PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya koruma vs. pasta cila farkını anlamak nasıl mümkün?

makeles
04/06/2009, 21:43
bugün fiat kaskonun hediyesi boya koruma (dış koruma) yaptırdım..
yaklaşık 5 saat süreceğini söylediler bende aracı bırakıp gittim 1 saat erken geldim.. döndüğümde aracın üstünde fazla beklemiş reçine izleri varmış hepsini çıkaramadık dediler.. sonra işlem bitmedi 1 saat kaldı dediler.. herneyse o sırada işlemi yapan kişi wax marka krem benzeri (cif sıvı krem gibi bişiydi beyazımsı) bir şeyi ön kaputa fışkırtıp bezle siliyordu.. o sıra aklıma bunlar acaba pastayı yapmış cilası mı eksik kalan diye şüphe uyandı.. özellikle sordum meguiars mı kullandınız diye, cevapları 'biz başka marka boya koruma malzemesi kullanıyoruz' oldu..

pasta cila ile boya korumayı ayırt edebileceğimiz bir yöntem var mı? araç gayet temiz ve parlak göründüğünden (sıfır gibiydi) o anda sorgulamadan, fazla incelemeden ayrıldım..

bu arada hediyeyi kaskoyu yaptırdığımız yerin servisinde yaptırma zorunluluğu gibi bişey var mıydı?

OzzY
05/06/2009, 01:03
aslında boya koruma ve pasta cila uygulama açısından benzer.

boya korumada önce temizleme yapılır (pasta gibi) bu esnada çizikler kapanır boya temizlenir. uygulamada aynı pasta gibidir.

sonra wax atılır bu wax hem cila hem korumadır. pasta cilada ise sadece cila atılır.

emin değilim ancak boya koruma nasıl anlaşılır konusunda yazılanların bazıları cila için geçerli değildir bence.

ancak işin ilgini o reçine lekeleri ilk aşamada çıkmalıydı.

theblight
13/06/2009, 01:03
Öncelikle o lekeler yıkamayla gitmediyse aslında kil uygulaması yapılması gerekliydi ama Türkiyede maalesef bu uygulamayı yapan pek yok.Sonrasında araçtaki çizik durumuna göre kalın,orta veya ince pastayla polisaj işlemi yapılarak yüzeydeki giderilebilecek çizikler giderilir.Boya durumu kontrol edilir eğer kalın veya orta pasta kullanıldıysa ve harelenme varsa ince pastayla tekrar geçilir ve kalın pastadan kalan artıklar ve harelenmeler giderilir.Sonrasında ise bu yeni oluşturulan çiziksiz yüzeyin dış etkenlere karşı koruma altına alınması aşaması vardır yani wax atılması waxtan sonra boya koruma işlemi biter.

İşlemin doğru yapılıp yapılmadığını anlamak için de aracı güneşe çıkarttığınızda ışığın konumuna göre yüzeyde kalan spiral çizikler giderilememiş hareler varsa boya koruma işlemi tam performanslı olmamış demektir.

Eğer arabana wax atılmamışsa üzerine su damlattığında boncuklanma olmaz.Çünkü wax carnuba özünden bir maddedir ve araç yüzeyine sürülmüşse üzerine su döküldüğünde suyun minik minik sık damlalar halinde kalmasını sağlar.Buna boncuklanma testi denir.

jackal
09/07/2009, 11:14
Merak ettiğim şu güzel bir şekilde uygulanan boya korumanın acaba fiyatı ne dir? çünkü çeşitli kampanyalar değişik fiyatlarbir bakıyorsunuz 200 e de yapan var 1000 tl ye de anlamak gerçekten güç.

merve
16/07/2009, 17:36
Merak ettiğim şu güzel bir şekilde uygulanan boya korumanın acaba fiyatı ne dir? çünkü çeşitli kampanyalar değişik fiyatlarbir bakıyorsunuz 200 e de yapan var 1000 tl ye de anlamak gerçekten güç.

arabayı alalı 2hafta kadar oldu boya koruma istemiştim 15temmuza gün verdiler bende dün arabayı teslim ettim tabi biliyorum ki boya koruma ücretsiz kimse bana bişi demediii herneyse bugün bayiden aradılar gelip alabilirsiniz dediler....sonuçta bana 200 liralık bi fatura kestiler tabi ben ücretsiz olduğunu biliyordum uzun lafın kısası iki türlü boya koruma olduğundan bahsettiler biri kaskonun kendi koruması diğeride işte benim başıma gelen bana başta sölemiyorlar sonra da 200lira fatura kesiyorlar....komple uygulama yapmışlar iç-dış mot.....sinirlendim tabiiii başta söleselerdi yaptırtmazdım belki de.....

theblight
16/07/2009, 18:11
arabayı alalı 2hafta kadar oldu boya koruma istemiştim 15temmuza gün verdiler bende dün arabayı teslim ettim tabi biliyorum ki boya koruma ücretsiz kimse bana bişi demediii herneyse bugün bayiden aradılar gelip alabilirsiniz dediler....sonuçta bana 200 liralık bi fatura kestiler tabi ben ücretsiz olduğunu biliyordum uzun lafın kısası iki türlü boya koruma olduğundan bahsettiler biri kaskonun kendi koruması diğeride işte benim başıma gelen bana başta sölemiyorlar sonra da 200lira fatura kesiyorlar....komple uygulama yapmışlar iç-dış mot.....sinirlendim tabiiii başta söleselerdi yaptırtmazdım belki de.....

Hayırlı olsun iyice inceleseydiniz aracınızı tamamen çiziklerden arındırılmış mı vs.
böylece kusur bulma ve itiraz etme hakkınız doğardı.Boya koruma yaptırmak iyi bir şeydir.Ancak dayatmayla değil tabii ki de.
Servisten şikayetçi olabilirsiniz.Habersiz olarak size böyle birşey yapmaya kimsenin hakkı yok.

theblight
16/07/2009, 18:29

Boya korumanın güzelliğini kullanılan malzeme işçilik ve uygulama süresi belirler.
Benim için belirleyici olan sonuçtur ışığın altında baktığınızda araçta rütuşluk çizikler hariç hiç çizik kalmamış olması gerekiyor. Ayrıca aracın üzerine su döktüğünüzde boncukların sık olması gerekiyor.Fiyat için birşey söylemek mümkün değil.Sadece genel olarak ucuz yada pahalı çok az işini doğru yapan işletme var aracı boya korumadan alıyorsunuz her tarafında beyaz beyaz lekelerle dolu ve çiziklerin bi kısmı gitmemiş olabiliyor.200Liraya yaptırdığınız koruma bazen 1000Liralık korumadan daha iyi olabiliyor.Belirleyici olan fiyat değil verilen hizmetin ve işçiliğin kalitesi.

NesT
17/07/2009, 14:23
Boya korumanın güzelliğini kullanılan malzeme işçilik ve uygulama süresi belirler.
Benim için belirleyici olan sonuçtur ışığın altında baktığınızda araçta rütuşluk çizikler hariç hiç çizik kalmamış olması gerekiyor. Ayrıca aracın üzerine su döktüğünüzde boncukların sık olması gerekiyor.Fiyat için birşey söylemek mümkün değil.Sadece genel olarak ucuz yada pahalı çok az işini doğru yapan işletme var aracı boya korumadan alıyorsunuz her tarafında beyaz beyaz lekelerle dolu ve çiziklerin bi kısmı gitmemiş olabiliyor.200Liraya yaptırdığınız koruma bazen 1000Liralık korumadan daha iyi olabiliyor.Belirleyici olan fiyat değil verilen hizmetin ve işçiliğin kalitesi.

Aynen Cem gibi düşünüyorum. Boya korumanın fiyat ve kasko yaptırmayla alakası sadece kasko yaptırana fiyatın hediyesi gerisi servisdeki çalışmaya kalmış.
Geçen yaz boya koruma hediyesini yaptırdım ve işlem çok uzun sürdü gayet de güzel sonuçlandı.
Servidekilerin hediye olduğundna dahi haberi olmuyor ve gelen arabaya normal boya koruma yapıp yolluyor. Böylede olması gerekiyor.
Ben anlamam ama arabamda boya koruma olduğunu yıkamacıya gidince bana bu araba boya korumalı sadece su sıkacağım dendi. ve su boncukları Cem 'in bahsettiği gibi bol mkiktarda vardı. Arabamda bulanan çiziklerde tamamen kaybolmuştu. İşin aslı servisde bitiyor. Servisdeki görevlilerin insafına kalmış. Sizinle layıkı gibi ilgilenmeyen servise siz hiç bakmayın başkasını arayın ve fiyat çağrı merkezinede şikayetinizi yapın. Baktık olmuyor ilgilenen yok takmıyorlar açarız tüketici mahkemesine davayı kazanırız. Öyle eskisi gibi müşteri tutayım diye önüne gelen vaatte bulunmak artık yok . Her vaatin 2 yolu var ya uygularsın yada uygulatır mahkeme. Bence güvenmediniz servise gitmeyin.

Bekbars
26/03/2013, 13:19
Çizik Giderme ya da Pasta İşlemi Nedir?

Çizik giderme ya da pasta işlemi yüzeyin düzgün hale getirilmesidir. Çiziğin çevresi çiziğin derinliği ile eşitlenir. Bu işlemler sırasında çiziğin derinliğine uygun pasta ve polisaj süngeri tercih edilmeli, mükemmel bir polisaj makinesi uygun devirlerde uygun baskılarla kullanılmalıdır. Aksi takdirde sonuç alınamayabilir ya da aracın boyası yıpranabilir. Çizik giderme işlemleri sonrasında boya muhafazasız kalacağından mutlaka boya koruma yaptırılmalıdır.

Cila ya da Boya Koruma Nedir?

Boya koruma, yüzeyin gözeneklerinin doldurulmasıdır. Bu işlemle yüzey boyaya zarar verebilecek dış etkenlere daha dayanıklı hale gelir.

Hare Nedir?

Çizik giderme işlemi sırasında spiral makinenin yarattığı ısı, kullanılan pasta ve polisaj süngerine bağlı olarak yüzeyde hareler meydana gelir. Hareler güneş ya da ışık altında çok net fark edilir. Dairesel, yatay ya da dikey şeklinde görünen beyaz gölgelerdir. Hare olarak isimlendirilen bu görüntü öncelikle uygulamayı yapan kişinin bilinçsizliği sonra da kullanılan polisaj makinesi, pastalar ve süngerlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bilinçli bir uygulamacı ve doğru tercih edilen kaliteli malzemelerle bu sorunun yaşanma riski sıfırdır.

Çok Derin Çizikler:

Boya yüzeyinin ortalarına kadar inmiş derin çizikler için çiziğin derinliğine göre 1500p, 2000p, 3000p, 4000p zımpara kâğıdı kullanılabilir. Kalın zımparadan sonra yüzeyin ince zımparalarla düzgünleştirilmesi daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Zımpara işleminden sonra aşındırma derecesi 1500 olan pasta ile yüzeydeki zımpara izi onarılmalıdır. Zımpara izi onarımı için pastanın kuzu postu keçe kullanımı daha uygundur.

Derin Çizikler:

Boya yüzeyine kadar inmiş derin çizikler için aşındırma oranı 1500 olan pastalar en kısa sürede en mükemmel sonucu almanızı sağlayacaktır. Çiziğin derinliğine göre kuzu postu keçe veya sert polisaj süngeri ile uygulanmalıdır.

Hafif, Orta, Ağır Çizikler:

Vernik yüzeyinin sonlarına kadar inmiş çizikler için aşındırma oranı 2500 olan pastalar en kısa sürede en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Çiziğin derinliğine göre kuzu postu keçe, sert veya orta sert polisaj süngeri ile uygulanmalıdır.

Çok Hafif Çizikler, Hare ve Hologramlar

Hologram pastaları vernik yüzeyi üzerindeki çok hafif çizikleri, hare ve hologramları giderirken aynı anda yaratacağı parlaklık etkisiyle mükemmel bir görünüm elde etmenizi sağlar. Orta yumuşak turuncu hologram süngeri ile uygulanmalıdır.

Uygulama 1: Sadece derin çizikler üzerinde çalışıyorsanız;

Pastayı çalkalayınız
Pastayı doğrudan onarmak istediğiniz yüzeye ya da polisaj süngerine dökünüz
Polisaj makinesini birinci ya da ikinci devirde onarmak istediğiniz bölgeye baskı uygulayarak 5-10 saniye tutunuz.
Polisaj makinesini kaldırarak çiziği kontrol ediniz, gitmediyse işlemi tekrar ediniz. Yüzeyin çok fazla ısınması durumunda soğuması için bir müddet beklemenizi ya da su ile soğutmanızı öneririz.

Uygulama 2: Bölgesel olarak yapılan onarımlarda;

Pastayı çalkalayınız
Pastayı doğrudan onarmak istediğiniz bölgeye ya da polisaj süngerine dökünüz
Polisaj makinesini birinci ya da ikinci devirde onarmak istediğiniz bölgeye yüzeyin ihtiyacına göre baskı uygulayarak çok yavaş dikey ve yatay hareketlerle uygulayınız.
Yüzeydeki baskıyı bırakarak polisaj makinesini üçüncü ya da dördüncü devire yükseltip yüzeyi parlatın.

Polisaj makinesini 1. devire düşürün, hiç baskı olmadan sekiz çizerek polisajı bitirin. Bu hareket yüzeyde oluşabilecek harelerin azaltılmasını sağlayacaktır.

Uygulama 3: Hare Giderme;

Pastayı çalkalayınız
Pastayı doğrudan onarmak istediğiniz bölgeye ya da polisaj süngerine dökünüz
Polisaj makinesini birinci ya da ikinci devirde onarmak istediğiniz bölgeye çok yavaş dikey, yatay veya önerimiz sekiz çizerek uygulayınız.

Bekbars
26/03/2013, 13:20
Nano Boya Korumanın Ciladan Farkı Nedir?

Cilalar kalitesine göre yüzey üzerinde 0,010mm ile 0,015mm arasında bir tabaka meydana getirirler. Nano korumaların yüzey üzerinde yarattığı tabaka ise 0,00015mm den daha küçüktür. Koruma ne kadar küçük değerlere sahipse yüzeydeki gözenekleri o kadar iyi doldurur ve yüzeye o kadar iyi bağlanır. Dolayısıyla nano korumalar cilalara göre kuş pisliği gibi asitli çözeltilere, soldurucu UV ışınlarına ve araca zarar veren diğer dış etkenlere karşı çok daha dayanıklı ve uzun süreli koruma sağlarlar.

Cilalar kaporta yüzeyinde güneş ışığıyla ya da motorun ısınmasıyla oluşan sıcaklıklarda genişlerler. Kaportanın soğuması sırasında ise daralırlar. Genişleme ve daralma sırasında mevcut toz cilanın içine karışır ve yüzey buna bağlı olarak daha hızlı matlaşır. Nano korumalar 450o sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Dolayısıyla genleşmezler ve çok uzun süreli bir parlaklık sağlarlar.

Cilaların yüzey üzerinde yarattığı yumuşak ve kaygan etki temizlik esnasında yaşanan çizilmelere karşı çok fazla direnç gösteremez. Nano korumaların uygulamaları sırasında da net olarak fark edilen en temel özellikleri yüzeyde meydana getirdikleri sert satıhtır. Bu sert satıh yüzeyi temizlik esnasında meydana gelen çizilmelere karşı daha dayanıklı hale getirmektedir.

Nano Koruma olarak isimlendirilen bazı otomobil boya korumalarının üzerinde 9H olarak belirtilen sertlik ne anlama gelir?

Sertlik; boyanın veya kaplamanın çizilmeye karşı gösterdiği direnç olarak tanımlanır. 4H, 6H, 9H vb veriler kurşun kalem sertlik derecelerini ifade ederler. Wolff Wilborn çizilme sertliği testinde farklı sertlikteki kurşun kalemler, boyalı yüzeyin üzerinde 45o derece açıyla hareket ettirilir. Güç 7.7 Newton sabitliğindedir. Yüzeye zarar veren en yumuşak sertlikteki kurşun kalemin derecesi, o kaplamanın Wolff Wilborn sertliğini verir.

Burada bilinmesi gereken önemli noktalar şunlardır!

Kaplamanın yüzey üzerinde yaratacağı sertlik boyaya bağlıdır. Örneğin boya sertlik derecesi 2H olarak ölçülmüş ise 9H sertlik yarattığı iddia edilen 0,06mm kalınlığında olan kaplama malzemesinin 4H sertliği geçememesi olağandır.
Bu olayı farklı şekilde örneklersek; aynı koruma malzemesini tekstil yüzeye uyguladığımızda tekstil yüzeyde su itici etki gerçekleşecek fakat 0,06mm kalınlık fazla olduğu için tekstilin nefes alabilirliği azalacaktır, bununla birlikte koruma yüzey üzerine kat ve kat uygulansa da yüzeyde çizilmeye karşı direnç gösterebilecek herhangi bir sertlik oluşmayacaktır. Dolayısıyla yüzeyin çizilme direnci yüzeyin kendi sertliğiyle ya da çizilme direnciyle doğru orantılıdır.

Alman mühendisleri geliştirdikleri su bazlı modern otomobil boyaları için 0,06mm kalınlıkta kaplamaların uygun olmadıklarını belirtmektedirler.
Gerçek nano korumaların yüzey üzerinde yarattığı kalınlık 0,00015mm den daha ufaktır. Bu nedenle kaplama olarak adlandırılmak yerine çoğu zaman yüzeylere farklı özellikler katabilen malzemeler olarak telaffuz edilirler.

Bekbars
26/03/2013, 13:21
NANO BOYA KORUMA NASIL UYGULANIR?

ÇİFT BİLEŞENLİ ÜRÜNLER

Uygulama Şartları:

Uygulamayı küçük alanda denemenizi tavsiye ederiz. 5°C ile 30°C arasındaki ısılarda uygulanmalıdır. Direk güneş altında uygulanmamalıdır. Uygulanacak yüzeyin sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Uygulama sırasında yüzeye sıvı ve el teması olmamalıdır.

Mükemmel sonuçlar için ipuçları:

Uygulam öncesinde aracın cilasız ve temiz olması çok önemlidir. Ürün uygulanmadan önce aracın çizikleri giderilmeli ve pürüzsüz hale getirilmelidir. Alkole dayanıklı cila, teflon, silikon, balmumu, solvent içermeyen Nano korumalara uygun pastalar kullanılmalıdır.

Temizlik:

Kirli yüzeyler için öncelikle standart temizlik işlemleri uygulanır. Temizlik sonrası kimyasal kalıntıları temizlemek ve tutunuşu artırmak için setlerin içerisinde bulunan ya da ayrı satılan ön temizleyiciler tercih edilmelidir.

Ürünün Hazırlanması:

Çift bileşenli ürünler arka arkaya kullanılanlar ve birbirine karıştırılarak kullanılanlar olarak ikiye ayrılabilir. Birbirine karıştırılarak kullanılanlar daha iyi sertlik sağlarlar.

Ürünler birbirine karıştırılır ve iyice çalkalanır.

Uygulama:

1. Hazırlanan ürünü uygulama pedine azar azar püskürterek dikey, yatay ya da oval hareketlerle (50cmx50cm) küçük parçalar halinde bastırmadan fakat yedirerek yüzeye sürün. Örneğin kaputu göz kararı 4 ya da 6 parçaya ayırın.

2. Ürünü sürdüğünüz bölgeyi bekletmeden temiz ve kuru Mikrofiber bezle oval hareketlerle parlatın.

Dikkat!

Uygulamanın geniş alana yayılması ya da yüzeye sürme sonrası parlatma işlemi için 15-20 saniyeden fazla beklenmesi yüzeydeki izin parlatılarak alınamamasına neden olabilir. Bu durumda aynı bölgeye ürünü tekrar sürün ve beklemeden parlatın. Sorun çözülecektir.

Gözlem:

Uygulama yapılan bölge sertleşeceğinden parlatma sırasında bezin hareketi uygulama yapılmayan bölgeye göre daha zor olur. Bu tutunuşun gerçekleştiği anlamına gelir.

Uyarı:

Çift bileşenli ürünler karıştırıldıktan sonra uzun süre saklanamaz. 3 gün içinde kullanılmalıdır.

Kuruması ve Sertleşmesi:

Uygulama işlemi biten yüzeyin kuruması hava şartlarına bağlı olarak 2-3 saat sürer. Yüksek nem oranında bu süre artabilir. Bu süre zarfında yüzeye el ve sıvı teması olmamalıdır!

Tam sertleşme, kolay temizlenme etkisi ve kimyasal direnç tüm nano ürünlerinde 24 saat sonunda gerçekleşir. Daha güçlü bir koruma için bu sürenin beklenmesi iyi olur.

Oluşan Etki:

Boncuklaşma etkisi parlatıldıktan 2-3 saat sonra oluşur. Bu sürenin sonunda yüzeyin küçük bir parçasında oluşan etki test edilebilir. Boncuklaşma etkisi gerçekleşmelidir.

TEK BİLEŞENLİ ÜRÜNLER
Kullanılacak sadece bir ürün vardır. Sadece karışım yapılmaz ürün çift bileşenli üründe olduğu gibi uygulanır.

Dikkat: Burada ürünün yüzeye sürülmesinden sonra çok beklenmeden parlatılması önemlidir. Bu nano korumaların yüzeyde hemen sertleşmeleri ile alakalıdır. Aksi bir kullanım söz konusu ise (örneğin cila gibi tüm arabaya sürüldükten sonra, kurumasını bekleme ve parlatma gibi) ürün yüzeyin üzerinde sertleşme yapmıyor demektir.

görkem koçsan
26/03/2013, 16:36
o uygulama kalkmadımı? ben o hediyeyi kaldırdılar diye biliyorum.