PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depom 47 litre diesel yakıt aldı

feza33
30/06/2009, 19:27
arkadaşlar bizim depolar 45 litrelik değilmiydi ya.depomu 47 litre ile fullediler anlamadım opett ten yakıt aldım adama bunun depo kapasitesi 45 litre dedim oda aradaki bağlantı borularıda doldu diye saçma sapan bi açıklama yaptı varmı bu kada dolduran başka?

femoli
30/06/2009, 20:10
47 alması imkansız gibi bişi depo kurumuşmuydu opete gittiğinizde :) Öyle bile olsa enteresan bir durum..

serkan_gazi
30/06/2009, 20:24
bence pompa yalnış hemde baya yalnış şikayet edin bence

smartmavi
30/06/2009, 20:37
deponuzun tamamen boş olması neredeyse imkansız!

komplo teorilerine millet olarak yatkınız ama, basit bir hesap yapmadan geçemiycem;

her müşteriye yaklaşık 2 litre, yada 5 TL taktıklarını varsayalım, İYİ PARA yapar...

Ziyaretçi047
30/06/2009, 20:43
Ben hep 47 alıyorum nerden atıyorsunuz imkansız felan. Birinde kastım 48 doldurdum. (Yolda kalmıştım)

rodopian16
30/06/2009, 21:28
bencede borularla filan 47 olabilir. Cesaret edemezler heralde 2lt takmaya beli doğrulmaz valla bi daha.

şekerlioğlu
30/06/2009, 21:38
ben 48 litreyi doldurdum,(hatta birazda geçmişti).öyle imkansız birşey değil.tamamen boş bir depo,50 lt civarında alır.
pompa attıktan sonra bile ,hala 1-2 litre alıyor.

feza33
30/06/2009, 21:40
bence pompa yalnış hemde baya yalnış şikayet edin bence
opet yapamaz boyle bişey bence zincirlikuyu birmot civarında bi
istasyon birmotaki arabalar hep oraya gidiyor/yönlendiriliyor

smartmavi
30/06/2009, 21:52
tamam, çok önyargılı davrandık o zaman...

Delidavsan
30/06/2009, 21:54
Kimilerinin "yedek depo" diye bir tabir vardir. Yeni ve eski bir cok aracta kaza aninda depodaki yakit sikisip patlamaya sebep olmasin diye yaklasik 5 lt. civarinda deponun ic kenarinda bir bosluk vardir. Pompacilar genelde buraya "yedek depo abi" muamelesi yapar. O deponun amaci rezerve degil, bahsettigim gibi guvenliktir. Pompa attiktan sonra eger aldiginiz yakit 43 - 44 lt. civarindaysa pompaciyi uyarin daha yakit koymasin zira basinc icin ayrilan rezerveyi dolduruyorsunuz demektir.

Ziyaretçi047
30/06/2009, 21:58
Bizim aracımızda o yedek depo olayı yok.

Delidavsan
30/06/2009, 21:59
Bizim aracımızda o yedek depo olayı yok.

Bizim araclarimiz derken dizelleri mi kastediyorsun yoksa tum Punto'lar mi?

ms777
30/06/2009, 22:01
Aklıma takıldı şimdi, eski sattığımız aracın deposu plastikti, her hangi bir kaza anında parçalanarak yakıtın araç üzerinde kalmaması ve sıkışmaması için yapılmış bir durum. Bu GP' lerde depolar plastik mi yoksa sac metalden mi yapılmış. Hatırladığım kadarıyla sactı ama teğit eden olursa memnun olurum

erdiyilmaz
30/06/2009, 22:11
Pompacinin marifetine kalmis bir durum, hemen komplo teorileri uretmenize gerek yok,
pompacinin dedigi gibi benzin deposu ust hizasindan, dis boru baglantisi dahil, 2,5 - 3 lt'ye yakin daha yakit aliyor.

pompaciya fulle dediginizde pompa otomatik atana kadar fulluyor, ardindan eliyle minimum 2 lt daha ekleme yapabilir. bunu kendiniz soylerseniz yapar. ancak limitleri zorlamaya gerek yok bence : )

o sekilde doldurtup ankaradan antalyaya gidiyordum, sivrihisara kadar 2 saat boyunca 1mm benzin ibresi asagi dusmedi, vay be dedim ne kadar az yaktiriyorum, sivrihisardan sonra hizli bir dusus sergiledi :D

atombak
30/06/2009, 22:29
o sekilde doldurtup ankaradan antalyaya gidiyordum, sivrihisara kadar 2 saat boyunca 1mm benzin ibresi asagi dusmedi, vay be dedim ne kadar az yaktiriyorum, sivrihisardan sonra hizli bir dusus sergiledi :D

Bu da deponun şekliyle alakalı bi durummuş..

Buremir
01/07/2009, 01:26
full bir depoda yakıt şamandıranında üstüne çıktığı için uzun bir süre düşüş görülmemesi normal
ve depolar tamamen boşsa eğer rahatlıkla 47 48 lt yakıt alır buna hem 2-2.5 mt uzunluğundaki dolum borusu hemde 47 litrenin verdiği ağırlık ve basınçla genleşen deponun payı büyük

ben de birşey ekleyeyim dolu bir deponun kapağını hiç açmazsanız yani içine hava aldırmazsanız eğer içinde bir çay bardağı kadar yakıt kalana kadar kullanabiliyorsunuz

imdesign
01/07/2009, 09:29
oLmaz diye bişey yok ben her fuLLediğimde 49 ve 50Lt. arasında aLıyorum oda kamyoncu taktiği :D pompa iLk attığında tekrar bastırıyorum aracı sağa soLa saLLıyorum kenarda köşede hava kaLmıyor Kapağa kadar doLuyor :) ama sadece Kayseride ki pompacıLarı buna ikna edebiLiyorum :D Ankaradan dönerken poLatLıdaki bir SHELL ciyi ikna edemedim :D abi ne oLur ne oLmaz diyor yoLa çıkıyorsun sakata geLme diyor :D

imdesign
01/07/2009, 09:33
ama bu arada sadece uzun yoLa çıktığım zamanLar depomu fuLLerim şehir içi her zaman çeyrek depo :) deponun fuLL oLması çekişi çok etkiLiyor sanki arabada fazLadan 1 kişi daha gidiyormuş gibi oLuyor kaLkışLar fLn çok ağır oLuyor.

byasin
01/07/2009, 10:11
Nasıl imkansız çok önyargılı girmişsiniz olaya :) Ben sürekli 48-49 lt fulletirim opetten olağan bi durum ;)

smartmavi
01/07/2009, 10:11
GP'lerimizin yakıt depoları sert plastikten yapılmış. Geçen benim araba liftteydi, orada gördüm.

Bu arada, tüm GP'ciler böyle süzene kadar mı kullanıyor arabalarını :) Ben ışık yandımı gidip alırım yakıtımı. :)

HugemaN
01/07/2009, 10:19
araçlarımızın depolarının boruları 1-2 litre daha alabiliyor. ben aracımı birmottan alıp opete gittiğimde 48 lt mozat aldım. yanı bu durum mumkun ön yargılı davranıp günahını aldınız petrollerin :)

byasin
01/07/2009, 10:25
Üşeniyorum benzinliğe gitmeye bitince gidip alıorum:)

Mr.Punto
01/07/2009, 10:39
yahu arkadaşlar aranızdan bir taneniz bile acaba neden ben 50 lt koyabiliyorumda kitapçıklarda 45lt geçiyor demezmi ya?

bakınız bu çok önemli, her araçta bellirli bir hacim extra buharlaşma,genleşme için bırakılmıştır bunun olmaması garip olurdu asıl. siz aracınızı doldururken pompaya fazla basınç geldiğinde tık diye atar,bu size dur demektir.

araçlarda bu buharlaşma için bırakılmış alanıda doldurursanız sizce yakıtınız buharlaşınca ve kaçacak yer bulamayınca ne olur? ben size söylim zarar olur! evap ve benzeri emisyon parçaları hepten zarar görür,ben aralarında komple gaz kapağının contası ve evapin contası ilk seferinde atanı bile gördümki buda artık vacuum olur demektir oda rodaj ve benzeri ayarları zamanla etkiler sarfiyatı artırır ve ecu'da code vermeye kadar gider.

ayrıca memleketimizde yakıt bir arkadaş tarafından pompalanıyor yurt dışında olsanız siz yapıyor olurdunuz,orda genelde öyle neyse lafın kısası pompaların ayarı vardır bir kapalı bir az basarak bir max kısaca gaz pedali gibidir siz sert bastıkça oda hızlı pompalar peki size bunu nedenmi anlatıyorum?

siz ne kadar sert ve hızlı pompalarsanız deponuza okadar fume yani buhar katarsınız bunuda unutmayın!

Stalker
01/07/2009, 11:51
Bu arada konuyla pek ilgisi olmayabilir ama belirtiyim.
Kaza anında deponun patlaması için en uygun oran çeyrek dolu depoda oluyor. Full depoda patlama için gereken oksijen yokken boş depoda da yanıcı madde yetmiyor ama çeyrek depoda bu oran ideal oluyor :)

femoli
01/07/2009, 12:12
Bu bana göre yanlıştı hatta imkansız gibiydi çünkü hiç başıma gelmedi yani 47 48 litre alacak kadar hiç depoyu indirmemiştim .. Bu oran çok tehlikeli mazot pompasına benzin pompasına ..Yani 47 yada 48 litre depoyu dolduracak kadar gezmedim en fazla 43 gördüm :)

Ziyaretçi047
01/07/2009, 12:17
Öğrencilik böyle bişe femoli :)

Mr.Punto
01/07/2009, 13:13
ama şunuda unutmayın beyler,

ne kadar az yakıt,hava alcak fazla boşlukla gezerseniz okadar buharlaşmaya musait ortam yaratırsınızki oda daha fazla yakıtın boşa gitmesi hatta motor yüzü dahi görmemesi demektir!

bu sebepten en az yarım depo yakıtla gezmek hatta okadara bile düşmemek en önemlisidir.

ne kadar yararlı olduğuna pek inancım olmasada zor olmadğından sabah veya gece yakıt alarak!

2)en yarım depoyla gezerek
3) motor bakımlarını tam yaparak
4)syntetic yağ ve kaliteli mazot kullanarak
5) lastik ayarını tam tutarak
6) gereksiz sert kaçışlardan kaçınarak
7)turboyu gerektirmedikçe fazla yormayarak
8)daha uzun dahi olsa daha uygun ve duraksız yollar bulup tercih ederek yakıtan tasaruf yapmak en kolayıdır.

şunuda unutmayın turbo bilindiğinin aksine belirli bir devirde devreye girmez! hep devrededir ve besler ama siz ne kadar gaza basarsanız o kadar besler. yani siz 3000 devirde turboyu neredeyse beslemedende gezebilirisiz 1750 devir gibi az bir devirde turbonun en yüksek basınçına ulaşmışta gezebilirsiniz buna dikkat edilmeli çunku beyin her psi başına belirli bir yakıt püskürtür ve oda sizin cebinize zarar. bunun en iyi örneği
yokuş yukarı giderken 30la 1750 devirde bile olsan turbo basarda basar yakıt uçuk kaçıktır ama yokuş aşağı 140la gitsen motor bağırsa bile ne yakıt gider ne turboyu duyarsın. bunun sebebi load yani yük,gaz posizyonu yani sizin en kadar gaz verdiğinizle ilgili.

burda şunu anlatmaya çalışıyorum biz malesef ülkemizde araç birden devirlensin,torque u hissedelim seviyoruz yani sertmi sert gaza basmayı seviyoruz inanın bunu kontrol edip mesafesi uzun dahi olsa trafiğin az olduğu yollu tercih etsek çok kazanacazda kimse uygulamaya gidemiyor hemen nefsine kurban oluyor.

benim iş arkadşımdada bizim motorun yer aldığı corsa 1.3 cdti var ve hemen hemen aynı yerde oturuyoruz, iş çıkışı ben 12km yol tercih ediyorum oysa 9km olanı ben ortlama 4 lt yakıyorum(adana yeni sanayiden kanal boyu adanayı bilenler için) arkadaşımsa 8lt yakıyor(sanayi,havalimanı yolundan) biraz matematik yapıpta düşünürsen ben git gel 1lt yakıyorum oysa git gel hemen hemen 1.5lt yakıyor yani neredeyse 1.5 katımı! ben 80i görüp araç ne kadar az gazla o hızda sabit gidebiliyorsa okadar gaz veriıyorum ve ışıklar kırmızıysa çok önceden yavaşlayıp tam durma posizyona geçmeden yeşil olunca devaö ederek gezen tiplerdenim bu sayede dur kalk yok gibi birşeyki seçtiğim yoldada anca 2 lamba var ama alternatif yolda arkadaşım tam 10 defa duruyor.

pdr42
01/07/2009, 13:35
arkadaslar bazı pompacılar boyle hile yapıyorlar haberiniz olsun bu oalyda var yok bilmiyorum ama haberiniz olsun
uckagatcı var ortada yapıyorlar boyle

ocean_1919
02/07/2009, 01:18
arkadaşlar bizim depolar 45 litrelik değilmiydi ya.depomu 47 litre ile fullediler anlamadım opett ten yakıt aldım adama bunun depo kapasitesi 45 litre dedim oda aradaki bağlantı borularıda doldu diye saçma sapan bi açıklama yaptı varmı bu kada dolduran başka?
Siz benzinliğe girdiğinizde deponuzda ne kadar yakıt vardı o önemli bence. Yani yedek ışığı yeni yandıysa depoda 5-7 litre civarı mazot olması lazım. üstünede 47 litre olsa 52-54 litre olur. İlginç yinede en güzeli başka bir yerde tekrar denemek.

makeles
02/07/2009, 11:04
1 defa başıma geldi. ışık yandıktan sonra 130km yol kat ettim, çubuk yatayın da biraz altına indi yolda kalacak korkusuyla ilk benzinciye daldım fulledik tetik atınca hop dedim 44lt aldı.. :)

drama
02/07/2009, 12:28
Işık yanar yanmaz ilk opette alırım. Benim nedenim; malum benzinlilerde yakıt filtresini hiçbir periyodik bakımda değiştirmiyorlar; olur da deponun dibinde pislik varsa arıza çıkartmasın. Bu güne kadar en fazla 38 L aldım diye hatırlıyorum.

ocean_1919
02/07/2009, 13:46
ışık yandığında bir başka yerden deneyin tekrar. ve sonra problem yaşadığınız yerden bir daha deneyip emin olabilirsiniz. Gerçekten tuhaf...

Ziyaretçi047
02/07/2009, 14:51
Sürekli 47 alıyorum...

xcruelx
02/07/2009, 15:23
genleşme için boşluk bırakmamak sorun olmuyormu?
Yada depo dan yakıt eksildiği sürece depoda basınc dengelemesi için içeri hava alması gerekir zaten aksi halde vakum etksi yaratır.

femoli
02/07/2009, 15:35
Sürekli 47 alıyorum...
Sen allaha emanet gidiyorsun zaten :)

mustafaf
02/07/2009, 15:37
Öğrencilik böyle bişe femoli :)

Sürekli 47 alıyorum...

boyle ogrencılıge can feda :D :D

Ziyaretçi047
02/07/2009, 15:47
Ben sizin korkup da deneyemediklerinizi deniyorum size yardımcı oluyorum daha ne istiyorsunuz. Kapaktan taşana kadar dolduruyorum her seferinde. Hiçbir zaman da bir problem olmadı. Böyle ufak şeylerden çekinmeyin :)

feza33
02/07/2009, 20:38
Siz benzinliğe girdiğinizde deponuzda ne kadar yakıt vardı o önemli bence. Yani yedek ışığı yeni yandıysa depoda 5-7 litre civarı mazot olması lazım. üstünede 47 litre olsa 52-54 litre olur. İlginç yinede en güzeli başka bir yerde tekrar denemek.

ben opete girdiğimde benzin göstergesi en alt çizgi ile paraleldi :D

ocean_1919
03/07/2009, 00:55
o zaman durum değişiyor. :)