PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor devrinde sorun var

blue
22/06/2009, 09:13
Kusura bakmayın konuyu yanlışlıkla ser kürsüde açmışım
Arkadaşlar şehirler arası seyahat ederken yolun ilerisinde konulan radarı bildiğim için yavaşladığım esnada arabamdan ıslık sesi ile inilti arası bir ses geldi ve arabam şu an 4000-4500 deviri geçemiyor gaza sonuna kadar basıyorum yine olmuyor. Aracı yol boyunca uzun süre yüksek devirde kullandım 5000-5500 arası 170 Km/h bu hızda ani frenleme yada yığdırma falan da yapmadım gazdan ayağımı çekip aracın kendi halinde yavaşlamasını bekledim tam bu sırada bahsettiğim ses geldi önemli bir şey değil diye düşündüm fakat daha sonra yüksek devirlere çıkamadığının farkına vardım.
Arabam 30000 km de sorunun yakıt pompasından yada filtresinden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum ama kesin emin değilim.
Bu konuda fikri olan yada daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

yardım ve önerileriniz için şimdiden hepnize teşekkürler

Ziyaretçi047
22/06/2009, 10:59
Arıza lambası yanmadı mı?

ABNEW
22/06/2009, 17:14
Savaş geçmiş olsun.Buradan birşey söylemek zor ama senin de belirttiğin gibi yakıt besleme sisteminde bir sorun olabilir gibi...

blue
22/06/2009, 19:03
arıza lambası yanmadı bu gün servise gittim bir problem görünmüyor dediler ama ben arabamı tanıyorum arkadaşlar eskisi gibi değil artık gitmiyor 140 km/h de takılıp kalıyor ne olacak bilemiyorum moralim çok bozuldu arabadan soğudum resmen.

Ziyaretçi047
22/06/2009, 21:10
Lastiklerin inik olabilir.

Egzoz sisteminde bir sorun olabilir.

Hava filtrende bir sorun olabilir. Tıkanık veya sıcak hava çekiyor.

Aktarma sisteminde bir sorun olabilir. Şanzıman, baskı balata vs.

Kötü yakıt almış olabilirsin.

Aklıma başka bir şey gelmiyor.

ms777
23/06/2009, 09:09
Elektronik bir arıza olabilir, bazı elektronik arızalarda kolay kolay bulunamıyor. Yada benim arkadaşların yazdıklarının dışında gaz kelebeğinde bir arıza olabilir belli bir konumdan fazla açılamıyor olabilir.

Refiner
23/06/2009, 17:06
Uzun süre yüksek devirde kullandıktan sonra gazdan ayak çekilince yanma odasına yakıt-hava girmediğini varsayalım. O süratten 90-100 km/h hıza düşmesi de uzun süre alır frenlemeden. Bu kadar uzun süre yüksek devirde yakıt olmadan pistonların hareket etmesi zarar verir mi (yanma gazları az da olsa sürtünmeyi azaltmalı piston ile silindir yüzeyi arasında)? Ya da gaza basılmasa bile yakıt girmeye devam ediyor mu yoksa?
Sadece düşündüm ???

ms777
23/06/2009, 17:15
Uzun süre yüksek devirde kullandıktan sonra gazdan ayak çekilince yanma odasına yakıt-hava girmediğini varsayalım. O süratten 90-100 km/h hıza düşmesi de uzun süre alır frenlemeden. Bu kadar uzun süre yüksek devirde yakıt olmadan pistonların hareket etmesi zarar verir mi (yanma gazları az da olsa sürtünmeyi azaltmalı piston ile silindir yüzeyi arasında)? Ya da gaza basılmasa bile yakıt girmeye devam ediyor mu yoksa?
Sadece düşündüm ???

Gaza basılmasa bile bir miktar yakıt motora gidecektir, motor stop etmemesi için kendi iç sürtünmeleri yenmesi için bir miktar iş üretmek zorundadır buda rolanti dediğimiz olaydır. Bildiğim kadarıyla gazların bir yağlama özelliği yok, ayrıca yağ pompası krank milinden tarhik aldığı için krank milinin dönüyor olması eğer yağ pompasında bir problem yoksa motorun yağlandığı anlamına gelir.

Ekleme: Gazlar ve sıvılar, akışa gösterdikleri direnç bakımından sıcaklık artışında tam ters bir tepki gösterirler. Gazlar ısındıkca akışa olan dirençleri artar, aşındırıcı ve korozif etkileri artar, sıvılarda ise ısındıkca akışa olan dirençleri azalır ve bir yüz üzerinde tutunmazlar bu yüzden sıcaklık arttığında motor yağlarının yağlama özelliği azalır.

blue
23/06/2009, 19:51
bilemiyorum fakat bence motora bir zarar verse serviste ECU e bağlandıklarında hata kodunu yazardı

Ziyaretçi047
23/06/2009, 21:46
CUT-OFF zararlı bir şey olsaydı kullanılmazdı sanırım.

blackhawk
24/06/2009, 11:10
dostum araban turbo, turbo soğutma radyötörüne ve hortum aksamına baktırmanı tavsiye ederim. araban yüksek devire tırmanmıyor ve çekişten düştüyse mutlaka sorun oralarda bir yerde...

Refiner
24/06/2009, 17:00
Zaten tam bilmediğimi söylemiştim. Düşündüğüm şey "acaba yağlama azaldığı için veya motor hızlı soğuduğu için silindir ile piston arasındaki mesafe bir şekilde azaldıysa yükseklik farkı meydana gelmiş ve piston artık üst ölü noktaya ulaşamaz olmuş olabilir mi?" idi. Hani eski arabaların rektifiye sonrası motorunu iyi açmazsan düzensiz aşınma sonucu devir tam çevrilemez ya; belki öyle bişey diye düşündüm.
Saçma da olsa fikir üretip beyin fırtınasına bir esinti vereyim dedim :)

ms777
24/06/2009, 19:12
Zaten tam bilmediğimi söylemiştim. Düşündüğüm şey "acaba yağlama azaldığı için veya motor hızlı soğuduğu için silindir ile piston arasındaki mesafe bir şekilde azaldıysa yükseklik farkı meydana gelmiş ve piston artık üst ölü noktaya ulaşamaz olmuş olabilir mi?" idi. Hani eski arabaların rektifiye sonrası motorunu iyi açmazsan düzensiz aşınma sonucu devir tam çevrilemez ya; belki öyle bişey diye düşündüm.
Saçma da olsa fikir üretip beyin fırtınasına bir esinti vereyim dedim :)

Pistonun üst ölü noktaya ulaşamaması için piston boyunun kısalması gerekir. Motor döndüğü sürece üst ölü noktaya bir şekilde ulaşacaktır. Pistonun alınından talaş kaldırma suretiyle kısaltılma işlemi yapılan bir uygulama buda aracın daha rahat çalışmasını (sıkıştırma oranı azalmış oluyor) ama daha az güç üreterek verimsiz çalışmasını sağlar. Güzel beyin fırtınası oldu :)

blue
26/06/2009, 10:10
fire motorda turbo yok kardeş fiat servisi arabada bir şey yok dedi.bosh-car servisine gittim onlarda bir şey yok normal dediler. sanayide bir usta tavsiye ettiler gittim adama usta sahiden ustaymış bindi arabaya sürdü.''bu sorun yakıttan kardeş yeni yakıt al birde biraz yüksek devirli kullan geçer'' dedi.hakikatten dün yola gittim araba 120-130 km sonra kendine geldi. bundan sonra servislere gitmeyi düşünmüyorum açıkcası zaten geçen yıl garantim doldu.
alakadar olan tüm arkadaşlara sonsuz teşşekkürler

kutlay
26/06/2009, 22:31
periyodik bakım zamanı yaklaştıysa performans düşüşü bariz belli olur..