PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt göstergesi ?

effect1903
04/06/2009, 10:12
Arkadaşlar aracımı yeni aldım ve gayet memnunum. Ancak yakıt göstergesi kafamı karıştırdı, düşük yakıt lambası kırmızı bölgeye gelir gelmez yanıyor, (yani daha çeyrek depo yakıt varken) bana göre çok erken yanıyor. Yani dibe doğru yaklaşırken yanması gerekmezmi? Kılavuzda da lamba yanık şekilde kullanmanın motora zarar vereceği yazıyor. Yani bu durumda daha depoda kullanılacak ve çok sayılabilecek yakıt varken bu yakıtı hiç kullanmayacakmıyız? Eğer böyleyse kötü bir durum bence. Umarım böyle değildir. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırlarsa sevinirim.

erhan
04/06/2009, 11:14
kırmızı bölge çeyrek depoya tekamül etmiyor. yanlış hatırlamıyorsam 6 eşit parçaya bölünmüş olması lazım. buda çeyrek depodan daha az bir duruma tekabül ediyor. ibre kırmızıya geldiğinde yol bilgisayarından gidebileceğin km ye bakarsan kullanım durumuna göre 70 ile 50km arasında bir mesafe gösterir. eğer ışıkta yanmışsa o zaman yol bilgisayarı hesaplama yapamıyor ve ekranda ---- görünüyor. bu durumda 50 km nin altında bir mesafen olduğunu unutmaman gerekiyor.

Erdem Bozdağ
04/06/2009, 11:29
ışık yandıktan sonra nezaman mazot alsam yaklaşık olarak 40 litre mazot alıyor arabam.depomuzun 45 litre oldugunu baz alırsak ışık yandıgıdında çeyrek değil 8/1 mazot kaldıgı anlamına geliyor.Bence ışık yandıktan sora max 20-30 km sora aracına mazot al.

effect1903
04/06/2009, 11:54
Evet yol bilgisayarınada bakıyorum zaten ve 120 km' den fazla gösteriyordu. Zaten kılavuzdada ışık yandığında 7 lt yakıt kaldığı yazıyor. Bu durumda şehirdışı hesabı ile hesaplarsak ve 100 km'de 4-4.5 lt. yaktığını düşünürsek 120-130 km gitmesi gerekiyor ki zaten yol bilgisayarıda öyle gösteriyordu. Bu durumda da yine 130 km yolu hiç gidememiş ve 7 lt yakıtı hiç kullanamamış oluruz. Yani bir anlamda depo daha küçülmüş olur. Bu nedenle ışık erken yanıyor bence. Umarım yanlış hesaplıyorumdur arkadaşlar.

memox
04/06/2009, 14:14
Hesabın doğru gibi. Bendede şehirler arası yolda ışık yandığında 130km civarında menzil gösteriyordu. Ve baya bir gitmeye devam ettim, bir yerden sonra artık menzil "--" göstermeye başlıyor ve sesli ikaz ile benzin az uyarısı vermeye başlıyor. Ben yakıt sarfiyatını merak ettiğimden eve varana kadar zorladım.

Ama dizel araçlarda özellikle yakıt sistemine hava kaçması önemli arızalara sebep verebiliyor diye biliyorum. o yüzden yakıtı bitirip yolda kalmak pahalıya patlayabilir. Bu nedenle olsa gerekki önceden uyarıyor bilgisayar.. sonuçta ordaki yakıt sizin ama fazla aşağılara inmemeye özen gösterin :)

effect1903
04/06/2009, 15:41
Motora zarar vermemesi açısından güzel bir özellik tabi ki. Zaten 7 lt yakıtı dibine kadar tüketip sonra yakıt almak diye bir şey yok. Bu durumda kırmızı ışık yanar yanmaz yakıt almazsak, yani ışık yandıktan 40-50 km sonra alsak da motora bir zarar gelmez sanırım çünkü depoda 3-4 lt yakıt kalıyor yine. Yani ışık yanar yanmaz yakıt almamıza gerek yok sanırım, 40-50 km daha gitsek motora bir zarar gelmez diye düşünüyorum

erhan
04/06/2009, 16:27
depo içerisinde ki bazı atıkların yakıt sistemine zarar verme ihtimali de düşünülerek çok sıklıkla ve mecbur kalmadıkça depoda 3-4 litre yakıt bırakmamakta fayda var diye düşünüyorum.

effect1903
04/06/2009, 16:33
Evet dizel araçlarda böyleymiş, daha önce dizel kullanmadığımız için ilk önce biraz moralimi bozmuştu bu durum ama sonuçta kaybedilen birşey yok. O zaman ışık yandıktan en fazla 30-40 km sonra yakıt almak gerekiyor sanırım. Tabi ki bu durum herzaman geçerli değil. İllaki ışığın yanması da gerekmez tabi yakıt almak için.

Ziyaretçi047
04/06/2009, 20:16
Ortalama 7lt kala yanar...

moonspell01
05/01/2013, 15:05
Aynen daha 600-700 km arasında turuncu ışık yanıyor ve yakıt dolumu gerekiyor diyor.Bu ışık yandıktan sonra yaklaşık 95 km yol daha yaptım ve hala turuncuda kırmızı bölgenin yarısının biraz altınta kırmızı ışık yanmadan almak lazım mazotu.

Ziyaretçi049
05/01/2013, 19:58
Evet yol bilgisayarınada bakıyorum zaten ve 120 km' den fazla gösteriyordu. Zaten kılavuzdada ışık yandığında 7 lt yakıt kaldığı yazıyor. Bu durumda şehirdışı hesabı ile hesaplarsak ve 100 km'de 4-4.5 lt. yaktığını düşünürsek 120-130 km gitmesi gerekiyor ki zaten yol bilgisayarıda öyle gösteriyordu. Bu durumda da yine 130 km yolu hiç gidememiş ve 7 lt yakıtı hiç kullanamamış oluruz. Yani bir anlamda depo daha küçülmüş olur. Bu nedenle ışık erken yanıyor bence. Umarım yanlış hesaplıyorumdur arkadaşlar.

T-Jet ile 5.5lt'nin altına düşemezsin bence şehirler arası ona göre hesap yapsan daha iyi olur bence :)

Ben Lpg bağlattım aracıma genelde çeyrek depoda duruyor Benzin

effect1903
05/01/2013, 22:25
T-Jet ile 5.5lt'nin altına düşemezsin bence şehirler arası ona göre hesap yapsan daha iyi olur bence :)

Ben Lpg bağlattım aracıma genelde çeyrek depoda duruyor Benzin

Yav 3 sene önce açtığım konu hortlamış görünce şaşırdım :) Orhan kardeşim konu 3 sene öceki konu o yazdıklarım da önceki multijet dizel puntom ile alakalı idi onu satalı ne zaman oldu, tarihe dikkat etmedin herhalde :)

GUNES
06/01/2013, 10:56
kırmızıyı görünce alın hocam...nasılsa alacaksınız 50 - 100 TL'lik yakıt :) o para nasılsa kredi kartından ya da cepten çıkacak:)al kurtul :)

effect1903
06/01/2013, 11:06
kırmızıyı görünce alın hocam...nasılsa alacaksınız 50 - 100 TL'lik yakıt :) o para nasılsa kredi kartından ya da cepten çıkacak:)al kurtul :)

Kimse tarihe bakmadan mesaj yazıyor sanırım en son yazdığım açıklamayı da okuyun.Biri konuyu hortlattı ne oldu :)

GUNES
06/01/2013, 11:45
Kimse tarihe bakmadan mesaj yazıyor sanırım en son yazdığım açıklamayı da okuyun.Biri konuyu hortlattı ne oldu :)

04-06-2009 tarihinde araçların depoları ve benzin göstergeleri farklıydı şimdi mi değişti sanki:) konu 2009 tarihli bile olsa bence güncel bi durum...bende 2012 model araç var aynı durum bende de sözkonusu...kırmızı yanınca al yakıt rahat olsun kafan...

effect1903
06/01/2013, 11:59
04-06-2009 tarihinde araçların depoları ve benzin göstergeleri farklıydı şimdi mi değişti sanki:) konu 2009 tarihli bile olsa bence güncel bi durum...bende 2012 model araç var aynı durum bende de sözkonusu...kırmızı yanınca al yakıt rahat olsun kafan...

O tarihte aracım dizeldi konu da onun üzerine açıldı, en son mesajda da şu an ki aracım için anlaşıldı onu düzelttim ben yoksa depolar aynı tabi onu herkes biliyor. Ayrıca şu an ki aracım lpg'li...

GUNES
06/01/2013, 12:23
en büyük sizsiniz hocam.... ne haddimize.

effect1903
06/01/2013, 12:26
en büyük sizsiniz hocam.... ne haddimize.

Bir yanlış anlamayı düzeltmeye çalışmamı bu şekilde algılıyorsanız diyecek bir sözüm yok.

Ziyaretçi049
06/01/2013, 12:33
Yav 3 sene önce açtığım konu hortlamış görünce şaşırdım :) Orhan kardeşim konu 3 sene öceki konu o yazdıklarım da önceki multijet dizel puntom ile alakalı idi onu satalı ne zaman oldu, tarihe dikkat etmedin herhalde :)

Hahah :D
Bende önceki dizel araçta kaldı aklınız herhalde ondan 4-4.5 lt yazıyorsunuz sandım :)