PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enteresan led sorunu (yapamadım)

pdr42
21/06/2009, 22:48
arkadaşlar 2 adet park ampullerinin yerine takmak için led ampul aldım. her bir ampulde 4 tane mavi ışık veren led var. parkları soktum mavi ledleri taktım. ve enteresan birşey oldu. arabanın kontağı takılı değil park lambası acık değilken bile ledler yanıp yanıp sonuyor . parkları actıgımda ise ilk başta cok guzel yanıyor iki saniye sonra yanıp yanıp sonmeye başlıyor. arabayı çaıştırıp parkları actıgımda ise yine 2 3 saniye guzel yanıyor ardından da yanıp sonmeye başlıyor ve arıza lambasını yakıyor
1. bu sorunu anlayan varmı
2 çözümünü bilen varmı
3. parklar acık değilken led lambaların yanması elektrik kacagı anlamına mı geliyor
4. ledler kalitesiz ondamı oluyor
simdilik bunları soruyorum arkadaslar tecrubeli olan arkadaslarım yardımcı olurlarsa sevinirim

Punto_Can
22/06/2009, 00:13
mustafa abi, araçlarımızın park ampullerinin belli bir voltajı var, eğer aracın beyni sonradan takılan ampulu kabul etmezse sende olan sorunlar ortaya çıkıyor. Ya orjinal park ampulleri kullancaksın, yada orjinal park ampullerinin kullandığı güç ve özellikte bir ampul bulcaksın. forumda ararsan konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsin...

berkeraaa
22/06/2009, 00:17
hocam bir kere arıza lambası yanıyorsa o ledlerin voltaj / amper veya bunun gibi bazı değerleri araçla uyum sağlamıyor demektir.Siz led devre kurmak yerine gidip direkt led ampül almayı tercih etmişsiniz.Ancak aldığınız led uygun led değil.Bana kalırsa uygun led ampulü önce servisteki elektrik ustasından bir öğrenin ve onun tavsiyesi ile alın ampulünüzü.Bu sizi hemde aracınızı daha az yormuş olur...:)

_Darbe_
22/06/2009, 01:41
Bizim GP lere park lambaları olarak led ampul takarsanız Arıza Lambası yanar fakat çin malı dandik bi lamba takarsanız oda yanıp yapıp söner.Size Tavsiyem Mtec Markalı Dışı Mavi Boyalı Dipsiz Ampuller var(Led Değil.).Ben Ondan kullanıyorum.aradan 2 sene geçmesine rağmen aynı performans + Xenon uyumlu renk + dış boyası erimiyor uzaktan bakınca farın içi komple mavi görünüo :D Hoş

https://www.magaza24.com/images/107875-120x86.jpg

Ve Piyasa Değeri 10 TL...

Ayrıntılı bilgi ve Resimli Karşılaştırmalar İçin Lütfen Buradan Devam Edin...
[Linkteki Aractaki Ampuller sanırım mavi kaplamasız düz sitil]

https://forum.grandepuntotr.com/modifiye/6825-grande-punto-orijinal-park-ampulleri-mtec-super-white-park-ampulu.html

okn53
22/06/2009, 13:45
evet bende mteclerden kullanıyorum hem parklarda hemde plakalıklarda hiçbir sorun çıkarmadı,ayrıca çok güzel görünüyo.

pdr42
23/06/2009, 01:46
evet sanırım dediginiz gibi peki sunu anlıyamadım ister orjinal ister dandik olsun devre kapalıykne yanmasını nasıl izah ediyorsunuz. park lamnbası acık degilken bile ledler ynaıyor yanıp sonuyor bunun acıklaması ne oalbilir

berkeraaa
23/06/2009, 02:36
bunun açıklamasını tamamen tahmin üzerinden şöyle söyleyebilirim size ; aracın lambalarından tutun en ufak elektrikle çalışan parçasına kadar tamamı üzerinden geçen bir akım zaten mevcut.Aracın sinyal kolu , far açma düğmeleri burada işe yarayıp devrenin tamamlanmasını sağlıyor ve ışığı yakıyor.Ancak siz araca uyumsuz bir parça takarak aracın kafasını karıştırıyorsunuz ve oradaki devre bir tamamlanıp bir bırakıyo akımı.Buda hem ampülün ömrünü yiyor hemde aracın elektrik aksamını yoruyor...(bunlar benim kendi fikirlerimdir ve tecrübe ile sabit değildir.Sadece elektrik kanunlarına göre olması gereken sistem bu )

iyi çalışmalar...

defeat
23/06/2009, 04:18
Selamlar kardeş,
Senin sorunun ledlerin kalitesiyle ya da arabadaki bir elektrik problemi değil.Ledler,üzerlerinden geçen akımlara karşı tungsten flamanlı klasik ampullere göre çok daha duyarlıdır.Hattaki çok küçük elektrik akımı dolayısıyla bunu doğası gereği algılar ve kırpmalar ya da tam kapanmama gibi sorunlar yapabilirler.Arıza lambasının yanmasının sebebiyse,tungsten flamanlı klasik ampulün hattan çektiği akım bellidir.Aracın işletim sisteminde yazılı olan ve bu hattan çekilecek akım da bellidir.Led çok azıyla yetinebildiğinden klasik ampul takılmamış gibi sisteme "normal ampul yandı ve devrede direnç yok"algılamasını yaptırır.Kısacası,sistemin gönderdiği akım bellidir ancak çekilen akım çok daha az olduğundan board computer'de "lamba yanık uyarısını" açar.

pdr42
23/06/2009, 10:49
tesekkürler arkadaslar sonucta ampuller bi işe yaramayacak sanırım neyse bakalım:) saglık olsun

berkeraaa
23/06/2009, 15:44
Oktay bey;
Verdiğiniz bilgilerin tamamı doğru ancak sizin atladığınız bir nokta var Mustafa bey klasik bir "LED devre" kullanmıyor.Onun kullandığı Led içerikli ampül.Yani Mustafa bey'in yapması gereken uygun direnç ve akımlardaki ampul ü seçmek.Bu ampullerde neredeyse tüm yapı marketlerde mevcut...

Genius
23/06/2009, 23:01
Selamlar kardeş,
Senin sorunun ledlerin kalitesiyle ya da arabadaki bir elektrik problemi değil.Ledler,üzerlerinden geçen akımlara karşı tungsten flamanlı klasik ampullere göre çok daha duyarlıdır.Hattaki çok küçük elektrik akımı dolayısıyla bunu doğası gereği algılar ve kırpmalar ya da tam kapanmama gibi sorunlar yapabilirler.Arıza lambasının yanmasının sebebiyse,tungsten flamanlı klasik ampulün hattan çektiği akım bellidir.Aracın işletim sisteminde yazılı olan ve bu hattan çekilecek akım da bellidir.Led çok azıyla yetinebildiğinden klasik ampul takılmamış gibi sisteme "normal ampul yandı ve devrede direnç yok"algılamasını yaptırır.Kısacası,sistemin gönderdiği akım bellidir ancak çekilen akım çok daha az olduğundan board computer'de "lamba yanık uyarısını" açar.

Araçta bu işlemi yapan ''body computer''dır. sistemde arıza ışığı göstergesini aktif hale getiren tüm lambalar body computer üzerinden geçer. mesela çamurluklardaki sinyal lambaları body computer'e dahil değildir ve led yapılabilir. Almış olduğunuz ledleri buralara takın sorunsuz yandığını göreceksiniz. tek fark led.lerin tepkime süresi tungsten ampüllere göre daha hızlıdır ;)