PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba Sallantısı

EviLDoeR
03/09/2009, 21:38
Arkadaşlar daha önce okuduklarım kadarıyla city motor arızasında sadece direksiyon sertleşmesi veya direksiyonun kendini sağa sola çevirmesinden bahsetmiştiniz.
bugün haliç köprüsünde trafikte kaldığımda araba gayet sessiz sallantısız çalışırken trafikte beklemeye başladık ve birden araç komple sallanmaya başladı hemen city motorundandır diye şüphe ettim ama motor arıza ışığı falan yanmıyordu kontağı açıp kapattım biraz daha sallandı.sanki deprem olur gibiydi... buda kronik bir sorun mudur??? değil ise bunun sebebi ne olabilir??? yada ne gibi çözüm önerirsiniz ???

benim aklıma ilk gelen köprü üstünde metrobüsün sert rüzgarı takıldı yada köprü rüzgari ama baya salladı arabayı ondan size sormak istedim bu neden olabilir ???

şimdiden herkese teşekkürler

EviLDoeR
04/09/2009, 08:55
galiba kimsenin başına gelmiş bir sorun değil çözüm yolunuda bilen yok

siyah rüzgar
04/09/2009, 09:23
murat köprüler genelde sallanır sakın o olmasın.

Delidavsan
04/09/2009, 10:25
Murat pek city arizasina benzemiyor. Araci o kadar sarsmasi mumkun degil. Dikkat ettiysen kopru gecislerinde minik bir kasiste bile arac cok daha fazla ve birkac kez ziplar. Senin yasadiginin birebir aynisi bana da olmustu. Bogazkoprusu'nde trafikte durarak ilerliyorduk esimle bir ara deprem oluyor sandik o sarsintidan (aracim o zaman C3'du, GP de degil). 3 - 5 sn. sonra aklima geldi koprunun altinda olusan hava boslugundan ve koprunun kendi sarsintisindan aracin sallandigi. Yasadigin sey cok normal.

City direksiyon konusunda da evham yapmamani tavsiye ederim. Evet boyle bir kronik sorun var aracta fakat sorun olusmadan once direksiyondan ve on taraftan gelen seslerle kendini bir sure boyunca belli ediyor bu problem. Yani paldir kuldur city arizasi vermiyor. Icin rahat olsun.

xcruelx
04/09/2009, 11:26
Murat pek city arizasina benzemiyor. Araci o kadar sarsmasi mumkun degil. Dikkat ettiysen kopru gecislerinde minik bir kasiste bile arac cok daha fazla ve birkac kez ziplar. Senin yasadiginin birebir aynisi bana da olmustu. Bogazkoprusu'nde trafikte durarak ilerliyorduk esimle bir ara deprem oluyor sandik o sarsintidan (aracim o zaman C3'du, GP de degil). 3 - 5 sn. sonra aklima geldi koprunun altinda olusan hava boslugundan ve koprunun kendi sarsintisindan aracin sallandigi. Yasadigin sey cok normal.

City direksiyon konusunda da evham yapmamani tavsiye ederim. Evet boyle bir kronik sorun var aracta fakat sorun olusmadan once direksiyondan ve on taraftan gelen seslerle kendini bir sure boyunca belli ediyor bu problem. Yani paldir kuldur city arizasi vermiyor. Icin rahat olsun.
+1

makeles
04/09/2009, 11:42
metrobüs yapmıştır.. :) "araba sallantısı"

h k
04/09/2009, 11:49
radyatör soğutma fanında balans varsa , fan kanatlarına çamur pislik falan yapıştıysa sonrada dur kalk trafiğinde fan açınca bu tür sallantılar olabiliyor. benim başımada arada sırada geliyor. bir de klima kompresörü de bazen bu şekilde aracı sallayabiliyor. ayrıca motorda olabiliecek sorunlarda rölantideki aracı sallar. sorun tekrar ederse servise bir danışın derim.

EviLDoeR
04/09/2009, 13:10

yaa zaten köprüden şüphelendim diye yazdım ama çok sallanınca acaba diye düşündüm... yoksa city'i çok salladığım yok ki direksiyondan gelen bir ses yok varsada diğer sesleri duymamak için çaldığım müzikten duymuyorum :) :) :)

radyatör soğutma fanında balans varsa , fan kanatlarına çamur pislik falan yapıştıysa sonrada dur kalk trafiğinde fan açınca bu tür sallantılar olabiliyor. benim başımada arada sırada geliyor. bir de klima kompresörü de bazen bu şekilde aracı sallayabiliyor. ayrıca motorda olabiliecek sorunlarda rölantideki aracı sallar. sorun tekrar ederse servise bir danışın derim.

valla sitede okuduğum kadar teorik bilgim var fazlası yok ama araç bakımdan 1 ay önce çıktı ve su birikintisine girmedi desek yeridir yani ama balans olayına bişey diyemem nasıl anlayacağımı söylersen bir bakmayı denerim

ayrıca herkese yardımı için teşekkürler arkadaşlar

Delidavsan
04/09/2009, 16:52
valla sitede okuduğum kadar teorik bilgim var fazlası yok ama araç bakımdan 1 ay önce çıktı ve su birikintisine girmedi desek yeridir yani ama balans olayına bişey diyemem nasıl anlayacağımı söylersen bir bakmayı denerim

ayrıca herkese yardımı için teşekkürler arkadaşlar

Balans yuksek hizlarda aracin titremesinden anlasilir. Durur haldeyken araca herhangi bir etkisi haliyle tepkisi olmaz. Lastiklerin balans ayarinin dogru olmamasindan dolayi arac hizlandikca lastiklerde ve haliyle direksiyonda bir titreme hissedersiniz. Hiziniz arttikca sarsinti da artar.

Genelde bu problem balans'dan olur fakat rot ayari, rot baslari, on takim, lastikler de benzer soruna yol acabilir.

Yalniz Huseyin radyator fanindaki balans'dan soz etmis :). Fanda araci bu kadar titrecek balans olabilecegini sanmiyorum. O sarsintiyi bogaz koprusunde ben de yasadim. O kadar sarsintida fan kanatlari kesin kirilir. Bildiginiz deprem oluyor gibi sallaniyor araba.

Sonuc olarak, yasadigin sey koprunun altindaki hava akimi anladigim kadariyla basinca ve akima sebep oluyor. Bundan dolayi kopru uzerinde ilerlerken arac fazla yalpaliyor. Koprunun sarsintisi ise arac durur haldeyken cok daha fazla hissediliyor.

EviLDoeR
05/09/2009, 16:19
Balans yuksek hizlarda aracin titremesinden anlasilir. Durur haldeyken araca herhangi bir etkisi haliyle tepkisi olmaz. Lastiklerin balans ayarinin dogru olmamasindan dolayi arac hizlandikca lastiklerde ve haliyle direksiyonda bir titreme hissedersiniz. Hiziniz arttikca sarsinti da artar.

Genelde bu problem balans'dan olur fakat rot ayari, rot baslari, on takim, lastikler de benzer soruna yol acabilir.

Yalniz Huseyin radyator fanindaki balans'dan soz etmis :). Fanda araci bu kadar titrecek balans olabilecegini sanmiyorum. O sarsintiyi bogaz koprusunde ben de yasadim. O kadar sarsintida fan kanatlari kesin kirilir. Bildiginiz deprem oluyor gibi sallaniyor araba.

Sonuc olarak, yasadigin sey koprunun altindaki hava akimi anladigim kadariyla basinca ve akima sebep oluyor. Bundan dolayi kopru uzerinde ilerlerken arac fazla yalpaliyor. Koprunun sarsintisi ise arac durur haldeyken cok daha fazla hissediliyor.

ewet rot balans ayarlarını biliyorum ondan yana sıkıntım yok zaten
ama köprü olayında ki sallantıyı baya kişi yaşamış ben biraz panik davranmışım galiba yinede çok saol

HasanAliz
06/09/2009, 02:55
sanırım ilk defa bir köprünün üstünde bekledin :)

hiçbir sorun yok boşuna korkma. köprüler çok esner.

ABNEW
06/09/2009, 15:14
Bence köprü esnemezse ve sallanmazsa esas o zaman korkmak lazım :)

EviLDoeR
06/09/2009, 19:04
sanırım ilk defa bir köprünün üstünde bekledin :)

hiçbir sorun yok boşuna korkma. köprüler çok esner.

yok daha önce olmadığı kadar sallandı ondan şaşırdım

Bence köprü esnemezse ve sallanmazsa esas o zaman korkmak lazım :)

oda güzel bi düşünce bi daha sallanamazsa onuda yazarım :) :) :)