PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nereden başlamalı?

cemük
06/08/2009, 01:58
grande puntomdan daha fazla verim elde etmek için nasıl bir yol izlemeliyim? neye öncelik vermeliyim? bu soruyu motor ve yürüyen aksam konusunda tecrübeli arkadaşlara soruyorum.. hava filtresi eksoz vs hakkında hakkında mühendis olmama rağmen en ufak bir fikrim yok.. önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler..

batuhann80
06/08/2009, 09:41
bu işler bütçe meselesi...
tabi ilk basta son usturucu yu degiştirmek yerine direk cıkıs manifoldundan itibaren capı daha geniş bir egzost kiti olabilir...
sonra motor hacmine uygun bir hava filtresi kiti. toplamda 3-4 hp alınabilir...
sonra bir yüksek adımda chip yazılım gelir ondada 10 hp ye yakın olur turbo olmadıgı için düşük malesef...hepsini topla 15 hp belki olur..
aslında liste uzar gider,,,bütce meselesi...

Erdem Bozdağ
06/08/2009, 10:25
https://forum.grandepuntotr.com/modifiye/4353-benzinlilerde-performans-artirimi.html

Ziyaretçi047
06/08/2009, 14:18
Çip + Egzoz + Filtre 3 lemesini severim. Genelde yapılan ve yeterli bir işlemdir.

90hp üzerine çıkar araç sanıyorum.

Ryu06
07/08/2009, 19:17
ilk once yapabılcegınız yay takmalısın : araccın yol tutusunu artırmalısın
sonra hava fıltresı ve kat iptali ve headers lı komple boru yaptırmalısın bunlarıda yaptırdıkdan sonra da arkasına chiplemelısın arabayı burda onem vermen gereken konu hava fıltresını duzgun bı marka ve duzgun yere montaj ve helezonla arabayı ne kadar dusurmek ıstedıgındır

cemük
18/08/2009, 17:52
herkese cevaplarınız için teşekkür ederim 90 hp gayet yeterli olucaktır.. önce biraz bütçe ayarlamam lazım tabi :)

Ogulcan.Öğüt
18/08/2009, 19:33
Ben başta Turbo uygulaması düşünmüştüm ama motor ömrünün cok kısalcagını söylediler sanırım böyle binmek zorundayız ..

Romeo_er2
18/08/2009, 21:01
bence açık hava filtresi işini görecektir..oda maksimum 2-3 hp..eğer egzoz işine girip sadece son susturucu takarsan hiçbir performans alamazsın..ses de çok hoş olmuyor..chip işine gelince 650tl ye bence değmez..daha deneyen görmedim ama iyi bilen ne kadar tanıdığım varsa 10 hp nin çok zor alınacağını söylüyor..bence yay-jant-filtre =)

Ziyaretçi047
18/08/2009, 23:18
10-12hp alırız chip ile.

Romeo_er2
19/08/2009, 00:47
cihan öyle diyosunda..burada 75 lik dizelleri 100 hp yaparız diyolar sonra 90 lık stocklar ayırıyo roll da chiplileri..çok güvenemiyorum o yüzden..eğer denemiş biri olsa dyno verisi olsa süper olurdu..gerçi chip üstadı sensin yinede sen daha iyi bilirsin ama 77hp atmosferik arabadan 10hp zor gibi geliyo..garanti olur diyen biri olursa yarın yaptırırım =)

turkishstar
19/08/2009, 09:21
valla cihan o verileri alırız diyorsa ona inanırım. sonuçta bu işle içimizde en çok ilgilenen ve bilgi sahibi olan kişi kendisidir. artı yanlış hatırlamıyorsam söylediği değerleri yakalayamazsa aracı orjinal hale getirme garantisi de veriyordu.

Ziyaretçi047
19/08/2009, 12:59
Benim chiplediğim 75 lik 90 lığı boy boy ayıramazsa hatta fark atmazsa, parasını hemen iade eder aracını orjinale döndürür bu işi de bırakırım. İşte amatör insanlar yüzünden işimiz bu hale geldi. Her chipliyorum diyene chipletilirse araç 3 kuruş az verecem diye orjinalden bile geride kalan arabalar duyuyoruz.

İş ki sadece box takan 75 lik bile 90 lığa boy boy fark atar. Bunu ilk box kullandığımız dönemler sitede denemişti bir çok arkadaş.

Ha 200 lü hızlarda 6. vitesli olan model yaklaşıp öne geçebilir ona bişey demem zira şanzıman oranı daha uzun son sürati daha yüksek. Ama başta tır boyu fark yiyecektir.

Dediğim gibi 77hp lik model 8-12 arası bir güç alacaktır. Ortalama 10 diyebiliriz o yüzden. İnanmadığın için yaptırmıyorsun iyi hoş da yaptırmadan nasıl bilebilirsin ki? Bu sözüm herkesin adına? Ben de yaptırmadan önce bir çok şeye inancım kısıtlıydı yaptırdıktan sonra aracımın hali ortada.

Ek not: Hava filtresi ve egzoz a inancın var değil mi? Hiç boşuna onlara para harcama. Sen git chiplet aracını, bir başkası da hava filtresi egzoz girsin, bir kapışın bakalım. Yazılımı filtre ve egzozla desteklersen zaten en güzelini elde edersin.

Tekrar söylüyorum, her yazılım aynı değildir, profesyonellerle çalışın!