PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen Yardım :(

byasin
25/08/2009, 19:02
Arkadaşlar Merhaba;
Aracımın rengi New Orleans mavi ufak tefek bir sürü çizik var üzerinde bu çiziklerden nasıl kurtulabilirim :( Çizik giderici diye bişey aldım hiç bir işe yaramıyor sanırım aracım pasta cila istiyor :( Bu bana ne kadara mal olur yaptıran var mı veya başka bir yolu var mı bu çiziklerden kurtulmanın ?
Şimdiden Teşkkürler...

Erdem Bozdağ
25/08/2009, 19:06
Yasin çiziklerin boyutuna derinliğine göre değişir bu durum.Pasta cila veya cizik giderici işlemleri belli çizikleri giderebiliyor.Pasta cila işlemi ise firmadan firmaya değişiklk gösterir gidip fiyat alman en dogrusu olur bence.Umarım bu işlemlerle giderilcek çiziklerdir.

byasin
25/08/2009, 19:09
Gideriliyo Çünkü nerden biliyorum en son servise gittiğimde bagajda vardı bi tane bi sil de bakıyım çıkacakmı dedim sürdü pastayı biraz çizik felan kalmadı çiziklerin zaten %99 u onun boyutunda idi ;) Hangi firmalar yapıo ki sonax falan mı ?

Erdem Bozdağ
25/08/2009, 19:11
İyi ozaman bu sevindirici.Ben hep sonaxta yaptırıyorum 6 ayda bir boya korumasını.Genellikle de kampanyalarını yakalıyorum.Ama birçok fiirma da mevcut bunu yapan,fiyatlarda değişken oluyor genellikle.Bütçene göre iyi bi yerde yaptırmaya çalış.

byasin
25/08/2009, 19:14
Hmm Anladım Müslüm abi yapıyor mu ki uğradığımda bunuda aradan çıkartsam ?

Erdem Bozdağ
25/08/2009, 19:14
Evet Müslüm abi yapıyor boya koruma

byasin
25/08/2009, 19:16
Oh süper ozman :) Tşk Erdm abi ilgin için ;)

taneli
25/08/2009, 22:24
Benim de güneşte belli olan çizikler var hare hare. TURTLE WAX EXTREME NANO TEKNOLOJİ SIVI CİLA 094040 ile çözmeyi düşünüyorum. Hallediyormuş diye okudum. Üstüne de bi cila koruma, tamamdır.

Ogulcan.Öğüt
25/08/2009, 22:32
Dayım burda 100 tl ye yaptırdı Pasta + cila gayette güzel ciziklerin cogu gitti

theblight
26/08/2009, 00:35
Benim de güneşte belli olan çizikler var hare hare. TURTLE WAX EXTREME NANO TEKNOLOJİ SIVI CİLA 094040 ile çözmeyi düşünüyorum. Hallediyormuş diye okudum. Üstüne de bi cila koruma, tamamdır.

Extreme Nano Tech zaten kendisi ciladır amacınız cila atmaksa nano techin üzerine cila atmanıza gerek yoktur.Çiziklerinizi gidermez sadece maskeler hava şartlarına göre maximum 3-5 ay kalıcılığı vardır.Bu süre zarfında bile dikkatli baktığınızda çiziklerinizin yerinde durduğunu görebilirsiniz.Güneşte belli olan harelenme ve dairesel çiziklerinizin giderilmesi için çizik durumuna göre ince veya orta+ince pasta yapıldıktan sonra üstüne cila atılması gerekir böylece boyanız önce çiziklerden arındırılmış ardından cila ile hava şartlarına ve doğadan gelebilecek diğer tehlikelere karşı da (kuş pisliği ağaç reçinesi gbi) koruma altına alınmış olur . . .

taneli
26/08/2009, 16:22
Cila üstüne tabi cila yapılmaz arkadaşım. ''Üstüne de bi cila koruma, tamamdır.'' demiştim.

''Dairesel çizikler için verniği daha fazla aşındırmanızı önermem. Zira boyayı vernik koruyor, ince bir çizik için vernik kalınlığından ödün vermeyin.'' diye bir yorum okudum ki bence çok doğru.

AG SRP çizik giderme için gayet iyi sonuçlar veriyormuş. Üstteki kare alan elle yapılmış, alttaki ise polisaj makinesi ile.

https://img40.imageshack.us/img40/4325/dsc1331.jpg

theblight
26/08/2009, 20:39
Cila üstüne tabi cila yapılmaz arkadaşım. ''Üstüne de bi cila koruma, tamamdır.'' demiştim.

''Dairesel çizikler için verniği daha fazla aşındırmanızı önermem. Zira boyayı vernik koruyor, ince bir çizik için vernik kalınlığından ödün vermeyin.'' diye bir yorum okudum ki bence çok doğru.

AG SRP çizik giderme için gayet iyi sonuçlar veriyormuş. Üstteki kare alan elle yapılmış, alttaki ise polisaj makinesi ile.

https://img40.imageshack.us/img40/4325/dsc1331.jpg

Auto Glym SRP güzel bir üründür ancak dolgu mantığıyla çalışır çizik gidermez içini doldurur.Çiziklerden tam anlamıyla kurtulabilmenin tek yolu verniğin aşındırılarak yeni boya tabakasının ortaya çıkarılmasıdır.Doğru olan çiziği önce en az aşındırıcı olan yöntemle yok etmeyi denemektir eğer başarılı olamıyorsak bir üst aşındırıcılık seviyesindeki ürüne geçmeliyiz.

Bu arada cila koruma konusunda yanlış anlamışım kusura bakma bildiğimi paylaşmak istemiştim niyetim ukalalık etmek değildi yanlış anlaşılma olsun istemem . . .

taneli
26/08/2009, 23:25
estağfurullah Cem, ne yanlış anlaması. Bu konularda gayet bilgilisin. Peki şöyle bir şey danışsam: çiziği gidermeyip de içini doldurmasının bir dezavantajı mı var? Yani doldurması daha iyi değil mi?

theblight
27/08/2009, 18:15
Emre Abi öncelikle beni yanlış anlamadığın için teşekkür ederim.Çok bilgiliden ziyade kendimi bu konuda çok meraklı olarak görüyorum.Sorunun cevabına gelince AG SRP performans olarak profesyonellerin bile bazen başvurduğu bir ürün.Çok ince çizikleri giderir ama diğerlerinin içini doldurur.Çizik aslında durur ürün onun içini doldurup maskeler böylece ışık açısıda doğru yakalandığında araba pürüzsüz görünür aynı paylaştığın resimdeki gibi ürünün bir artısı da hem elle hem de makinayla uygulamaya imkan vermesi.
Dezavantaj olabilecek durum ise 3-5 ay içinde yıkamalar yağmur kar hava şartları sebebiyle araca 2 ayda bir wax da atılmıyorsa SRP araç üzerinde sökülür o doldurduğu yerlerden zamanla akar gider.Başladığın noktaya dönersin.Wax hem aracın boyasını korur hem de srp nin üzerine uygulandığında bir katman daha oluşturarak onun ömrünü uzatır.
Vernikten ödün vermemek istiyorsan bu dediğim yöntemi kullanabilirsin abi ama derin çiziklerde çok başarılı değil onun da bilgisini vereyim.Auto Glym in Türkiye distribütörü Obey Ticaret Bursada bir firma ürünü ordan temin edebilirsin kapına kadar kargoyla gelir

blackpunto35
30/08/2009, 16:27
çiziğe tırnağını sürt eğer tırnağın takılıyorsa hiç uğraşma bence takılmıyorsa pasta cila ile işi çözersin pasta için 3-4 hakkın var diye düşün çünkü pasta boya mikronunu inceltir en temizi sonax a git boyayı inceltmeden hallederler