PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Tavsiyesi

Turq
31/07/2009, 11:44
Forumda bu konuda birçok başlık olduğunu gördüm tamamına yakınını da okudum. Aslında az çok bir fikir sahibi oldum yine de sorma ihtiyacı hissediyorum. Arabamı 50000 bakımına sokucam haftaya artık iyice aşınan michelin enerjilerimi de değiştirmek istiyorum. Ebatları 175/65/15 üzerinde orjinal fiat 15 inc jant var arabamın. Değiştireceğim lastiklerim 0 aldığımda üstünde gelen lastikler. Şimdi sorularıma gelicek olursam forumda okuduklarım kafamı karıştırdı. Michelinden yol tutuşu olarak çok memnun kaldım ama aşınması ve ses konusu malum. Yeni serilerin daha dayanıklı olduğu söleniyor ama sakin kullanmama ramen 50000 deki lastiklerim bitik durumda. Başka bir konu ise boyutlar 185/65/15 takabileceğim de yazıyor klavuzda. Yanak boyutunu 60 a yada 55 e düşürebilirmiyim ve bunun bana getirisi yada götürüsü ne olur. Elbetteki ki herkesin malı kendince en iyidir. Fakat illaha micheline bağlı kalmadan yapacağınız boyut ve lastik tavsiyelerinizi değerlendirmek için bu başlığı açtım. Görüş bildirenlere şimdiden teşekkür ediyorum.

style07
31/07/2009, 11:55
Bence continiental alabilirsin yol tutuşu çok harika bir lastik.Lastik yanağını ne kadar küçültürsen konfordan yaylanmadan çok çok azda olsa ödün vermiş olursun sorun olacağını sanmıyorum ben 40 yanakla spor yayla kullanıyorsam 55-60 yanak lastik orjinaini aratmaz bence.

ABNEW
31/07/2009, 14:21
Yiğit, her marka ve modelin kendine göre artıları ve eksileri var.Önemli olan kullanıcı için en önemli kriterin ne olduğu.Sessizlik, dayanıklılık gibi kriterler gözönünde bulundurularak tercih yapılabilir.Michelin, Bridgestone, Continental, Pirelli vb. kendilerini kanıtlamış dünya çapında markalar.Bunlardan birisi seçilebilir.Bunun dışında Koreli Marshal-Kumho da bence fiyat-fayda oranı olarak oldukça iyi,

175 65 15'' yerine illaki farklı bir ölçü düşünülüyorsa 185 60 15'' tercih edilebilir.Kalınlaşan taban ve azalan taban/yanak oranı sonucu yol tutuş bir miktar daha iyileşebilir...

GooSe
31/07/2009, 14:40
Benim üzerinde 185 65 15 bridgestone b 250 vardı ama çok sert bir lastik en son frenlerde arkaları bırakıp abs bir çok seferde devreye girmeye başlayınca 195 60 15 michelin energy saver aldım. Aracta çok bariz bir şekilde iyileşme oldu bu arada 185 65 15 ile 195 60 15 i yanyana koyduk lastikçide latik yükseklikleri ikisinde aynı böyle olunca yol tutuşunada faydası olsun diyerekten 195 leri tercih ettim.

CENKK
31/07/2009, 15:49
Slm michelin diğer lastiklere göre fiyat konusunda biraz fiyatlari yüksek ama performansi güsel bn pirelli kullaniyorum memnunum jantimla birlikte lastiklerimide değştrmiştim.ölçüye göre lastik arama tablolarindan yararlanabilirsin.

batuhann80
01/08/2009, 08:45
burdan incelem yaparsanız fikir sahibi olabilirsiniz...
ADAC Sommerreifen Test (https://www.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/default.asp?ComponentID=4795&SourcePageID=8762)
translate ile türkçeye cevirebilirsiniz...
benim tavsiyem bridgestone er 300 ve pirelli p6 serisi yada toyo proxes t1s,toyo r888 bunlardan biri oabilir..

makeles
01/08/2009, 16:31
nokian h serisini araştır derim..

Turq
04/08/2009, 14:47
Lastiğe karar verdim gene michelin alıcam 185/60 15 boyutları. Yorum yapan herkeze teşekkür ediyorum. Bilin ki tavsiye ettiğiniz lastikleri araştırarak bu kararı aldım. Şimdi başka bi sorunum var istediğim boyutlarda michelin energy saver lastik buldum bir kaç bayiden 155 lira 165 lira ve 170 lira gibi fiyatlar aldım. Tek bir bayi 120 lira fiyat verdi bana 6 ay vadeli 130. Fiyatlar arasında dağlar kadar fark var, bu arada belirtiyim bayilere resmi siteden aldığım telefon numaralarıyla ulaştım. Lastiği alırken ne gibi bir sorun yaşarım yani sahtesini satma yada başka bir şey gibi gördüğünüz üzere çok büyük fiyat farkı var aralarında.

ABNEW
04/08/2009, 15:52
Yiğit, belirttiğin gibi fiyatlar son derece değişken.Ancak markalarda sahtelik yapabileceklerini sanmıyorum.En düşük fiyat veren yerden (aynı marka ve model için) lastik alınabilir.Dikkat edilmesi gereken nokta lastiğin üretim tarihinin mümkün olduğunca yeni olması...

siyah rüzgar
04/08/2009, 16:05
bende orjinal ölçülerimi senin gibi 185/60/15 ile değiştirdim lassa impetus revo(lassanın en son çıkan lastiği) ile ama aracım sürekli savruluyor ön arka fark etmiyor. lassadan tanıdığım bir müdür sayesinde lastiklerimi değiştiriyolar bana orjinal ölçüde b250 tavsiye ediyorlar ben ise hala 185/60/15 er300 almak istiyorum hala kafam karışık bir durumda ne yapacağımı bilemiyorum.

not: eğerki lastikte benimki gibi bir sorun yaşarsan bilmeni isterimki orjinal lastik ölçüsünü değiştirdiğin için kıvırabiliyorlarmış yetkili ağızdan duydum ama benim tanıdığım olduğu için bende kıvıramadılar :)

batuhann80
04/08/2009, 16:14
Lastiğe karar verdim gene michelin alıcam 185/60 15 boyutları. Yorum yapan herkeze teşekkür ediyorum. Bilin ki tavsiye ettiğiniz lastikleri araştırarak bu kararı aldım. Şimdi başka bi sorunum var istediğim boyutlarda michelin energy saver lastik buldum bir kaç bayiden 155 lira 165 lira ve 170 lira gibi fiyatlar aldım. Tek bir bayi 120 lira fiyat verdi bana 6 ay vadeli 130. Fiyatlar arasında dağlar kadar fark var, bu arada belirtiyim bayilere resmi siteden aldığım telefon numaralarıyla ulaştım. Lastiği alırken ne gibi bir sorun yaşarım yani sahtesini satma yada başka bir şey gibi gördüğünüz üzere çok büyük fiyat farkı var aralarında.
eger bu fiyatı verdiyse lastik bayat olmaması için üretim tarihine bakın...
çünkü bayat lastikleri mahsus ucuz veriyorlarki ellerinden cıkarmak için..