PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima çalışırken frende zorlanma

emregs78
14/07/2009, 13:32
arkadaslar gecen gün klimayı çalıştırdım ilk defa araç DUAL-LOGIC vites frene basarken normalden daha sertbasmam gerekti araç zor duruyor gibi geldi

SeaMaN
14/07/2009, 13:49
klima calısıyorken fren sertlesiyor, sanırım butun puntolarda var bu, hatta klima calısıyorken frene basılı tut, sonra ayağın frendeyken klimayı kapat, farkı goreceksiniz...

sertaç
14/07/2009, 13:51
allah allah ilk defa duyuyorum. hiç dikkat etmemiştim. eve gidince deneim bakıyım .

drama
14/07/2009, 13:52
Doğrudur. Klimayı açınca fren pedalı ayağımın altında yükseliyor gibi geliyor bana, kapatınca iniyor.

Ziyaretçi047
14/07/2009, 16:15
Ben böyle bir şey hissetmedim. Otomatiğe özgüdür belki

onurcan
14/07/2009, 20:33
ben böyle bişey hiç hissetmedim manuel viteste

makeles
14/07/2009, 22:37
klima açık kapalı fren dozlamasında hiçbir fark yok bende.. frene yardımcı hatta; hafif eğimlerde klimayı açarak aracın hızlanmasını azaltabiliyorum yada sabit hızla gitmesini sağlayabiliyor.. :)

berkeraaa
15/07/2009, 00:31
Arkadaşlar otomatik viteslerde olduğundan söz etmişsiniz.Hillholder devreye giriyor olmasın ??? :)

SeaMaN
15/07/2009, 02:16
otomatik değil arkadaslar bende manuel... klima acıkken frene basın ve basılı tutun ayagınızı, ve basılı tutuyorken klimayı kapatın...

siyah rüzgar
15/07/2009, 08:56
o bendede oluyor klima açıkken hem sertleşiyor hemde garip sesler veriyor.

emregs78
15/07/2009, 10:57
demekki doğru hissetmişim bunu servise sorucam gün içinde

Ziyaretçi047
15/07/2009, 20:57
Klima en çok gazı etkiliyor bende. Gaz gıcırdamaya başlıyor. Basınca gelen sesi de herkes bilir zaten. Gaz tepkisi de gecikiyor ayrıca.

Orion
16/07/2009, 01:26
Gecen gun bende hıssettım klımayı kapattım aracım hareket halınde degıldı frende bayagı yumusama oldu

Mr.Punto
17/07/2009, 14:47
arkadaşlar neredeyse 90lardan beri hemen hemen her arabada fren,direksiyon,klima vb şeyler motordan güç alarak çalışırlar,hatta yakıtı azaltan ve güçden kısmayan elektronik destekli direksiyonlar bile sizce nereden güç alıyor? tabiki arabanın elektronik sistemindenki bunuda yine motor besliyor kısacası motor olmadan bunları hiç biri çalışmaz okadar bağımsız bir sistem olsaydı araç sadece kontakta birinci pozisyonda bile olsa direksiyon tam güç alır ve yumuşardı ama gel görki böyle değil neyse kısa kesiyorum.

araçlarımızın belirli devirde üretilebildiği güç vardır yani her an ve her devirde 75hp değildir fakat bu extraları çalıştırmak için gerekli güç bu şekilde değildir her an ve daim aynı kuvveti gerektirir(atıyorum klima için 15hp 1000devir-5000 devir fark etmez)
şimdi diyelimki 2bin devirde elimizde 40hp var ama direksiyonumuz,yerçekimi ve sürtünme,elektronikler,toplam 15hp gerektiriyor diyelim elimizde 25 hp kaldı, diyelimki aracımızı ivmelendirmemiz gerekiyor ve oda 20 hp gerektirecek elimizde toplam 5hp kaldı ve klima kapalı ama onun çalışması için 15 hp gerekli kısaca 10hp açığımız var sizce ne olacaktır?

şu olur tüm ama bütün ekipmanlar tam güç çalışamaz duruma düşer fren,klima,direksiyon ve ivmelenmeden aracımız son derece düşer.

size şunu soracam,aracınız belirli bir hızı ztn kazamışken ve sabit hızda ilerlyiorken bu fren probleminiz pek belirgin olmuyor dimi? nedenmi çunlu artık aracınız ivmelenmekle uğraşmıyor ve haracabilecek extra güç barındırıyor kısaca tüm ekibmanlar tam güç çalışabiliyor.

işte arkadaşlar bu sebebten dolayıda her zaman küçük motor akıllıca şeçim değildir,inanın klimasını kullanmayı seven ve biraz gaza basmayı seven biri için 2lt arabalar bile bizim 1.25lt aracımızdan daha ekonomik olacaktır(söz ettiğim tam gaz değil sadece hızlı ilerleyenler için)bizim 1.9lt 150hp eşşek kadar ağır vectramız klima açık ve yüklü trafikte normalce ivmelenmek için en fazla 100km 12-13 okurken ve ort 6-7 kalırken gp muz yüklü olsun ve klima açık olsun trafikle uyumlu şekilde kalkış yapmak için 14-18lt okuyor ve ort 7-8 yakıyor ee nerde kaldı şimdi bu ekonomik motor?