PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyajla ilgili yaşadığım bir sorun

xcruelx
16/08/2009, 23:13
ARkadaşlar araç 3.5 aylık bildiğiniz üzere. Bu gün dürdane yokuşunu tırmanırken (gemlikten bursa giden yoldadır bilmeyenlere) bildiğiniz üzre orda 3 şeritten tek düşüyor ve bayır yukarı oldukca yogun trafik vardı. Debriyaj baskı balatalarımdan koku ve duman geldi çektim kenara sogusunda diye. Anlamadım bu kadar da olmaması lazım. Tamam çok dur kalk yaptık ama yarım debriyaj kullanmadım arabayı. Sadece kalkışta ki debriyaja basmıştım. Ayağımıda debriyaj üstünde bırakmadım. hep yana aldım. Sadece kalkışta araç yalpalamadan kalkana kadarki tam ve yarım debriyaj var. Başka yok. Daha evvel aynı trafikte o bayırda brodwayle bile sorun yaşamadıydım. (gerçi tepeyi biraz daha geç aşsaydım oda hararet yapacaktı :) ) Servis le görüştüğümde yapmaması lazım belki kavrama tam bırakmıyordur serviste kontrol ettirin dediler. Yarın götürcem. Sizce normalmi arkadaşlar.?

Not: bmw den mercedes e, renosundan pejosuna astrasından fucus una kadar yolda kalan oldu orda. Ama çoğu hararetten di.focus cmax benim gibi debriyaj yakmış onunda motor da çalışmadı birdaha.

ABNEW
17/08/2009, 03:49
Uğur geçmiş olsun.Debriyaj sisteminin zorlandığı kesin.Bir miktar aşınma olmuştur.Ancak komple bitmiş sıyırmış olsa hareket edemezdin sonrasında.Servis muhtemelen birşey yok der şu aşamada.Ancak debriyaj sisteminin ömrü gelen her koku ve dumanda biraz daha azalır.Özellikle duman debriyajın fazlaca aşındığına işaret...

femoli
17/08/2009, 09:52
O nasıl bir yokuşmuş öyel nice araçlar hararet yapmış debriyaj bitirmiş bu kadar uzun ve dik yokuş varsa ve yavaşsa mutlak mertebe debriyajda etkilenmiştir .. ama debriyajın kavraması tam bırakmayada bilir..

xcruelx
17/08/2009, 11:49
Servis aşağı aldı 5 dk sonra getirdi bir şeyi yok dedi. kaçırma, bırakma gibi şeyler yapmıyor. Sorun yok dedi. Hatta biraz kokmuştu tekrar. dedim bakın koku yapmış gene biz aşagıda bir denedik zorladık sorunu varmı diye. Dedim içini açıp baktınımı? hayır sorun olmayınca bakmadık dediler. Dedim neden yapar bana kabahat buldu. DEdim 10 senedir farklı araçlar kullandım o bayırda defalarca öyle trafikte kaldım eski arablarda hararet harici bir sorun yaşamadım. yani devrajı kullanmayı bilirim. dedim. balatalar yeni oldugu için yapabilir dediler. Kavrama yukarda olur aslında sizde bir süre basmış olursunuz gibi bişiler dedi. öyle yani anlamış değilim. koku içinde bir süre o yanıklıktan kalma kısımları atana kadar gelir hafif hafif dedi. Anlamadım açıkçası.

Ziyaretçi047
17/08/2009, 12:43
Arkadaşın yazısını düzeltmişsiniz ama kendisi yine de durumu fark etmemiş sanırım.

Devraj değil dostum debriyaj

xcruelx
17/08/2009, 13:51
Arkadaşın yazısını düzeltmişsiniz ama kendisi yine de durumu fark etmemiş sanırım.

Devraj değil dostum debriyaj
Teşekkür ederim. kısıtlı vakitlerde hızlıca yazıyorum. O nedenle bazen kolay gelen şekilde hızlıca beyin düşündüğü için yazar ikende fark edemiyorum. Açıkçası senin mesajından sonra düzeltmeyi fark ettim. :Ç

Ek olarakta (herkez için yazıyorum) ben aslında burda soru olarak. Debriyaj lara ne olmuşturdan çok neden olmuştura takılıp sormuştum. Çünkü aynı şekilde orda farklı araçlarda yakalanmıştım. Okadar çok debriyaj katili değilimdir. Ayak yanda dır, yarım debriyaj yapmam. şu da bir gerçekki en az 50 kere dur-kalk yapmışımdır. Benim asıl sorum bu kadar çabuk ısınıp duman dumana gitmesi. Aslında yanık lastik gibi kokuyordu balata yanıgı gibide değildi. Servis devrajı kontrol edip sorun yok dedi ama kaput u bile açtıgını sanmıyorum.

Aslında şimdi yazarken bir şey geldi aklıma bu şanzıman toz lastiği denilen debriyaj a yakın yerde olan bir lastik vardı o erimiş felan olmasın hemen kontrol edeyim. :)

xcruelx
17/08/2009, 19:25
Evet tahmin ettiğim yer çıktı. Boşlukta gittim baktım dediğim gibi şanzıman toz kapagımı ne derlerdi o erimiş. Resimde yerini ve lastiği görüyorsunuz.

Sorumu yeniliyorum ozaman, sizce bu lastiğin erimesi normal mi? alev alırmıydı? Birde böyle her araç ısınıp zorlandıgında ericekmi bu meret?

Ziyaretçi047
17/08/2009, 20:17
Benimki eminim yoktur. O koku kaç defa geldi her sıkmamda da geliyor zaten. Fiat farkı dostum fazla kurcalamaya gerek yok.

xcruelx
17/08/2009, 21:33
Benimki eminim yoktur. O koku kaç defa geldi her sıkmamda da geliyor zaten. Fiat farkı dostum fazla kurcalamaya gerek yok.

1-Her sıkmamdada geliyor derken? Anlamadım cidden. Şıkıştırabilir parça değil o ama. motoru sıkıştırma olarakmı kast ettin.

2-eğer seninki yok ise orası boş kalıcak içine toz- çamur kaçmazmı? orası dişliyi ayırdıgı bölge diye biliyorum. şanzımanı bozmazmı?

Ziyaretçi047
18/08/2009, 00:49
Benimki kesin eriyip akmıştır. EHuehueuhee :D

Sıkmak derken öyle deriz burada. sık sık. Iğğğğnnnnn bowannnnnnn çuffff bam küt çat yani.