PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polen Filtresini Temizlemek İsteyenler Buraya

ERDİ
21/06/2009, 15:58
Geçenlerde polen filtresini söktüm hazır işe başlamışken resimleride çektim ama aklınız varsa hiç bulaşmayın biraz zor çıkıyor torpidoyu sökmek zorunda kaldım :)) takarkende kapağın üst tırnağını kırdım

RESİMLER::: ImageShack© - Gallery (https://img195.imageshack.us/gal.php?g=imgp2374w.jpg)

ms777
21/06/2009, 18:19
Bende mesleki bir bilgimi paylaşayım, polen filtresi sanırım yağlı kağıttan yapılmış bir filtre. Bu filtreler temizlendiklerinde üzerindeki partülleri tutmayı sağlayan yağ dokusu kaybolduğu için özelliğini yitirir geçirgenliği artar. Bu yüzden bu tip filtrelerin temizlenmesi önerilmez, en iyi çözüm bana göre değiştirilmesidir.

poyraz_o
21/06/2009, 19:29
Bende mesleki bir bilgimi paylaşayım, polen filtresi sanırım yağlı kağıttan yapılmış bir filtre. Bu filtreler temizlendiklerinde üzerindeki partülleri tutmayı sağlayan yağ dokusu kaybolduğu için özelliğini yitirir geçirgenliği artar. Bu yüzden bu tip filtrelerin temizlenmesi önerilmez, en iyi çözüm bana göre değiştirilmesidir.
bildiğim kadarıyla polen filitreleri kağıt elemanlı oluyor. yağlı falan değil normal hava filitresi gibi.. en azından peugeut larda öleydi bizdede büyük ihtimalle öledir...

ms777
21/06/2009, 19:35
bildiğim kadarıyla polen filitreleri kağıt elemanlı oluyor. yağlı falan değil normal hava filitresi gibi.. en azından peugeut larda öleydi bizdede büyük ihtimalle öledir...
Olabilir ben görmedim polen filtresini, ama genel bir uygulama aslında yağlı olup olmasın önemli değil kağıt elemanlı filtreler kirlendiğinde temizlenmesinden ziyade değiştirilmesi daha iyidir. Temizleneceksede basınçlı hava kullanılmaması gerek, bir fırça yardım ile temizlenmesi daha iyi olacaktır.

xavi
21/06/2009, 19:41
o kadar uğraşıp yerinden çıkardıktan sonra değiştirmek en mantıklısı bence... zaten
10 -15 lira bişey

ERDİ
21/06/2009, 20:13
yan sanayisi 10 ytl orjinalı 30 ytl karar size kalmış

M@GIC
03/07/2009, 01:23
merhaba arkadaşlar. polen filtreleri kağıttır. ben 5000 km de bir hava filtresi olsun polen filtresini basınçlı hava ile temizlerim. 10000 km değiştirsen daha sağlıklı olur. iyi sürüşler

ferojan
03/07/2009, 01:50
Ah be kardeşim torpidoyla ne işin var Allah aşkına:) Kafanı sağtarafın altına kadar sokup çıkaraydın ya! Sağ ayak tarafına gelen göğüsün altındaki tırnaklı parçayı söküyorsun değiştirip geri takıyorsun bu kadar:) neyse tecrübe olmuş sana:)
Bu arada geçen bende polen filitresini temizledim geyik olsun diye tazikli makinayla yıkatıp kuruttum geri taktım ama hiç bir faydası olmadı bütün pislik olduğu gibi egzost dumanıyla beraber içeride... Yani Selim arkadaşımızın dediği gerçekten doğru polen filitresinin hiçbir mantığı kalmadı... Yan sanayisi bile 7.50 kuruş temizleyip uğraştığınıza değmez yani!

metkucuk
06/09/2009, 12:41
Kardeş nerde o parça yahu.Bakıyorum orada siyah bir parça var ve hiç çıkacak gibi durmuyor.Şu polen filtresi hakkında net bir bilgi alamadım daha..

OzzY
06/09/2009, 13:44
O siyah parçanın arkasında. En altındaki tırnağı sökerek ulasabilirsiniz.

metkucuk
09/09/2009, 20:33
Kardeşim OZZY şunun bir fotosunu çekip bir yayınlasan.kırmayalım bir tarafı.vallah duacı olacağım..

ferikci
19/10/2010, 14:10
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama şu sitede anlatılıyor nasıl değiştirildiği, ayrıca başka şeyler için de bir çok konu açmışlar.

How to Install / replace the Pollen/Cabin filter - The FIAT Forum (https://www.fiatforum.com/grande-punto-guides/149411-how-install-replace-pollen-cabin-filter.html)

Du Hast
19/10/2010, 17:31
10 lira verin değiştirin eziyetten başka birşet değil :)