PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17 inc lastikler

volkanmet86
03/03/2007, 15:49
arkadaşlar gp 1.3 90 hp a 17 inç jant atsak nasıl olur aracın performansını çok fazla mı etkiler?

Auto engineeR
03/03/2007, 15:53
yol tutuşun artar yanak daraldığı we taban genişlediği için.
ama hızlanma performansın düşer jant ağırlığına bağlı olarak. hafif bi jant seçersen fazla bi fark olmaz eskisine göre

Gajiin
03/03/2007, 17:51
profil yeterince daralır ve yuvarlanma dairesi aynı kalırsa ivmelenme kaybı yaşanmaz.
kuru zeminde yol tutuş artacak ama ıslak ve gevşek zeminde azalacaktır...

tempesty
03/03/2007, 18:20
bende az önce bunu sormuştum 17 almak istiyorum ama benide korkuttular ya yakıt artar performans düşer vs diye..o yüzden vazgeçtim 16 alıcam..

ayrıca benim konum kilitlendi bunu sorduğum için.

PredatoR
03/03/2007, 18:25
valla ben ankarada hergün zıplayarak gittiğim için yollardan dolayı iyice sogudum 17 jant işinden. alırsam zaten grande puntonun orginalini alırım. o hafiftir heralde.

Gajiin
03/03/2007, 19:21
bende az önce bunu sormuştum 17 almak istiyorum ama benide korkuttular ya yakıt artar performans düşer vs diye..o yüzden vazgeçtim 16 alıcam..

ayrıca benim konum kilitlendi bunu sorduğum için.

bu konu açıldıktan hemen sonra açtıysan o yüzden kilitlenmiştir. Yoksa eminim Anayasamızın 2 inci maddesinde ifade edilen eşitlik ilkesi forumumuzun da telem prensiplerinden biridir. :)

uzman
03/03/2007, 19:59
performans fazla etkilenmesin diyorsan yuvarlanma çapını küçük tutmak için düşük profilli lastik kullanmalısın,buda konforda ödün vermek ve tekerleri çukurlardan aşırı kollamak demektir,ayrıca benim kişisel görüşüme göre 17 inch her ne kadar,güzel ve sportif görünsede,yol tutuşuna olumlu katkı yapsada performansı düşüreceğinden ve uzun vadede motoru yoracağından benim tercihim 16 inch olurdu,tabiki son karar senin.

tempesty
03/03/2007, 20:01
ya abi benim arabam zaten 77 beygir birde üstüne 17 jant takarsam heralde 60 beygire falan düşer ve yakıt tüketiminde ekonomik olduğu düşüncesiyle aracı satın almış olmam da hiçbir işe yaramaz şu durumda :confused:

uzman
03/03/2007, 20:20
ya abi benim arabam zaten 77 beygir birde üstüne 17 jant takarsam heralde 60 beygire falan düşer ve yakıt tüketiminde ekonomik olduğu düşüncesiyle aracı satın almış olmam da hiçbir işe yaramaz şu durumda :confused:

senin yerinde olsam 15 inch jant dan şaşmam.:ok:

tempesty
03/03/2007, 20:27
yapma baba ya 16'' demi olmaz diyosun o kadar acımasız olmayalım :)

uzman
03/03/2007, 20:39
yapma baba ya 16'' demi olmaz diyosun o kadar acımasız olmayalım :)
sen yaptıkdan sonra niye olmasın ki.:bye:

volkanmet86
03/03/2007, 21:26
o zaman en makbulü 16 harhalde...

gokhan_genc
03/03/2007, 22:06
Ben de 16 dan yanayım...

matrox
03/03/2007, 22:10
peki önler 16 arkalar 17 olsa?

önler 205 arkalar 215 olur herhalde bu durumda performans kaybı daha az olur ve ilginç olur gibime geliyor ama aynı jantın 16 ve 17 sini bulmak gerekir

yorumlar ???

tempesty
03/03/2007, 22:13
abi buna şimdi nasıl ne gibi yorum yapılır walla ben bilemedim :confused: senin dediğini klasik amerikan arabalarında yada drag yarışlarında yapıyorlar ama punto gibi bir araç hiç uygun olacağını sanmıyorum ben yani arabanın dengesi düzeni bozulur (gibi geliyo bana yani denemek lazım aslında fantezi yani) :icon_lol: :jawdown: :ok:

matrox
03/03/2007, 22:16
dönme çapını değiştirmezsek denge sorunu yaşamayız diye düşünüyorum

tempesty
03/03/2007, 22:18
walla olabilir gibi gelmeye başladı bana ben bile kendimden şüphe etmeye başladım şimdi acaba olurmuki yaf :)

Gajiin
03/03/2007, 22:33
fantaziye hiçç gerek yok... :)

Auto engineeR
04/03/2007, 01:52
profil yeterince daralır ve yuvarlanma dairesi aynı kalırsa ivmelenme kaybı yaşanmaz.
kuru zeminde yol tutuş artacak ama ıslak ve gevşek zeminde azalacaktır...
yol tutuşu her zaman daha ii olur 17liklerde.
ayrıca yuwarlanma çapını değiştirmesen bile iwme kaybı yaşanır çünkü döndürdüğün jantın çapı daha büyük we daha ağır.

Gajiin
04/03/2007, 09:56
yol tutuşu her zaman daha ii olur 17liklerde.

LASTİK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak en doğrusudur; ancak estetik kaygılarla veya özel amaçlarla lastik ebadı değiştirilebilir. Lastiğin kesit genişliğini arttırmak otomobilin viraj ve yol tutuş kabiliyetini olumlu etkileyebilir, ancak kesit genişliği arttıkça ıslak zeminde kızaklama (aquaplannig) riski de artar. Lastik serisi ve profili değiştirilirse, lastik çevresi de değişeceğinden kilometre saati yanlış gösterir. Ayrıca otomobilin maksimum hızında ve yakıt tüketimde de değişiklikler gözlenebilir. Bunun yanında farklı ebattaki lastiklerin otomobilin ön düzen ayarını bozacağı unutulmamalıdır.

arabam.com dan alıntıdır..

bu durumu ben de çok yaşadım. 175 den 195 e geçtiğimde yağmurda yol tutuşum eskiye nazararan epey fark etmişti aynı zamanda kuru da fren performansımda baya artmıştı. mantıken de zaten taban genişlmedikçe lasteğin yola temas ettiği yüzey artıyor ve yol tutuş iyileşiyor ama ıslakta, karda buzda ve gevşek zeminde de lastiğin tutunmaya çalıştığı ama tutunamadığı yüzey artıyor ve yul tutuş azalıyo.

zaten o yüzden rallilerde kar etaplarında 165 taban lastik takar tüm ekipler...

akin78
04/03/2007, 10:05
Bence olumsuz etkiler önceki arabamdan deneyemliyim yani.

Auto engineeR
04/03/2007, 14:54
LASTİK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak en doğrusudur; ancak estetik kaygılarla veya özel amaçlarla lastik ebadı değiştirilebilir. Lastiğin kesit genişliğini arttırmak otomobilin viraj ve yol tutuş kabiliyetini olumlu etkileyebilir, ancak kesit genişliği arttıkça ıslak zeminde kızaklama (aquaplannig) riski de artar. Lastik serisi ve profili değiştirilirse, lastik çevresi de değişeceğinden kilometre saati yanlış gösterir. Ayrıca otomobilin maksimum hızında ve yakıt tüketimde de değişiklikler gözlenebilir. Bunun yanında farklı ebattaki lastiklerin otomobilin ön düzen ayarını bozacağı unutulmamalıdır.

arabam.com dan alıntıdır..

bu durumu ben de çok yaşadım. 175 den 195 e geçtiğimde yağmurda yol tutuşum eskiye nazararan epey fark etmişti aynı zamanda kuru da fren performansımda baya artmıştı. mantıken de zaten taban genişlmedikçe lasteğin yola temas ettiği yüzey artıyor ve yol tutuş iyileşiyor ama ıslakta, karda buzda ve gevşek zeminde de lastiğin tutunmaya çalıştığı ama tutunamadığı yüzey artıyor ve yul tutuş azalıyo.

zaten o yüzden rallilerde kar etaplarında 165 taban lastik takar tüm ekipler...

yalnız benim dediğimde yuwarlanma çapı değişmezse diye konuuyordum. değişirse durum farklılaşır arabam.comda da bunu demişler.
ıslak zeminde performansın geniş tabanda gene artması lazım tecrübe ettiğim kadarıyla.
ha karda dar taban olumlu etkiler yol tutuşunu neden? çünkü birim alana yaptığı basınç artar we karda-buzda erimeyi kolaylaştırır.ralli araçlarında kullanım sebebi de budur