PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik - Yakıt tasarrufu ilişkisi

tomypenev
27/06/2009, 15:30
Arkadaşlar, lastik seçimi konusunda yardıma ihtiyacım var.

1 ay önce aldığım 75 hp. gp aracımın üzerinde 195/55/R15 lastik var ve yıpranmış durumda, değiştirmek istiyorum.

Optimum yakıt tüketimi için lastik ebatlarının ne olması gerekir ?
Şu an kullanılan lastiklerin uygunluğu konusunda fikirleriniz nelerdir ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

mustafaf
27/06/2009, 16:23
normalde 1.3 75HP Multıjet Actıve modellerının uzerınde, fabrıkasyon olarak gelen lastık ebatı 175/65/R15 seklınde.bence sızın arac ıcın de en ıdeal olculer bunlar...

ABNEW
27/06/2009, 19:15
Eğer standart birşey istiyorsanız 185 65 15'' ya da 175 65 15'' bakmalısınız.Aracınızın üstündeki lastiklerin yuvarlanma uzunluğu ile orijinal lastiklerin yuvarlanma uzunluğu aynıdır.Yani tüketim olarak herhangi bir fark hissedilmez (Belki %1 oynar) Ancak yol tutuş konusunda -kuru zeminde- artısı var 195 liğin...

Arrow_hit
27/06/2009, 21:03
ben b250 taktım memnunum

ocean_1919
28/06/2009, 01:11
Ardanın yazdığı ölçülerde olması en uygunudur (katologta yazan değerleridir). Ayrıca lastikler modellerine görede yakıt sarfiyatını etkiliyorlar, zaten firmalar reklamlarında belirtiyorlar bunu.

tomypenev
29/06/2009, 13:41
Verilen bilgiler için teşekkürler herkese.

İçimizde kumho marka lastik kullanan var mı ? Tavsiye eder misiniz ?

ABNEW
29/06/2009, 14:10
Tomy, kumho kullananlar var.Hatta otomobil dergilerinde karşılaştırmalı istatistikler de mevcut.Bu tablolarda iyi sonuçlar elde etti Kumho.Genelde çevremde de bu marka olumlu eleştriler almakta.Ben tavsiye edebilirim.Kışlık lastiklerim Marshal Marka.Bu da Kumhoyla aynı zaten.Oldukça memnunum...

opn21
29/06/2009, 21:56
arkadaşlar benim araçta 205-40-17 lastik jant kombinasyonu var.
lastikçinin birine gittim , yanağı yükseltirsen yakıt tüketimi azalır dedi.
45 yanak lastik satmak için uğraştı ama anadolu çocuğu yemedi. jantlarda hoşuma gidiyor araç çok güzel duruyor değiştirmeyi düşünmüyroum ama araçta istanbul içi 8.1 lt gösteriyo. orjinal ölçülere dönsem ne kadar değişirr aceba yakıt tüketimi. birde orjinal lastik jant ne kadara tedarik edebilirim. ama bu lastiklerlede yol tutuş çok süper 140-150 makasa giriyorum en ufak bi savurma yok. bazı arkadaşlar savurma konusunda çok dertli gplerle ama bence lasttikten kaynaklanıyor diye düşünüyorum

ms777
29/06/2009, 22:10
Ben olayı ebattan marka ve lastik modelleri konusuna çekmek istedim. Acaba aranızda michelin energy serisi lastik kullanan var mı? %5 yakıt tasarrufu sağladığını beyan ediyorlar. Ayrıca kullanım ömrü olarak michelin lastikler bariz diğer markalardan daha iyi. Genel olarak bir maliyet analizi yapıldığı zaman michelin belki alırken pahalı ama kullanırken bu aradaki farkı çıkartıyor gibi geliyor bana. Bende michelin faktörünü düşünmenizi tavsiye ederim.

smartmavi
29/06/2009, 23:01
ben de sorayım bi soru o zaman,

GP'de orjinal gelen continental 185 serisi r15 ti sanırım ne diyorsunuz? performansı ve yol tutuşu nasıl?

ms777
29/06/2009, 23:07
ben de sorayım bi soru o zaman,

GP'de orjinal gelen continental 185 serisi r15 ti sanırım ne diyorsunuz? performansı ve yol tutuşu nasıl?
Bizim aracın üzerinde de continental geldi ama bu değişebiliyor, fabrikanın stokları ile alakalı bir durum sanırım. Bana göre vasat bir lastik ne çok iyi nede kötü orta.

mustafaf
30/06/2009, 09:28
ben b250 taktım memnunum

ılk defa B250'den memnun oldugunu soyleyen bırını goruyorum :)

Ben olayı ebattan marka ve lastik modelleri konusuna çekmek istedim. Acaba aranızda michelin energy serisi lastik kullanan var mı? %5 yakıt tasarrufu sağladığını beyan ediyorlar. Ayrıca kullanım ömrü olarak michelin lastikler bariz diğer markalardan daha iyi. Genel olarak bir maliyet analizi yapıldığı zaman michelin belki alırken pahalı ama kullanırken bu aradaki farkı çıkartıyor gibi geliyor bana. Bende michelin faktörünü düşünmenizi tavsiye ederim.

bende Mıchelın Energy var.yol tutusundan, yol sesınden v.s. gercekten cok memnunum.yakıt ekonomısını test etmek ıcın aynı ozellıkte baska marka lastık kullanan bır aracı test etmek gereklı.boyle bır sansım olmadı ama 80-90km/h arası sabıt hızla gıttıgımde ortalamam 4lt/100km.'ye kadar dusuyor.kesınlıkle tavsıye ederım...

batuhann80
30/06/2009, 12:58
ılk defa B250'den memnun oldugunu soyleyen bırını goruyorum :)
++.... aynen ilk defa...

lastikler için markalara çok itimat etmeyin...lastigin performansı ebatlarda cok degişiyor...
misal 195/55/16 da turanza er300 bir cok modeli %30 geride bırakıyor...
o yüzden test firmalarının tablo sonuçlarını kullanın...
adac'a bakabilirsiniz..

plastro
01/07/2009, 12:24
B250'yi bende hiç beğenmemiştim anamurun virajlı yollarında hiç tutunamıyordu sonra mıchelın energy taktım çok daha iyiydi daha sonra toyo proxes4 taktırdım japon malı 195/50/16 çok memnun kaldım yağmurlu ıslak zeminde bile anamur yolunda kuru zeminde gider gibi gidiyor buda bana sürüş zevki veriyor birdaha lastik alacak olsam yine toyo proxes4 alırım herhalde