PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıkırtı burcu sorunu hakkında

huseyin83k
09/07/2009, 20:45
Arkadaşlar benim aracımın ön takımından bozuk yola girdiğimde özellikle yavaş ilerlerken sesler geliyor. Bunu iki, üç ustaya gösterdim çeşitli yorumlar yapıldı fakat ençok tıkırtı burcundan şüphelendiler tıkırtı burcu denilen parçayı parçacıda gördüm beyaz plastik yüzük gibi bişey onun dişlerinden bazılarının kırılmış olabileceğini söylediler fakat ben arabayı ilk aldığım zamanlar servise göstermiştim bana direksiyon takımının söküleceğini ve tıkırtı burcunun değişmesi gerektiğini söylemişlerdi aracım garantili olmadığı için servisde yaptırmadım fakat dışardada her ustaya güvenemiyorum daha önce tıkırtı burcunu değiştiren ve seslerden kurtulan varmı ? Çünkü diğer bi ustada amantisörün patlak olabiliceğini söylemişdi. Kesin bi çözüm söyleyen olmadı.

Ah-MeT
09/07/2009, 22:08
öncelikle geçmiş olsun, önceden başka bir marka aracımızda direksiyondan tıkırtı titreme ses geliyordu servisin teşhisi tıkırtı burcu oldu ve değiştirildi ve bu olay düzeldi.

ABNEW
09/07/2009, 23:55
Tıkırtı burcunun bozukluğunu öğrenmek için en uygun yer arnavut kaldırımlı yol.Düşük hızda araç altından tıkırtı, lakırtı geliyorsa -devamlı ve düzenli olarak- tıkırtı burcundan şüphelenmek gerekir.Zaten bu sorunun tespiti servislerde daha kolay, rotları sıkıca tutup çekerek de boşluk nedeniyle çıkan ses anlaşılabilir...

GRANDEILHAN
17/05/2010, 18:58
Benim arabadada aynı sorun var giderebilen arkadaş varsa bana yardımcı olursa sevinirim hüseyin yaptırdıysan nerede yaptırdın sorun düzeldimi yardımcı olursan sevinirim..herkese iyi günler .... .

ABNEW
17/05/2010, 20:01
İlhan, tıkırtı burcu 2006 modellerde mevcuttu sadece.Tıkırtı burcunun değişimi servislerde kısa sürede yapılmakta.Direksiyon kutusu çıkışında halka benzeri parçadır tıkırtı burcu denilen şey,

Araç daha yeni bir modelse başka bir yerde sıkıntı olabilir...

turbo27
18/05/2010, 00:09
tıkırtı burcu dıreksıyon mılıne gecen, dıreksıyon mılı ıle dıreksıyon kutusu boslugu arasındakı yuzuk seklındekı parcanın adı..teflondan ımal edılmıstır...bu yuzuk zamanla bosluk yapıp sese sebebıyet vermektedır.değişimi 10 ıla 20 dakka arasında surer..bozuk yollarda ses yapar...fakat sadece tıkırtı burcunu suclu gormemek lazm..askı rotlarıda,alt rotıllerde ve hatta rot baslarıda en az tıkırtı burcu kadar ıcerı ses verır..en ıyısı ıyı bır ön takım kontrolu....

GRANDEILHAN
18/05/2010, 08:59
cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar benim arabam 2006 model stapilize yolda tıkırtı yapıyor 1 kaç defa bu sorun için servise gittim bişey yok dediler ama hala ses var ben o parçayı değiştirteyim o zaman..

atalayx
18/05/2010, 10:44
güvenilir usta arıyorsanız oto ya gitmenzi tavsiye ederim. yaptıkları işin sonuna kadar arkasındalar.

alicanveliy
18/05/2010, 18:22
z-rotları değiştirtirseniz ses büyük ölçüde çözülüyor. z-rotların sanayide iki tanesi 40tl. değiştirmesine de 30tl alıyorlar. tıkırtı burcu 10-20tl ama değiştirmesi 100-150tl. komple direksiyon kutusu sökülüp takılıyormuş. aynı sorun benim de başıma geldi z-rotları değiştirttim, sadece çok kötü yollarda bazen ses geliyor. tıkırtı burcunu değiştirtmeseniz de problem olmuyormuş. sadece kötü yolda ses yapıyor. tercih sizin.
bir de amortisör takozlarından da ses gelebiliyormuş. onu da kontrol ettirebilirsiniz.

Kriminal
18/05/2010, 18:41
Hüseyın otoya gıt goster gereken ılgıyı ve alakayı gostereceklerdır....

GRANDEILHAN
26/05/2010, 12:18
Arkadaşlar dün arabamı kuşadası 2000li motorlara götürdüm oradaki arkadaşlar direksiyon tıkırtı burcunu değiştirdiler sağolsunlar arabamda şu an itibariyle hiç ses yok aydın poyraza 2 defa bu proplemden dolayı götürmeme rağmen arızayı gidermemişlerdi kuşadasındaki fiat servisi arızamı giderdi benden önceki arabanın sahibide garantiyi uzatmış hiç para almadan benim işimi gördüler çok sağolsunlar ...

kucukm
27/05/2010, 12:41
gecmiş olsun...
benim de sıkıntılı oldugum 2 nokta var:
1. direksiyonu hafif saga sola dondurdugum de lak lak ses geliyor.
2. bilirsiniz taslik yollar vardır girintili cıkıntılı. buralarda 30-40 la giderken on takımlardan veya direksiyondan ses geliyor.. tarif etmek cok zor.. sanırım bunun icin servise gitmeliyim...
neyse bir tahminde bulunacak biri varsa memnun olurum

tesekkur

alicanveliy
27/05/2010, 23:29
1. sorununuz için sitede "direksiyon arızaları" kısmına bakın. city arızası gibi duruyor.
2. sorununuzun için de "ön takım arızaları" kısmına bakın. tıkırtı burcundan dolayı olabilir.

GRANDEILHAN
28/05/2010, 20:07
Bencede ali haklı bi servise gösterseniz çok iyi olur..

2006punto
19/09/2010, 13:17
selam arkadaşlar. bende de aynı problem var. stabilize yola girdiğim zaman takır tukur ses geliyor. düz yolda bişey yok ama. sanki birde direksiyonda hafif bir boşluk oluyor gibi geliyor bana. yardımcı olursanız sevinirim

blk_hakan
19/09/2010, 13:24
arkadsım bendede aynı arıza meydana geldi o dediğin lak lak sesi
servise götürdüm arabamı akislerden oldugunu söylediler egerki aynı sorunsa sende bi göster derim biraz maliyetli oldu ama suan hiç ses kalmadı...

Ziyaretci046
19/09/2010, 20:55
tıkırtı burcu bozuk olduğu zaman viraj rotu bozuk gibi bozuk yollarda kasislerde ses yapar değiştirmekde kolay değildir ama başka bir tamir çözümüyle o sesden kurtulabilirsiniz

Du Hast
20/09/2010, 00:02
direksiyon miline, bozuk yollarda alttan birşey vuruyormuş gibi, boşluk varmış gibi ses varsa ve rotlar sağlamsa tıkırtı burcudur.
aynısı bende var bir ara değiştirmek gerekecek...

pilotender
20/09/2010, 00:40
Arkadaşlar benim aracımın ön takımından bozuk yola girdiğimde özellikle yavaş ilerlerken sesler geliyor. Bunu iki, üç ustaya gösterdim çeşitli yorumlar yapıldı fakat ençok tıkırtı burcundan şüphelendiler tıkırtı burcu denilen parçayı parçacıda gördüm beyaz plastik yüzük gibi bişey onun dişlerinden bazılarının kırılmış olabileceğini söylediler fakat ben arabayı ilk aldığım zamanlar servise göstermiştim bana direksiyon takımının söküleceğini ve tıkırtı burcunun değişmesi gerektiğini söylemişlerdi aracım garantili olmadığı için servisde yaptırmadım fakat dışardada her ustaya güvenemiyorum daha önce tıkırtı burcunu değiştiren ve seslerden kurtulan varmı ? Çünkü diğer bi ustada amantisörün patlak olabiliceğini söylemişdi. Kesin bi çözüm söyleyen olmadı.

Arkadaşlar " Oto İzmir" tek adresiniz olmalı. Benim de alttan lakırtılar geliyordu özellikle parke taşlı yollarda veya stabilize yollarda. 'ın yanına gittim, tıkırtı burcu bozuk abi dedi. Değiştirmenin direksiyon kutusunu sökmeyi gerektirdiğini ve yetkili servis dışında yaptırılırsa açı sensörünün ayarlanmasının zor olacağını ve oldukça zahmetli bir iş olduğunu söyledi. Değiştirmeden, onarma yoluna giderek bütün sorunumu halletti. Ve sıkı durun; el emeği olarak sadece 20 TL alarak bu sorunumu tamamen halletti. Herhangi bir parça değişimi yapmadık. Size de tavsiye ederim. İzmirde olan arkadaşlara sesleniyorum. Bence Gaziemir'e gitmeye değer ;)

Ziyaretci046
20/09/2010, 21:54
Arkadaşlar " Oto İzmir" tek adresiniz olmalı. Benim de alttan lakırtılar geliyordu özellikle parke taşlı yollarda veya stabilize yollarda. 'ın yanına gittim, tıkırtı burcu bozuk abi dedi. Değiştirmenin direksiyon kutusunu sökmeyi gerektirdiğini ve yetkili servis dışında yaptırılırsa açı sensörünün ayarlanmasının zor olacağını ve oldukça zahmetli bir iş olduğunu söyledi. Değiştirmeden, onarma yoluna giderek bütün sorunumu halletti. Ve sıkı durun; el emeği olarak sadece 20 TL alarak bu sorunumu tamamen halletti. Herhangi bir parça değişimi yapmadık. Size de tavsiye ederim. İzmirde olan arkadaşlara sesleniyorum. Bence Gaziemir'e gitmeye değer ;)

eyw abi

alicanveliy
25/09/2010, 00:32
İzmir'de olmayan ne yapacak? Eğer sorunun nasıl çözüldüğünü paylaşırsanız, diğer arkadaşlar da bu sizin yönteminizle sorunlarını çözmeye çalışırlar. İyilik etmiş olursunuz.

tıkırtı burcu bozuk olduğu zaman viraj rotu bozuk gibi bozuk yollarda kasislerde ses yapar değiştirmekde kolay değildir ama başka bir tamir çözümüyle o sesden kurtulabilirsiniz

seysey37
25/09/2010, 14:59
İzmir'de olmayan ne yapacak? Eğer sorunun nasıl çözüldüğünü paylaşırsanız, diğer arkadaşlar da bu sizin yönteminizle sorunlarını çözmeye çalışırlar. İyilik etmiş olursunuz.

kastamonuya da bekleriz :) burda ustam var oda halletti benimkini sağolsun..hatta ankaradan 2 araç daha ona gönderildi sonradan..

2006punto
15/10/2010, 08:31
arkadaşlar merhaba ben adanadan akın usta tıkırtı burcu arızası için servise bir ton para vermenize gerek yok dışarıda kaliteli bir usta çok basit değişebilir

alicanveliy
22/10/2010, 22:10
arkadaşlar merhaba ben adanadan akın usta tıkırtı burcu arızası için servise bir ton para vermenize gerek yok dışarıda kaliteli bir usta çok basit değişebilir

Nasıl?