PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjeksiyon sistemi arızası

HasanAliz
08/08/2009, 09:12
dün akşam aracımı çalışıtrdım ve motorda aşırı bir titremeyle birlikte Enjeksiyon sistemi arızası lambası 2-3 defa yanıp söndü. bu olay 3-5 sn sürdü ardından araç eski haline döndü.
yolda hiçbir problem çıkarmadı. bu sabahta kalktım arabayı biraz daha test ettim hiçbir arıza ışığı lambası yanmıyor performans vs gibi bir düşüş değişiklik hiçbirşey yok.

Acaba bir problem mi var gerçekten -ki varsa neden seyehat esnasında yanıp sönmedi- yoksa b.sayar yazılımıyla ilgili bir durum mudur?
en kısa zamanda servise gideceğim tabi.

batuhann80
08/08/2009, 10:29
sensör kablosumuydu neydi gevsemiş olabilir,
insallah enjektöründe sorun yoktur...az bir pislik gelip atmısta olabilir...cok bir sorun olacagını sanmam,arıza devam etmedigine göre...
bu arada arabanız kaç km??

HasanAliz
08/08/2009, 11:45
36000 km.de

benim ilk aklıma gelen kötü akaryakıt nedeni.

çünkü tatildeyken hemde işlek bir PO istasyonundan ( mecburen ) aldığım benzinden hiç memnun kalmamıştım. aracın performansını düşürmüştü.

bu yakıtın etkisi olmasından korkuyorum. aracımın garantisi devam ediyor ve serviste yakıttan bir problem olduğu ispatlanırsa sanırım yapılan işlem garantidışı kalıyor.

batuhann80
08/08/2009, 11:59
36000 km.de

benim ilk aklıma gelen kötü akaryakıt nedeni.

çünkü tatildeyken hemde işlek bir PO istasyonundan ( mecburen ) aldığım benzinden hiç memnun kalmamıştım. aracın performansını düşürmüştü.

bu yakıtın etkisi olmasından korkuyorum. aracımın garantisi devam ediyor ve serviste yakıttan bir problem olduğu ispatlanırsa sanırım yapılan işlem garantidışı kalıyor.
garantiye kolay kolay almazlar...
o yüzden yakıttan bende cekindigim için yakıt güvence sistemi olan opeti tercih ediyorum...
arıza olursa ve servis tutanagını yakıttan diye tutarsa raporla beraber kartıda alıp baktıklarında alınan yakıt ve km tutarsa arıza tutarını opet ödemek zorunda...bu tarz calısan firmaları tecih edin...
birde 40000 km carbon cleana girmenizi tavsiye ederim...

muratde
08/08/2009, 12:26
sorun o anlık sistemin araçla uyumsuzluğundan kaynaklanmış olabilir.en güzeli yetkili bir servise giderek test cihazıyla ecu ya kaydedilen hafızanın görülüp gerekli müdahalenin yapılmasıdır.

Ziyaretçi047
08/08/2009, 12:57
Pis yakıt gelmiştir...

ABNEW
08/08/2009, 15:00
Benzinlilerde bu ışığın yanması ateşleme-besleme sistemi arızasını belirtebilir.Bunu da siyah duman, motorda titreme, performans kaybı ve yüksek tüketimle anlayabiliriz.Bence kısa bir süre motorda titreme olduğuna göre yakıt kalitesi sonucu oluşan geçici bir durumdur.Ancak yine de servise gidilerek arıza kodu alınmalı bence.İleride daha ciddi problemlere yol açmaması için, geçmiş olsun...

HasanAliz
09/08/2009, 20:02
aracımı daha servise gösteremedim.
bugün çok yakın bir arkadaşımın düğüne gitmek için il dışına çıkmak zorundaydım. biraz korktum ama mecbur. toplamda 263 km yol yaptım. yolda araçla ilgili hiçbir sıkıntıya rastlamadım. ne bir ikaz ne bir titreme ne bir performans düşüklüğü vs hiçbirşey yoktu.

tahminime göre kötü akaryakıttan oldu. gerçi ilgili isstasyondan akaryakıt aldıktan sonra 1,5 depo kadar aracımı doldurmuştum ama depoda dibi görmeden doldurmuştum.
aracımın 5 saniyelik titrediğinde ve ikaz verdiğinde depoda çok az ( tahmini 8-9 lt) benin kalmıştı. sanırım dibe çöken pislikten oldu.
ama servise gideceğim korka korka araç sürmek istemiyorum

HasanAliz
15/08/2009, 11:08
az önce BİRMOTtan geldim.
aracı b.sayara bağlayıp hata kodunu sildiklerini ve araçta herhangi bir problemde olmadığını söylediler. Israrla neden olabilir diye sordum ama o anki bir uyumsuzluk ve kötü akaryakıttan vs yapabilir dediler. Her zaman aynı istasyondan mı benzin alıyorsun diye sordular evet aynı yerden alıyorum ama 15 gün önce izine çıkmıştım ve farklı bir istasyondan aldığım benzinden memnun kalmadığımı performans düşüklüğü yaşadığımı belirttim. kesin birşey söyleyemeyiz ama bundan dolayı yapmış olma ihtimali çok yüksek bilmediğiniz yerlerden bir daha benzin almayın dediler. tekrardan aracı da test ettiklerini ve hiçbir problem olmadığını gönül rahatlığıyla aracımı kullanmaya devam etmemi söylediler. aynı zamanda motorun çok temiz olduğunu ( usta 2008 mi bu araba falan dedi bir ara hatta) beyan ettiler. ( aracım 2006 model).

içim rahatladı benimde. aracı sürerken tedirginlik yaşamıştım bir ara yolda kalma korkusuyla.