PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maximum Güç

berkeraaa
31/05/2009, 20:22
Arkadaşlar bildiğiniz üzere çok yeni bir grande punto 1.3 multijet 75 hp kullanıcısıyım.Dün akşam forumdaki birçok modifiye konusunu detaylı olarak inceledim ve biraz etkisinde kaldım sanırım.Multijet kullananların elinde çok güzel bir avantaj olduğunu farkettim..Bildiğimiz gibi araçlarımızda Turbo mevcut.Ben işi biraz abartıp çok ciddi güç almak istiyorum ve eminimki aracımdaki turbo buna yetmeyecektir ancak bu altyapıyı değerlendirerek sağlam bir motor modifiyesi yapmak istiyorum.
Ancak araçlarımız ne kadarlık bir güce dayanabilir ?
Tahmini maliyet ne olur ?
Ve alınabilecek gücün boyutu ne olabilir.Aklıma 300 hp ye kadar zorlamak gibi çılgınca fikirler geliyor.Elbette biliyorum bu hem çok masraflı hemde araçta neredeyse orjinal parça kalmayacağı anlamına geliyor.
Peki en önemli nokta bu işi 1.3 cc gibi minik bir silindir hacmine yüklemek mümkün olurmu ?
Ve son olarakta bu işe nereden başlamamı tavsiye edersiniz ?Sonuçta herşey değişecek....

Ziyaretçi047
31/05/2009, 20:27
1.3 motordan o güç çıkar da. Dizelden değil :) Ki o da rekorlardan biri olur.

Bu heveslere bayılıyorum :)

berkeraaa
31/05/2009, 20:59
peki dizelle alınacak max güç hakkında bir fikrin varmı ? Basit bir mantıkla dizel her zaman benzinli araca göre daha seri ve atak olmalı.Sonuç olarak tork kuvvetini barındırıyor içinde...

Ziyaretçi047
01/06/2009, 00:51
Tork iş yapmak konusunda iyidir. Yük taşımak yokuş tırmanmak vs. Amaç hız ise dizelin bir espirisi yoktur. Yüksek devir çeviren konuşur yarışta, daha güçsüz olsa bile... Bunu pratikte çoğu kez görüyoruz. Bu konular uzun derya deniz konular. İşler düşündüğün gibi olmuyor malesef. Biraz daha araştırmanı öneririm.

Senin motorundan max. çıkacak güç 130hp lerdir. Tork da 300 civarı bir şey çıkartırsın. Ne kadar sağlıklı olur ne kadar sorunsuz kullanırsın orasını bilemem.

Not: Benzinli arabaya turbo takviyesi yapıldığı zaman, dizelin torkunu aratmaz fazlası çıkar.

Dizelin espirisi yüksek torku düşük devirde vermesidir. Benzinli araca supercharger koyduğun zaman yine dizelin bir espirisi kalmıyor.

Sonuç olarak dizel yarışmak için değil de iş yapmak için daha mantıklı bir motor... Ekonomi için de tabi.

turkishstar
08/06/2009, 16:22
Tork iş yapmak konusunda iyidir. Yük taşımak yokuş tırmanmak vs. Amaç hız ise dizelin bir espirisi yoktur. Yüksek devir çeviren konuşur yarışta, daha güçsüz olsa bile... Bunu pratikte çoğu kez görüyoruz. Bu konular uzun derya deniz konular. İşler düşündüğün gibi olmuyor malesef. Biraz daha araştırmanı öneririm.

Senin motorundan max. çıkacak güç 130hp lerdir. Tork da 300 civarı bir şey çıkartırsın. Ne kadar sağlıklı olur ne kadar sorunsuz kullanırsın orasını bilemem.

Not: Benzinli arabaya turbo takviyesi yapıldığı zaman, dizelin torkunu aratmaz fazlası çıkar.

Dizelin espirisi yüksek torku düşük devirde vermesidir. Benzinli araca supercharger koyduğun zaman yine dizelin bir espirisi kalmıyor.

Sonuç olarak dizel yarışmak için değil de iş yapmak için daha mantıklı bir motor... Ekonomi için de tabi.

kusura bakmazsan bu benzinliye turbo takviyesinin nasıl olduğunu ve maliyeti hakkında biraz bilgi verebilirmisin. daha önce bir yerde konu açılmış olabilir fakat ben göremedim

Ziyaretçi047
08/06/2009, 21:14
Piyasada turbo benzinli araçlar var onların torkuna bakabilirsin. GP T-jet var onun da torkuna bakabilirsin.

Ayrıca atmosferik benzinli araçlar da sonradan turbolandıklarında çok ciddi tork değerleri verirler. Atmosferik araç turbolamak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Ciddi projedir, proje yapan ciddi garajlar gerekir. Yeni beyin vs. gerekir.

ABNEW
08/06/2009, 22:29
Göktuğ, Cihan da belirtmiş zaten, turbo uygulaması sadece bu ünitenin araca takılmasıyla biten bir iş değil.Bu işe girilirse yürüyen aksamdan motor içi elemanlara yazılıma kadar birçok değişiklik ve ilaveler yapmak gerekir.Sıkıştırma oranından, piston değişikliğine, egsozdan programlamaya kadar birçok aşama mevcut.Amaç uğraşmak değilse eldeki atmosferik aracı satıp yerine aşırı beslemeli bir araç almak çok daha ucuza gelir...

turkishstar
09/06/2009, 08:39
o zaman benzinli araç sahipleri olarak pek bu turbo işine girmemek araç ve cüzdanımız için daha hayırlı olacak gibi gözüküyor.
:D:D

Ziyaretçi047
09/06/2009, 14:07
Benzinli araca turbo işine girmeyi kafaya koyduğunuzu farzedip bir araştırın. Ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız :)

berkeraaa
09/06/2009, 21:31
direkt turbo benzinliye yönelmek kurtaracak bizi sanırım.Zaman zaman pişmanlık duyuyorum GP mi tercih ettiğim için...Keşke bir S70 T5 im olsada bi keyfim yerine gelse diyorum....Bomboş otoban kadran 150 ye gelene kadar.............ooof of

Ziyaretçi047
10/06/2009, 00:33
Daha hızlı arabalar var :)

berkeraaa
10/06/2009, 17:28
o araçlar beni öldürür :D