PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabamda titreme sebebi nedir ki?

fluent
16/07/2009, 22:01
Araç 120-130 km. hıza ulaştığında zıngır zıngır titremeye başlıyo, hız 100 ün altına inince titreme kesiliyo. servise gittim baktırdım sağ arka jant yamuk dediler, stepne ile değiştirdiler bu sefer 140 felen bastığında titreme oluyor, sizce sebebi ne olabilir, bir arkadaşın daha jant yamulmuştu okumuştum geçen akşam ama şu an bulamıyorum

ABNEW
16/07/2009, 22:23
Hakan, servis lastiklere ve balansa bakmıştır umarım...

mm_isik
16/07/2009, 22:25
titreme lastik hatasından da kaynaklanıyor olabılır. lastık agırlıklarınızı ve basınclarınızı kontrol ettırmenızı tavsıye ederım.

fluent
16/07/2009, 22:27
Hakan, servis lastiklere ve balansa bakmıştır umarım...

lastiklere baktılar ve balans yaptılar ama yine aynı

mm_isik
16/07/2009, 22:30
serviste bu sorunun çözümünü bulamadılarsa artık. ne diyelimki onlara. koskoca bir YUHHH

batuhann80
16/07/2009, 23:12
belki yaptıkları makinada hata vardır(olarak kabul edelim)
siz baska servise gidip lastik,rot,balans gibi aksamlara tekrar baktırın...
lastik teli filan kırılmısta olabilir kaldırıma filan cıktıysanız...
siz baska yere baktırın daha saglam olsun...

Delidavsan
17/07/2009, 08:47
Tamamiyle balans, lastikler ya da rotla ilgili bir sorun.
Bende de benzeri bir sorun olmustu ve lastigi soktuklerinde lastigin tam oturmadigini gorup sasirmistik hep birlikte.
Lastikleri sokturun, dogru yonlu takildigina emin olun, tekrar balans yaptirin. Olmazsa rot ayarina baktirin.

istugu
17/07/2009, 10:38
Bencede balans veya lastiklerden kaynaklanıyor. Servis yerine bu iş için daha uzman olan ve sadece lastik ve balans işiyle uğraşan özel servislere gitmeni tavsiye ederim. Bende de benzer sorun vardı. Götürdüğüm özel servis özenerek balans ayarı yaptı ve çözüldü. Umarım sorununu kısa sürede çözersin.

drama
17/07/2009, 10:52
Atlanabilecek bir nokta: Lastiklerin bir tanesinin yönü (inside/outside yada dönüş yönünü gösteren bir ok) bile tersse de yapabilir bunu.

fluent
17/07/2009, 15:52
zaten hiçbir sorun yoktu, en son arka lastiğim patlamıştı, en son o söküldü ve takıldı daha sonra bu sorun ortaya çıktı, servis yapamadı değil ona da açıklık getireyim, arka jantın yamuk dediler düzeltilmesi lazım, stepneyi taktılar o da aynı olunca ben dedim jant yamukluğu değil bu, ikisi de yamuk olacak hali yok ya

mm_isik
18/07/2009, 11:40
karışık bır durum ama her ıhtımalı goz onunde buşundurmak lazım. sız dıger jantlarınızıda kontrol ettırın bence

FeaRLeSsHunTeR
18/07/2009, 11:50
abi sen direk bi rot balansa gir bence

h k
18/07/2009, 15:24
lastikler takılı iken balans yaptırabilirsiniz , böylece diğer aksamdan gelen titreşimlerde giderilir. stepnede de balans olduğuna göre başka bir yerinde sıkıntı var.

lastikcilerde lastik takılı iken balans yapan makina var , onunla yaparlar.

serkan86
19/07/2009, 11:32
aynı sorun şuanda bnm arabada var.bir ara kaldırıma çıktığım için lastik yarılmıştı.galiba tel kopması olmuş olabilir.

savas3434
12/08/2009, 00:53
arkadaslar ayni sorun benim aracımda var bu yüzden uzun süredir girmemişdim siteye ayni sorunu yasıyanlar varmı diye girdim ben 4 yeni lastik 4 çelikjant aldım aracıma bu yüzden ama sorun giderilmedi 120 ile 150 arası oluyor titreme sanki bazen kıyamet kopuyor sanırsın dablumbazlarda yapabilir diye düşünüyorum rüzgar titremesi gibi bir ara takan arkadas rot ayarı istiyor dedi belkide onu bozdu diye düşünüyorum en çok korktuğum şanzumanla alakası olmasın o da titreme yapabilir bence birde motoru tutan kulaklardaki takozlardan olabilir yıpranmıssa yapabilir hayırlısıyla buluruz insallah dikkatli kullanmak lazım aracı çok zevkli araba ama bir okadarda narin bence

batuhann80
12/08/2009, 10:55
bircok sebep olabilir dediginiz gibi bastan baslayıp sorun giderilinceye kadar kademe kademe gidilmeli...her düzelttik dedikten sonra bir deneme sürüsü yapılmalı ...

Ziyaretçi047
12/08/2009, 11:04
Gerek yok. Bir öndüzenciye de gidebilirsin işini iyi yapan. Tam kontrol yapılır. Öndüzen rot balans lastik havaları ve jant doğruluğu. Kuş gibi olur aracın.

Muhendis06
12/08/2009, 16:32
Aracinizdaki titremenin sebebi ilgili salincakta bulunan amortisor saplamalarindan birisinin bosluk yapmasi olabilir. Herhangi bir saplamayi korozon vb gibi sebeple degistirdiyseniz, direkt o degisen parcaya odaklanin. El frenini cekince de titreme yapip yapmadigini kontrol edin.

aslam0740
28/02/2010, 00:46
aynı sorun bendede var ama ben sorunu buldum bendeki 11o km de arka taraftan geliyor ve arabayı titretiyor benim arka amortisör bozuk hal böyle olurken hızlanınca teker zıplıyor oda titreme yapıyor ben öyle tahmin ettim