PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı balatam bitmiş mi?

hakanmbe
28/07/2009, 19:05
Merhaba öncelikle forumunuza yeni üye oldum bir hatam olursa kusura bakmayın!

Aracım 2005 model palio sl şu anda 38.000 km de aracı 27.000 km de almıştım alırken fiat servisine göstertmiştim ve servis baskı balatamın bitik olduğunu söylemişti fakat ben 11.000 km yol yaptım aracı aldığımdan beri debriyaj bayağı üstten kavrıyordu şu sıralar dahada üstten kavrıyor .Şöyle anlatayım sanki debriyaj en üst limitte gibi ? fakat vites değişimlerinde hiç bi sıkıntı yok hatta emsallerine göre çok iyi ve yumuşak.Acaba debriyaj balatam bitik mi ? bu km de bitmesi normal mi ?

Birde bazen araba 1 veya 2. viteste giderken özellikle kışın yaz geleli bu ses gitti sanki arabanın motor kısmından tırrrrrr diye tiz bir ses geliyor. Bunun debriyaj balatası ile bir alakası var mı ?

batuhann80
28/07/2009, 19:23
ilk önce foruma hosgeldiniz...
zaten serviste söylemiş size balatanın bittigini...sadece aracı verimli kullanamazsınız tork kaçırması yapar aracınız...biraz daha uzatırsanız yakında vites gecmelerindede problem cıkmaya baslar..sonrada gecişlerde garc gurc sesler duymaya baslarsınız,buda dişli sıyırmasına sebep olur...
yumusaklık balatanın azlıgı yada coklugu ile alakalı degildir...
ayrı bir ayarlama olması lazım...
mantık olarak düşünürsek bisikletin fren pabucu az yada cok olması sertligi etkilemez telin dısındaki yaylı kablodan sertlik ayarı yapılırdı...buda buna benzer...
kullanan kullanırsa bitmez ama isterseniz 10000 km bile bulmaz...
sürüs tarzı ile alakalıdır...
20000 - 25000 km ye varmadan fren balataları ve debriyaj balatalarını bitiren cok gördüm...

görmeden,dinlemeden,motordan gelen tıırrrr sesi hakkında yorum yapamam...
servise balata için gittiginizde yardımcı olurlar size..

FeaRLeSsHunTeR
28/07/2009, 19:32
tırrrrrr sesi gibi bi ses bende de vardı.motor kaputunu açın ve rölantide çalıstırın aracı..eger o ses varsa manifoldun contasından kaçak olablr..basımdan öyle bi olay gecmisti..

hakanmbe
28/07/2009, 20:36
Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim.
Gökay bey sizin söylediğinizide dikkate alacağım .
Peki servisten 430 TL istediler bu normal mi ?

Kalın sağlıcakla!!!

ABNEW
28/07/2009, 22:58
Bence değişim ücreti normal ama başka bir servise daha danışmakta fayda var.Baskı balata aniden bitmediği için değişim süreci yaklaşmış ya da gelmiş diyebiliriz.İlk olarak debriyaj yukarıdan kavramaya başlamış yakında devirde kaçırma ve vites problemleri de çıkabilir...