PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vites hakkinda acil yardim

Bülent10
17/07/2009, 01:43
Arkadaşlar bu akşam GP yokuş aşağıya park ettim. Ünümde yaklaşım 1 metre önde de duvar vardı. Geri vitese taktım el frenide çekikti gaza bastım debriyajıda kaldırdım ama bir türlü araç geri vitese geçmedi hep öne kaçırdım. Bu durum bir kez daha başıma geldi. Çok uğraştım sonunda 3 kişi önden ittiler duvara çarpmayayım diye onların sayesinde kalkabildim. Bu dudum başına gelen var mı ? sizlerden yardım istiyorum devir 3000 geçti debriyajıda kaldırdım ama hep GP öne kaydı...

Delidavsan
17/07/2009, 09:38
Aractan bir balata kokusu vs. geliyor mu kaldirmaya calistiginizda? Kavramada sorun var gibi ama ayni sorun 1'e takip ilerlediginizde de olmasi lazim kavramada olsa. Yanlis anlamazsaniz, vitese tam takamamissiniz demek istiyorum. Bizim araclarin geri vitesi biraz ilginc. Taktim zannediyorsunuz ama takilmamis olabiliyor.

xcruelx
17/07/2009, 10:23
Aractan bir balata kokusu vs. geliyor mu kaldirmaya calistiginizda? Kavramada sorun var gibi ama ayni sorun 1'e takip ilerlediginizde de olmasi lazim kavramada olsa. Yanlis anlamazsaniz, vitese tam takamamissiniz demek istiyorum. Bizim araclarin geri vitesi biraz ilginc. Taktim zannediyorsunuz ama takilmamis olabiliyor.
Öyle zannetme sebebimiz vites kolunda tırnak varya onu cekerek atıyoruz vitesi. İşte içerde aslında biz bir kolmu diyim tırnakmı diyim onu da yukarı cekmiş oluyoruz. Vites geçmese bile tırnagı bıraktıgımız için içerde tırnak yada kol eski oda iniyor ve geri ceken yaylardan dolayı sıkışmış oluyor. O nedenle kol bıraktınız yerde kalıyor. Normal viteslerde böyle yapmadıgınızda vites oturmaz ise kol boşa atıyor kendini ama geride tırnak yay içerde sıkıştırmış oluyor.

Bülent10
17/07/2009, 11:54
Volkan balata kokusu yok ben taktığımı düşündüm bir haylide korktum neredeyse bindirecektim duvara işimiz var bu geri viteste ne yapmam lazım tm olarak taktığımı nasıl anlarım...

Delidavsan
17/07/2009, 13:15
Volkan balata kokusu yok ben taktığımı düşündüm bir haylide korktum neredeyse bindirecektim duvara işimiz var bu geri viteste ne yapmam lazım tm olarak taktığımı nasıl anlarım...

Bende geri vites mandalli degil. Dizel aracim ama ben de ayni sorunu yasiyorum bazen. Vites dislilerinden gelen sesle irkiliyorum fakat alistim artik. Gecip gecmedigini anliyorum.
El freni destekli kalktigin yokuslarda once minik bi kalkis denemesi yap. Arac geri gidecek gibi oluyorsa el frenini indirebilirsin. Desteksiz kalktigin yokuslarda da ayagini frenden cekmeden bir kez dene bence. Zamanla alistikca vitesin gecip gecmedigini daha rahat anlarsin. Vitese takarken de vites tamamen gecene kadar geri vites mandalini birakma.

ABNEW
17/07/2009, 16:35
Bülent, geri vites için debriyaja sonuna kadar basmak, 1-2 sn beklemek ve yavaş ama kesin hareketlerle uygun dişliye geçebilmek gerekli.Tecrübe ile aracın geri vitese geçip geçmediği anlaşılabilir.Bunun için aracı iyice tanımak gerekmekte.Bu şekilde geri vitese tam ya da yarım olarak geçtiği anlaşılabilir.

Zaten 3 kişinin yardımıyla hareket edildiğine göre araç sonunda geri vitese geçmiş demek.Bence kısa zaman sonra alışılır viteslere...

GooSe
17/07/2009, 20:50
Merhaba;eğerki vitesin geçmediğini hissedersen vitesi geçirmek için uğraşma hemen başk bir vitese tak sonra geçmeyen vitesi bir daha dene. Özellikle geri viteste çok başına gelir. Benim eski paliomdada vardı, puntomda çok az oluyor ama oluyor, arkdaşımın linea sında da oluyor. bunun nedeni vites dişlilerinin pitch lerinin tam karşı karşıya gelmesinden kaynaklanıyor.

serkan86
17/07/2009, 21:47
bu sorunu çift debrej yaparak giderebilirsin.

Bülent10
21/07/2009, 23:58
Serkan çift debriyaj nedir ayrıca yorum yapan arkadaşlara teşekkürler şuan Karadeniz Ereğlideyim bu sorun beni korkuttu gerçekten neredeyse duvara bindiriyordum

Ziyaretçi047
22/07/2009, 06:53
Çift debriyaj mı :):):)

Bülent10
22/07/2009, 09:32
tm olarak nasıl çift debriyaj yapacağız yarım basıp yeniden mi deneyeceğiz ne gibi br faydası olur

xcruelx
22/07/2009, 09:56
Bende anlamadım. Devraja basarsın kavrama ayırır. bırakırsın bırakır. Tekrar basarsın tekrar ayrır bırakırsın bıraktır. Yani bu durumda tekrar dene demek daha makul değilmi. Pompayla hidrolikmi basıyoruz.

Arda arkadasımın dedği gibi yapacaksın başka yolu yok başta bende zorlandım ama alıştım. Geçmediğini hissediyorum hemen tekrarboşa alıp bir daha yavaşca yapıyorum. zamanlan alışılacaktır.

ABNEW
22/07/2009, 20:53
Çift debriyajdan kasıt sanırım eğer geri vitese takılamazsa tekrar debriyaja basılıp 1-2 sn beklenip bu şekilde geri vitese tekrar takmaya çalışmak...

makeles
22/07/2009, 22:34
nazar değmesin hiç geri vitese takamama geri geri yokuş çıkamama problemim vs. olmadı.. yalnız motora ve kavramaya alışmaya çalıştığım ilk günlerde geri geri dik bir yokuşta balataları kokutmuştum..

Bülent bey bence debriyaj kavrama noktasına gelmeden kalkış yapmaya çalışmışsınız..

Genius
22/07/2009, 22:42
Benimde arada bir geri vitesteyken vites boşa atıyor kendiliğinden. Bazende epey bir çat sesi ile geçiyor :D emin olamazsam önce 1'e alıyorum sonra tekrar geri vitesi deniyorum ve sorun olmuyor. Yokuş yukarı böyle bir endişeniz varsa takoz niyetine lastiğin önüne yada arkasına bir taş koyun daha rahat edersiniz ;)

Bülent10
24/07/2009, 01:32
Doğru söylüyorsun Mehmet Ali Kardeşim sanırım kavrama noktasını önce bulup kalkmam lazımdı kalkmak istediğim her anda duvara doğru inmem beni panikletti