PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol tutuşumda ve çekişimde problem mi var ?

kubilai
03/06/2009, 13:54
Merhaba arkadaşlar 1.3 mjt 90 hp GP sahibiyim fun donanımı (16" jant + 195/55/R 16 bridgestone turanza). Benim problemim hızlanma ve yol tutuşu ile ilgili aracın hızlanması güzel fakat 2. viteste hızlanırken bir boşluk yapıyor turbo lag mı bilmiyorum bunu ama 2500-3000 devir arasında çok küçük bi boşluk yapıktan sonra tekrar hızlanıyor. Aracı alalı 1 hafta olmadı 400 km daha ilk günlerde sanki çekiş daha iyiydi. Sonra bazı virajlarda sert frenlemelerde araç beni baya korkutuyor açıkçası. Önceden şahin kullanırdım nerede kayıp nerede kaymayacagını biliyordum fakat bu öyle deil yani yol tutuş tmm güzel diyolar fakat bir iki zorlamamda şahinin kayacagı gibi bu da kayıyor sizce biraz daha ii olması lazım değilmiydi bunun ? ki fun donanımında daha sportif süspansiyon var. Lastik havalarımı hiç kontrol etmedim daha bi ara bakacam bu da yapıyo olabilir ama görünüş itibari ile lastiklerim bana biraz inik geliyor. Yardımlarınızı tecrübelerinizi bekliyorum teşekkür ederim..

Arkadaşlar aracı servise götürmeyi serviste test sürüşü yapmalarını isticem. Yani merak ediyorum t-jet te süspansiyon olarak aynı sadece lastikler 205e 17" yani o araç nasıl tutunuyor yola?

makeles
03/06/2009, 14:16
1. viteste yeterince doldurmuşsan 2. viteste turboyu doyasıya hissedersin gecikmesiz.. bu arada şahinle aynı viraja aynı hızlarda girip deneme (yada denememe) :D yapabilirsin.. lastik basınçların düşükse virajlarda direksiyon hakimiyetin çok azalır savrulma hissi yaratır..

kubilai
03/06/2009, 14:21
ön lastik basınçlarım düşük zannedersem 35 psi yazıyor kitapçıkta arkalar da 30 psi ortalama yük için. lastik havalarına da bakacağım fakat beni tatmin etmiyor arkadaşlar ya lütfen söyleyin ben mi çok şey bekliyorum bu araçtan ya da çok mu takıyorum yersiz mi yani ? Adana'da realde park alanında 40-50 ile döndüğüm virajlarda önden kayma yaptı frenleme yapmama rağmen. 1.vitesi doldurma konusunda bende biliyorum doldurmayı ama araç yeni 2500 ile 3000 devir üstüne fazla çıkmıyorum üstelik 1.vites hareket için değil mi ne bilim yani fazlada tutmaya gerek görmeden 2ye atıyorum vitesi.

makeles
03/06/2009, 14:35
2500devirde 2. vitese takıyorsan ve dip gaz yapıyorsan turbo gecikmesini hissedersin doğal olarak.. biraz devirli kaldırıp 3500 devirde 2. vitese takıp dip gaz yap bakalım tatmin olacak mısın?.. olmuyorsan daha güçlü motora ihtiyacın var.. :) 40-50km/h ile virajlarda kaydırabiliyorsan o viraj U şeklinde sanırım.. bu arada sert virajlarda önden kaymalardan kurtulmak için ya gazı kökleyeceksin yada kayma yönünde ve hemen ardına hafif tersine pilotajla önüne geçebilirsin.. önden kayma olduğunda frenleme yetersiz kalıyor genelde..

güvengültekin
03/06/2009, 15:18
yol tutuşu için bişi diemieceğim ama esp bende alışkanlık yaptı esp sis aracla artık kendimi hiç güvende hissetmiyorum o yüzden esp yok ise kesinlikle virajlardan yavaş geçerim zorlamam zira şirketin getz ile ile bir iki kere kaza tehlikesi atlattım esp nin olmadığını unutmuşum ha girdi devreye ha girecek derken gidioduk az kalsınn

erdta
03/06/2009, 15:50
Bendede fun var 1 haftadır kullanıyorum turbo gecikmesi için bişey diyemiyeceğim ancak yol tutuşu konusunda ben gayet memnunum, kayma olması için hele hele 40 50 gibi hızlarda çok sert bir viraj olması gerekiyor yada lastik basınçlarınız ile ilgili problem olabilir.

kubilai
03/06/2009, 16:15
lastik basınçlarım 1-2 psi düşük çıktı onlara hava bastım birazcık sertleşti gidişi rahatsız ediyo fakat olsun ben takılmam ona. önemli olan tutması tutuş konusunda hala endişelerim var araç tutuyor yolu ya da ben alışamadım :D Mehmet Ali arkadaşa teşekkür ederim çekiyormuş ya basınca :D fakat 1.viteste asılınca anlık tüketimde baya bi artıyo hadi bakalım artık.önden kayma konusunda da bu arabayı benim kullanmam gerekiyor biraz yön verme ya da gaza basma konusunda hangisinin dogru oldugunu bulmam lazım yani benim nasıl kullanacagım konusunda Sakın yanlış anlamayın arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sağolun :)

makeles
03/06/2009, 17:00
fazla anlık tüketime bakma derim.. :)

poyraz_o
03/06/2009, 17:48
bende bir soru sorayım o zaman geçende sormuşştum topic in birinde daha arada kaldı cevap verilmedi...

vites geçişlerinde eğer 2200-2500 rpm ve altında yaparsam araba bayılıyor,yığılıyo, hızlanmıyor. eğer çok hafif bir rampaysa 3000 rpm nin altında vites değiştirdiğimde yığılıyor.

bu normalmi rkezin arabası böylemi...
babamın idea GP den 100kg daha ağır olduğu halda böyle değil...

makeles
03/06/2009, 19:02
beşiktaş serencebey yokuşu vardır mit'e çıkan yol.. orada ben 3500devrin altında 2. vitese takınca takılıp kalıyor mesela.. gayet doğal bir durum.. aynı yolu benzinli araçlarda 1. viteste yüksek devirlerde (4000-5000) çıkmak zorunda kalıyorsun 2. vitese izin vermediği oluyor..
yokuşlarda vites değiştirirken devir hızla düşüyor, bunu hesap ederek daha yüksek devir daha seri vites geçişi gerekiyor.. klima açıksa o da bir handikap..

poyraz_o
03/06/2009, 20:44
beşiktaş serencebey yokuşu vardır mit'e çıkan yol.. orada ben 3500devrin altında 2. vitese takınca takılıp kalıyor mesela.. gayet doğal bir durum.. aynı yolu benzinli araçlarda 1. viteste yüksek devirlerde (4000-5000) çıkmak zorunda kalıyorsun 2. vitese izin vermediği oluyor..
yokuşlarda vites değiştirirken devir hızla düşüyor, bunu hesap ederek daha yüksek devir daha seri vites geçişi gerekiyor.. klima açıksa o da bir handikap..
ya bayır okadar ahım şahım birşey değil ama...
çok az bir eğim var.
peki düz yolda 2500 rpm altında geçişlerde bayılma normal mi?

ilkersezgin
03/06/2009, 20:57
Merhabalar. Son kez yaziyorum. Benim 75 lik gp boş depo kantarda 1210 kg geldi. Dolu depo ile 1240kg gelir . Arabamiz ağir.motor hacmi küçük. Avrupa emisyonlarina uyumlu. Aslinda çok performansli bir motor ama çok büyük yükler altinda eziliyor.bence egr ve katalizatörden kurtulmak gerekir. Saygilar

ocean_1919
03/06/2009, 21:06
ya bayır okadar ahım şahım birşey değil ama...
çok az bir eğim var.
peki düz yolda 2500 rpm altında geçişlerde bayılma normal mi?
Rodaj süresi yokmu. Bence arabayı fazla zorlama ilk başlarda.

poyraz_o
03/06/2009, 21:59
Rodaj süresi yokmu. Bence arabayı fazla zorlama ilk başlarda.
ya anlamıyorum ben. artık bu rodaj muhabbetini..
kimisi yeni arabaların rodajları fabrikada özel makinelerde yapılıyor diyor..
kimisi ilk 5000km yüksek devir kullan diyor.
kimiside ilk 5000km normal devirde hatta düşük devir kullan diyor.
anlamadım vallahi..
ne yapacağımada karar vermiş durumda değilim karışık kullanıyorum bende..
bu konuda bilgisi olan varmı???

kubilai
03/06/2009, 22:15
bende anlamıyorum ya siteden arkadaşlar 2500 3000 deviri geçme zorlama fazla dediler ilk kmlerde aracı alırken satışı yapan elemanda aracı devirli kullanın dedi yani hangisi dogru teknik servis zaten bi tuhaf gitmedim ama tel açtım lastik basınçlarını sormak için adam hepsi 32 ya onların dedi bende ii dedim ne deyim :D

kubilai
03/06/2009, 22:16
resmi olarak belirtilmiş ya da garanti kapsamında herhangi bi "rodaj" kelimesi geçmiyor sanırsam öyle değil mi ?

kubilai
03/06/2009, 22:28
arkadaşlar bişe daha soracam aracımın üzerinde gelen lastikler bridgestone turanza er 300 195/55/R 16 bu lastikler hakkında bilginiz var mı? mesela değiştirecek olsam eğer bunun yerine ne alınır sizce? tirerack ve diğer tüm sitelere baktım eufori@ var pirelliden sonra dunloptan sport maxx falan var continentaldan premium contact lassa dan impetus revo serileri var. Benim aklıma gelen p zero nero oldu ilk ama onunda alacak olsam bu ölçülerde yok sanırım.

ocean_1919
03/06/2009, 22:30
kullanım klavuzunda demiş ki; otomobil ilk kullanılmaya başlandığı zaman otomobili tam performansıyla (örneğin aşırı süratli olarak uzun yol katedilmesi, aşırı gaz verme, sert fren v.b.) kullanmamanız tavsiye edilir. sy 128. Arkadaş megan almıştı sıfır. Onun klavuzunda rodaj süresinden bahsediliyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 1500km yüksek devirli ve düşük devirli kullanılmaması gerekiyor. Yani tam zamanında vites değiştireceksiniz. Yakıt ve yağ tüketimi ise 6000km sonra minimum seviyeye geliyor.

poyraz_o
03/06/2009, 22:30
bende anlamıyorum ya siteden arkadaşlar 2500 3000 deviri geçme zorlama fazla dediler ilk kmlerde aracı alırken satışı yapan elemanda aracı devirli kullanın dedi yani hangisi dogru teknik servis zaten bi tuhaf gitmedim ama tel açtım lastik basınçlarını sormak için adam hepsi 32 ya onların dedi bende ii dedim ne deyim :D
ya 2500 rpm geçmezsem vites geçişlerinde araba bayılıyor zaten ne yapacz...

makeles
03/06/2009, 23:21
benzinli araçları düşünün onlar çok daha yüksek devirlerde vites değiştiriyorlar.. (gerçi düşük devirde atsanız da daha çabuk devirlenip daha çabuk toparlıyorlar)
dizel için çevirebildiği max devrin yarısından biraz üstünde (2500-3000 arası) vites değiştirmek en ideal olanı.. dizel olduğu için 2500 devirden sonra gelen ses, daha önce benzinliye alışmışsanız erken vites değişimine neden olabiliyor.. aracı bağırttığınızı düşünerek erken vites geçişleri yapıyor olabilirsiniz (ben yapıyordum).. nerdeyse tüm dizel araçlarda 1. ve 2. viteste motor sesini içeri çok alıyorlar.. motorun sesinden çekinmeden viteslerinizi daha yüksek devirlerde değiştirebilirsiniz..

#düz yolda 2500 devirde baymaması lazım daha seri vites geçip gaz verin.. :)

rodaj olayına gelince ilk 1000km sürekli yüksek devirlerde yada sürekli düşük devirlerde kullanmayın diye önerilerde bulunanlar çoğunlukta.. mesela 5. viteste sürekli 3000-4000 gibi yüksek devirde kullanmak yerine ara sıra hızınızı azaltıp tekrar yükseltebilirsiniz..

aracı aldığım ilk hafta uzun yola çıktım.. lüleburgazdan adanaya varıncaya kadar hiç zorlamadan tüm vitesleri kullandım 170km/h hızlara çıktım kısa süreli.. adanadan dönüşte motorun canına okurcasına max hızı zorladım çok rahat 200km/h ulaştı.. 10000-18000km arası hep düşük devir kullanıp ekonomi yapmaya çalıştım uzun yolda 200km/h hıza çıkıncaya kadar baya bi zorlandı.. motor kurum mu yaptı tembelleşti mi ne olduysa artık.. neyse o günden sonra devirli kullandım ve 20000km bakımından sonra hafif bir eğimli yolda göstergede 215km/h görünce gösterge saçmalıyo zannettim gps hızımı kontrol ettim sonra max 209km/h gösteriyordu..

çok uzun yazdım bu defa sonuna kadar dayanıp okuyanlara tavsiyem, sizi en tatmin edecek tarzda sürün gitsin.. ne ekonomi yapıcam diye motoru tembelleştirin ne de aşırı performans için motorun canına okuyun.. :)

smartmavi
03/06/2009, 23:39
Benim araç dizel dualogic 90 bg, normal seyir halinde ve ekonomi modunda 2000 rpm'de vites değiştiriyor. Böyle programlandığına göre en ideal aralık diye düşünüyorum. Zaten hızlanmak istediğinizde fazla gaza basarsanız hemen bir alt vitese geçiyor.

kubilai
05/06/2009, 22:05
arkadaşlar ben bugün araçla ufak bi asfalt yarasına girdim 3-4 cmdi en fazla derinliği ama sağ rot başından çatlak bi ses geldi :( ne oldugunu anlamadım baktım çamurluktan falan ama bişe göremedim. lastik havaları kullanım kılavuzunda yazdıgı gibi 35 psi ön 30 psi arka şeklinde. fakat çok takırdıyor ya bu normal mi sizce funlarda sportif süspansiyon var tmm 55 yanaklı lastiklerinde etkisi çok büyük sizce ne yapmalıyım lastik havalarını 34e 30 falan mı yapsam düşürsem mi ? servise gidecem zatne mutlaka bu konu için ama öncesinde sizede danışmak istedim.

sanırım rot başı derken amortisör kulesini kasdetmişim bilmemek ne kötü ya :) çok net bi şekilde çatlak bi ses geldi sizce ne olabilir arkadaşlar ?

poyraz_o
06/06/2009, 08:31
benzinli araçları düşünün onlar çok daha yüksek devirlerde vites değiştiriyorlar.. (gerçi düşük devirde atsanız da daha çabuk devirlenip daha çabuk toparlıyorlar)
dizel için çevirebildiği max devrin yarısından biraz üstünde (2500-3000 arası) vites değiştirmek en ideal olanı.. dizel olduğu için 2500 devirden sonra gelen ses, daha önce benzinliye alışmışsanız erken vites değişimine neden olabiliyor.. aracı bağırttığınızı düşünerek erken vites geçişleri yapıyor olabilirsiniz (ben yapıyordum).. nerdeyse tüm dizel araçlarda 1. ve 2. viteste motor sesini içeri çok alıyorlar.. motorun sesinden çekinmeden viteslerinizi daha yüksek devirlerde değiştirebilirsiniz..

#düz yolda 2500 devirde baymaması lazım daha seri vites geçip gaz verin.. :)

rodaj olayına gelince ilk 1000km sürekli yüksek devirlerde yada sürekli düşük devirlerde kullanmayın diye önerilerde bulunanlar çoğunlukta.. mesela 5. viteste sürekli 3000-4000 gibi yüksek devirde kullanmak yerine ara sıra hızınızı azaltıp tekrar yükseltebilirsiniz..

aracı aldığım ilk hafta uzun yola çıktım.. lüleburgazdan adanaya varıncaya kadar hiç zorlamadan tüm vitesleri kullandım 170km/h hızlara çıktım kısa süreli.. adanadan dönüşte motorun canına okurcasına max hızı zorladım çok rahat 200km/h ulaştı.. 10000-18000km arası hep düşük devir kullanıp ekonomi yapmaya çalıştım uzun yolda 200km/h hıza çıkıncaya kadar baya bi zorlandı.. motor kurum mu yaptı tembelleşti mi ne olduysa artık.. neyse o günden sonra devirli kullandım ve 20000km bakımından sonra hafif bir eğimli yolda göstergede 215km/h görünce gösterge saçmalıyo zannettim gps hızımı kontrol ettim sonra max 209km/h gösteriyordu..

çok uzun yazdım bu defa sonuna kadar dayanıp okuyanlara tavsiyem, sizi en tatmin edecek tarzda sürün gitsin.. ne ekonomi yapıcam diye motoru tembelleştirin ne de aşırı performans için motorun canına okuyun.. :)

teşekkürler abi..
bu gün kırıkkaleye gelebilirim..
yolda 26 plaka beyaz FUN görürsen bil ki benim :)

makeles
06/06/2009, 20:13
:) :) :) ben Kırıkkalede değilim Onur.. Kırklareli Lüleburgazdayım.. :)