PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Starjet araçlar için bir soru

xcruelx
02/06/2009, 19:00
Arkadaşlar daha evvel de aracı yedi aldıgımda başka bir başlıkta lafını etmiştim. ama iyice sorun oalrka kafama takılmaya başladı.

Bende şöyle bişi oluyor. mesela birde gazı verdim kalktım 2 ye atarken ayağım yarım veya tam gazda tutarken devrajı bırakmama rağmen araç hemen hızlanmıyor. Veya viteste iken gaza abandım diyelim araç ciddi bir yavaşlıkla hızlanıyor. ben ayağımı gazda sabit tumama rağmen verdiğim gezın devrine gelene kadar vakit geçiyor. bu durumu özeliklle bayırda daha fazla hissediyorum. Mesela mudanya bayırını tırmanırken hızı ve yüksek viteste sorun yok ama önce yavas duran birisi için yavaşladıgımda mecburen vites kucuktuyorum. adam önümden cekildiğinde 3 viteste bile gazı köklememe rağmen o kadar yavaş hızlanıyorki. En cok şeyde bozuldum. Bayırda ömündeki adam yüzünden 3 vitese düştüm. arkamda beni yakın olarak brodway takip ediyordu. Önümdeki adam çekildi bende gaza abandım yok hızlanmadı 2 düşrüp tekrar abandım biraz biraz hızlandım sonra 3 atım verdim gazı baktım arkamdaki brodway yanımdan geçiti gitti. benden iyi hızlandı adam. Bu böylemi bende mi sorun var çözemedim. Aracı kullanan arkadaşlardan fikir istiyorum. Araç yeni ondanmı dır? gerçi 1050km oldu ama.
Teşekkürler ilginiz için.

erdiyilmaz
02/06/2009, 19:06
Devir kaçlarda oluyor, o ara varolan hızınız neydi? Bu tür bigileri verirseniz daha somut yorum yapilabilir. Açıkcası ben hızlanmasından memnunum, kitapçıkta yazan degerleri 0-100 hizlanma surelerini yakalamışığımda var. Yüksek devirlerde performansi beni tatmin ediyor.

Aklınızda soru işaretleri varsa bir servise ugrayin isterseniz, aracinizin yeni oldugundan kaynakandigini sanmiyorum. Dizel devirlerinde starjeti sürmeye calisinca, starjet hantal geliyor insana : )

monster_89
02/06/2009, 19:20
benim araç fire motor. fakat aynı durum bende de var. aracı almadan önce iki test aracı kullandım. biri fire diğeri starjetti. ikisi de 1000 küsür km.lerdeydi. aynı sorunlar onlarda da vardı. bende aracı aldığımda onlarda da olduğunu görünce önemsemedim. ancak eski aracımı o konuda arıyorum gerçekten. vites değiştirip ayağımı debriyajdan çekince, araç 1-2 sn. sağır kalıyor. sonra birden kaldığı yerden devam. sanki tekleme gibi ama tam diil(tarif edebilsem bide!) benim araçta 1700lerde şuanda. belki gittikçe motor açılır ve sorun gider bilmiyorum ama şuanda böyle benimkide. yalnız şunu da söyleyeyim motor açma olayı gerçekten var bence. aracın açıldığını gerçekten hissetmeye başladım. psikolojik değil çünkü iki araç kullanıyorum ve aradaki farkı her geçen gün görmeye başladım. umarım bizim durum da böyledir.

Ziyaretçi047
02/06/2009, 19:29
Aracınız rahat hava alamıyor veya veremiyor gibi görünüyor. Hava filtrenizin durumunu ve ardından katalitik konvektor durumunuzu kontrol edin derim.

h k
02/06/2009, 21:12
bizim araclarda tork çok düşük , starjet ile fire yaklaşık aynı düşük torka sahipler biri 125 digeri 115 sanirim. devri kaybederseniz tekrar hizlanmaniz zaman ve sabir ister. performans gereken yerlerde deviri yüksek tutmaya calisin.

HasanAliz
02/06/2009, 21:30
starjet yüksek deviri seven bir motor ben bunu anladım. aynı durum bütün starjetlerde var. fire nasıl bilmiyorum ama starjetten üstün olmadığı aşikar. rampalarda bende aynen sizin gibi çok takıldım.

kısacası , bu araçlar ekonomi temeliyle üretildiği için ara viteslerde atak değiller. şehirdışı gerçekten mükemmel gidiyor. şehirdışı giderken 120 yi nasıl geçtiğimi anlamıyorum bile.mükemmel hızlanıyor ama şehiriçinde vasat bu arabalar ,cansız,ölü gibi. 6.viteste rampa çıkıyorum ben bu araçla şehirdışı bana mısın demiyor.

xcruelx
03/06/2009, 09:52
starjet yüksek deviri seven bir motor ben bunu anladım. aynı durum bütün starjetlerde var. fire nasıl bilmiyorum ama starjetten üstün olmadığı aşikar. rampalarda bende aynen sizin gibi çok takıldım.

kısacası , bu araçlar ekonomi temeliyle üretildiği için ara viteslerde atak değiller. şehirdışı gerçekten mükemmel gidiyor. şehirdışı giderken 120 yi nasıl geçtiğimi anlamıyorum bile.mükemmel hızlanıyor ama şehiriçinde vasat bu arabalar ,cansız,ölü gibi. 6.viteste rampa çıkıyorum ben bu araçla şehirdışı bana mısın demiyor.
Evet haklısın 6 vitesle rampa cıkıyorum. Banamısın demiyor. Ama rampda ara viteslere düşünce devir yükselmiyor bile. Dediğim gibi yüksek vitesle cıkarken sorun yok ama biri yüzünden yavaşlayınca devir düştüğünden vitesi küçültmek zorunda kalıyorum. İşte ozaman bozuluyor durum. Vites i 3 atıyorum tam gaz veriyorum arac 3000 devirde çakılı kalıyor hızlanmıyor. 2 atıp 4000 üstüne cıkartıp iyice nerdese 5000 seviyelerine dayıyorum. öyle atıyorum 3 e 2500 lerden 3000 gelmesi bile yine vakit alıyor epey. Söylediklerinize bakılırsa bir çok kişi bundan muzdarip gibi galiba.

Aracınız rahat hava alamıyor veya veremiyor gibi görünüyor. Hava filtrenizin durumunu ve ardından katalitik konvektor durumunuzu kontrol edin derim.

Lakiin Cihan arkadaşım neden öyle dedi anlamadım. Sizce sorunlumudur yeni araç. 1 ay olmadı daha hemen hava filitresi tıkanmış olabilirmi? Açıkçası konvektor yerini bile bilmiyorum bu motorun. :)

kadoku
03/06/2009, 11:28
Evet haklısın 6 vitesle rampa cıkıyorum. Banamısın demiyor. Ama rampda ara viteslere düşünce devir yükselmiyor bile. Dediğim gibi yüksek vitesle cıkarken sorun yok ama biri yüzünden yavaşlayınca devir düştüğünden vitesi küçültmek zorunda kalıyorum. İşte ozaman bozuluyor durum. Vites i 3 atıyorum tam gaz veriyorum arac 3000 devirde çakılı kalıyor hızlanmıyor. 2 atıp 4000 üstüne cıkartıp iyice nerdese 5000 seviyelerine dayıyorum. öyle atıyorum 3 e 2500 lerden 3000 gelmesi bile yine vakit alıyor epey. Söylediklerinize bakılırsa bir çok kişi bundan muzdarip gibi galiba.

Lakiin Cihan arkadaşım neden öyle dedi anlamadım. Sizce sorunlumudur yeni araç. 1 ay olmadı daha hemen hava filitresi tıkanmış olabilirmi? Açıkçası konvektor yerini bile bilmiyorum bu motorun. :)

Yaklaşık 3 yıldır Starjet kullanan birisi olarak öncelikle bu durum gayet normal maalesef araçlarımız rampalarda biraz hantal kalabiliyor, boş yere aracınızı servise götürüp orasını burasını elletmeyin derim daha 1 aylık araçta filtreler tıkanmaz, uzun dik rampaları tırmanmaya başlarken mümkün olduğunca hızlanarak gelmeye çalışın tırmanma esnasındada mümkün olduğunca deviri düşürmemeye dikkat edin hızlanamaz isenizde bırakın yanınızdan geçen geçsin zamanla aracınıza alıştıkça ve onu tanımaya başlayınca daha az sıkıntı yaşayacağınızı tahmin ediyorum. Ama kafanızda tereddütleriniz var ise yinede bir servise gidin derim.

okan-erkoc
03/06/2009, 12:01
ben arabayı ilk aldığımda yani 0 ken aynen bu şekildeydi ama şimdi 800km de ve performansı git gide artıyor... motor açıldıkça artar performans diyorlar ama bende tam bilmiyorum...şu an daha maksimum 160km ye çıkıyor onuda sordum oda 200km ye kadar artar diye duydum...

memox
03/06/2009, 18:07
Merhaba Uğur,

Starjet motor için tork eğrisi baktım bulamadım.. ama wikipedia'da bulduğum bu değerler yeterince açıklayıcı gibi..

1.4 8V Fire / 77 PS (76 hp/57 kW) @6000 rpm / 115 N·m (85 lb·ft) @3000 rpm
1.4 16V StarJet / 95 PS (94 hp/70 kW) @6000 rpm / 125 N·m (92 lb·ft) @4500 rpm
1.4 16V T-Jet / 120 PS (118 hp/88 kW) @5000 rpm / 206 N·m (152 lb·ft) @2000 rpm

Burda çok net görünüyor.. Starjet motor Maksimum torka 4500 devirde ulaşıyor.. 3000 devirlerde ölü olması normal bu şekilde. 3000 devirde Fire motor Starjet'den daha ataktır muhtemelen..

Bu motorun böyle bir dezavantajı var malesef.. bu durum turbo ile düzeliyor ama.. 1.4 Starjet ile T-jet motorlar aynı gövdeye sahip bildiğim kadarı ile.. Turbo eklenince maksimum tork çok ön devirlere çekiliyor..

Fiat Grande Punto - Wikipedia, the free encyclopedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Grande_Punto)

Eklediğim fotoğraflar:
1. Starjet motor resmi
2. Fire motor tork eğrisi

predator_ant
03/06/2009, 18:39
bence de sorun,torkun yüksek devirlerde ortaya çıkmasından kaynaklı.
1.4 16V StarJet / 95 PS (94 hp/70 kW) @6000 rpm / 125 N·m (92 lb·ft) @4500 rpm
4500 devir oldukça fazla.

qwertasdf
03/06/2009, 18:43
aynı sorun bende de var.ben aracımı yeni aldım.daha yeni test ettim.2. viteste çok zor topluyor.bazen yokuşlarda öyle bir bayılıyor ki arabayı itsen daha hızlı gidecek.ama 3. vitesten sonra açılıyor.sanki bir kesici var arabada ve bu 3.vitesten sonra kendini bırakıyor.servis motor açılır dedi.açıkçası performansından pek memnun kalmadım aracın.

xcruelx
03/06/2009, 20:01
Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar. Anladıgım kararı ile motor yüksek devrin motoru düşük devirlerde atak düşük. Artık bayırda gerekirse üşenmicez 1 e kadar düşcez :) benim ev bayırda birazda :)

HasanAliz
03/06/2009, 23:01
en son birmot servisinde bir motor ustasıyla starjeti sürdüğümde kendisi de aynı şeylerden bahsetmişti bana. çok düşük devirde aracı kullandığımı bu şekilde tam performans alamayacağımı motorun aslında çok kuvvetli olduğunu ama böyle sürersem bunu anlayamayacağımı vs söylemişti. işte durum zaten işi bilende ortaya çıkıyor. sanırım biz bu aracı daha tanıyamadık. usta 3000 -4000 devir yapıyor ve en az 3000 rpm.de vites değiştiriyordu.

BSK
04/06/2009, 00:56
4500 de 125 newtonmetre tork veren motor belki 3000 devirde fire motor devri olan 115 newtonmetre veriyor olabilir grafikleri karşılaştırmak lazım. Basınca gidiyo arkadaşlar ama fire de 3000 devirden sonra gaza sonuna kadar da bassanız birşey değişmeyecek.

Ziyaretçi047
04/06/2009, 01:17
Aracınızın 1 aylık olduğunu bilmiyordum. Öyle bir yazmışsınız ki sanki araç yürümüyor gibi aklıma başka bir şey gelmedi. Madem araç 1 aylık tekrar söyleyim o zaman.

Aracınızda yüksek tork yok. Hele ki düşük devirde hiç yok. O yüzden düşük devirlerden hızlanmaya çalışmayın boşuna. Vites küçültüp bağırtmaktan başka şansınız yok o az olan torku da elde edebilmek için. Aracınızın torku yüksek devirlerde o yüzden üst devirlerde iş yapacaksınız. Alt devirlerden basınca çok yavaş hızlanması veya yokuş çıkmaması normal. Dizel değil turbolu değil.

xcruelx
04/06/2009, 14:13
Aracınızın 1 aylık olduğunu bilmiyordum. Öyle bir yazmışsınız ki sanki araç yürümüyor gibi aklıma başka bir şey gelmedi. Madem araç 1 aylık tekrar söyleyim o zaman.

Aracınızda yüksek tork yok. Hele ki düşük devirde hiç yok. O yüzden düşük devirlerden hızlanmaya çalışmayın boşuna. Vites küçültüp bağırtmaktan başka şansınız yok o az olan torku da elde edebilmek için. Aracınızın torku yüksek devirlerde o yüzden üst devirlerde iş yapacaksınız. Alt devirlerden basınca çok yavaş hızlanması veya yokuş çıkmaması normal. Dizel değil turbolu değil.

:) saolasın. Valla inananın bayırda hiç gitmiyor gibi oluyor. daha evvel alıştıklarıma göre öyle hissediyorum her hal. Bilgiler için sağ olun. artık yüksek devirde vites atmaya özen göstericem.

Linos
04/06/2009, 20:11
Anlattıkların bana gayet normal geliyor Uğur. Biraz da durum araca alışmak ve iyi tanımakla alakalı. Zamanla nerede, ne yapman gerektiğini daha iyi anlayacaksındır. Benim şu anda performans konusunda hiç bir şikayetim yok. Güç istiyorsan, muhakkak devri yüksek tutacaksın, başka yolu yok... ;)

Özellikle 3. vitesin performansına bayılıyorum. 2500-3000 d/d'dan itibaren, devir kesiciye kadar (-ki bu yaklaşık 130 km/h'a ulaştığın anlamına gelir) her türlü güç gösterisine müsaade ediyor. ;)

xcruelx
05/06/2009, 09:19
Anlattıkların bana gayet normal geliyor Uğur. Biraz da durum araca alışmak ve iyi tanımakla alakalı. Zamanla nerede, ne yapman gerektiğini daha iyi anlayacaksındır. Benim şu anda performans konusunda hiç bir şikayetim yok. Güç istiyorsan, muhakkak devri yüksek tutacaksın, başka yolu yok... ;)

Özellikle 3. vitesin performansına bayılıyorum. 2500-3000 d/d'dan itibaren, devir kesiciye kadar (-ki bu yaklaşık 130 km/h'a ulaştığın anlamına gelir) her türlü güç gösterisine müsaade ediyor. ;)
EVet bende bayılıyorum. 3 vites te 100 gördüm. korktum zorlamaya. :)
Zaten 4 ü kullanamıyorum bile bazen. şimdi 1-2-3 yaparken hızlansın diye devri yükselterek atıyorum ya tabi 3 te de aynı şekilde yüksek devirde 4 e atınca sanki gereksiz gibi geliyor :) direk 5 at daha iyi :)

DEdiğin gibi ilk sıfır arabam kullandıkca alışacagım. inş. bende beğeniyorum arabamı.
Burda bazı arkadaşlar diyordu da inanmıyordum. Okadarda değil diyordum ama, Aracımı evin önünde park edip eve girince sanki sevgilimden ayrılıyor gibiyim bir parçam orda kalıyor gibi hissetmeye başladım.

Çok kötü bağımlılık yapıyor.

Ziyaretçi047
05/06/2009, 13:38
Ben dizelle 3 de 120 yapıyorum çok abartmamak lazım :)

mastman12
14/06/2010, 23:23

pardon bizim starjetlerde devir kesici varmı?
benimki devreye girimiyor eğer varsa:(

WiSTaRiA
15/06/2010, 09:56
Ben dizelle 3 de 120 yapıyorum çok abartmamak lazım :)
3ncü vites ile bende 120 yi görüyorum bunda herhangi bir sorun yok... Bu arada senin aracın 4500 devirden sonra kuru gürültü yapar yani dizeller 5000 de devir keser.. Bizde var 6500 devir ordan bakmak lazım... Linos nickli arkadaşa katılıyorum...

pardon bizim starjetlerde devir kesici varmı?
benimki devreye girimiyor eğer varsa:(

Var devir kesici. 6500 den sonra devir kesip araba kasıyor kendi...

Arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve sikayet eden arkadaşımında yorumunu okudum ve sağolsun bir arkadaşımızda grafik ve resimler eklemişte benim kafam bir şeye takıldı ya benim aracımda problem var yada benim arabam T-Jet :) ama T-Jet olmadığını biliyorum tabiki..
Ben o şikayet eden arkadaşıma hiç katılmıyorum nedeni ise 2500 3000 den sonra sanki aracımda turbo varmış gibi torkunu yakalayıp beni bir koltuğua yaslama pozisyonuna geçiriyor (fazla abartmamak lazım koltuğa yapıştırmıyor ama o hissi veriyor) ve hızlanmam olsun rampalarda olsun. Ha şunuda belirtmek isterim 5nci vitesle bir rampaya girdiğimizde devir düşmeye başladığında hala gaz verip hızlandırmaya çalışırsak starjeti bayılıp kalıyor ama 4 e atarsan vitesi roket gibi fişekliyor. Multijetler gibi değil bizimkiler. Multijetlerde hangi viteste olursan ol o rampayı çıkarsın. Yani anlıyacağınız 4500 lerde araç torkunu yakalayıp hızlanıyo falan diyosunuz ya benimki daha erken torkunu yakalıyor. Acaba bir anormallikmi var.. Keşke bu muhabbeti yuvarlak masada yapmış olsaydık hadi bir deniyelim yada deneyin aracımı derdim.:)

xcruelx
15/06/2010, 12:59
3ncü vites ile bende 120 yi görüyorum bunda herhangi bir sorun yok... Bu arada senin aracın 4500 devirden sonra kuru gürültü yapar yani dizeller 5000 de devir keser.. Bizde var 6500 devir ordan bakmak lazım... Linos nickli arkadaşa katılıyorum...

Var devir kesici. 6500 den sonra devir kesip araba kasıyor kendi...

Arkadaşlar yorumlarınızı okudum ve sikayet eden arkadaşımında yorumunu okudum ve sağolsun bir arkadaşımızda grafik ve resimler eklemişte benim kafam bir şeye takıldı ya benim aracımda problem var yada benim arabam T-Jet :) ama T-Jet olmadığını biliyorum tabiki..
Ben o şikayet eden arkadaşıma hiç katılmıyorum nedeni ise 2500 3000 den sonra sanki aracımda turbo varmış gibi torkunu yakalayıp beni bir koltuğua yaslama pozisyonuna geçiriyor (fazla abartmamak lazım koltuğa yapıştırmıyor ama o hissi veriyor) ve hızlanmam olsun rampalarda olsun. Ha şunuda belirtmek isterim 5nci vitesle bir rampaya girdiğimizde devir düşmeye başladığında hala gaz verip hızlandırmaya çalışırsak starjeti bayılıp kalıyor ama 4 e atarsan vitesi roket gibi fişekliyor. Multijetler gibi değil bizimkiler. Multijetlerde hangi viteste olursan ol o rampayı çıkarsın. Yani anlıyacağınız 4500 lerde araç torkunu yakalayıp hızlanıyo falan diyosunuz ya benimki daha erken torkunu yakalıyor. Acaba bir anormallikmi var.. Keşke bu muhabbeti yuvarlak masada yapmış olsaydık hadi bir deniyelim yada deneyin aracımı derdim.:)

Şu an hiç bir derdim yok. :) Sanırım araca alışmakla ilgili birazda. Daha evvle hep 5 vitesli aracları ve dizel aracları kullandım. (tabi başkalarının :) ) İlk sıfır kendi aracım ve 6 vites oluşu belki bukadar hassas davranmama yol açmıştı. viteslere alışınca problem çözülüyor.

Ama 2000 -3000 arası kesinlikle bayırda bayılıyor. Bu arada bayır var bayırcık var. :)

Cenk AKUMA
11/04/2011, 13:38
Peki aracın performans değil de yakıt tasarrufu ön planda tutularak tasarlanmış olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yüksek devirlerde kullanma durumunda artacak yakıt tüketimi bizi pişman edecek mi ? Yoksa yine de 1.6 standart bir araçtan az mı yakacak ...

Yani şu mudur ;

Kıyı gidersen, düşük devirlerde araçtan şikayet etmeyeceksen Starjet in,
4000 - 5000 rpm yapıştıracaksan , max. performans alacaksan Starjet out !

xcruelx
11/04/2011, 15:54
Peki aracın performans değil de yakıt tasarrufu ön planda tutularak tasarlanmış olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yüksek devirlerde kullanma durumunda artacak yakıt tüketimi bizi pişman edecek mi ? Yoksa yine de 1.6 standart bir araçtan az mı yakacak ...

Yani şu mudur ;

Kıyı gidersen, düşük devirlerde araçtan şikayet etmeyeceksen Starjet in,
4000 - 5000 rpm yapıştıracaksan , max. performans alacaksan Starjet out !

Tam tersi diyebilrim. Ya aslında tam olarak devirle karşılaştırma yapmak yanlış. Her vitesin max ekonomi ve max güç olan noktası var. Mesela dizelde 2000 civarı max ekonomi 3000 civarı max güç gibi dersek star jette bu 3000 -4000 gibi diyebilirim. kıyı kıyı gideceksen 2000 civarında daha çok yaktırırsın.

wordix
21/03/2013, 01:54
herkese merhaba. belki hala bu araçları kullanmıyor olabilirsiniz ama ben yeni sahip oldum. tüm yorumları okudum ve bu aracı en az 3000 devirde kullanmam gerektiği kanısına vardım. bu devirde hem ideal yakıtı yakacak hemde ideal performansı sağlayacak sanırım. fakat şöyle birde gerçek var, burda birazda kendimizi avutuyoruz. 95 beygir 6 ileri bir araç için bunları düşünmemiz gerkmemeliydi. bir şekilde bu tork sorununu çözmeliydi fiat mühendisleri. bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim. bu aracın torkunu uygun ücretle yani değecek ücretle yükseltebilirmiyiz? ne yapmamız gerekiyor? turbomu takıcaz? egzos lamı oynayacağız? çipmi takıcaz? bir yolu olmalı çünkü gerçekten sinir bozucu!

OAGP1960
21/03/2013, 02:13
Volkan kardeş, bu standard haliyle ve atmosferik koşullarda, klasik modifikasyon metodlarını uygulayabilirsiniz. Bu da, koton filtre, yazılım yükletme ve egzoz modifikasyonu şeklinde olabilir, hem HP ve hem de tork (Nm.) artışı sağlanabilir. Bir üst safha modifikasyonda ise, söylediklerime ilaveten aşırı besleme (turbo) uygulaması düşünülebilir. Dereceli egzantrik uygulaması da her iki alternatif için çok etkili bir yöntemdir fakat, biraz maliyeti yüksek olabilir.

wordix
21/03/2013, 02:30
cevap için teşekkür ederim. fiyat konusunda da bilginiz varsa sevinirim. ben lpg olayınıda araştırdım bu forumdan o konu biraz net landirenzo gibi görünüyor. bunu göz önünde bulundurarak yapılabilecek en uygun modifiye işlemini, tahmini fiyatını ve yapılması durumunda oluşacak olan yakıt farkını söyleyebilirmisiniz? teşekkürler.

OAGP1960
21/03/2013, 02:37
cevap için teşekkür ederim. fiyat konusunda da bilginiz varsa sevinirim. ben lpg olayınıda araştırdım bu forumdan o konu biraz net landirenzo gibi görünüyor. bunu göz önünde bulundurarak yapılabilecek en uygun modifiye işlemini, tahmini fiyatını ve yapılması durumunda oluşacak olan yakıt farkını söyleyebilirmisiniz? teşekkürler.
Rica ederim Volkan kardeş, ilk safha modifikasyon işleminde sadece koton filtrenizi iyi kalite bir marka seçmelisiniz, diğer iki işlem olan yazılım ve egzoz modifikayonu custom olarak yapılacağı için, nerede yapılacağına bağlı olarak maliyeti değişebilir. Yakıt sarfiyatı ise, sağlanacak güç artışı sayesinde aynı performansı daha az yakıtla sağlayacağınızdan, normal kullanımda ekonomi sağlayacaktır. Sadece artan güç nedeniyle yüksek performanslı kullanım tercih edilirse, bir miktar sarfiyat artışı olabilir.

wordix
21/03/2013, 02:44
ben çok bilgili biri değilim aslında:)) yazdıklarından anladığımı yazayım ben sana koton filtre dediğinde kafamda canlanan rakam 100tl. egzos modifikasyonu dediğinde 200tl yazılım konusunda en ufak bir fikrim yok. ama 200-250tl bişeyse toplamda 500-600 tl gibi bir rakam yapar ve hiç düşünmeden yaptırırım:)))

OAGP1960
21/03/2013, 02:47
ben çok bilgili biri değilim aslında:)) yazdıklarından anladığımı yazayım ben sana koton filtre dediğinde kafamda canlanan rakam 100tl. egzos modifikasyonu dediğinde 200tl yazılım konusunda en ufak bir fikrim yok. ama 200-250tl bişeyse toplamda 500-600 tl gibi bir rakam yapar ve hiç düşünmeden yaptırırım:)))
Gözlemlediğim kadarıyla toplam olarak 1000 TL. sını biraz geçebilir.:)

wordix
21/03/2013, 02:50
cevapların için teşekkür ederim. bunu düşüneceğim biraz. iyi geceler.

OAGP1960
21/03/2013, 02:51
cevapların için teşekkür ederim. bunu düşüneceğim biraz. iyi geceler.
Rica ederim, hayırlısı olsun, iyi geceler.:)