PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egr valfi hakkında

Mr.Punto
07/07/2009, 14:58
merhaba arkadaşlar,

aracımın ikinci sahibi olup ilk sahibine ulaşamadığımdan ve aracımın 55binde olmasından dolayı aracımda bazı şeyleri gözden kendim geçirmek istiyorum.

sorum şu egr valfini temizlemiş bir arkadaş varmı?

elinde 1.3mj te egr valfi nerdedir gösteren bir şema varmı?

temizlemiş veya temizletmiş arkadaşların görüşleri nelerdir?

temizletirenler çok fazla kir ve tıkanmalarlamı karşılaştılar yoksa temizmiydi?

dikkat edilmesi gerekenler varmı?

egr'ın beraberinde emme manifoldunuda temizlemeye gerek varmı?

elinde bu servisi yapacak bilgilere sahip arkadaşlar lütfen paylaşsın çunku bunları kendim uygulamak istiyorum fakat birazda gözüm bağlı olduğumdan tedirginim.

yurt dışında hayne's diye bir kitap markası var,hemen hemen üretilmiş tüm markaların en az satan modellerine kadar mevcut bir listede her aracın tamir kitapçığıdır. yani kısaca probleminiz ne olursa olsun size mekanik olmamınıza rağmen yol gösteriyor ve geneldede hiç dışardan takviye almadan tamir yapmanızı sağlıyor merak ettiğim bunun gibi bir kitap ülkemizdede mevcutmu? yani tamirciler bile buna ihtiyac duyar bence!

ilkersezgin
18/01/2010, 18:35
merhabalar. egr sensörünü çektiğinizde iptal oluyor ama arıza lambası yanıyor. ben bir müddet fişini çektim araba canlandı fakat yakıt tüketimi arttı fişi geri taktım. fişi taktıktan sonra 2-3 çalıştırmadan sonra arıza lambası kendinden söndü.(CHECK ENGİNE) . BU İKAZIN MOTORDA OLABİLECEK DİĞER SORUNLARLA İLGİSİ YOK BU UYARI SADECE EGR SİSTEMİ İÇİN. BEN BU İPTAL İŞLEMİNİ KIŞ MEVSİMİNDE DENEDİM YAKIT ARTTI ÇÜNKÜ MOTOR BİRAZ DAHA GEÇ ISINIYOR. BİRDE YAZ MEVSİMİNDE DENEMEK LAZIM. FAKAT EGR SİZ ARABA DAHA BİR CANLANDI VE NEFES ALDI. ÇOK SEVDİĞİM BİR SİSTEM DEĞİL AMA MAALESEF YAKIT TÜKETİMİMİ ARTTIRDI. SELAMLAR..

serdar2362
18/01/2010, 18:43
Bahsettiğiniz hayne's adlı kitap için bize istikamet gösterebilirseniz onu temin edip gerekirse türkçeleştirerek forumda yayınlama olanağımız bile olur.

femoli
18/01/2010, 18:55
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/6404-egr-valfi-iptali.html

burada bir konu daha var belki yardımcı olabilir size..

CaGRi
18/01/2010, 19:04
merhabalar. egr sensörünü çektiğinizde iptal oluyor ama arıza lambası yanıyor. ben bir müddet fişini çektim araba canlandı fakat yakıt tüketimi arttı fişi geri taktım. fişi taktıktan sonra 2-3 çalıştırmadan sonra arıza lambası kendinden söndü.(CHECK ENGİNE) . BU İKAZIN MOTORDA OLABİLECEK DİĞER SORUNLARLA İLGİSİ YOK BU UYARI SADECE EGR SİSTEMİ İÇİN. BEN BU İPTAL İŞLEMİNİ KIŞ MEVSİMİNDE DENEDİM YAKIT ARTTI ÇÜNKÜ MOTOR BİRAZ DAHA GEÇ ISINIYOR. BİRDE YAZ MEVSİMİNDE DENEMEK LAZIM. FAKAT EGR SİZ ARABA DAHA BİR CANLANDI VE NEFES ALDI. ÇOK SEVDİĞİM BİR SİSTEM DEĞİL AMA MAALESEF YAKIT TÜKETİMİMİ ARTTIRDI. SELAMLAR..

abicim egr valfinin kablosu aşşağıda resimde işaretlediğim kablo değil mi?

https://f.imagehost.org/t/0796/Fiat_Grande_Punto_Peted.jpg (https://f.imagehost.org/view/0796/Fiat_Grande_Punto_Peted)

KaMiKaZe
18/01/2010, 20:20
cağrı o kablo egr olsa senin arabada işi ne :D

GP COSKUN
18/01/2010, 21:00
çağrı o maf sensörünün kablosu
egr valfinde kablo olmaz

KaMiKaZe
18/01/2010, 23:32
zaten gösterdiğin boruda hava filtresinden çıkıp motora giren boru, egr nin işlevini çok iyi bilmemekle birlikte kirlendiğini düşünerek manifold, eksoz gibi çıkış ekipmanlarının üstünde olabileceğini düşünüyorum.