PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ani fren(ABS) sonrası balans bozulur mu?

istugu
17/07/2009, 10:35
Merhabalar.
Geçen gün İzmir'den Balıkesir'e giderken yol yapım çalışmalarında yolun ortasına konan tabela sonrası öndekine çarpmamak için ani fren yaptık. ABS sayesinde öndeki araca çarpmaktan kurtuldum. Araç ABS nedeniyle çok sarsıldı. Daha sonra sanki balans ayarı bozulmuş gibi aracımda sağa sola kaçmalar ve yüksek hızda titremeler olmaya başladı. Acaba ani frende ABS ile titreme sebebiyle olabilir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

ABNEW
17/07/2009, 16:37
İsmail geçmiş olsun.Abs devreye girdi diye rot-balansa hiçbir şey olmaz.Ancak bu manevra esnasında ani ve sert hareketler olduysa ya da çukur-kasis gibi yüzeylerden hızlıca geçildiyse bozulma olabilir...

xcruelx
17/07/2009, 16:37
Her şey olabilir. Ama yol nasıldı ? frenlerken bozuk yoldamı frenledin.?Eğer bozuk yolda frenledi isen abs nin titremesiyle araca bir şey olacagını sanmıyorum ama frenlerken süpansiyon ve lastik kasılır biraz o anda yoldaki ufak taş bile lastik ve süspansiyona güçlü darbe verir. Mesela yol tümseklerinde eğer fren lerken tğmsege girerseniz kuvvetli darbe hisedersiniz tak tuk diye sesler gelir. O nedenle balans yada süspansiyonlardan olabilir.
eğer düz yolda frenledisen ise balatalar yada kampanada sorun olabilir. Bİr kere başşıma geldi idi. spin atmıştım. (başka araçta) o zmandan sonra hafif titremler hisetmeye başladım. Sonra sanki arada arkayı sürükler gibi bir cekme hisine kapıldım öyle cekme var gibi geldi. Gittim sağ arka kampana içindeki sürtünme(adını hatırlayamadım) tekeri hafif yerinde dönmüş. arada temas ediyormus. böyle bişide olmuş olabilir.

berkeraaa
17/07/2009, 16:59
İsmail bey;
ABS ile ilgili bir yanlış bir anlatım olmuş abs sizin daha hızlı durmanızı sağlamaz sadece aracın hakimiyeti konusunda destek olur.Anti blokaj yapar kısacası tekerlerinize.Bu elektronik destekli çalışan bir sistem olduğu için sizin balans ayarınızla bağlantısı yoktur.Ancak çalışma olan bir yoldan çıkmışsınız ve bu sizin ayarlarınızı bozmuş olabilir...

Delidavsan
18/07/2009, 02:14
ABS direkt olarak balans ayarini ya da rot ayarini etkilemez. Eger yuksek hizlara ciktiktan sonra titreme frene bastiginizda meydana geliyorsa, o sert frenajda diskleriniz yamulmus olabilir. Ya da abs'nin kacirdigi yerde lastikler kaydiysa (pek kolay degil ama akla yatkin) ve o anda lastigin altina tas geldiyse lastige hasar vermis olabilir. Sert frenden dolayi (olmamasi lazim. Kusurlu imalata girer) arka kampanalar hasar gormus olabilir. Ya da psikolojik olabilir. Burada takilan arkadaslar genelde araclarina cok duskun ve titiz (ben de dahil). Bazen olmayan seyleri bile kafaya takabiliyoruz. 1 - 2 gun devam edin. Sorun olduguna inaniyorsaniz hemen servise basvurun.

istugu
18/07/2009, 13:19
Arkadaşlar öncelikle teşekkür ediyorum.
Bu arada yol düzgün değildi tabi. Ani ve uzun frenden sonra yan taraf boşalınca oraya kaçtım. Tekerler kaymadı. Hem ABS nin etkisi ile hemde yoldaki bozukluğun etkisiyle araba çok sarsılmıştı. Bu arada Volkan'ın dediği gibi üzerine çok titrediğimiz için belki abartıyorda olabilirim. Arabamın bakımı da geldi zaten. Hem bakım hem kontrol sorun hallolur sanıyorum. ABS sayesinde belkide bir kazadan kurtulmakta araçtaki güvenlik sistemlerinin nekadar önemli olduğunu gösteriyor. Herkese kazasız sürüşler.