PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg ve punto'm - Harika

jarahar
25/06/2009, 02:03
Günde ortalama 100 - 120 km yapıyordum,benzin parasına çalışıyordum,lpg taktırayım dedim,İstanbul da bir tek DEHA otomotivde takmalarına izin veriyorlarmış,garanti dışı kalmaması için,hadi takayım dedim 1700 lira fiyat çektiler,yuh dedim,fırsatçılığa bakın aynı BRC lpg 1000 lira düzgün ruhsatlı merkezlerde,

Servislerin çalışma mantığını bildiğim için gittim maslak ÜÇEL otomotivde 900 liraya ATİKER taktırdım 10 taksitle mis gibi,ne çok yakacak korkusu ne klima stressi,aç klimanı sonuna kadar yap istediğin kadar km.inanın performans kaybı da yok,ohh stress yok,zaten 1 sene kalmıştı motor garantisinin bitmesine ki,arıza olsa da servisler nasıl olsa her şeyi kullanıcı hatası diye garanti dışı bırakıp yolmuyorlarmı bizi diye doğru bildiğimi yaptım.:thumbup1:

femoli
25/06/2009, 08:57
Lpg sadece motor garantisini iptal eder diğer garanti aynen devam eder motor danda pek bir sorun çıkacağını zannetmem..

Servis sadece deha ya mı izin veriyormuş ..:D enteresan ortakmı çalışıyorlar nedir .. peki lpg den dolayı bir sorun olsa servis tamam gelin yapalımmı diyecek :D Yetkili metkili ayağıyla normalden çok daha fazlasını alayorlar..

zetalpzet
25/06/2009, 09:08
hayırlısı olsun benzin korkusu olmadan araba sürmenin keyfine ben henüz ulaşamadım en kısa zamanda darısı bizim de başımıza

silentscream
25/06/2009, 10:01
Günde ortalama 100 - 120 km yapıyordum,benzin parasına çalışıyordum,lpg taktırayım dedim,İstanbul da bir tek DEHA otomotivde takmalarına izin veriyorlarmış,garanti dışı kalmaması için,hadi takayım dedim 1700 lira fiyat çektiler,yuh dedim,fırsatçılığa bakın aynı BRC lpg 1000 lira düzgün ruhsatlı merkezlerde,

Servislerin çalışma mantığını bildiğim için gittim maslak ÜÇEL otomotivde 900 liraya ATİKER taktırdım 10 taksitle mis gibi,ne çok yakacak korkusu ne klima stressi,aç klimanı sonuna kadar yap istediğin kadar km.inanın performans kaybı da yok,ohh stress yok,zaten 1 sene kalmıştı motor garantisinin bitmesine ki,arıza olsa da servisler nasıl olsa her şeyi kullanıcı hatası diye garanti dışı bırakıp yolmuyorlarmı bizi diye doğru bildiğimi yaptım.:thumbup1:

Altan Bey günaydın ..bu taktırdıgınız gaz sistemi sıralı gaz tipi değilmi??

nightwish
25/06/2009, 12:15
bu lpg nin araca herhangi bir zararı oluyormu uzun vadede motor aksamına ?

Ziyaretçi047
25/06/2009, 12:25
Takdir ettiğim bir hareket yapmışsınız tebrikler :)

jarahar
25/06/2009, 20:44
HERKESE ÇOK TEŞEKKÜRLER..
SEVGİLİ FEMOLİ,evet sadece istanbul avrupa yakası için deha diye bir yer yetkiliymiş,telefon açtığımda direk mevzuuya sizi korkutarak başlıyor,bizden başka yerde yapılırsa garanti kapsamı dışı silahını çekiyor sonraa caart diye geçiriyor rakamı afedersin 1700 tl,
bende _hadi len çakal,sana kaptıracak param yok benzerinde bir cümle ile kapattım telefonu,

Sevgili silentscream evet sıralı sistem lpg sistemi süper,bugün birşey daha öğrendim ,her 40 000 km de bir yaptırmamız gereken karbon temizliği işlemine gerek kalmıyormuş lpg yakıt ile çünki lpg karbon kalıntısı birakmayan bir yakıtmış ohh 90 tl daha kardayız.

sevgili NİGHTWİSh,zannetmem kötü bir şey olduğunu çünki bundan önceki aracım 99 focus tu ve 75 000 km de sıralı sistem lpg taktırdım ve 190 000 de focusu sattım hiçbir sorun çıkarmadı bana 3 senede

Sevgili CİHAN inan bu forumdan aldığım cesaret ile yaptım bunu beni etkileyebillecek konularda araştırma yaptım ve bu yaptığımın benim lehime olduğuna karar verdim.birlikten güç doğar misali sanayii de ne işim olsa önce bu forumdan yola çıkacağım sizlerin sayesinde binbir zorlukla kazandığımız paralarımız cebimizde kalıyor kendimize harcıyabiliyoruz sağolun varolun.

ARKADAŞLAR BİR KAÇ GÜNE KADAR ALDIĞIM 40 TL LİK GAZ BİTER VE HESAPLAMALARI YAPAR SİZLEREDE İLETİRİM , KM DE NE KADAR YAKIYOR LPG İLE
HERKESE SEVGİLER

alpertunga
27/06/2009, 16:19
arkadaşlar fıat puntolara garanti kapsamında lpg iznini vermiyooo.eğer lpg taktırmak istiyorsam aracın motor garantisi bozulacak.1,4starjat(95) var bende.bu konuda ne yapmak lazım karasızım.görüşlerinizi bekliyorum

jarahar
27/06/2009, 23:47
**evet arkadaşlar punto fire active dualogic'de atiker lpg tüketimi sonucu**

40tl / 210 km =0.190 kuruş yakiyor ve 210 km'nin 90 km'sinde klima 3.ve 2. Kademede devamli açikti,yani ortalama istanbul içi kullanimda km de yaklaşik olarak 0.170 kuruş yakiyor diyebiliriz herhalde.

Nasil?
Sizce iyimi?
Değmişmi?

Ziyaretçi047
28/06/2009, 04:06
100km de kaç lt lpg yakıyorsun?

interceptor
28/06/2009, 08:59
bencede en güzelini yapmışsınız gönül isterdi V8 ler ile gezelim ama günümüz şartlarında LPG çoğu benzinli araca şart hale geldi özellikle çok yol yapanlar , siz ve sizin gibiler için, problem çıkarmadığı sürece LPG power :)

jarahar
28/06/2009, 11:42
100 km'de yaklaşık 10 - 12 lt arası zannedersem ama yaptığımız ekonomiyi bu hesapla anlayamayız,lpg nin litre fiyatı ucuz olduğu için tl/km yaptığınızda ortaya çıkıyor,

HasanAliz
28/06/2009, 16:31
en çok LPGli araç yakar.ne benzin ne dizel.

ama lt fiyatı çok ucuz olduğu için fiyat olarak en az LPG tabii ki.
en kötü tarafı alışveriş merkezlerine girememek olsa gerek.

Ziyaretçi047
28/06/2009, 20:38
100 km'de yaklaşık 10 - 12 lt arası zannedersem ama yaptığımız ekonomiyi bu hesapla anlayamayız,lpg nin litre fiyatı ucuz olduğu için tl/km yaptığınızda ortaya çıkıyor,

Yok tabi ki biliyorum. LPG çok hızlı yanar tükenir. Ben diğer LPG li araçlarla ve diğer marka LPG lerle kıyaslamak için sordum.

Gerçi onun da beyni var, ayarlarla oynarak kısıp açabiliyorsun. Ekonomi güç arasında gidip gelmek mümkün :)

gakkan
28/06/2009, 21:12
mrb arkadaşım cesaretine hayran kaldım,vallahi ben de aynını düşünmüyor değilim.Bizi arada memnuniyetin hakkında bilgbilendirrisen seviniriz.Ben izmirdeki servislerini aradım garanti ölmesin diye.Ama puntolara takmıyorlarmış:( Ben de benzin stresiyle araç kullanamam az kaldı dur bakimm araç daha yeni,sorun çıkarmayacağından emin olayım ben de taktıracağım lpg.Boşvermişim motor garantisi falan...

jarahar
29/06/2009, 13:07
merhaba gökhan
valla 10 gün oldu çok memnunum,klima çok yakacak stressi yok,az benzin yakmak için kasmıyorsun kendini,birde bu yeni sistemler gerçekten çok iyi karbon kalıntısı bırakmadığı için motor içinde iyi bence elektronik olduğu için herşeyi kendi hallediyor ilk çalışınca benzinde sonra kendisi otomatik lpg ye geciyor ben iki gün kontrol altında tuttum varmı bir enayilik diye baktım herşey normal hiç bakmıyorum bile artık.sadece bizim burda 3 km lik büyük bir bayır var bayır boyunca lpg ve klimayı kapatıyorum,manuel vitese alıyorum.hızlı çıkmak için onun haricinde inan performans kaybı yok,motor arızası biraz şans işi bence aracına artık güveniyorsan taktırmadan önce son bir baktır,sorun yoksa taktır bence

toggykaya
29/06/2009, 20:51
1 sene önce taktırdım daha tık yok 28000 km dir sorunsuz kullanıyorum 115 bin yakıyo km ye..

emresan87
08/01/2010, 11:02
Altan bey konuyu diriltiyorum uzun zaman sonra ama nasıl son durum?? Bir sorun var mı?? bir de tankınız simit tank mı yoksa silindir mi??

narkoz30
08/01/2010, 11:23
Ben dehaya yaptırdım 1200 km dir kullanıyrum T-jet motora özel bir kit takıyorlar brc nin daha tıkı yok ruhsata işletme dahil 2000 lirayı buldu ve peşin cektiler parayı da.
Beğendiğim bir özellik e montajı tam zamanında bitirdiler ve test için kendi ceplerinden 10 liralık lpg aldılar yani müşteiye aldırmıyorlar lpg yi de. :) 3. depodan sonra ayara gel dediler 4. depo bitmek üzere ayara gidecek vakit yok malum şişli de DEHA otomotiv i bir de senenin son günü şişlide çekilmeyecek yerden aracımı çektiler aracı kurtarmak için 50 lira çekici 8 lira otopark ve 7 lira da taksi parası verdik. Şişliden nefet ediyorum yaw. :)
DEHA otomotiv bağajı küçük araçlara simit tank öneriyor silindir ve simit tank farkı almıyor yani şark kurnazlığı yapmıyor bilginiz olsun. Ancak taktıkları tank 40 lt kapasiteli 35 lt maximum doldurabiliyorsunuz bu da sizi ancak 325-400 km arası götürebiliyor. Yakıtı benzin sarfiytı neyse o kadar.

axi
08/01/2010, 17:13
bendede lpg var süper.. ben rahat kredi kartı rahat at 20 tl gaz şehir içi 80 km rahat rahat.

pdr42
08/01/2010, 20:02
20 liralık gazla 80 km gitmek bence fazla. benm arac 100 km gidiyor cok yaktıgını dusnuyorum benzinde bizim araclar suan ne yakıyor hesaplayan varmı arkadaşlar

axi
09/01/2010, 12:39
20 liralık gazla 80 km gitmek bence fazla. benm arac 100 km gidiyor cok yaktıgını dusnuyorum benzinde bizim araclar suan ne yakıyor hesaplayan varmı arkadaşlar

şehir içinde kullanımda çok önemli yakıt konusunda.. Ben kullandığımda 80 km gidiyor eşim kllandığında daha fazla km tabi. ama yakıt sarfiyatının şehir içinde hesaplanması çok zor.. duruma göre trafiğe göre kullanıcıya göre değişkenlik gösteriyo çünkü.. ama şehir dışı hesapladım 90-100 km sabit hızlarda 100 km de 8 litre lpg yakıyor aracım. ama 110- 120 ile gittiğimde 100 kmde 10 litreye yükseliyor.

benzindede 100 km de şehir dışı 90-100 km süratle en son ölçtüğümde 6 litre yakıyordu

ugurozer
09/01/2010, 13:06
Aslında doğru montaj ve düzgün marka ile mantıken LPG nin yokuşu daha iyi çıkması gerekir fakat pratikte göremedik henüz malesef :)

ben pratikte de görüyorum inanki cihan. Kullandığım sistem prins
benzinle 2000 ve 3000 devirler arası kullandıgım aracı artık 1000 ve 2000 devir arası en ufak bir vuruntusuz hatta komik ivmeli kullanabiliyorum :)

hatta her zaman olçtügüm bir yer var orada 200 ü hiçbirzaman geçmeyen araç lpg ile 205 yapıyor.

emresan87
09/01/2010, 16:29
beyler herkes kullandığı lpg sisteminin markasını yazsa sanırım daha iyi olur benim gibi lpg taktırmayı düşünenler için. Birde merak ettiğim konu, puntoların fire motorlarıyla en uyumlu çalışan lpg markası hangisi... Bu arada ben şehir dışında en son ölçümümde benzinle 5.5litre/100km yaktım(yol bilgisayarı verisine göre).

alpimmm
09/01/2010, 16:51
beyler herkes kullandığı lpg sisteminin markasını yazsa sanırım daha iyi olur benim gibi lpg taktırmayı düşünenler için. Birde merak ettiğim konu, puntoların fire motorlarıyla en uyumlu çalışan lpg markası hangisi... Bu arada ben şehir dışında en son ölçümümde benzinle 5.5litre/100km yaktım(yol bilgisayarı verisine göre).

evet markalarıda görsek bizim gibi kararsızlar için yardımcı olur heralde. bu arada emre 5.5 çoook iyi. ben 6.3 ün altına inemedim

axi
09/01/2010, 19:59
benimki atiker taksitle 1050 tl ye taktırdım. 2 aydır kullanıyorum şu an kadar sorunsuz

ugurozer
09/01/2010, 20:48
ben yazmıştım prins. 2000 tl ye taktırdım. Ben emin olunki kullanılan her malzemenin kalitesini araştırdım. Prinste enjektorler keihin (Hondanın stock motorlarda kullandığı enjektor) daha kalitelisi şuan yok. Daha sonra teleflex geliyor istanbulda duzgun takan bir yer yoktu o yuzden eledim. Bu ilk iki tartışılmaz diger sıralama kişiye göre değişir bence 3. sırada landi renzo var enjektorleri alman arabalarında kullanılan bosch markadır açılıp kapanma sureleri omru falan keihin gibi olmasada oldukça iyidir. sanırım 1500 civarında bir ucrete taktırılabilir ben punto aracım benzinli olsa ona landi renzo taktırırdım. Landi markası ile karıştırmayın landi ayrı landi renzo ayrıdır. Bilgilerinize arkadaşlar. Ha bu arada kullandığım prins sistemi şehir içi tuketimi en son 15,2 Kr idi (gazı 1,97 den aldım) daha onceki olçum degerim 14,2 Kr. Şehir dışı kullanımım 115 ortalama hızla 12 kr.

bendede lpg var süper.. ben rahat kredi kartı rahat at 20 tl gaz şehir içi 80 km rahat rahat.

arkadaşım sen lpg ile 25 Kr yaktığının farkında mısın? bu senin aracına göre çok çok yüksek bir değer. Ben benzinle o değeri yapmıyorum :)

axi
10/01/2010, 02:40
arkadaşım sen lpg ile 25 Kr yaktığının farkında mısın? bu senin aracına göre çok çok yüksek bir değer. Ben benzinle o değeri yapmıyorum :)

hocam benim araçda 17" jant 215 taban lastik var şehir içinde diye yazmıştım zaten oraya bide benim kullanımımla ewet bu değer çıkıyor.

fakat şehirdışında 90_ 100 km süratte 8 litre lpg yakar. buda 17-18 kuruş yapar.

34ozkankurtuldu34
10/01/2010, 08:46
Merhaba arkadaşlar bilgi paylaşımı için burdaysak buyrun burdan faydalanın bundan önce bende megane coupe vardı 1.6 120 beygir ve BAYMAK marka lpg taktırdım ve taktırdıgıma pişman oldum sorun üstüne sorun ama yakıt olarak lpg çok mantıklı yazın fethiyeye gittim geldim yaklaşık 2700 km gezdim yaktıgım yakıt kesin inanmayacaksınız ama 270 tl ve şuan punto 1.4 fire active var onada lpg taktım ne benzin düşünüyorum ne yakacakmış nede klimayı açarsam yakar diye dşünüyorum performans düşüklügü bile yok arabamda 30 tl lpg ile bursaya 270 km yol yaptım siz hesap edin artık bu arada şunuda söylim PUNTOMDA ECO TECH LPG sistemi takılı çok araştırdım taktırmadan önce çünkü sütten agzı yanan yogurdu üfler misali eco tech italyan markalı araçlarımızda öyle ve uyum züper 12ooo km oldu taktıralı banamısın demedi sıkıntı yaşanmıyor eger yardımcı olmamı isterseniz taktırdıgım yerin telefonunu verebilirim özel msg atın yardımcı olurum tanıdıgım degil arkadaşlar yanlış anlaşırmasın araştıırırken bunları tanıştıgım biri trakyalı ve gerçekten düürüst biri ve birçok şubesi var yaptıgı işin arkasında dürüst insanlar mesaj atın sizi yönlendireyim oraya bence düşünmeyin VAKİT kaybetmeyin taktırıb LPG kurtulun bence :)

emresan87
10/01/2010, 11:41
evet markalarıda görsek bizim gibi kararsızlar için yardımcı olur heralde. bu arada emre 5.5 çoook iyi. ben 6.3 ün altına inemedim

Evet iyi 5.5 ama öyle kolay değil baya bi sabır istiyo :) :P

Depolarınız simit mi yoksa silindirik mi arkadaşlar?? Açıkçası lpgnin amacı büyük ölçüde ekonomiyse ve markadan ziyade takan kişinin ustalığı önemliyse 2000 lira vermek pek mantıklı gelmiyor... Tabi 100 milyarlık bi arabam olsa acımam ama...