PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik arıza - Sizce problem ne?

smartmavi
31/08/2009, 11:00
Merhaba arkadaşlar,

Benim Punto'ya servis yolu göründü. Bu seferki arıza kendini ilk olarak motor ikaz lambasıyla gösterdi. İki hafta önce tatildeyken bi ara check engine/motoru kontrol edin uyarısı verdi, ama herhangi bir sorun yoktu. Servisimi aradım, hararet yapmamasına dikkat edin ve en yakın servise gidin dendi, ancak uyarı kendiliğinden sustu.

Neyse, İstanbul'a dönüş yolunda farlarımın titrediğini fark ettiğim. Özellikle de sürücü ve yolcu lambalarını açınca elektrikteki bu titreme daha da belli oluyordu. Bir süre sonra bu elektrik dalgalanmaları CD çaları susturmaya hatta ASR/Dualogıc şanzıman ve diğer elektronik sistemleri 1 saniyeliğine durdurmaya başladı. Direksiyonu bile! Bu durum genellikle aracı uzun süre kullanınca (1 saat üzeri) ve elektriğe yüklenince ortaya çıkıyor; mesela, klima açık giderken frene basınca, yada gece farları ilk açtığımda...

Ben sorunun şarj dinomosundan yada regülatörden olduğunu düşünüyorum.
Acaba sizin fikriniz nedir? Başına böyle bişey gelen var mı?

Umarım bu da puntoların kronik sorunlarından değildir...

ENG06
31/08/2009, 11:12
muhtemelen şarj dinamosundan yapıyor. ama test cihazına bağlamadan da yorum yapmak doğru olmaz.

malborom
31/08/2009, 12:15
sarj dinamosunun icindeki regülatörden olabilir benim arabamda olmustu ısıklar sönüodu korumaya alıyordu cünkü devir yükseldikce yüksek voltaj üretiyordu ve akü cok ısınıyordu bence hemen baktırın eger yüksek voltaj üretiyorsa regülatörden dolayı arabanın bazı aksamlarına zarar verebilir birde akünü patlatabilirsin cok yüklenince.

smartmavi
31/08/2009, 12:34
garanti kapsamında tamiredildimi sizinkisi?

malborom
31/08/2009, 12:50
benim eski arabam poloydu o arızayı yaptıgındada yaklasık 8 yasındaydı ve ben o arabayı 6 yıl kullandım ve tek kronik hastalıgı sanzuman grup bilyalarıydı bende büyük jant wardı 6 yılda 2 kere degiştirdim puntoya bakıyorum simdi bu kadar yeni ve teknoloji icinde üretilen bi arabada bu kadar kronik arızaların olması beni cok sasırtıyo ben poloyu 180.000 de sattım 170.000de amortisör takozlarını degiştirdim oda 4 yıldır 5cm lik spor yay var diye yoksa oda degişmeyecekti simdi bakıyorum aldım punto daha kac yasında önde lıkır lıkır sesler gelio :)

smartmavi
31/08/2009, 14:07
hakkatten ya arabalarımız hiç sağlam değil. görüntü var biraz ama içi boş aslında. Az önce arabayı servise bıraktım. Ön takımı da söyledim tıkırtı burcu mu nedir ona da bakın dedim. Arabada birilerini taşıyorken paket taş yollardan geçmeye utanıyorum doğrusu. Önden gelen lıkırtı sanki el arabası- artık izolasyon mudur ön takım zaafımıdır anlamadım. VW 170bin de amortisör takozu değiştirmiş, benim araba 35000'de, tabii sorunun oradan olduğunu anlamamız 10bin km almıştır- 25bin diyelim biz ona.

ABNEW
31/08/2009, 17:02
Denildiği gibi akü zayıflığı ya da alternatör kaynaklı bir problem var gibi, geçmiş olsun...

smartmavi
31/08/2009, 20:31
arabamı aldım, sorun kutup başlarındaymış. para ödemedim. sanırım + ya giden birkaç kablo var, onlardan biri gevşekmiş. sol arka kapı kolu da elden geçirilmiş, zor açılıyordu.

desirible
31/08/2009, 20:40
Arkadaşlar kim ne derse desin bu almanların ürettiği araçlar mükemmel ve çok sağlam oluyor. Adamlar VW ye 11 yıl paslanmazlık garantisi bakımları servisde yapılmak kaydı ile motora 1 milyon km garanti veriyor boşuna değil benim araçımda 60 binde arka amortisörlerden ses geliyor önümüzdeki hafta değiştireceğim nasipse. Geçmiş olsun Sertaç kardeş

smartmavi
01/09/2009, 11:55
eyvallah, saol!

Alman oto kalitesine %100 katılıyorum-opel hariç.

clax22
01/09/2009, 13:19
bende 96 model opel corsa vardı size yeminedebilirim 2009 model aldıgım puntom dan katbekat saglamdı bu apacık ortada arac daha 1000 deyken sol arkadan gıcırtılar yapmaya basladı bile

serdar2362
01/09/2009, 14:14
Benimki şu an 1500 küsürde. Nurhan'ın söylediği aynı şey benim başımda. Sert fren yada sarsıntılı durumda sol arkadan ses geliyor.