PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen herkes cevaplasın

Bülent10
20/08/2009, 12:20
Arkadaşar 4 aydır Gp kullanmaktayım ve sağdan ve soldan ön göğüsten cızırtılar gelmektedir. Anladığım kadarıyla bu kronik bir durum ve kolay kolay çözülememektedir. Tüm dosların bu mesaja cevap vermesini istiyorum kimlerde bu sorun çıkmakta ve kaç km'den sonra.

Lütfen sadece okuyup geçmeyin nedense foruma belirli kişiler yazı yazmakta. Bu sorunlardan kurtulmanın yolu fikirlerimizi paylaşmak ve çözüm bulmaksa haydi buyrun . Bu kronik durumdan nasıl kurtulacağız. Fiat hala 2009 model sıfır bir araçta bunu çözemiyorsa daha ne diyelim.

Kadrandan ses gelmekte sizce neden ? Başka bir yerden gelip bunu mu tetiklemekte. Ön göğsün neresinden ses gelebilir. İnanın servisteki arkadaşlarıda belkide yıldırdım onlarada pahçubum. 3 kez götürdüm sağolsunlar ellerinden geleni yapıyorlar.

GP seviyorum hepimiz seviyoruz kabul ama bu kadarıda olmaz bazı durumları kronik bence . Takozlardan gelen ses ,City özelliği , Ön göğüsten gelen sesler .

Merak ediyorum Fiat bunu görmüyor mu , duymuyor mu....

Bakalım benim başıma gelmedi gelmez diyen arkadaşlar varsa yorum yapmasınlar ; yok bu konu daha önce dile getirildi ne gerek var yeniden forumda dile getirmeye diyorsanızda yazmayın...

darkT-JET
20/08/2009, 12:42
merhaba...senle bu konuyu daha önce konusmustuk...bende direksiyondan ve ön göğüsten ses gelmiyor...arka sol kapıdan geliyordu..onuda senin tavsiyenle serviste kapı kilitlerini yağladılar geçti...yani kapı kaplamalarından gelen sesleri periyodik olarak kilitleri yağlıyarak geçirebiliriz demektir...ön göğüsten gelen bir sesim yok ama sıcak havalarda bütün gün güneşin altında kalan ön göğüs otomatikman biraz şaşırıyor aradada olsa ufak çatırdama yapıor ama bu audi mercedes bmw gibi araçlarda bile olabiliyor pek takılmıyorum...direksiyon yada gösterge panelinden hiç ses gelmedi bazen sinyal açıkken (sağa yada sola dönüş fark etmez) çatır çutur yapıyor ama bizdeki diger arabalarda hatta tüm kullandıgım arabalarda yapıordu (herhalde dönüş bittikten sonra sinyal kendini atıyorya onun bir mekanizması çünkü sinyal vermeden dönersem bu sesi yapmıyor)...tüm bunların dısında kapılar hariç olarak ön göğüsteki ve direksiyon kısmından gelen sesten çok rahatsızsan ve servis yapamıyorsa o zaman sesin geldiği yeri iyi tespit edip özel firmaların izalasyon malzemeleriyle sanırım büyük ölçüde sorunu çözersin........ama bende sana bir otomobil aşıgı olarak tavsiyem seslere pek takılma (biraz zordur sende büyük ihtimal benim gibisin) yoksa bi zaman sonra paronaya baslıyor çıkmayan sesi bile duymaya çalışıyor insan....gerek yok ruh sağlığını bozmaya

Erdem Bozdağ
20/08/2009, 12:54
bence servise göstermek lazım yok eğer çözülmüyorsa fazla kafaya takmadan müziğin sesini biraz açmak lazım.çok taktıgınız zaman insan hakkaten gayipten başka tıkırtılar duyuyor.

Bülent10
20/08/2009, 12:57
İlker , Erdem öyle bir cızırtı ki sorma mıcırlı yollardayken geliyor soldan , sağdan ve gösterge panelinden ve ön göğüsten geliyor artık müziği bende açıyorum. Gp binenler bile farkediyor bu durumu

darkT-JET
20/08/2009, 13:06
İlker , Erdem öyle bir cızırtı ki sorma mıcırlı yollardayken geliyor soldan , sağdan ve gösterge panelinden ve ön göğüsten geliyor artık müziği bende açıyorum. Gp binenler bile farkediyor bu durumu

valla dediğim gibi bülent son bir ziyaret et servisi eger kendileri halledemiyorsa kesin olarak sesin nerden geldigini tespit etsinler...sonrada sonax yada ziebart gibi firmaların böyle hizmetleri var ses izalasyonu onlarla görüşmende fayda var...ama dediğim gibi pek fazla takılmamak lazım insan kendi kendini yemeye başlıyor....yazık günah teneke parçasına verdiğimiz deger yüzünden paronayak olmaya gerek yok...en nihayetinde karar senin çözümü olmayan birşey degil bence.....

imdesign
20/08/2009, 13:15
Bende'de aynı sorun vardı sadece göstergelerin önündeki alyanları sıktım ve sorun kalmadı.

OzzY
20/08/2009, 13:30
bende genel olarak böyle bi sorun yok :) belkide ben duymuyorumdur :D

taneli
20/08/2009, 13:37
kapı içlerinden geliyor ses, ilk başta ben de çok rahatsızdım ama alıştım. Hele bi de başka arabalara bindiğimde duyduğum seslerden sonra. göğüsten hiç ses duymadım şimdiye kadar.

ahmT
20/08/2009, 13:39
geçen sene arkadaşıma 2009 punto aldık daha 0 km iken servisten arabayı çıkardığımızda bu anlattığın sorunlar vardı hele ki düz yolda 50 - 60 km den sonra aşırı yol sesi alması ön göğüs ve kadrandan ses gelme çarpıcı belliydi ... yapabileceğim tek yorum bu

ABNEW
20/08/2009, 13:50
Benim eski GP da gösterge çerçevesinden ses gelmekteydi, araya yalıtım malzemesi konarak ses halledildi.Şu anki aracımda ise böyle bir problem yok.Bazı araçlarda kapı ayarsızlığı nedeniyle b sütunu civarından ses gelebilir.Serviste ayar yapılarak halledilmekte.Bazılarında da ön cam altı havalandırma kanalı ses yapabilmekte.Bu da değiştirilerek sorun çözülür...

anlgnydn
20/08/2009, 13:50
benim araçtada ses yok sadece şöför kapısından geliodu ses onuda serviste hallettim.

Ogulcan.Öğüt
20/08/2009, 13:53
Ben Şimdiye kadar sağ kapı içinden gelen bi ses vardı bi abime göstermesi için vermiştim oda halletmiş gelmiş arabamın hiçbiyernde hiçbir tıkırtı yok Masallah .. Bnce sende bi servise göster halletceklerine eminim. .

defeat
20/08/2009, 14:00
Benim aracım da 2008 model.Sendeki sorunlar benim başıma gelmedi ancak biraz daha sıkıntı verenler geldi:)Şu anda mutlu mesuduz,Allah nazar vermesin valla.
Eski otomobilimde(garanti dışı olmasının rahatlığıyla)elimdeki tamir kılavuzu yardımıyla aracın konsolunun heryerini açtık arkadaşlarla.Eksiksiz her kablo demetini ince süngerlerle doladık,parça birleşim yerlerini çok ince kauçukla birlikte keserek tekrar taktık.Spor yaylı,düşük otomobilden tık ses gelmiyordu.Biraz meşakatlı bir iş,zaman ayırman lazım ama çok farkediyor.

mustafaf
20/08/2009, 14:01
bende de ses problemlerı 20.000km. cıvarından sonra basladı.kapılardan, bagajdan, takozlardan gelen seslerı servıs hallettı.su anda tek sorunum, dıreksıyonun altından gelen gıcırdama seklındekı ses.hafta sonu ugradıgımda tekrardan bakacaz...

KaGaN
20/08/2009, 14:24
aracım 17500 kmde ve sesler bendede var onların çözümüde kolay kolay yok gibi incik cincik herşeye el atman lazım müziğin sesini açıp duymamak en güzeli
ayrıca fiat bu sesleri duymuyomu diyorsun asıl ona dicek bi lafım var..
geçenlerde forumda bi konu vardı fiat 100,000km testlerini başarıyla geçti die.
orda aklımda kalan en önemli şey testlerde en ufak bir ses duymadıkları ve yalıtımının çok iyi yapıldığını sölüyorlar...
bu bana cok yanlıs geldi adamların sürdükleri yollar kaymak gibi çukur nedir taş nedir bilmezler oyuzden onlara normal gelio..
birde türkiye yollarında yapsınlar o 100,000 testi araba ne hale gelio görsünler....

Bülent10
20/08/2009, 14:59
Yorumlar için herkeze tşk .

Malesef düz yollarda bu sesler pek gelmemekte ama mıcırlı yollarda bak sen o zaman sese. Cızır cızır insanı kafasını ütülüyor.

xcruelx
20/08/2009, 15:21
aracım 17500 kmde ve sesler bendede var onların çözümüde kolay kolay yok gibi incik cincik herşeye el atman lazım müziğin sesini açıp duymamak en güzeli
ayrıca fiat bu sesleri duymuyomu diyorsun asıl ona dicek bi lafım var..
geçenlerde forumda bi konu vardı fiat 100,000km testlerini başarıyla geçti die.
orda aklımda kalan en önemli şey testlerde en ufak bir ses duymadıkları ve yalıtımının çok iyi yapıldığını sölüyorlar...
bu bana cok yanlıs geldi adamların sürdükleri yollar kaymak gibi çukur nedir taş nedir bilmezler oyuzden onlara normal gelio..
birde türkiye yollarında yapsınlar o 100,000 testi araba ne hale gelio görsünler....

Onların yolları süper.

Gecen bir servisde usta dedi ki ya italyanlar var ya aracı aldıklarında nerde arac bozuluyor orda servis çağırıyorlar. Hiç biri şurdan gıcırtı geliyor yada motor sesi değişti diye servise gelmiyor. dedi. Bende dedim, "olanların yolları yol tabi gıcırtı duymazlar. Kapıymıs amortisörmus tabi bozulmaz. Motor seslerine gelince orda garanti tam garanti ama. Burdaki gibi utanmadan motor arızalarına bile kullanım hatası demiyorlardır ordaki servisler . "dedim. :)

Ogulcan.Öğüt
20/08/2009, 16:01
Yol Yol Değilki tarla gibi heryer kasis cukur.Araba napsın ...

gakkan
20/08/2009, 17:18
benim araç da 3600 km de.3500 gibi sol çıtadan(sanırım) ses gelmeye başladı.Genelde pütürlü asvaltta (alttaki taşları daha belli olan diyeyim) belli oluyo.Bakım zamanı gelince çözerler umarım...İlk kalkışlarda da alttan (sanırım o da takozlardan) biraz ses geliyor.

serdar2362
20/08/2009, 17:36
Arabam daha bin küsür km. de daha uzun yola çıkmadım. Fakat aldığımdan beri sinyal açık gibi ses geliyor. Yüksek ses değil ama rahatsız edici tabii. Bekliyorum bakalım biraz km. yükselsin sesler artsın o zaman anlarız. Ama sizin yerinizde olsaydım serviste bu işi çözdürürdüm. Başka birilerinin müdahalesi bu uyanıkların garanti dışına çıkartmasına sebeb olabilir. Burası malum TÜRKİYE.

alpimmm
20/08/2009, 19:18
benim araçta 2009 5100de. cızırtılı bi ses şu ana kadar hiç gelmedi.gelen tek ses var , hızlı giderken lakaya girince sol arka kapıdan bi ses geliyor o kadar.bende onu sorucam servise yarın.. umarım halledersin diycem ama baya bi uğraşmışsın

orhanokay
20/08/2009, 20:32
arabam 12.000 de. aracı bayiden aldıktan bir hafta sonra 4 kapıdan da ses gelmeye başladı. Sonra kapıların gram yağsız olduğunu farkettim. Serviste yağlayıp verdiler. Şimdi 5 ay oldu, hiçbiryerinden tık yok. Maşallah.

Ogulcan.Öğüt
20/08/2009, 20:39
Haklısın Serdar abi serviste hallediyorlar bide Ses izolasyonu diye arat nafiz abinin bi calısması vardı onuda düşünebilirsin.

HasanAliz
20/08/2009, 21:30
ben 2.el GP aldım. aldığımdan beri ne bir cızırtı ne bir tıkırtı hiçbir sorunla karşılaşmadım.
hemde GP ile yol demeye bin şahit dağ yollarını dolaşmama rağmen.

ferojan
20/08/2009, 23:24
valla dediğim gibi bülent son bir ziyaret et servisi eger kendileri halledemiyorsa kesin olarak sesin nerden geldigini tespit etsinler...sonrada sonax yada ziebart gibi firmaların böyle hizmetleri var ses izalasyonu onlarla görüşmende fayda var...ama dediğim gibi pek fazla takılmamak lazım insan kendi kendini yemeye başlıyor....yazık günah teneke parçasına verdiğimiz deger yüzünden paronayak olmaya gerek yok...en nihayetinde karar senin çözümü olmayan birşey degil bence.....

Aga sende sanırım farkında olmadan panaroya meselesine kaptırmışsın kendini:) Duydun mu bak bi ses daha geldi.

Yahu benim yaptığım gbi yapın sesi kökünden halledin! SAT YENİSİNİ AL:) Sesmi geliyo sat gitsin yahu polimiğe girmeye gerek yok!

gadget
20/08/2009, 23:41
Benim aracım da 2008 model.Sendeki sorunlar benim başıma gelmedi ancak biraz daha sıkıntı verenler geldi:)Şu anda mutlu mesuduz,Allah nazar vermesin valla.
Eski otomobilimde(garanti dışı olmasının rahatlığıyla)elimdeki tamir kılavuzu yardımıyla aracın konsolunun heryerini açtık arkadaşlarla.Eksiksiz her kablo demetini ince süngerlerle doladık,parça birleşim yerlerini çok ince kauçukla birlikte keserek tekrar taktık.Spor yaylı,düşük otomobilden tık ses gelmiyordu.Biraz meşakatlı bir iş,zaman ayırman lazım ama çok farkediyor.

Oktay Bey, tamir kılavuzunu nereden buldunuz varsa indirebleceğim bir yer çoook mutlu olurum

Romeo_er2
21/08/2009, 02:22
çok şükür nazar değmesin daha öyle bir problemim olmadı..bence kullanıma göre değişiyor..fiat forum un sitesinde city arızası ile ilgili hiçbirşey görmedim mesela..türkiyenin bozuk yolları vs ile alakalı olabilir bu..tıkırtılara gelince benim araç 9 aylık olmasına rağmen sağ arka kapıdan bir gıcırtı geliyordu..daha yeni anladıkki kapı içinin dişleri oturmamış ve dışarda duruyo..ve aracı aldığımdan beri bu böyleydi..yeni düzelttik..

ayrıca ön camla tavan döşemesi arasında bi açıklık belirdi daha yeni..

ön tavan lambasının bir tarafı tavandan aşşağıya doğru birkaç milim sarktı..döşemeden çıkmış o tarafı..

pedalların arkasındaki halı döşemesini tutan vida çıktı ve takamıyoruz şu an..halı arada debriyaja sürtüp duruyor..

ön takımdan spor yaylar nedeniyle ne üdüü belirsiz sesler geliyordu onuda hallettik kurtulduk..

geri vites dişlisinde bi problemmi var bilmiyorum ama ne yaparsam yapim genelde hep ses çıkarark geçiyor..

yakıt tüketimi haddinden fazla araç kendini V6 sanıyor halbuki sadece 77hp!!!! artık fire motor ne biçim bir teknolojiyse..

araca karter muhafaza kapağı bile serviste özel olarak takılabiliyor..bence çok önemli bi parça ve standart olarak aracın üstünde gelmeli..kaputu açınca yeri görüyosun direk yoksa..hangi çağdaysak artık..70 model sanki araba

aracımı seviyorum neticede..ama 2009 model sıfır kokusu duran bi araçta bunların olmasıda batıyo insana açıkcası..

Moosty
21/08/2009, 08:25
Bende'de aynı sorun vardı sadece göstergelerin önündeki alyanları sıktım ve sorun kalmadı.

+1

Evet, sarsıntı ile birlikte kadrandan gelen gıcırtı sesi kesinlikle bu yüzden. Bu vidalar gevşek; gösterge ve etrafını saran siyah yumuşak plastik kaplama ön göğüse sürtünüyor. Alyan anahtarı bulamadım, alyan anahtarı bulduğumda vakit bulamadım, ikisini birden bulduğumda da araba yanımda değildi bir türlü sıkamadım o alyanları. Arada sırada ses geldikçe göstergeyi parmaklıyorum, siyah plastik kaplamaya tokat atıyorum ses kesiliyor.

Alyan anahtarı + vakit + araba üçünü bir arada denk getirdiğimde alyanları önce tamamen çıkarıp sökebileceğim ne varsa sökmeyi planlıyorum, sonra da aralara pamuk - slikon vs doldurup yeniden takıp alyanlarıda biraz daha fazla sıkmayı planlıyorum.

Arabam şu an 3500 km civarında, henüz çok ciddi bir problem ile karşılaşmadım çok şükür.

Bülent10
21/08/2009, 10:03
Mustafa arkadaşım servis kadran kenarlarına sünger koymuş aralarına ama yinede sesler geliyor hem kadrandan hem sol hem sağ hem ön göğüs offf offffff. Düz yolda pek birşey yok ama yollar genelde mıcırlı asfalt sesi dinlerken kaza yapacağım yakında ...

SERDAR_AJZ
21/08/2009, 11:10
ben aracımı aldıktan 1000 km sonra kapılardaki seslerden dolayı servise götürdüm.hallettiler.2 ay sonra falan sesler tekrardan devam etmeye başladı.şu an sadece sürücü kapısından ses gelmiyor.bence seslerin tekrardan oluşma nedeni kapıları aşırı hızlı kapatmamızdan kaynaklı diye düşünüyorum.

darkT-JET
21/08/2009, 12:21
Aga sende sanırım farkında olmadan panaroya meselesine kaptırmışsın kendini:) Duydun mu bak bi ses daha geldi.

Yahu benim yaptığım gbi yapın sesi kökünden halledin! SAT YENİSİNİ AL:) Sesmi geliyo sat gitsin yahu polimiğe girmeye gerek yok!

gençken evet bi aralar sarmıştım bende....bülentin durumunu anladığımdan içim gitmedi değil...insan sardımı sarıyor....

sakızda degilki birader şekeri gittimi at!yenisini al......bunu ardıardına tekrarlayamassın....sesmi geldi sat....sıkıldınmı sat :agri:enteresan....

Electra
21/08/2009, 14:37
Ben daha yeni ikinci el GP aldım. Araç 37000 km'de. Temiz kullanılmış bir araç. Sol önden ses geliyor, bu ses kabin içinden değil ama dışardan geliyor, cızırtı sesi bu. Jant kapağından diye tahmin ediyorum hızlanınca ses bariz oluyor. Çukurdan geçtim bilerek ses gitti yine geldi. Jant kapağını söküp deniycem. Birde olduğum yerde park ederken direksiyonu kırdığımda çok az bi gırc sesi duyuyorum. Arabamı yeni aldığım için fazlada üstüne düşmek istemiyorum aslında, 40 bin bakımında göstermeyi düşünüyorum. Bu sesler neden olabilir sizce?

Bülent10
21/08/2009, 15:45
Serdar maleser bu duruml GP oldukça fazla . Acaba başka araçlarda bu böyle mi bence bu kadar değil arkadaşlar bizler sıfır araç alıyoruz neden ? sorun çıkmasın diye herkez 10 yıl arkana bakmazsın dediler kredisi bitsin bak bakıyormuyum arkama

Rigel
21/08/2009, 18:17
Çok bozuk yolda gösterge çerçevesinden bir tıkırtı geliyor, ama yolun gerçekten çok bozuk olması lazım.

Electra
21/08/2009, 18:35
Serdar maleser bu duruml GP oldukça fazla . Acaba başka araçlarda bu böyle mi bence bu kadar değil arkadaşlar bizler sıfır araç alıyoruz neden ? sorun çıkmasın diye herkez 10 yıl arkana bakmazsın dediler kredisi bitsin bak bakıyormuyum arkama

Valla arabayı yeni aldım henüz, forumda da yeni üyeyim. Genellikle yazılanları okuyorum bazen abartan arkadaşlar var. Tabii ki insan kendi arabasını çok değerli bulur, en ufak birşeyde huylanır hemen. Arabanın hakkını yememek lazım. Diğer arabalarda da durum böyledir. Bizde 2001 Bravo var fazla ses yok açıkcası rahatsız edicek kadar. Daha önce Vw polo vardı ondan ufak tefek sesler geliyordu, arkadaşımda yeni Punto aldı onda daha önceden Cmax ve Polo vardı yine ufak tefek sesler geliyordu. Benim takıldığım genelde tıkırtı sesleridir. Sanırım bu süspansiyon ve lastiklerle alakalı.

cgoktas
22/08/2009, 04:40
Aracım 2006 model 50.000 km de. Şimdiye kadar problem çıkarmadı.
Ön cam altı havalandırma kanalı tıkırtı sesleri oluşturuyor. Kilitlerden bolca tıkırtılar geliyordu, kilitlere ve karşılıklarına würth kaydırıcı sprey sıktım sorun çözüldü.
Sert plastik iç aksama sahip araçlar maalesef bozuk zeminde ses yapıyor. Ama küçük sınıfta yumuşak plastik iç aksama sahip araç yok. Audi almak lazım:)

SERTAC_KAYA
22/08/2009, 08:33
Bence şansınızı önce servislerden yana deneyin.Malum aracınız yeni servis dışı kurcalatmanız durumunda garanti kapsamı dışında kalabilir ve servisler malum en ufak şeyde bahane arayabiliyorlar,garantiye ihtiyaç duyduğunuzda para vermek durumunda kalabilirsiniz..şehirdışına çıktığınızda farklı servislerin kapısını çalın mahcup olacak hiçbir durum yok herşey satana kadar olmamalı belki servisinizin atladığı bir durum var.arkdaşın dediği gibi sert plastik.ancak bu sertliğe bu kadar ses gayet bşarılı taş gibi esneme sıfır.çok kafaya taktıusanız 3m uygulaması yaptırın biraz tuzlu olabilir ancak işi çözer diye düşünüyorum.bende de direksiyon kutusundan ses geliyor nerden geldiğini biliyorum fakat yaptıramadım.ancak çok kafaya takmazsanız onu bile duymuyorsunuz.sıkmayın canınızı dünya malı.bir de atalardan kalma bi görüş var :)bi nebze içinizi ferahlatabilir parçalar yeni olduğundan yerine oturma alışma durumu olabilir diye düşünüyorum.birde jant kapaklarımız diğerlerinden farklı .ilk görüşte plastik kelepçe kullanmayacağız diye sevinsek te ses yapabiliyorlar ancak bu tabii biraz uç bir ornek.camlar açıkken alt geçit vs duvara yakın yerlerde giderken nadiren duyulabiliyor.davlumbazlar da ses yapmaya müsait duruyor kanaatimce.

Refiner
22/08/2009, 11:24
benim araba da 12000 km'de, 2009 model. ön cama hava üfleme kanalının oradan (difüzörlerin altındaki ablodan olma ihtimali yüksekmiş), skydome (ön ve arka) birleşme noktalarından, gösterge panelinden tıkırtı, gürültü, bazen vibrasyon sesi (belli devirlerde) geliyor. servise gittim birkaç kez ama genelde kesiyor test sürüşünde :)
skydome ve göğüs kısmını da sökmek istemiyorum tıkırtı için. rahatsız ediyor mu? evet, ediyor ama takıntıya sebep olacak kadar değil. gittiği yere kadar.
belki şu alyan vidaları sıkarak bir kaynaktan kurtulabilirim.

cgoktas
22/08/2009, 12:11
Aracım 2006 model 50.000 kmde. Periyodik bakım dışında hiç sorun çıkarmadı. Genel olarak memnunum arabamdan. Bu sınıfta plastik kalitesi aşağı yukarı aynı. Yeni opel corsa da yeni ford fiesta da sert plastikli iç mekana sahip. Ve kullandığım bir yeni corsada iç mekan gürültüsü ve sesler kesinlikle benim arabamdan daha yüksekti.
Karşılaştığım sesler :
1-Ön cam altı havalandırma kanalı titreşim durumlarında tıkırtı yapıyor. Bu ses başka yerlerden geliyor gibi de algılanıyor.
2-Kilitlerden tıkırtı geliyor. Frende, kasiste, bozuk zeminde. Çözüm : kilitlere ve özellikle kilit karşılıklarına würth kaydırıcı sprey sıkmak.
3-Kısa zemin darbelerinde vuruntu sesleri.

En kısa çözüm Audi almak galiba.

avantasia
22/08/2009, 12:24
biraz pürüzlü bi yolda(yani hemen hemen tüm yollarda)benim aracımdanda göstergelerin oralardan ses geliyo ve malesef neden olduğunu anlayamadım.

Muhendis06
22/08/2009, 13:19
Aracimla 100 bin km devirdim. Aldigim gunden beri aractan gelen tikirti ve gicirti seslerinde pek bir degisiklik yok. Gogusteki seslerin kaynaklari : gosterge tablosu plastik cercevesi, sag-sol ucgen kelebek camlarinin dibindeki kapama trimleri, on cam hava ufleci, arka kapi içlerindeki kilit mekanizmasinin halatlari, amortisor takozu. Bunlar disinda aracta ekstra bir ariza hasil olmadi.

ABNEW
22/08/2009, 13:35
Aracimla 100 bin km devirdim. Aldigim gunden beri aractan gelen tikirti ve gicirti seslerinde pek bir degisiklik yok. Gogusteki seslerin kaynaklari : gosterge tablosu plastik cercevesi, sag-sol ucgen kelebek camlarinin dibindeki kapama trimleri, on cam hava ufleci, arka kapi içlerindeki kilit mekanizmasinin halatlari, amortisor takozu. Bunlar disinda aracta ekstra bir ariza hasil olmadi.

Bence bu sonuç bizler tarafından da bilinen iç mekandaki işçilik ve malzeme kalitesi problemlerini yansıtmakta.Tabi bunun yanında Fiat ın motor üretimi konusundaki başarısını da göstermekte bence...

Bülent10
24/08/2009, 09:15
Uğur arkadaşım zaten bahsettiğim sesler pürüzlü ( mıcırlı ) yollarda geliyor . Düz asfaltlarda düşük devirlerde bu ses duyulmuyor bile. Yapılan yorumlarda anladığım kadarıyla herkez bu dertten müzdarip. İnsan sıfır araç alınca beklentileri daha farklı alıyor. Mekanik olarak bu araçtan memnun olmayan pek yok , nedense göğüsün ve kadranın çeşitli yerlerinden gelen bu seslerden dertli...

akrepanaroma
24/08/2009, 15:18
merhaba ben de 2009 model punto aldım. 250. km de ön taraftan ses gelmeye başladı. sinir oldum. servise gittim. sesin ön ızgaradan geldiğini söylediler. fiat logosunun takıldığı yerden. oraya bir besleme yaptılar arkadan, ses kesildi. şimdi çok memnunum.

berkeraaa
24/08/2009, 16:44
aracımı 0 aldım ve aldığımın 3. günü sağ arka taraftan tıkırtılar gelmeye başladı...Yağlanma ve ayar işleminden sonra tık yok.Ancak aracın ses izolasyonu 0.Babamın kullandığı araçtan inip kendi aracıma geçtiğim anda hayal kırıklığına uğruyorum.

sülleyman
24/08/2009, 18:09
slm arkadaslar benım 2006 puntom var ve hıc bır kağpısından ses gelmıyor yada ben yuksek muzık ses dınledıgım ıcın farkedemedım ama kontrol edıcem ortak sorunumuz galıba yolun sesını arabanın ıcınde yer alması bu durum lastık secımınden kaynaklanıyor olabılır aslında benım bu ses sorunlarından daha onemlı sorunum var bazen yolda gıderken bı anda kadran 220 ye falan vuruyor ama ben 50 le falan gıdıyorum ve dıreksıyon kıtlenıp kalıyor 5 6 sanıye Allahtan hızlı gıderken basıma gelmedı hıc gelırse naparım bılemem sızdede oluyormu arkadaslar bılmıyorum aynı durumla karsılasan varmı aranızda?

ABNEW
24/08/2009, 19:33
slm arkadaslar benım 2006 puntom var ve hıc bır kağpısından ses gelmıyor yada ben yuksek muzık ses dınledıgım ıcın farkedemedım ama kontrol edıcem ortak sorunumuz galıba yolun sesını arabanın ıcınde yer alması bu durum lastık secımınden kaynaklanıyor olabılır aslında benım bu ses sorunlarından daha onemlı sorunum var bazen yolda gıderken bı anda kadran 220 ye falan vuruyor ama ben 50 le falan gıdıyorum ve dıreksıyon kıtlenıp kalıyor 5 6 sanıye Allahtan hızlı gıderken basıma gelmedı hıc gelırse naparım bılemem sızdede oluyormu arkadaslar bılmıyorum aynı durumla karsılasan varmı aranızda?

Süleyman hoşgeldin öncelikle,

Problem anladığım kadarıyla yazılımsal.Forumda bazı arkadaşlarımızın başına da geldi benzer durumlar.Serviste güncel yazılım yüklenerek problem hallolur,

Keyifli forumlar...

FoR_ReaL
24/08/2009, 19:46
bizim araçlarda kapıdan gelen sesler kronik sayılabilir ama servise gidip sorun var dediğinizde hemen yapabiliyorlar :) sanırım fabrikadaki elemanlar bu ayar olayını italya yollarına göre yaptıkları için bizim memleketten 1000-2000 km sonra ses gelmeye başlıyor :)

bendeki sorunda başka bir cins fikri olup yazan olursa sevinirim

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/12763-gogusde-2-sorun.html#post241775

Bülent10
25/08/2009, 09:03
Süleyman direksiyonun kitlenmesi ciddi bir durum acilen servise götürmen uygun olacak. Ardanın dediği gibi kadranın 220 vurması yazılımsal olabilir.

Bülent10
25/08/2009, 09:05
aracımı 0 aldım ve aldığımın 3. günü sağ arka taraftan tıkırtılar gelmeye başladı...Yağlanma ve ayar işleminden sonra tık yok.Ancak aracın ses izolasyonu 0.Babamın kullandığı araçtan inip kendi aracıma geçtiğim anda hayal kırıklığına uğruyorum.

Berker benim aracım 4,5 aylık benimde 3.haftada sağdan tıkırtılar geldi . Servis takozlardan geldiğini söyledi . Yağladılar şuan oradan ses gelmiyor tek sıkıntım ön göğüslerden ve kadrandan gelen cızırtı sesleri

Bülent10
25/08/2009, 09:07
merhaba ben de 2009 model punto aldım. 250. km de ön taraftan ses gelmeye başladı. sinir oldum. servise gittim. sesin ön ızgaradan geldiğini söylediler. fiat logosunun takıldığı yerden. oraya bir besleme yaptılar arkadan, ses kesildi. şimdi çok memnunum.

Ata merhaba.

1. ön ızgara dediğin bölüm tam olarak neresi
2.Fiat logosunun takıldığı yer ta olarak neresi ve ses cızıtı şeklindemiydi.

ABNEW
25/08/2009, 11:12
Bülent, aracın önünde Fiat Logosunun olduğu yer, radyatörün önüne denk gelen...

Bülent10
02/09/2009, 11:35
Arkadaşlar bu kadrandaki sesi nasıl kesebiliriz orada ki vidayı sıkmayla kesileceğini sanmıyorum servis orayı kontrol etti ama hala geliyor

ABNEW
02/09/2009, 15:34
Bülent, gösterge grubu çerçevesinin içine yalıtım malzemesi konularak bu sorun giderilmekte.Sadece vidaların sıkılması yeterli değil.Çerçevenin çıkarılıp iç kısmına yalıtım malzemesi konulması gerekmekte,

Yalnız yeni modellerde bu sorun yok bildiğim kadarıyla...

pdr42
03/09/2009, 11:57
soguk asfallta sol taraftan bir ses geliyor cogundada bu durum var sanıırım servisei bu konuyu 3 defa soyledim cozum bulunmaadı. en son bıktım ole biniyorum. ses sol direklerdeki pastikten geliyor hatta giderken orayı tutun ses kesiliy r

StrawBeeRy
03/09/2009, 12:22
bizim araba 64.000 km de aynı şey söz konusuydu.2 kere kapıları söktürdük serviste.acaba onlarmı yapıyor diye bir şey çıkmadı sonra göğüs sert plastik olduğu için onun az bir şey yapabileceğini söylediler.kazaya kadar sadece göğüsten ses geliyordu kazadan sonra sol arka taraftan bir ses gelmeye başladı çukurlarda yapıyor ama kimse sesin nerden gldiğini bulamadılar amortisörlerden dediler baktılar bir şey yok yaylardan dediler bir şey yok onu dediler bunu dediler hiç bir şey çıkmadı servis bile bu sesin nerden geldiğini bulamadı.şimdi gene kapıları söktürücez bakalım ses gene devam ederse 1500 lira verip yalıtım yaptırıcaz her tarafı sabitlicekler.ondan sonra ses yapabileceğini sanmıyorum.

Bülent10
03/09/2009, 13:41
Bülent, gösterge grubu çerçevesinin içine yalıtım malzemesi konularak bu sorun giderilmekte.Sadece vidaların sıkılması yeterli değil.Çerçevenin çıkarılıp iç kısmına yalıtım malzemesi konulması gerekmekte,

Yalnız yeni modellerde bu sorun yok bildiğim kadarıyla...

Arda malesef yeni modellerde de var benim gp mayıs ayında geldi yani 4,5 aylık . bu söylediğini servise ileteceğim . yalıtım malzemesi olarak acaba ne kullanıyorlar

BSK
03/09/2009, 14:08
Her zırıltı gösterge panelinden gelmiyor, uzun yolda afyon sandıklı dinar bölümünde yol çok bozuk orda benim araba da ses yaptı göstergelerden geliyor sandım önce, zırıl zırıl ötüyordu, göstergeleri tuttum ses gelebilecek yerleri ama ses kesilmedi, sonra direksiyon kutusuna dizimi dayadım ve ses kesildi ben de direksiyon ayar mandalını açıkla kapalı konummunun ortasına getirdim biyerleri sıkıştırdı heralde ki ses kalmadı dönüşte tüm vidaları sıktırdım direksiyon kutusunda ama bir daha o kadar bozuk bir yola girmediğim için işe yaradı mı bilmiyorum.

Bülent10
03/09/2009, 15:36
Serdar sadece gösterge değil sağdan ve soldan ön göğislerden direklerden heryerlerden geliyor malesef sert plastik olduğundan sanırım

berkeraaa
03/09/2009, 17:11
arkadaşlar benimde gösterge grubundan şikayetlerim oluyor zaman zaman.aklımda sıcak silikon ile çevrelemek geldi paneli istenildiği zaman rahatça çıkartılabilen bir malzeme...sizin bu konudaki fikriniz ne olur acaba ??

ABNEW
03/09/2009, 18:18
Arda malesef yeni modellerde de var benim gp mayıs ayında geldi yani 4,5 aylık . bu söylediğini servise ileteceğim . yalıtım malzemesi olarak acaba ne kullanıyorlar

Bendeki 2006 model GP da aynı sorun vardı ama yenisinde böyle bir problem yok (2008) Araya konulan yalıtım malzemesini görmedim Bülent ama ne konulduğunun önemi yok bence sadece sözkonusu boşluğu doldursun yeter.İki tarafı yapışkanlı kumaş benzeri bantlar var belki onlardan kullanmışlardır...

smartmavi
03/09/2009, 19:54
Valla "sesi duymazdan gel, müziği aç" diyen arkadaşlara az da olsa katılıyorum. Yoksa arabalarımızda değişmedik parça, sökülmedik cıvata kalmayacak bu gidişle.

Arabanın kurcalanmadık yeri kalmıyor, satarken biz nasıl acaba "abi araba temiz, orjinal" diyeceğiz ?? :)

acs
04/09/2009, 09:25
Arkadaşlar burası TÜRKİYE. GP ler avrupa standartlarına göre yapılmış.Bizim yama dolu yollarımıza göre degil.
Ben GP yi alalı 11 ay oldu 6700 km de,yeni yeni alışıyorum.
Sesler var,ön akasamdan takırtılar var.
Müzik aç yola devam.

hotflush
04/09/2009, 09:55
gösterge panelinden gelen sesi panel çerçevesini söküm içine uygun sünger yada izolasyon malzemesi doldurarak kesebilirsiniz ben yaptım oldu tık yok

hotflush
04/09/2009, 10:10
havalar sıcak arabanın plastik aksamı haliyle genleşiyor ve bir yerlere sürterek bu istenmeyen sesler oluşuyor benim tavsiyem kaliteli bir silikon sıprey kullanarak kapı lastikleri dahil tüm plastik aksamı güzelce yağlamak birde gösterge panelinin çerçevesini söküm içine sünger yada izolasyon malzemesi doldurusanız sesi kesecektir ben yaptım ses kalmadı

silentscream
04/09/2009, 10:12
1.4 Active 2008 model 13500 km.de..Gösterge tablosundan gelen catırtı bazı sıcaklık degerlerinde oluyor gibi geldi bana..Mesela kışın ilk yola cıktıgımda yapıyor ancak arac içi ısındıktan sonra ses kesiliyordu.yaz sıcagında arac bütün güneşi yediginde yine ses geliyor ancak bi süre klima calışıp aracın iç sıcaklıgı düşünce ses yine kesiliyordu..Acıkcası babamın aracı Lada Vega oldugundan ve 2001 den beri kullanınca inanın şimdi sanki Cadillac gibi geliyor:) Arka kapılardaki ses için daha 120.km de servise gittim ve tam Türk usulü bir çözüm olarak yüzyılın buluşlarından "elektrik bandı" ile çözüm sundular..bandı sabit kilit karşılığındaki mandala dolamak suretiyle sesi kesiyorlar.Onun dışında emniyet kemer tokasının sürekli çarpması rahatsız ediyordu(ki aslında bu bir uyarı da olabilir kemeri tak! diye)tabi bir de amortisör takozlarından hafif ses gelmeye başladı.İstanbulda bazen off-road yapmak zorunda kalıyoruz haliyle...MEGAşantiye...

visions
06/09/2009, 14:29
merhaba benim arac 15000km 2009 1.3 m-jet on on dizorf gelen ses cızırtı var öncede degişmişti simdi ses yapmaya basladı bide arka kapılardan ses geliyo tıkırtıkır::((((((

egemavera
07/10/2009, 12:17
bende de ön taraftan gelen bir ses var sanırım aynadan geliyor. kaymak gibi düz yolda bir sıkıntı yok fakat zemin bozuksa cızırtı geliyor aynaya elimi koyduğumda bariz kesilme oluyor fırsat bulduğumda servise götüreceğim