PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bass ile ilgili

gokhan_genc
03/03/2007, 16:49
Arkadaşlar,araçta kullanılan ses sistemi ve kolonlar,standartında bulunmasına rağmen,gerçekten çok iyi :ok: .Ancak benim küçük bir sorunum var.Örneğin ses seviyesi 10-12 olduğu halde aracın sol bölümünden yani ön kapıdan veya ortadan veya arka kapıdan(tam çözemedim) kolon bass vururken titreme sesi geliyor.Acaba kolonlarla ilgili bir şey mi yoksa kullanılan plastik malzemelerin bağlantılarıyla alakalı bir şey mi bu?Yani titreme sesi nereden geliyor olabilir?Aslında dinlediğim şarkılar da remix tarzı şeyler olduğundan yüksek bass lı şarkılar.Ayrıca bu sadece sol tarafta oluyor.Sağ tarafta kesinlikle hiçbir şey yok.Başka da hiçbir problemim yok çok şükür,bunu da problemden saymıyorum zaten.
Araç canavar gibi...
Görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

femoli
03/03/2007, 16:52
kesinlikle servis garantiye hiç bir problem çıkarmadan değiştiriyorlar

gokhan_genc
03/03/2007, 16:54
Sağol arkadaşım;ancak sorun ne sence?Kolonlar mı?

the_Algn
03/03/2007, 16:57
evet bende de oluyor ...geçen focusta arakdaş dedi heemen buldum...tavan daki döeşemeden geliyordu...kendi aracımdakini bulmadım zaman yok...

tempesty
03/03/2007, 17:01
ya arkadaşlar gerçekten bende de buna benzer bir problem var..bass derecesini ne kadar azaltırsam azaltıyım yada equalizer ayarlarıyla oynasam bile müziğin sesini açtığımda alet aşırı bass vurmaya devam ediyor gıcık oluyorum...yani bir bakıma ne kadar uğraşırsam uğraşıyım müzik seti yine bass özelliğini öne çıkarıyor tizler ve diğer tınılar geri planda kalıyor..çok iyi bir kulağım vardır o yüzden sinir oldum bir türlü halledemiyorum :S

padawantr
03/03/2007, 17:01
Anlamadım aracında Woofer mı var? Yoksa standart ses sistemi mi? Bende kutu Woofer var ben de bi cızırtı alıyorum iç aydınlatma lambasından ama çok yüksek seslerde.

the_Algn
03/03/2007, 17:03
ya arkadaşlar gerçekten bende de buna benzer bir problem var..bass derecesini ne kadar azaltırsam azaltıyım yada equalizer ayarlarıyla oynasam bile müziğin sesini açtığımda alet aşırı bass vurmaya devam ediyor gıcık oluyorum...yani bir bakıma ne kadar uğraşırsam uğraşıyım müzik seti yine bass özelliğini öne çıkarıyor tizler ve diğer tınılar geri planda kalıyor..çok iyi bir kulağım vardır o yüzden sinir oldum bir türlü halledemiyorum :S

..tüm parçlarda mı yapıyor...

padawantr
03/03/2007, 17:03

Loudness diye bi özellik olması lazım. Onu off konumuna getirirsen bass sesi daha da azalır. Bi de öyle dene istersen...

gokhan_genc
03/03/2007, 17:04
Kulağımı ön kolona dayıyorum,bir de arka kolona dayıyorum sanki aynı ses geliyor.Aynı titreme sesi aracın dışına çıktığımda,kapılar ve camlar kapalıyken,çok az da olsa yine geliyor.Eğer kolondaysa mesele önemli değil;ama döşemeyle ilgili bir şeyse aracın orjinalliğini bozmak istemem yani serviste ellettirmem aracı.

gokhan_genc
03/03/2007, 17:06
Aracımda standart ses donanımı var ve standart ses donanımında da zaten önlerde woofer var yanlış bilmiyorsam.

the_Algn
03/03/2007, 17:06
Kulağımı ön kolona dayıyorum,bir de arka kolona dayıyorum sanki aynı ses geliyor.Aynı titreme sesi aracın dışına çıktığımda,kapılar ve camlar kapalıyken,çok az da olsa yine geliyor.Eğer kolondaysa mesele önemli değil;ama döşemeyle ilgili bir şeyse aracın orjinalliğini bozmak istemem yani serviste ellettirmem aracı.

orjinalliğini bozmayacaksın titreyen parçayı bulup sabitleyeceksin bir şekilde

tempesty
03/03/2007, 17:08
..tüm parçlarda mı yapıyor...??

tüm parçalarda yapıyor...equalizzer ayarlarını değiştiriyorum tiz ve bass dereceleriyle oynuyorum cd de radyoda ayrı parçalarda falan farketmiyo kereta sürekli bass vuruyor..rahatsız edici derecede olmasa bile sanki diğer tınılar arka planda ve bass ön olanda devamlı..:)

gokhan_genc
03/03/2007, 17:08
Tamam üstad ben de öyle yaparım...Yeter ki sorunlu bölgeyi bir bulalım...

the_Algn
03/03/2007, 17:11
..tüm parçlarda mı yapıyor...??

tüm parçalarda yapıyor...equalizzer ayarlarını değiştiriyorum tiz ve bass dereceleriyle oynuyorum cd de radyoda ayrı parçalarda falan farketmiyo kereta sürekli bass vuruyor..rahatsız edici derecede olmasa bile sanki diğer tınılar arka planda ve bass ön olanda devamlı..:)

valla hocam acaba tweeterlar mı bağlı değil diyecem ama..??ilginçç

EQ..rock yap...
Bas -2 yap
Tiz: +3
Loud kapalı yap
kaliteli çekilmş bir cd yada orjinal cd koy
hala yapıyosa servise göster derim...

the_Algn
03/03/2007, 17:13
Tamam üstad ben de öyle yaparım...Yeter ki sorunlu bölgeyi bir bulalım...

en güzeli elleyeerek bulmak bass lı parça çalarken....tabi ses yapan kapı içinde değilsee...

tempesty
03/03/2007, 17:13
ali kardeş sağolasın ilgine teşekkür ederim bi deneyelim bakalım dediklerini yapıcam bir ara...olmazsa dediğin gibi bir bahane bulur gösteririz..eywallah

gokhan_genc
03/03/2007, 17:15
Acaba diyorum kolon çerçevesi veya onun yakınlarında bir şeyler mi titriyor?

the_Algn
03/03/2007, 17:16
ali kardeş sağolasın ilgine teşekkür ederim bi deneyelim bakalım dediklerini yapıcam bir ara...olmazsa dediğin gibi bir bahane bulur gösteririz..eywallah

Sağol abi..inşallah hallolur..kolay gelsin...

the_Algn
03/03/2007, 17:18
Acaba diyorum kolon çerçevesi veya onun yakınlarında bir şeyler mi titriyor?

dinleyince dediğin yerler gibi...ben araç kullanırken farkettiğimden tam araştıramadım..bulan varsa paylarşır..uğraşmayız bulmak için....

gokhan_genc
03/03/2007, 17:20
Kolon patlaklığı gibi bir şeyler olabilir mi?Ses seviyesini 15 in üzerine hiç çıkarmadım ama...

the_Algn
03/03/2007, 17:26
Kolon patlaklığı gibi bir şeyler olabilir mi?Ses seviyesini 15 in üzerine hiç çıkarmadım ama...

takılan ürün sorunluysa bilemem..ama 15 le felan patlamazz

--GNS--
03/03/2007, 17:43
bende de ayni sorun wardi sag kapidan bas vurunca ses geliyordu servise goturdum yok bisi falan dediler israr edince baktilar allaha sukur sonra izolasyon malzemesi falan koymuslar sonra duzeldi ama 1 haftadir yine bas vurunca o ses geliyor servise gittigim zaman yine soyleyecegim... buarada hangi kolonda sorun oldugunu soyle anlaya bilirsin bildigin bi sarkida (sesin bozuldugu sarkida yani) hep ayni seste sol kolon ve onde calsin diye ayarla sonra digerlerinede tek tek boyle bak bence...

PredatoR
03/03/2007, 18:27
evet sesi 16'dan filan yukarıya çıkardımı zangır zungur titriyor. hiç hoşuma gitmiyor. birde titreme demişken ben aracı sabah çalıştırınca ilk 5-6 dakka ön konsol camından ses geliyor. bu sorunu yaşayan var mı. bi süre sonra kesilio. anlamadım gitti. elimi bastırınca cama ses kesiliyor.

uzman
03/03/2007, 19:23
bence bu tür şeyler,haporlörden ziyade,bas seslerin yaptığı vibrasyon (titreşim) sonucu döşemelerden gelir,ayrıca kapı saçlarıda yapabilir, kapı saçları için çözüm,tek taraflı ziftli kağıtlar vardır,kapı içlerinden saçların uygun (orta yeri) yerine yapıştırmak gerekir,döşemeler de ise gerekli sıkılaştırma haporlör yuvalarına ses için izalasyon gerekir ki bu tip çalışmaların da bilen birileri tarafından veya profosyonel tesisatçılar tarafından yapılması gerekir.

uzman
03/03/2007, 19:25
evet sesi 16'dan filan yukarıya çıkardımı zangır zungur titriyor. hiç hoşuma gitmiyor. birde titreme demişken ben aracı sabah çalıştırınca ilk 5-6 dakka ön konsol camından ses geliyor. bu sorunu yaşayan var mı. bi süre sonra kesilio. anlamadım gitti. elimi bastırınca cama ses kesiliyor.
sabahları araç soğuk olduğu için,soğuk ortamda araç içinde hiç ses gelmeyen yerlerden de ses gelir,bu normaldir,zaten havaların ısınmasıyla bu tip seslerden gelen şikayetlerde doğal olarak azalacaktır.

berkan
03/03/2007, 21:51
bass ı 4-5 seviyeye getirirsen 20 ses seviyesine getirirsen anca titreme oluyor .
ben genelde öyle dinliyorum. şarkıya göre bası arttırıp azaltıyorum .

gokhan_genc
03/03/2007, 21:52
Sağolun arkadaşlar.Çeşitli çözüm yolları var.Bunların hepsini deneyeceğim.Zaten canavarla ilgili başka da hiçbir sorunum yok...

berkan
03/03/2007, 21:53
ben başka bişey sorucağım . bazen ses kendiliğinden azalıyor gibi geliyor. sonra eski seviyesine geliyor. bunun sebebi ne olabilir ?

gokhan_genc
03/03/2007, 21:56
bass ı 4-5 seviyeye getirirsen 20 ses seviyesine getirirsen anca titreme oluyor .
ben genelde öyle dinliyorum. şarkıya göre bası arttırıp azaltıyorum .

Ben bass ı genelde +1 veya +2 de ayarlıyorum.Sistemi zorlamam.Çünkü ne de olsa bu bir tesisat değil.Kaldıracağı belli bir kapasite var.Benim anlamadığım şey bu kadar düzgün kullanmama rağmen titreme sesleri duymam.Bu da ister istemez insanı rahatsız ediyor.

the_Algn
03/03/2007, 21:59
ben başka bişey sorucağım . bazen ses kendiliğinden azalıyor gibi geliyor. sonra eski seviyesine geliyor. bunun sebebi ne olabilir ?

speedvolume özelliği var ondan...hızlanınca araç ses artar...yavaşlayınca azlır...

hassasiyet ayarıda var..

gokhan_genc
03/03/2007, 22:03
Evet alialgan arkadaşımın dediği doğru...

Mısafır
04/03/2007, 01:48
izolasyon problemi kapi dosemesindeki parcalar ve kapi icinde kullanilan musamba v.s. bu sesi yapiyor///

PuNToGiRL
04/03/2007, 01:56
evt ya bass yaptıkça kapıdan ses geliyo çok sinir oluyorum yaaa :(
puntoyu geçtim bass yaptıkça banada bişeyler oluyo :) hadi denk geldi dedim baştan, sesi fazla açınca bass yaptıkça benim burnum kanamaya başlıyo :)

CaGRi
04/03/2007, 02:02
evt ya bass yaptıkça kapıdan ses geliyo çok sinir oluyorum yaaa :(
puntoyu geçtim bass yaptıkça banada bişeyler oluyo :) hadi denk geldi dedim baştan, sesi fazla açınca bass yaptıkça benim burnum kanamaya başlıyo :)

o zmn seni benm gp ye davet ediyorum. iç organlarının yer değiştirdiğini hissedeceksin:ok:

PuNToGiRL
04/03/2007, 02:07
yer değiştirdiğini hissediyorum zaten :)

CaGRi
04/03/2007, 02:18
şimdi gördüm sistemi. güüle güle kullan önerilerimi dikkate al.

PuNToGiRL
04/03/2007, 02:21
çok saol arkadaşım ;)
tabikide dikkate alıyorum önerilerini. tekrar tşkrler..

gokhan_genc
04/03/2007, 13:43
izolasyon problemi kapi dosemesindeki parcalar ve kapi icinde kullanilan musamba v.s. bu sesi yapiyor///
Ben de aynı şeyi düşünüyorum arkadaşım.Zaten aracın diğer özellikleri gibi ses sistemi de mükemmel.:ok:

Ziyaretçi047
04/03/2007, 14:14
arkadaşlar aynı sorun arkadaşın arabasında vardı. sesi açınca sağ kapı titriyordu cızırdıyordu. bence cam sallanıyordu. Zira o kapıyı kaparken de aynı ses geliyordu. Servise söyledim ne yaptıklarına bakmadım ama hallettiler. Camı sabitlediler sanırım.

gokhan_genc
04/03/2007, 14:32
arkadaşlar aynı sorun arkadaşın arabasında vardı. sesi açınca sağ kapı titriyordu cızırdıyordu. bence cam sallanıyordu. Zira o kapıyı kaparken de aynı ses geliyordu. Servise söyledim ne yaptıklarına bakmadım ama hallettiler. Camı sabitlediler sanırım.

Sağol arkadaşım.Bunu da dikkate alacağım.

Misafir2
04/03/2007, 15:33
kapı içi izolasyonların bazıları tam yapıştırılmamış arkadaşlar ses yükseltınce onlarda ıtıreme yapıp tuhaf bır cızırtı çıkartıyor

gokhan_genc
04/03/2007, 16:51
kapı içi izolasyonların bazıları tam yapıştırılmamış arkadaşlar ses yükseltınce onlarda ıtıreme yapıp tuhaf bır cızırtı çıkartıyor
Sağol arkadaşım.Onları elden geçiririz.İnşallah onları yaptıktan sonra hallolur.

gokhan_genc
26/04/2007, 13:51
Arkadaşlar bu arada bu titreme seslerinin kaynağını buldum.Çok basit yerlerden geliyormuş.

Sol ön taraftaki ses,kolon koruma kapağının ileri ittirilmesiyle kesiliyor.

İkinci olarak,sol arka taraftaki ses,ilginçtir,cam açma kolunun etrafındaki yuvarlak,bilezik şeklindeki plastik malzemenin titremesinden kaynaklanıyor ve elle sabitlediğim zaman ses tamamen kesiliyor.

Bu sabitlemelerin her ikisini de aynı anda yaptığımda hiçbir titreme,vs. gibi ses kalmıyor.Tertemiz müzik sesi alıyorsunuz.

Bunları önlemek için ne yapılabilir?Ne gibi uygulamalar yapabiliriz?

Bu tip sıkıntısı olan herkesin bilmesini istedim.Saygılar.