PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza sırasında hava yastığı açılmadı

gizemlisan
16/07/2009, 20:59
arkadaşlar bundan 8 gün önce gp 2008 arabamla bir trafik kazası geçirdim bariyerlere çarptım arabam haşat halde tam 10 milyarlık masraf var dediler ve işin kötü olan yanı bu ağır kazada emniyet kemerim takılı olmasına rağmen hava yastıklarım açılmadı tofaş servisini aradım gerekli kontrollari yapacaz büyük ihtimalle hava yastığı sensörlerine denk gelmemiştir gibi saçma sapan cümleler kurdular.bu sensör nerdeyse artık ben akıl sır erdiremedim.bindiğimiz arabalara hava yastığı için milyonlarca para verelim kaza anında açılmasın olabilirmi böyle bişey güvende değiliz arkadaşlar.hala yetkililerden bir cevap bekliyorum bir daha bana dönmediler. bu durumda ne yapmam lazım bilgilendirirseniz çok memnun olurum

siyah rüzgar
16/07/2009, 21:30
öncelikle çok geçmiş olsun sizde bir şey olmaması sevindirici. yetkili servis yerine fiat müşeri hizmetlerine sıkı bir şikayette bulunun. ayrıca 10.000 tl lik bir hasar var ise buda aracın neredeyse yarısı eder ve muhtemelen kaskonuz vardır ve kasko pert raporu vermiyormu. bunları inceledinizmi.

gizemlisan
16/07/2009, 21:36
çok şükür sadece maddi hasar var müşteri hizmetleriyle görüştüm bir yetkili göndereceğiz dediler ondan sonra haber alamadım.anadolu sigortadan kaskom var tüm masrafları karşılayacak rapor elime geçmedi henüz

ABNEW
16/07/2009, 21:38
Fatoş geçmiş olsun,

Airbagleri tetikleyen araçtaki airbag sayısına ve yerleşimine parelel olarak konumlandırılan sensörler.Eğer bu sensörler çarpışmayı algılayamazsa hava yastığı ya da hava yastıkları da açılmaz maalesef.Bunun dışında airbag mekanizmasında ya da airbag merkezinde de problem olabilir.Servis incelemede bulunup size gereken bilgiyi verir.Önemli olan size birşey olmaması, tekrar geçmiş olsun...

siyah rüzgar
16/07/2009, 21:41
tekrar arayın müşreri hizmetlerini sıkıştırın mağdur durumda olduğunuzu şikayetçi olduğunuzu bildirin biraz hızlandıracaktır onları. ayrıca kasko masrafları karşılayacaktır tamam ama anladığım kadarıyla aracın ön kısmından kaza yamışsınız şaside bir sorun olmasın.

birotteau
16/07/2009, 21:43
Cok gecmis olsun.

OTOMOTİV BİLİM VE TEKNOLOJİ TOPLULUĞU (https://www.obitet.gazi.edu.tr/) sitesindeki bilgiye gore "Araçların (hava yastığı bulunanlarda) ön taraflarında, 2 tanesi panjurun alt kısmında (birisi sağ tarafta ve birisi sol tarafta), bir tanesi radyatör şasesine takılmış üç algılayıcıdan (sensörden) oluşan çarpma algılayıcıları mıknatıslı algılayıcıdır[7]."

Gerekli incelemelerden sonra mutlaka birsey bulacaklardir, onden darbe almamis veya son darbeyi dusuk hizla onden almis da olabilirsiniz. Bildigim kadariyla aracinizda yan havayastigi da yok, asil darbeyi yandan da almis olabilirsiniz.
Hic dusunmek istemedigim ise sistemin arizali olusu.

Tekrar gecmis olsun.

gizemlisan
16/07/2009, 21:46
teşekür ederim arkadaşlar aracın resmini ekleyebilseydim nasıl açılmaz bu derdiniz .ekleyemedim

mm_isik
16/07/2009, 22:01
araçlarımız euro n cap testınden 5 yıldızlı ancak aırbag lerın acılmaması gercekten sasırtıcı.

geçmiş olsun

makeles
16/07/2009, 23:48
geçmiş olsun.. fotoları koyabilir misin?

style07
17/07/2009, 00:32
Geçmiş olsun allah kimseye kaza göstermesin çok kötü bir olay.Fatoş hanım mutlaka bu olayın üstüne düşmelisiniz can güvenliğiniz söz konusu allahtan ciddi birşeyiniz yok heralde ki forumda görüyoruz ama ya olsaydı?

Moosty
17/07/2009, 08:07
Geçmiş olsun.

batuhann80
17/07/2009, 08:14
cok cok geçmiş olsun fatoş hanım...
gercekten cok ilginç,servis ve bilir kişi raporu nasıl olacak acaba...
sanki cekici de tasınırken sizin arabayı gördüm gibi...darbeniz sag ve sag ön caprazdan mıydı??

fatihhhh
17/07/2009, 08:54
sol arka kapıdan bize vuruldu.
araba 90 derece spin attı, ön tarafta kaldırıma çıktı 8000 tl masraf vardı ve hava yastığı açılmadı.
ben bi minibüse çarptım(ben önden, minibüs ise yandan hasarlandı)
13,000 tl hasar vardı.
benim sürücü ve yolcu ön hava yastıkları açılmıştı.
kazanın durumuna göre bazen açılıyor, bazen açılmıyor.
sensörlein olduğu yerde ise açılmak zorunda ama.

xcruelx
17/07/2009, 10:16
Büyük geçmiş olsun. İyiki sizlerde bir şey yok.

resimleri koyabilirseniz daha iyi yorum yapabiliriz. Arkadaşların dedikleri gibi air baglerin sayısı, konumu , sensörleri yerleri değişe biliyor. Yan hava yastıgınızın yandan darbede açılması gibi. O nedenle sensörlere denk gelmemiş olma ihtimali de var Resim koynasız arkadaslar daha sağlıklı yorum yapabilecektir. Eğer hata varsa sonuna kadar gidin dava bile acın bence.

rodopian16
17/07/2009, 11:45
Büyük geçmiş olsan neyse ki maddi hasarla kurtulmuşsunuz. Benim bildiğim kadarıyla arabada ön camın bitiminin orta kısmından 60 derecelik bir açıyla 30km/h üstündeki bir hızla çarpma gerçekleştiğinde hava yastıkları açılyor sizin çarpmanızda bu durum oluşmamış olabilir aksini düşünmek fiatın karizmasını sarsar..

gizemlisan
17/07/2009, 12:03
Imageshack - dscn1053v (https://img33.imageshack.us/i/dscn1053v.jpg/)

https://img21.imageshack.us/i/dscn1048b.jpg/

siyah rüzgar
17/07/2009, 12:36
fatoş şimdi baktım fotoğrafada bu kazada kesin açılmalıydı hava yastığı ön kısım diye bir şey kalmamış arabanda.

gizemlisan
17/07/2009, 12:47
bende aynı şeyi düşünüyorum ama yetkililer sürekli kaçamak cevaplar veriyor.sensörlerden bahsediyolar araba haşat halde görmüyolar tofaşı aradım şikayetimi bildirdim ses seda yok

fatihhhh
17/07/2009, 12:52
sanki kaputun ortadan itibaren ezilmiş ve darbe almış.
sensörler daha aşşağıda mı kaldı acaba?

mustafaf
17/07/2009, 13:01
bu koprunun cok dengesız oldugunu, yapıldıgı ılk gunden berı soyluyorum.hemen hemen her gectıgımde onumdekı yada arkamdakı araclar o vırajın keskınlıgını fark edemıyorlar, zor toparlıyorlar.cok gecmıs olsun.Allah korumus, kopruden asagı ucmamıssınız.bence bu sekılde bır kazada, normal sartlarda hava yastıgının acılması gereklı.sensorlere denk gelmemesı, cok cok dusuk bır ıhtımal...

erhan
17/07/2009, 13:25
çok geçmiş olsun.

sensörlerin algılamama ihtimalide var. darbeyi kaput üstünden almış ve bariyerlerin kaputu etmesi nedeniyle tampon ve panjur zarar görmüş gibi görünüyor. birotteau (https://forum.grandepuntotr.com/members/birotteau.html) arkadaşın yazdığı gibi sensör yerleştirmesi gp ler de de aynı ise doğrudan tampona gelen bir darbe olmadğından sensörler kazayı algılayamamış olabilirler. tabi buna cevabı vereceklerin araç üzerinde detaylı bir inceleme yapmaları gerekecek.

Stalker
17/07/2009, 13:57
Öncelikle geçmiş olsun, daha kötüsü olmaması sevindirici.

Bilindiği üzere airbag açılması için aracın belli bir hızda çarpması (sensörlere belli bir "g" ivmesi uygulanması) lazım. Kazanızda bu sürate ulaşılmışmı ya da çarpma açısı nasıl bunları bir uzmana danışabilirsiniz. Fiat müşteri hizmetlerine pek bulaşmayın derim, kendi hataları olduğunu anlarlarsa hemen sizi bir şekilde memnun edip yastık altı yapabilirler.

Bağımsız bir uzman raporu ile durumu netleştirirsiniz diye düşünüyorum, haklı çıkarsanız da iyi bir tazminat alırsınız.

Buremir
17/07/2009, 14:51
fatoş hanım öncelikle çok geçmiş olsun ancak ben bütün arkadaşların aksi bir yorum yapacağım çünki bu kazada AIRBAG'lerin açılmaması gayet normal görünüyor çünki hasar alan bölge tamamen hassas bir bölge yani çok şiddetli bir kaza olmadan bu hale gelebilecek bir nokta anladığım kadarıyla da sizin kazanız şiddetli değilmiş onun için çok dert etmeyin derim.

Darbe sensörünün bir tanesi de ön panjurun arka kısmında kalıyor yani aracınızın hasar alan kısmında şiddetli olsaydı kesin açılırdı çok şükür şasilerde de bir sorun yok bence bir kusur yok rahat olun tekrar geçmiş olsun

ABNEW
17/07/2009, 16:20
Sanıyorum araçta ilk darbe alan yer kaputun uca yakın olan kısmı.Sensörler daha aşağıda olduğu için hava yastıklarının açılmaması bence normal.Zaten size birşey olmaması hava yastıklarının açılmış olmasını gereksiz kılmakta,

Tekrar geçmiş olsun...

rodopian16
17/07/2009, 17:34
Bana sanki şase sağlammış gibi geldi. giydirme kısımlar tampon kaput ve çamurluklar ezilmiş yani arabanın burnu direk vurmayıp üst taraftan bariyere sıkışmış gibi sensörler daha aşağıda olabilir + vurma anında hızınız 30 km nin altına inmiş olabilir. Ama yinede açması lazımdı sanki.

GooSe
17/07/2009, 20:43
Öncelikle geçmiş olsun.
Sensorlere denk gelmemiş çünkü airbag sensoru ( ön hava yastıkları için bahsediyoru ) crash box denilen traversin altında kalıyor punto için, sizin kazanızda crash box ınıza zarar gelmemiş. ( orta kısımda gözüken kıvrımlı şasi kollarına bağlı olan siyah bar) İki far arasını birleştiren siyah travers ise puntolarda plastiktir. Linealarda sac dan yapılmıştır ve Lineaların airbag sensörü bu traverse bağlıdır. Bravodada aynı şekilde far raversine bağlıdır. Dikkatli bakarsanız fark edilebilir. Palio Albea ve Dobloda ise bu sensorlar şanzuman tünelinin başlangıcındadır. Daha önce arkadaşların bahsettiği gibi araç tipine göre değişir.

Siz telaşlanmayın çünkü kaza sonrası airbag leriniz açılmamış dahi olsa ve emniyet kemerleriniz zarar görmemeiş dahi olsa değişecektir. Böyle bir zorunluluk vardır. Bunu kontrol edin eğerki yapılmamış ise işte bu gerçekten cidi bir problem olur.

Tekrardan geçmiş olsun

gizemlisan
17/07/2009, 20:48
Herkese teşekür ederim bugün tofaştan bir yetkili aradı ve gerekli incelemeyi yaptıklarını böyle bir kazada açılmamasının normal olduğunu söyledi ve araca güvenli binmem konusunda teminat verdi ama ben yinede pek tatmin olmadım

GooSe
17/07/2009, 20:59
Crash box da çizik bile yok güvenle binebilrsin. Ama dediğim gibi değişimleri mutlaka kontrol et.

Delidavsan
18/07/2009, 02:21
Crash barlarda sorun yok. Havayastiginin acilmamasi normal gorunuyor. Fotograflarda gorundugu kadariyla aracinizin sasi'sinde de sorun yok. Havayastiginin tetikleme sensorleri o gordugunuz siyah barin arkasinda. Kaput ya da tamponun hemen arkasinda herhangi bir sensor yok ve aracinizda crash barlari egecek kadar hasar olusmamis. Servisin tespiti dogrudur.

Cok gecmis olsun. Daha gotulerini gormemeniz dilegiyle.

plastro
18/07/2009, 03:06
Fatoş hanım çok geçmiş olsun inşallah birdaha böyle üzücü bir olay yaşamazsınız

nyesilyurt
18/07/2009, 16:13
çok geşmiş olsun umarım bir daha kazalarla karşılaşmazsınız...
sağlığınız yereindeyse sorun yok...

gezgin01
18/07/2009, 16:24
Fatoş hanim geçmişolsun

gizemlisan
18/07/2009, 20:44
Herkese çok teşekürederim. içim biraz rahatladı.allah kimseye kaza bela vermesin.

Tolgahan26
18/07/2009, 21:12
gecmiş olsun.

memox
18/07/2009, 21:22
Arkadaşların yorumlarına bende katılıyorum. Yanlız düzeltmek istediğim bir konu var. Darbenin direk sensörlere gelmesi gerekmiyor. Sensörler ivmeyi'yi yani çarpışmanın şiddetini ölçüyorlar. Çarpma direk tampon yani crashbox bölgesinde olsaydı, direk şariyi çarptığınız için muhtemelen daha hızlı duracaktınız ve ivme yüksek olacaktı. o durumda airbagler belki açılırdı.
Ama sizin çarptığınız bölüm yumuşak bir bölüm ve deforme olarak çarpışma şiddetini azaltmış. Bu durumda yeterli ivme oluşmadığı için airbaglerin açılmasına gerek olmamış anlaşılan.
Zaten sizde yaralanmadığınıza göre airbag'e gerek olmamış olduğunuda anlaşılıyor.

Tekrar geçmiş olsun.

feza33
29/07/2009, 23:12
cok geçmiş olsun gercekten fotografları gorunce nasıl acılmamıs anlamadım

bu koprunun cok dengesız oldugunu, yapıldıgı ılk gunden berı soyluyorum.hemen hemen her gectıgımde onumdekı yada arkamdakı araclar o vırajın keskınlıgını fark edemıyorlar, zor toparlıyorlar.cok gecmıs olsun.Allah korumus, kopruden asagı ucmamıssınız.bence bu sekılde bır kazada, normal sartlarda hava yastıgının acılması gereklı.sensorlere denk gelmemesı, cok cok dusuk bır ıhtımal... mustafa haklısın o kopruden daha önce dusen panzer bile olmustu ölenlerde var

anvil
30/07/2009, 09:10
benim de başıma gelmişti bir keresinde aynı köprüde. bir bayanla aynı anda çıktık üste. bayan baktım yukarı çıktıkça sağa doğru kaçıyo. beni aşağı atacak. bayana yol verdim de kurtardık.

bu arada fatoş hanım size de geçmiş olsun.

Sean_Constantine
18/05/2010, 22:11
Geçmiş olsun airbaglar açılmamasına rağmen allah korumuş yaralanıp uğraşmak vardı sonunda......

linkinturk
18/05/2010, 22:32
Resimlere baktımda, sanırım doğrudan çarpışma olmamış , bariyer sürterek kaputu ezmiş, o yüzden dolayı hava yastığı açılmamış olabilir.

Du Hast
18/05/2010, 23:55
aracın ön panel kısmında (tampon arkası, kaput altı) hiç bir hasar görünmüyor. aracın arka kısmını göremedim ancak ön kısmında 10 bin tl lik hasar yok gibi. hava yastıklarıda ön panelin hasar almamasından açılmamış olabilir...

atmaca615
19/05/2010, 00:09
böyle bir kazada aracın airbag lerinin açılmaması gibi bir durum söz konusu olmaz olamaz yok efendim işte arkada kalmış falan olmuş filan olmuş aracın hızı 30 kilometrenin altındaymışta falan ya arkadaşlar bir bakın allah aşkına saatte 20 kilometre hızla giden bir araç bariyerlere vurması durumunda bu hale gelebilirmi? çamurluklara bir dikkat edin araç en az 60 ile vurmuş ve bu hızda airbaglerin açılmasına yeterli!
bizim aracımız 10 ile bile gitmediği halde polis aracı gelip yandan vurduğunda bizim airbaglerimiz anında açıldı siz neyden bahsediyorsunuz

GPS2
19/05/2010, 00:34
geçmiş olsun ...muhtemelen sensore denk gelmedi...mekanik olarak tetiklenmedi...benim görüşüm iyikide açılmamış çünkü buraya kadar hayati tehlike(emniyet kemeri takılıysa) yok...fotoya göre değerlendiriyorum...euroncap testini dikkatli izleyin lütfen... + arkadaşlar yol bilgisayarında yolcu hava yastığı on/off ayarı var, dikkat edelim aktif olsun ne olur ne olmaz... YouTube - Euro NCAP | Fiat Grande Punto | 2005 | Crash test (https://www.youtube.com/watch?v=9I7HafYom5Q)

Euphrates
19/05/2010, 01:32
öncelikle geçmiş olsun... benim görüşüm bu kaza en fazla 40 km/h süratle yapılmış. ikna olmak isteyenler bu aracın 60 km/h hızla yapılan crash testlerini inceleyebilirler, o testlerdeki hasar bu hasarın en az 3 katı...

konuya dönersek, geçmiş yıllarda eski artistlerden biri (kenan kalav) son model mercedes'iyle sahil yolunda ağır bir kaza geçirdi. görüntü itibariyle arabanın toparlanacak tek parçası kalmamış olmasına rağmen airbag'ler açılmamıştı. kenan kalav'da fırsattan istifade mercedes'e sağlam bir tazminat davası açtı. amacı mercedes'ten bir kaç yüzbin mark koparmaktı. mercedes aracın kaza esnasında ilk darbeyi yandan aldığını ve yandan alınan darbelerde airbag'in açılmasının aracın içindekiler açısından daha tehlikeli durumlar oluşturabileceğini söyledi. bilirkişi de mercedes'in savunmasını doğrulayınca haklı çıkan mercedes oldu.
daha sonraki yıllarda perde (yan) airbag kullanımı ile yandan alınan darbelerde de airbag'ler açılmaya başladı çünkü darbe yandan alındığında koruma işini perde airbag'ler yaptı.

sonuç olarak aracınız ilk darbeyi yandan aldıysa ve aracınızın güvenlik donanımında yan airbag olmasına rağmen açılmadıysa haklısınız demektir.

poyraz
19/05/2010, 01:48
gecmis olsun resimlere gore mutlaka airbag ler kesinlikle acilmasi gerekirdi .on taraf tamamen gitmis .cok merak ediyorum servise gore airbag in acilmasi icin on tarafin tamamen kopmasi mi gerekiyordu
bu nebicim zihniyet

gurik
20/05/2010, 00:01
Airbag açılsaydı boş yere aklınızı alırdı... çarpma barları temiz görünüyor. SADECE DARBE EMİCİ YUMUŞAK BÖLÜMLER ZARAR GÖRMÜŞ.Tespit doğru. Rahat olun.
BU TİP KONULARDA DUYGUSAL DEĞİL TEKNİK YORUMLARA DEĞER VERİN LÜTFEN.

GPS2
20/05/2010, 00:11
Airbag açılsaydı boş yere aklınızı alırdı... çarpma barları temiz görünüyor. Tespit doğru. Rahat olun.Aynı fikirdeyim...dikkatle bakılınca tampon altında bulunan esas darbe karşılayan ve emen bar gayette sağlam,kazanın özelliğine bağlı olarak kaput o hale gelmesi normal yoksa her tampona dokunduğumuzda veya çarpmamızda hava yastıkları patlarsa vay halimize...tekrar geçmiş olsun...

GP ÜMİT
20/05/2010, 10:23
çok büyük geçmiş olsun,sizde birşey yok mühim olan bu.allah kaza beladan hepimizi korusun.

muratokay
20/05/2010, 10:36
Olayın üstünden nerdeyse bir yıl geçmiş arkadaşlar

Scottie
20/05/2010, 11:23
geçmiş olsun...

gaziantepunto9676
20/05/2010, 14:25
Büyük geçmiş olsan neyse ki maddi hasarla kurtulmuşsunuz.

Buremir
20/05/2010, 23:20
ben bir ekleme yaparak tekrarlıyorum kesinlikle bu kaza da AIRBAG lerin açılması gerekirdi diyen arkadaşlarımıza bu kazalarda bile AIRBAGler açar ise biz hangi arabalara bineceğiz diye soruyorum ve bu konuyla ilgili gerekli bilgileri edinmelerini tavsiye ediyorum maalesef her zamanki gibi bilgimiz olsun olmasın her konuda ahkam kesiyoruz

niyetim kimseyi yargılamak değil tespittir

bir aracın parçalarının pahalı olmasından mütevelli hasar tutarının yüksek olması o araçta çok ciddi hasar olduğunu göstermez

OzzY
21/05/2010, 03:32
ben bir ekleme yaparak tekrarlıyorum kesinlikle bu kaza da AIRBAG lerin açılması gerekirdi diyen arkadaşlarımıza bu kazalarda bile AIRBAGler açar ise biz hangi arabalara bineceğiz diye soruyorum ve bu konuyla ilgili gerekli bilgileri edinmelerini tavsiye ediyorum maalesef her zamanki gibi bilgimiz olsun olmasın her konuda ahkam kesiyoruz

niyetim kimseyi yargılamak değil tespittir

bir aracın parçalarının pahalı olmasından mütevelli hasar tutarının yüksek olması o araçta çok ciddi hasar olduğunu göstermez
çok doğru bi nokta...

marea ile kaza yaptım bilen bilir kaportada hasar vardı(kaput tampon 2 çamurluk)(düz giden arabaya sağ önümle vurdum 90 derece sol çamurluk hasar gördü ben yavaştım ancak çarptığım araç hızlıydı), şasede kayma olunca pert oldu. airbaglerin açılması konusunu düşünmedim bile çünkü gerek olmadığı belliydi zaten. ne ben nede yolcu koltuğunda oturan 12 yaşındaki kuzenim sarsılmadık bile ama dediğim gibi araba pert...

gizemlisan
21/05/2010, 08:49
konu tekrar açılmış.ben tam unutmuşken.arkadaşlar teşekkürler allah hiç kimseye kaza bela vermesin.çok kötü dakikalardı.(burdada bir ikilem söz konusu bu kazada nasıl olurda açılmaz -açılmaması normal hasar yanda bende bunun üzerine çok düşündüm gerekli tespitler yapıldı fotoğraflar gönderildi .açılmazmış sonucu çıktı.fakat bana bu çok inandırıcı gelmedi.o nedenle hızı bıraktım hayatımdan ne olur ne olmaz :)

alperyonar
21/05/2010, 09:02
Öncelikli çok geçmiş olsun. Fiat marka araçlarda airbag sensörleri şasi de bulunur. Fotoğrafta da görüldüğü gibi şasi herhangi bir darbeye maruz kalmamış ve bu yüzden airbag ler açılmamış.

hhhed
21/05/2010, 12:51
Tamam kabul sensörler altta olduğu için air bag açılmadı yani sistemde arıza yok! ama bence sistemde açık var o zaman. aynı şekilde sensörlere zarar gelmeden sürücünün öne doğru ivmeleneceği birçok kaza senaryosu olabilir ve gerçek anlamda air bag ihtiyacı doğabilir. tabi bu bizim araçlar için değil genel bir güvenlik açığı o zaman.

Can_SOLEY
21/05/2010, 20:09
Çok benzer bir kaza bu araçdada air bag ler açılmadı örnekler arttırılabilir açılmaması normal https://img175.imageshack.us/img175/9683/spa0139.jpg

Du Hast
21/05/2010, 21:09
Tamam kabul sensörler altta olduğu için air bag açılmadı yani sistemde arıza yok! ama bence sistemde açık var o zaman. aynı şekilde sensörlere zarar gelmeden sürücünün öne doğru ivmeleneceği birçok kaza senaryosu olabilir ve gerçek anlamda air bag ihtiyacı doğabilir. tabi bu bizim araçlar için değil genel bir güvenlik açığı o zaman.
airbag sensörlerinin hasar almayacağı bir kaza, kemeri takılı olan bir sürücü için tehlike oluşturmaz. (önden olan ve duruma göre değişir. yandan darbe gelirse iş değişir v.s.)
konuyu açan arkadaşın aracı bariyer ile yol arasına girmiş. yani düz bir çarpışma söz konusu değil. o tip bir kazayı punto değil, golf, jetta v.s. gibi bir araçta yapsa yine airbagler açılmaz. ben kaputun üst tarafında airbag sensörü olan bir araç görmedim. ön tamponun düşmesi airbaglerinde açılacağı anlamına gelmez. önemli olan aracın ön bar'ının hasar almış olması. bir kazayı büyük ya da küçük yapan şasi nin durumudur.

---

Du Hast
21/05/2010, 21:15
alın benzer bir kaza:
Volkswagen Golf ile Kaza Yaptım, airbag'ler açılmadı, dava açmalı mıyım? (https://forum.donanimhaber.com/m_38376268/mpage_1/key_/tm.htm)

yorumlaruda okursanız sevinirim.
herkes birşey atıyor, tutuyor. yok yolda giderken fren kilitleniyor, airbagler patlaması lazımmış kesin v.s.
adamlar milyarlarca dolar yatıyor bu işlere. bir tanecik resimden nasıl kesin yargılara varılıyor anlamıyorum. azıcık bir araştırma ile neyin ne olduğunu çok rahat öğrenebilinecekken, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bana ters. önümüzde kocaman google var, az çok arabaya binen kişileriz. bu tarz yorumlar insanları, bindiği arabadan, bu arabayı alacaklardan soğutmaz mı. yapmayın etmeyin

hhhed
22/05/2010, 12:12
airbag sensörlerinin hasar almayacağı bir kaza, kemeri takılı olan bir sürücü için tehlike oluşturmaz. (önden olan ve duruma göre değişir. yandan darbe gelirse iş değişir v.s.)
konuyu açan arkadaşın aracı bariyer ile yol arasına girmiş. yani düz bir çarpışma söz konusu değil. o tip bir kazayı punto değil, golf, jetta v.s. gibi bir araçta yapsa yine airbagler açılmaz. ben kaputun üst tarafında airbag sensörü olan bir araç görmedim. ön tamponun düşmesi airbaglerinde açılacağı anlamına gelmez. önemli olan aracın ön bar'ının hasar almış olması. bir kazayı büyük ya da küçük yapan şasi nin durumudur.

---
ben resimlerde görülen kazadan yola çıkarak genel bir durumdan bahsettim, bu kaza dediğin gibi olmuş olabilir ancak diyelim ki 30km/saat hızla seyrediyorsun, arkadan 120km/saat hızla bir araç sana çarptı, eğer kemer takılı değilse ve airbag açılmazsa öne doğru fırlarsın. Ne oldu? sensör algılamadı ama ön camdan uçtum... Dediğim gibi bu bizim araçlar için değil tüm araçlar için geçerli. Sen gerçekten konu ile ilgili bilgiye sahipsen anlatırsın herkes öğrenir, herkes kendine göre yorum yapabilir. Senin için rahatsa rahattır kimsenin dediğiyle arabandan soğumazsın.

gurik
22/05/2010, 14:03
ben resimlerde görülen kazadan yola çıkarak genel bir durumdan bahsettim, bu kaza dediğin gibi olmuş olabilir ancak diyelim ki 30km/saat hızla seyrediyorsun, arkadan 120km/saat hızla bir araç sana çarptı, eğer kemer takılı değilse ve airbag açılmazsa öne doğru fırlarsın. Ne oldu? sensör algılamadı ama ön camdan uçtum... Dediğim gibi bu bizim araçlar için değil tüm araçlar için geçerli. Sen gerçekten konu ile ilgili bilgiye sahipsen anlatırsın herkes öğrenir, herkes kendine göre yorum yapabilir. Senin için rahatsa rahattır kimsenin dediğiyle arabandan soğumazsın.

eğer kemer takılı değilse ve airbag açılırsa uçmana gerek kalmaz. kafan kopar ölürsün. onun için airbagler kemer takılı olmadan çalışmaz. kandırırsanız da sonunuz olur.

Du Hast
22/05/2010, 14:06
yanlış anlamayın lütfen sitemim size değildi. k. bakmayın yanlış anladıysanız.
-
eğer arkadan bir darbe gelirse siz koltuğa yapışırsınız. yani öne doğru bir atılım çok az olur. artık modern trenlerde ters koltukların sayısı, düz koltuklardan daha fazla çünkü, tren bir yere çarptığında ters koltukta oturan öne fırlamadığı için daha güvende olur.
eğer araçta koltuk başlığı yoksa ya da koltuk başlığı ayarsızsa muhtemelen boyun kırılmasından hakkın rahmetine kavuşursunuz.
bu konu ile ilgili hazır bir döküman var ve gerçekten çok önemli. adıda kamçı travması:
Kamçı Travması (https://forum.donanimhaber.com/m_26002557/tm.htm)