmaması gerekir.Kaçla gidilecekse o hıza biran önce ulaşıp sabit gazla gidilmeli.

Senin sürüş tarzın biraz agresif olduğu için biran önce hızlanmayı limitörde vites büyütmeyle karıştırıyorsun sanırım :) O kadar da seri hızlanmanın bir anlamı yok tabi :)

Stalker
06/09/2009, 22:06
Kısaca fazla tüketimin 3 ana sebebi var kendimce, en fazla etkileyenden aza doğru gidersek:

1. İvmelenmek ve buna bağlı olarak muhtemel frenlemeler. 0-90 arasını 2 viteste 9-10snde geçmek gibi sert hızlanmalar zaten tam israf :D
2. Aracı gereksiz yere yüksek devirde kullanmak.
3. Aracı yüksek hızlarda kullanarak yüksek miktarda hava sürtünmesine mağruz kalmak.

Ryu06
09/09/2009, 21:00
5.5 6 lıtre yakan arkadaslar nasıl kullanıyorsunuz anlamadım ben bugun boyunca 150 km yaptım ve hıc basmadım 2.500 3000 devırlerde vıtes degıstırdım ben .8.4 un altına ınemedım . nasıl olur acaba anlamadım hava fıltrem bıraz yakıt artırmıs olaıblır ama yınede sızın degerlerıne dusmem ımkansız mantıksız geldı bana bıraz

Romeo_er2
09/09/2009, 21:43
kanka daha 1-2 gün önce sıfırlamıştık senin bilgisayarı ama filtreyi sök+ biraz km daha geçsin öyle bidaha ölç..

defeat
10/09/2009, 06:46
Arda sana tamamen katılıyorum.Şu Peugeot 308 1.6 HDİ'yle bir rekor vardı.Direksiyonun başındaki sürücünün dediği aynen buydu hatırlarsın.Ben :rofl: oldum çünkü şimdiye kadar öğrendiğimiz mantık çizelgesine hiç uymuyor.
Bu arada,otomobillerimizin tüketim değerleri birebir aynı:cheers00:

Stalker
10/09/2009, 10:17
Arda şehiriçi olarak bahsettiğin genellikle evden işe işten eve (havaalanında çalışıyordun yanılmıyorsam) ise o yol şehiriçi olarak saymak biraz haksızlık olur kanımca. Ben de gölbaşı tarafında çalışıyorum, iş ve ev arasındaki ortalamam sakin gidince 6.5-7.0 arasında ama dediğim gibi şehiriçi olarak geçse de şehirlerarası yol gibi (3 şerit falan filan :))
Ama genede hem bilinçli hem de sakin kullanıyorsun anlaşışan çünkü sehir dışı sayılabilecek o yollarda bile insan gaza geldimi hemen 7.5-8.5 arası değerlere çıkıyor :D

ABNEW
10/09/2009, 16:28
Arda sana tamamen katılıyorum.Şu Peugeot 308 1.6 HDİ'yle bir rekor vardı.Direksiyonun başındaki sürücünün dediği aynen buydu hatırlarsın.Ben :rofl: oldum çünkü şimdiye kadar öğrendiğimiz mantık çizelgesine hiç uymuyor.
Bu arada,otomobillerimizin tüketim değerleri birebir aynı:cheers00:

Oktay, sürücünün ne dediğini bilmiyorum ama olması gereken bu:)Zaten tüketim miktarları karşılaştırılarak bu sonuca kolayca varılabilir.Tabi burada önemli olan seri bir şekilde hızlanmayı yarış mantığıyla algılamamak.Temel amaç akselerasyonu minimuma indirip sabit hızı maksimuma çıkarmak...

Arda şehiriçi olarak bahsettiğin genellikle evden işe işten eve (havaalanında çalışıyordun yanılmıyorsam) ise o yol şehiriçi olarak saymak biraz haksızlık olur kanımca. Ben de gölbaşı tarafında çalışıyorum, iş ve ev arasındaki ortalamam sakin gidince 6.5-7.0 arasında ama dediğim gibi şehiriçi olarak geçse de şehirlerarası yol gibi (3 şerit falan filan :))
Ama genede hem bilinçli hem de sakin kullanıyorsun anlaşışan çünkü sehir dışı sayılabilecek o yollarda bile insan gaza geldimi hemen 7.5-8.5 arası değerlere çıkıyor :D

Mert, kastettiğim havaalanı yolu değil sadece.Bu arada Konutkent-Esenboğa arası ortalamam da 5.7lt/100km olabilmekte :) Bir depoda 1-2 defa Esenboğaya giderim.Geri kalanları ise karışık 4-5km aracı birkaç defa durdurduğum, sıkışık trafikte dur-kalk yaptığım ya da şehirdışı gibi kullandığım bölümler de mevcut.Bunların toplamı 7lt/100km ye yaklaşmakta,

Bir de şehir içi şehir dışıdan da önemli olan hep söylediğim gibi kullanım tarzı.Ben geçen aylarda İstanbula gittim.Gidiş dönüş 6.3lt/100km.Havaalanına giderken bile 5.7lt/100km yi yakalamışken neden İstanbul-Ankara böyle oldu acaba? :) Sebep kullanım tarzı...

Romeo_er2
10/09/2009, 20:13
en geç 1-2 hafta içerisinde t-jeti alıyorum.. ozaman ölçücem özenle söz :D

lionT-JET
22/09/2009, 22:55
arac sehır ıcı 8-9 lt 26-27 kurus yakıyor.sehır dısı 6-7 lt 22 kurus yakıyor.ertug hayırlı olsun almıssın.gule gule kullan.cevabını beklıyorum.