PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka tekerler kilitleniyor

dtunacik
17/07/2009, 22:09
Arkadaşlar toprak,ıslak,veya yokuş aşağı yollarda fren yapınca arka tekerler kilitleniyor.Burada 3 gün önce 250 lira verdim tamam dediler ama yine olmadı.Van servisin durumuda malum.Bu arıza neden olabilir.ABS çalışıyor.

ABNEW
17/07/2009, 23:13
İyi akşamlar Davut Bey,

Arka tekerlekler kilitleniyor derken sanırım abs nin erken devreye girdiğini söylüyorsunuz.Teknik anlamda belki abs sensörlerinde bir problem olabilir ama yokuş aşağı ve toprak yolda tekerleklerin daha çabuk kilitlenip abs nin devreye girmesi bence normal.Ağırlık ve çekiş ön tekerleklerde olduğu için arka tekerleklerde abs daha kolay çalışabilir.Tabi görmeden birşey söylemek çok zor...

h k
18/07/2009, 00:10
250 yi ne için verdiniz onu merak ettim ?

arkadaki kampanaların içindeki balataları mı değiştirdiler naaptılar ki ?

mustafaf
18/07/2009, 08:45
aynı sıkıntı bızım Fıorıno'da vardı.2 gundur arac servıste, konuyla ılgılı bugun net bır cvp verecekler.

aracı servısten aldım az once.herhangı bır sıkıntı yok dedıler.ıkı gundur tum sıstemı kontrol ettıler.yınede Fıat'a arıza kaydını bıldırmısler.konuyla ılgılı bır gelısme olursa, arayıp haber verecekler...

femoli
18/07/2009, 08:50
Arka tekerleklerimizde abs yok sanırsam :) Arkaya giden limitör yanı geciktirici dağıtıcı bozulmuş olabilir ,yani fren anında ilk ön frenlerin tutmasına ve yavaş yavaş arka tekerleklere güç gönderen bir parça ,bunu eskiden direk yapardık ön arka aynı anda kitlensinde daha çabuk takla atalım diye :)

rodopian16
18/07/2009, 11:50
Arkadaşlar toprak,ıslak,veya yokuş aşağı yollarda fren yapınca arka tekerler kilitleniyor.Burada 3 gün önce 250 lira verdim tamam dediler ama yine olmadı.Van servisin durumuda malum.Bu arıza neden olabilir.ABS çalışıyor.

bundan 2-3 yıl önce arkadaş punto aldığında yolda arkadan fren yaparken gördüm arka tekerlekler kilitlemişti. ABS koymamışlarmı acep dedim ama buda kronik bir sorun mudur bende yok olmazda inşallah.

Moosty
18/07/2009, 13:59
Dün bir köpeğe üst üste iki kere dokundurdum, ABS devreye girdi ama tekerlek kilitlenmesi olmadı diye düşünüyorum çünkü lastik sesi çok kısa bir süre geldi.

h k
18/07/2009, 15:20
Arka tekerleklerimizde abs yok sanırsam :)

abs li 99 model paliom vardı , o da öyledi arkalarda abs yoktu. arkaya koymaya ya gerek duymadı yada tasarrufa gitti fiat.

mustafaf
18/07/2009, 18:13
ABS fren sıstemını 4 tekerde oluyor dıye bılıyordum.sadece on ıkı tekerde olabılecegını ılk defa duydum...

Korhan
18/07/2009, 22:19
Aynen ben de.

dtunacik
18/07/2009, 22:55
önceden böyle bir sorun yoktu veya ben fark etmedim.şimdi frene sert basınca arka tekerler tabiri caizse kızaklıyor.250 lirayı arka balata değişimi için almışlar.ama sonuç aynı.

gokhan.bey
18/07/2009, 23:22
Ben EBD en kaynaklabileceğini düşünüyorum EBD firen yaptığımızda araba öne doğru abandığı için ağırlıktan arka tekerlere daha az yük gelir ve bu yüzden arkaya gelen fren basıncı tekerleri kitlenip kaymasına neden olur bundan dolayı EBD kitlemesin diye arkaya biraz daha az fren yaptırır bu sistemde bir sıkıntı varsa böle bir sorun olabilir diye düşünüyorum

pdr42
19/07/2009, 08:11
arabada bosch abs sistemi kullanılıyor ama ben hiç memnun degilim servise iki defa gittim sorun yok denildi ama özellikle yagmurlu havlarada ani duruslarda bircok kez kilitledi. kilitlemesi önemli degil de abs alttan vurmuyor abs de devreye girmiyor nasıl iş çözemedim. servis teknik olarka ta bakmıyor sadece ustayla biniyosun iki tur donuyosun okadar

rodopian16
19/07/2009, 12:54
arabada bosch abs sistemi kullanılıyor ama ben hiç memnun degilim servise iki defa gittim sorun yok denildi ama özellikle yagmurlu havlarada ani duruslarda bircok kez kilitledi. kilitlemesi önemli degil de abs alttan vurmuyor abs de devreye girmiyor nasıl iş çözemedim. servis teknik olarka ta bakmıyor sadece ustayla biniyosun iki tur donuyosun okadar

Valla Mustafa kardeş o ABS vuruntusunu 6400 km oldu bende daha hissetmedi gerçi yaptığım 2 sefer 80-90 km lerden ani olarak 50 km inme freniydi ama o vuruntu gelmedi Babamın astrada hafif sert bas saydırmaya başlıyor pat pat diye. Bizde ABS den feragat etmiş olmasınlar gerçi gösterge ışıklar normal olarak gösteryor. Yalnız ben bu güne kadar tekerlek kızaklamasıda yaşamadım belki de babamın astradan daha iyi bir sistem koymuşlardır diye de düşünmüyor değiim ne de olsa arada 8-9 model var. Bu abs titremin puntoda hisseden arkadaş var mı?

atacanv
20/07/2009, 14:09
arkadaşlar bende ufak bir sorun yaşadım servise götürdüm normal dediler sonra yagmurlu havada kendim denedim 100km hızdayken sert bir fren yaptım ve abs devreye girdi ve hissettim pedaldaki vuruntuyu bizim gp ler böyle biraz gec giriyor gibi devreye

sertaç
21/07/2009, 11:30
zaten geç girmesi lazım. ööle her bastığımızda dervereye girseydi işimiz vardı. benim bildiğim abs sadece ani frenlerde devreye giriyor. geçen teyple uğraşırken önüme bi baktım focus duruyo ve çok yakınım frene bastım ani bi şekilde ve abs devreye girdi araç durdu birden.

dtunacik
21/07/2009, 12:43
Ben sorunumu anlatamdım galiba
ABS devreye girsede girmesede tekerler kilitleniyor.Yeterki fren sert olsun.

ocean_1919
21/07/2009, 15:58
ABS çalışıyor demişsiniz ama ABS nin asıl amacı tekerlerin kilitlenmesini önlemek zaten. Tekerlerden birisi bloke olduğu an abs devreye girmeli ve teker dönüşüne devam edebilmeli.

ABNEW
21/07/2009, 17:24

Davut Bey, eğerki tekerleklerde kilitlenme varsa o zaman abs devreye girmiyor demektir.En azından kızaklanan tekerde abs çalışmıyordur.Abs sensörlerine de bakmakta fayda var o zaman...

batuhann80
21/07/2009, 18:15
abs devreye girdiginde aracanızı titretiyor mu?

simsekbrothers
30/12/2014, 20:51
iyi akşamlar benimde fiorino aracım var 3 senedir aynı sorun var yaklaşık 600 tl harcadım ne servis nede ustalar yapabildi arka balatalar,kampanalar sağ hortum tıkalı dediler değiştirdiler defalarca havası alındı lastikler sıfırlandı gene olmadı bende 1 yıldır ellemeden kullanıyorum ,hızlı giderken sorunyok abs devreye giriyor,ama yavaş giderken şehir içinde arkalar kızaklayıp gidiyor,abs sistemi sadece araç hızlı gittiğinde devreye girer,hılı giderken sorunyok herşey normal ,yavaş giderken önlerin önce devreye girip aracın öne yığılma yapması lazım ama yok,bide araç durmuyor kayıp gidiyor arkalar kilitlediği için yani neyapcağımı şaşırdım ,bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.tş

simsekbrothers
30/12/2014, 20:54
abs sistemi yavaş giderken devreye girmez ,hızlıyken ani sert frenlerde devreye girer ve kerker gibi olur onu hissedersiniz zaten

halils2
30/12/2014, 21:11
abs sistemi yavaş giderken devreye girmez ,hızlıyken ani sert frenlerde devreye girer ve kerker gibi olur onu hissedersiniz zaten

Kendi mesajınıza mı cevap yazdınız mesajınıza ilave mi anlamadım şahsen.
Eğer arkalar önle eşit veya önce devreye girip kilitliyorsa abs+ebd ünitenizi kontrol ettirin. Belki lastikteki sensörlerde de sıkıntı olabilir ama muhtemelen abs ünitesinde sorun vardır. Merak ettiğim arka frenlerin kilitlendiğini nerden biliyorsunuz? Sert frende arkayı mı savurdu yoksa fren testi mi yaptırdınız?

arenas
30/12/2014, 21:22
Arkada disk olmadığından abs de yok,keşke olsa.aynı sorun bende de var ama sadece sağ kitliyo,sanırım arka fren merkezinden

Sent from my iPad using

halils2
30/12/2014, 22:15
Arkada disk olmadığından abs de yok,keşke olsa.aynı sorun bende de var ama sadece sağ kitliyo,sanırım arka fren merkezinden

Sent from my iPad using

Arkalar kampana ama 4 tekerlek abs+ebd destekli fren abi. Yani arkalar da kilitlemez sert frenlemede.

arenas
30/12/2014, 22:21
Arkalar kampana ama 4 tekerlek abs+ebd destekli fren abi. Yani arkalar da kilitlemez sert frenlemede.

Kilitlememesi için disk olması gerekmez mi?

Sent from my iPad using

halils2
30/12/2014, 22:46
Kilitlememesi için disk olması gerekmez mi?

Sent from my iPad using

Hayır abi. Disk olması daha kararlı ve stabil durma sağlası için kullanılıyor. Kampana disk gibi açık olmadığından ısınıyor ısınan metal ve balata halk dilinde şişme diye tabir edilen duruma yol açıyor ve frenleme zayıflıyor. Diskte yüzey daha dar ve açık olduğu için ısınma min düzeyde oluyor.

fct1071
31/12/2014, 00:24
arka tekerleklerde abs yoksa neden abs sensörü var? benim diğer aracım fiesta onunda aynı şekilde arka tekerler kampana ve geçen yıl arka abs sensörünü değiştirdim. puntoda bu bahsettiğiniz durum yağmurlu havalarda ve arabayı yıkadıktan sonra yani kampanalı ıslandıktan sonra mı yapıyor? ben puntoyu ilk aldığım dönem kampana ıslandığında dediğiniz gibi düşük hızlarda manevra yapacakken frene hafif dokunduğumda bile araç mıh gibi çakılıyordu. arka teker normalde dozlamalı olarak fren pedalına cevap vermesi gerekirken sanki tam fren yapıyormuş gibi duruyordu. Sonra fren bakımına götürdüm. ön diskler balatalar arka kampana papuçları değişti. kampananın içini balata spreyiyle temizleyip yayları sıvı gresle yağladılar(papuçları geri çeken yaylar) şuan böyle bir sıkıntım yok. gittiğim usta dediklerimden başka bişey yapmış mıdır bilmiyorum ya dediklerimin direk etkisi olmuş mudur? ancak sıkıntım geçti

stuncay
31/12/2014, 00:41
aynı sorun bende de mevcut.aracım 2007 grandepunto.defalarca baktırdım kesin bir çözüm bulunmadı.frene basınca sol arka teker önce kavruyor.yavaş gideken frene basınca sol arka teker kitliyor vekayma yapıyor.yüksek süratte araba sola doğru savuruyor.abs yi iptal edip gene denedim.aynı sorun devam ediyor.beyinde bir sıkıbıt yok.fren ayarlarını gevşetip kampanalara torna yaptırdım.ama hafif de olsa sorun devam ediyor.son çare arabayı satıcam.

Ziyaretci046
31/12/2014, 00:41
Fren test makinasi olan bir yerde frenlerinizi ölçüm yaptirin arka limitorden yapabilir