PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracım çekişten düştü. Yardım

detay
19/08/2009, 21:13
Multijet 75 hp aracım ve 36000 km'de. 4. viteste çok rahat ve hızlanarak çıktığım yokuşları artık 3. viteste ve yavaş yavaş çıkıyorum. Önceleri yanımdan pek geçen olmazken ve ben diğer arabaları geçerken artık yanımdan geçen arabaların arkasından bakan ben oluyorum. Hava filtresini değiştirdim, değişen bir şey olmadı. Arabanın duman renginde de bir anormallik görmüyorum. Lütfen yardım...

görkem koçsan
19/08/2009, 22:42
kesinlikle yakıt tam bitirmen lazım sonra kaliteli yakıt koycaksın benimkide benzinli aynı sıkıntıyı yaşadım

Romeo_er2
19/08/2009, 23:21
bence bi servise gidin..

Ziyaretçi047
20/08/2009, 01:33
Turbon basmıyordur.

Not: Sıcaklar da mahvediyor bizim dizelleri hiç yürümüyorlar. Soğuk havada bir dene.

M@GIC
23/08/2009, 14:19
motor kurumlanmıştır. carbo clean yaptırısan farkkı hissedersin. birde sıcaklar çekişi ciddi şekilde düşürüyor.

krasimir
23/08/2009, 22:26
yakıt filtresini de bi kontrol et yakıttan dolayı tıkanma yapmıs olabilir sorun turboda olsaydı o 3. vitesle cıtıgın bayırı 1 le bıle zor cıkardın yinede en mantıklısı sevis:motorcu::motorcu::motorcu:

detay
01/09/2009, 11:07
Yorum yazan herkese teşekkürler. Servise gittim. sorun yakıttanmış. Euro dizel diye aldığım yakıt normal mazot çıktı. Depoyu temizlediler. Tekrar euro dizel doldurduk. Başka bir şlem yapılmadı. Fakat yine çekişi eskisi kadar iyi değil. Yakıt filtresini değiştirmek fayda eder mi, yoksa karbon clean mı yaptırmalıyım? Bu arada km de 37000. 4000'i beklesem bu arada arabaya bir zarar gelir mi?

smartmavi
01/09/2009, 11:47
bence sen önce o arabaya motorin koyan akıllıya yaptığı saçmalığı bir anlat. Bildiğim kadarıyla motorin daha yoğun ve yağlı bir yakıt. İçindeki bu yağ yakıt filtrende birikmiştir diye düşünüyorum. Ben olsam filtreyi şimdi değiştirip kalan işlemleri de 40bin de tamamlardım.

serdar2362
01/09/2009, 12:13
Önce yakıtı nerden aldın bilelim de (O PET, PO). Kalitesiz yakıt yağı da bozuyor. Değiştirmekte fayda var derim. Ayrıca performans artırıcı kurum temizleyici vs. işleri yapan minik tüplerde satılan sıvılardan koymanızı tavsiye ederim. (PO da var) Geçmişte palio arabamda kullandım araba coşmuştu.

batuhann80
01/09/2009, 17:39
hımmm...servis olunca profesyonel oluyorlar,yada öyle hissediyorlar..

detay
02/09/2009, 20:38
Servise kalsa hem yakıt filtresini değiştirmek, hem de karbon clean yapmak gerek ama ben de şeşırmış durumdayım. Çünkü yakıt fitresini 30 binde değiştirdim. Karbon temizleme işlemi ise 40 binde zaten yapılacak ayrıca karbon temizleme işlemi yapıldıktan sonra yağın da değişmesi gerekiyor. Masraf artıyor.
- Sizce ilk önce yakıt filtresini değiştirip, sonra alınacak sonuca göre karbon temizleme yaptırıp yaptırmama fikri nasıl? Yakıtı aldığım firma ise termo diye bir firma.

ABNEW
02/09/2009, 21:01
Servise kalsa hem yakıt filtresini değiştirmek, hem de karbon clean yapmak gerek ama ben de şeşırmış durumdayım. Çünkü yakıt fitresini 30 binde değiştirdim. Karbon temizleme işlemi ise 40 binde zaten yapılacak ayrıca karbon temizleme işlemi yapıldıktan sonra yağın da değişmesi gerekiyor. Masraf artıyor.
- Sizce ilk önce yakıt filtresini değiştirip, sonra alınacak sonuca göre karbon temizleme yaptırıp yaptırmama fikri nasıl? Yakıtı aldığım firma ise termo diye bir firma.

Bence de öncelikle yakıt filtresini değiştirip duruma bakmakta fayda var.Sonuçta kurumlanma bir anda olamaz...

detay
02/09/2009, 21:09
Evet karar verdim. Önce yakıt filtresini değiştirip duruma bakacağım. Yorum yazan herkese teşekkür ediyorum.

detay
06/09/2009, 17:29
Evveet... Yakıt filtresini de değiştirdim. Sonuç yine aynı. Galiba enjektörleri temizleteceğim.
- Enjektör temizliği yaptıran var mı?
- Nerelerde yapılıyor ve fiyatı ne kadar?

detay
06/09/2009, 17:41
Sen bir ara basınca baktır bence...

Basınç derken turbo basıncını mı kastediyorsun? Biraz açar mısın?

detay
06/09/2009, 18:19
İlk gittiğimde bilgisayara bağladılar. (Tabii o zaman yakıt kaynaklı olduğu henüz tespit edilememişti. Hava akış sensörünü değiştirdi, beraber teste çıktık. Hatta ben kullandım arabayı ve çekiş düzelmemişti. Sonra kendi taktığı debimetreyi söktü ve benimkini taktı. Ondan sonra yakıta baktı ve sarı renkli yağlı bir yakıt ile deponun dolu olduğunu gördük. Basınçla ilgili bir sorun olsaydı. O zaman görürlerdi herhalde. İnşaalllah.)

Bu arada westgate nedir? Ne işe yarar?

kukart
06/09/2009, 22:42
carbon clean yaptır...
Enjeksiyon temizliği birmotta 48 ytl

zetalpzet
07/09/2009, 11:32
aynı sorun bende de vardı.40.000 bakımına girdikden sonra araç eski performansına geri döndü rutin filtre değiştirme işlemi dışında carbon clean uygulaması da yapmışlar araç şu an 48.000 de hala çekişle ilgili hiç bi problem yok

detay
10/09/2009, 12:54
Bosch car serviste carbon clean yaptırdım. Yine bir değişiklik olmadı.

Daha önce çekiş düşüklüğü ile ilgili bahsettğim konu servis elemanlarının turbo basıncının düştüğünü ve debimetrenin bozulduğunu söylemesi ile şekil değiştirdi. Turbonun değiştirilmesi gerektiğini söylediler. İşçiliği ile bereber sadece turbo için istenen fiyat 800 tl.
1- Bu işin başka çözümü yok mu?
2- Turbo tamir edilemez mi?
3- Turbo zaten 3-4 ay önce garantiden değişmişti. Şu an garantim yok ama, yine garantiden değiştirme şansım olur mu? Fikir beyan eden herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

ABNEW
16/10/2009, 23:02
Yılmaz, eğer turbo değişeli 3-4 ay olmuşsa (yetkili serviste) kesinlikle garantiden yenilenmesi gerekir.Serviste takılan parçalar da garantili sonuçta.Yani aracın fabrika garantisinden bağımsız...

detay
16/10/2009, 23:06
Şimdi bana debimetre kaynaklı bu diye bir problem çıkarabilirler mi? Teşekkürler.

canpolat21
17/10/2009, 13:58
ozaman sende debimetreye baktırır sorunun çözülmez ise servise geri dönersin...dahada birşey diyemezler!

bence başka yapacağın birşey yok

detay
19/10/2009, 18:56
Fiat çağrı merkezini aradım. Durumu bildirdim. Bakalım ne çıkacak? Beklemedeyim.

Önce fiat çağrı merkezinden aradılar. Ücretin yarısını ödemeyi kabul edip etmediğimi sordular. Ben de kabul ettim. Ardından da servisten arayıp 350 tl'ye yapabileceklerini söylediler. Yarın gidip değiştiriyorum.

murti82
23/10/2009, 20:52
Yılmaz, eğer turbo değişeli 3-4 ay olmuşsa (yetkili serviste) kesinlikle garantiden yenilenmesi gerekir.Serviste takılan parçalar da garantili sonuçta.Yani aracın fabrika garantisinden bağımsız...
Araca kırsal motorin konulduysa turbo garanti dışı kalabilir.

ABNEW
24/10/2009, 01:27
Araca kırsal motorin konulduysa turbo garanti dışı kalabilir.

Haklısın Murat, tabi bu durumda tüm motor sistemi garanti dışında kalır.Daha doğrusu servis haklı olarak bunu öne sürebilir, yağ için de aynısı geçerli tabi...

ocean_1919
24/10/2009, 01:42
Önce fiat çağrı merkezinden aradılar. Ücretin yarısını ödemeyi kabul edip etmediğimi sordular. Ben de kabul ettim. Ardından da servisten arayıp 350 tl'ye yapabileceklerini söylediler. Yarın gidip değiştiriyorum.
Ben ücretin yarısının ödenme teklifini garip buluyorum. Yani arıza kullanıcı kaynaklıysa masrafın tamamının kullanıcı tarafından ödenmesi, servis kaynaklıysa tamamının servis tarafından giderilmesi gerekmez mi? Teklif garip olmasına rağmen bunada şükür demek gerekiyor heralde:)

murti82
24/10/2009, 14:05
Pazarlık işte. Burası Türkiye muhatab Tofaş gayet normal. Ayrıca mazotun turboyla ilişkisi olmaz. Yağın olur.
ben yüksek kükürtlü (kırsal) mazotun turbo çarklarına zarar verdiğini biliyorum, tabi kamyoncular hep kırsal kullanıyo ve kamyonların da turbosu var, yanlışım varsa düzeltin.

ABNEW
24/10/2009, 16:38
ben yüksek kükürtlü (kırsal) mazotun turbo çarklarına zarar verdiğini biliyorum, tabi kamyoncular hep kırsal kullanıyo ve kamyonların da turbosu var, yanlışım varsa düzeltin.

Murat, sonuçta servis bunu bahane edebilir,

Kamyonların kullanım kılavuzunu incelemek gerekli belki onların mazot kullanmaları mümkündür buna göre...

Mehmet80
24/10/2009, 23:04
Merhaba;
Öncelikle Yakıt Filtresinde sıkıntı yok ise turbo basınç borusunda küçük yırtık veya çatlak olabilir. iyi incelemek gerek servis sorun yok der , bu turbolar açısal geometrili olmadığı için wastegate erken açıyor olabilir. Mazot Pompası ve enjetör ki eğer yakıt aldığın yer güveniyorson EN590 Euro dizel ise 36.000 km sorun olmasını beklemiyorum. Aracını senden başka biri kullandımı. veya yokuşta baskı balatayı zorladın mı ? eğer baskı balatan kaçıyor olabilir. Yeni nesil baskı balatalarda kurşun yok. Yumuşak malzemedir. eskiye göre hemen kayıplar oluşur. Ayağını asla ama asla debriajda tutma. 20.000 km çok baskı balata değiştirdik garantiye girmez.

detay
24/10/2009, 23:12
Nihayet çekiş sorunu çözüldü. Bu gün servise gittim. Turboyu sökünce bunun tamir edilebilir bir arıza olduğunu söylediler. Maliyetinin de yaklaşık 100 tl olduğunu belirttiler. Ben de baktım turboya kanatlar sağlam görünüyordu. Ustanın dediğine göre çarkın (ya da milin) konumlandığı burçlarda sorun varmış. Daha mukavemetli bir burç yaptırılması (tornacıda) daha iyi sonuç alınabildiğini belirtti. Sonuç olarak bu yolla sorun giderilmiş oldu. Maliyet 113 tl. Düşük devirdeki toparlamama durumu da çözülmüştü.Gelirken arızalı durumdan önce 4. viteste çıktığım yokuşları yine dördüncü viteste çıktım. Yani sorun çözülmüş oldu. İnşallah tekrar bir sorun çıkarmaz.

Fikirleriyle katkı yapan herkese teşekkür ederim...