PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 Multijet HK yardım lütfen!

Mr.Punto
18/06/2009, 10:25
merhaba arkadaşlar bu benim bu forumda ilk sorum bunu hemen belirtim ve hemen konuya geçim,

10 gün evvel 50binde 2008 1.3 multijet Grande punto 75hp active (5 vites)aldım ve herşeyi çok hoşuma gidiyor iki şey hariçki bunlar bana acaba bir sorunmu var sorusunu getiriyor aklıma?

1) araba sıcak veya soğuk fark olmaksızın 1inci vitesten 2ye sarsıntılı geçiş yapıyor ama bunu ne hep nede başka viteste yapıyor, yani günlük kullanımımın %60 ında diyim bu problemi sadece 1-2 geçişinde yaşıyorum sizce bu nedendir? sorunmudur? bunu düzeltmek için devirleri farklılaştırdım, arabanın ısındığından emin oldum,debriyajda uzunca bekleyip yavaşça bıraktım ama çözüm bulamadım?

2) araba az gaz ve uygun koşullarda çok ama çok az yiyor, mesela 80le 5inci viteste 3lt yakıyor ve bunu uzunca süre 2.8-3.8 arası tutabiliyorum yani mükemel ama aracı hafif bir trafiğe soksamki dediğim gibi çok hafif ve az gaz versem veya dur kalk yapsam bu 10-12lt lere fırlıyor ve asla 8in altına inmiyor hata biraz sert (tam gaz bile değil) davransam 18-20 bile görüyor anlık tüketim? bu sizce büyük bir sorundanmı kaynaklanıyor? yani bende önceden 2lt benzinli bir araç vardı ama en iyi hali ile en kötü hali oynasın oynasın 8lt ye 12 lt olurdu yani yüzde %50 artardı ki bu bu araçta %250 yi bulabiliyor?

3) aracım klima açıldığı an inanılmaz denecek derecede tüketimi artırıyor yani şöyle anlatim aynı kalkışı klima kapalı sergilediğimde 13 gösteren anlık tüketim klima açıkken 22 okuyor. 3lt 80 seyreden aracım 4.5 yer oluyor bu normalmi sizce? yine benzilede bunu bu derece sert farklarla yaşamıyordumda!

herkeze şimdiden teşekkür ederim ve uzunca yazım yüzünden özür dilerim! ayrıca arkadaşlar ben yabancıyım 20 senedir Kaldığım Kanada'dan yeni temeli dönüş yaptım yani kıyaslarım ordaki benzinli araçalarlaydıki oda 2lt bir Honda civic'ti ztn(ah gücü ve vtec'i çok özledim ama burda benzin almak zulüm resmen ya)

Stalker
18/06/2009, 13:27
Hayırlı olsun öncelikle.

Anlık tüketim sorularına yanıt vereyim, ani hızlanma gibi durumlarda zaten değişkenler çok hızlı değiştiği için yol bilgisayarı bu durumu ne kadar doğru yansıtır orası tartışılır, sonuçta bunlar yazılım. Ortalama verileri kullanırsan daha rahat edersin.

Ziyaretçi047
18/06/2009, 13:59
1. söylediğiniz debriyajın aşınmasıyla alakalı.

Diğer söylediklerinize ise takılmayın onlar anlık göstergeler. Yani aracınız 20lt yakmıyor. VW lerde 99LT de gösteriyor ona bakarsanız ama 1 saniyede depo boşalmıyor. Orada yazan sürekli aynı hareketi yaparsanız yaktığıdır. Umarım anlatabilmişimdir.

zep
18/06/2009, 14:08
anlık tüketimin gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum o yüzden pek kafana takma

erdta
18/06/2009, 16:09
Anlık tüketimden yola çıkarak yakılan yakıtı düşünme, tamamen yazılım ile ilgili bir konu pek kafanı takma. Ancak anlık tüketimi dikkate alarak daha ekonomik kullanıma kendine alıştırabilirsin, oldukça faydalı oluyor.

ABNEW
18/06/2009, 16:35
Hoşgeldin Timur, aracın hayırlı olsun,

1 ve 2 vites arası sarsıntı kullanımla da alakalı olabilir.Eğer zaman içinde azalmazsa kavrama problemi olabilir.Anlık tüketim değeri vites, eğim ve gaz pedalına basışa göre değişmekte.Bizim araçlarımız 25lt ye kadar gösteriyordu sanırım.Yani anlık olarak 50lt lik 100lt lik değerler bile yakalanabilir.Bu çok normal.Önemli olan ortalama tüketim miktarı.Benim aracımın ortalama tüketimi benim hesabımla neredeyse aynı çıkmakta.Klima performansı düşürürken yakıtı da arttırmakta.Ancak farklılık kesinlikle o kadar olmamalı.Belki de klima açıldığı anda farkında olmadan gaza da basmışsınızdır çok hafif, kazasız sürüşler...

Mr.Punto
18/06/2009, 16:42
anladım saolun arkadaşlar!

peki klima durumu hakında düşünceniz nedir, dediğim gibi o kesinlikle her yerde yazan klima yakıtı %20 etkilerden çok daha fazla ve yine dediğim gibi %50 civarı bir artışa sebeb oluyor?

ve cihan bey cvb verdiğiniz için teşekürler(hemşerim) ama inanın debriyaj olduğuna pek inancım yok,yanlış anlamayın tabiki kulağa öyle geliyor anlatıklarımdan ve ztn net üzerinden konuşmak zordur tabiki ama debriyaj pek zorlanılmadı ve düzgünce kullanıldı ve ztn sadece 50binde,önceki kullanıcı sizinde kmsinden tahmin ettiğiniz gibi uzun mesafede otobanda kullandı yani vites değişimin çok kısıtlıydı ve araç yarışılmadı (adam 45 yaşında öğretmendi) yani 50 binde sorunumun bu olması pek olası gelmiyor

ztn sürüşündende pek debriyaj olasılığı yansıtmıyor araç ne kaçırıyor nede zorlanıyor. ve yine dediğim gibi yukardaki sorunlar sadece 1den 2 ye geçişte oluyor yani debriyaj olsa tüm viteslerde yaşamamı ben bu sorunu

Ziyaretçi047
18/06/2009, 21:03
Takip et yakında 2 den 3 e geçerken de yaşayacaksın.