PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP5K 1.4 FIRE 77 HP FUN aldım yardımlarınızı bekliyorum...

fraust
11/08/2009, 15:58
Öncelikle merhaba herkese...
Bu forumu Uzun zamandır takip ediyorum ve hatta Punto almam konusunda aklımı sizler çeldiniz :)
GP modellerinden bütçeme en uygun olanı sectim ama biliyorum ki biraz daha bütçem elverseydi çok daha performanslı modellerinde alabilirdim....
Ama şu ana gayet memnunum...zaten aracımı Kecioren-cankaya arasında sabah ve aksam işe gidip gelirken kullanıyorum...

Sizlere bu model ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum izninizle;

1- arac su anda 300-km de ve ortalama benzin tüketimi 9.3 civarıda....bu tuketim oranı gün geçtikce azalır mı? (daha once belirttiğim gibi aracımı Kecioren-cankaya arasında sabah ve aksam işe gidip gelirken kullanıyorum)

2- yine aracım 1. ve 2. viteslerde devri güzel bi şekilde alırken 3. ve 4. viteslerde oldukça yoruluyor ve bu nedenle de sollama vb.yaparken endişeleniyorum karşıdan bişey çıkacak diye :) bu konuda yapabileceğim birşey var mı?

3- ilk kilometrelerde vites geçişlerinin sert olacağı ve sorlanılabileceği söylenmişti bazı arkadaşlar tarafından ve şu an benzer durum benim aracımda da var...bu durum gecici mi yoksa servise gostermem gerekir mi?

Şimdilik sorularım bu kadar siz tecrübeli arkadaşlarıma...

Şimdiden vereceğiniz cevaplar icin teşekkür ederim....

anvil
11/08/2009, 15:59
hayırlı olsun fraust. profil bilgilerini güncellersen daha kolay yardım alırsın.

ABNEW
11/08/2009, 18:10
Fraust hoşgeldin, aracın hayırlı olsun,

Yakıt tüketimi ilk bakımdan sonra belki çok küçük bir miktar azalır.Esas fark kullanıcının aracına alışmasıyla ortaya çıkar.Belirtilen güzergahlarda, işe gidiş ve çıkış saatlerinde trafik yoğun olabileceğinden tüketimin azaltılması biraz zor tabi,

Vites yükseldikçe tekerleklerdeki tork miktarı düşeceğinden üst viteslerde performans kaybı yaşanabilir.Bunun olmaması için özellikle sollamalarda düşük vitesler ve üst devirler zorlanmalı.

Vites geçişleri de biraz kullanımla alakalı.Eğer ekstra bir sertlik yoksa normaldir.Aksi halde servise göstermekte fayda var.Motor ve vites kutusu ısındıkça yumuşama oluyordur muhakkak,

Aracınız hayırlı olsun...

vociay
11/08/2009, 19:18
Öncelikle aracınız hayırlı olsun.Kazasız belasız sürüşler.
2.maddede belirttiğiniz gibi 3.ve 4. viteslerde hızlanma beklenenden daha yavaş gerçekleşebiliyor ama aracınızın daha 300 km de olduğunu unutmayın.Benim aracım şu an 1000 km ye yaklaştı ve aradaki ufak fark bile dediğiniz hızlanma probleminde olumlu yönde gelişmeleri farkettirebiliyor.Araç daha rahat hareket ediyor ve hızlanıyor.Km arttıkca hızlanma ve devirlenme doğru orantılı olarak artacaktır.Sadece hız değil baskı balata ve vites geçişleri daha bi rahatladı...