PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontağa bağlı iç aydınlatma

OzzY
31/05/2009, 20:19
başlıktada belirttiğim gibi kontağı açınca yanan kapatınca sönen iç aydınlatma yapmak istiyorum(led) bunun için teypten elektrik alıcam ancak ne şekilde alıcağımı çözemedim :( 3 tane kablo var bildiğim bunlar turuncu siyah ve kırmızı. siyah nötr kırmızı sabit 12 v turuncuda kontak tetikleyici ama nasıl kullancağımı çözemedim.
yardım bekliyorum :)

ocean_1919
31/05/2009, 22:45
Kontak açıkken aydınlatmalar sürekli açıkmı kalsın istiyorsun. seyir halindeyken kötü olur.

Ziyaretçi047
01/06/2009, 00:53
Teypten değil de sigortalardan almak daha mantıklı. Elektrikçi öneririm :)

OzzY
01/06/2009, 03:42
cihan bilirsin kendin yapmanın tadı ayrıdır elektrikçiye yaptırmaktansa yaptırmamayı tercih ederim :) en kötü ihtimalle anahtara bağlarım.

@İlker
koltuk altında olucak sorun olmaz arka özellikle arka tarafa hafif bişey olsun diye düşünüyorum.

tombalak
01/06/2009, 09:02
çalışma mantığı bu videodaki gibi kontağı açınca sönecek

https://www.youtube.com/watch?v=AE7ABIXnljE

husso
01/06/2009, 09:07
teybten elektrik alırsan kontağı kapatsanda belli bir müddet yanmaya devam eder.kontak ucundan almalısın kardeşim onun sigorta kutusundan alırsan daha iyi olur ayrıca sigorta takmayı da ihmal etme kolay gelsin ...

imdesign
01/06/2009, 10:01

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (https://www.youtube.com/watch?v=AE7ABIXnljE)
ooo çok cix oLmuş bu yav bende özendim nasıL yaparız böLe bişey acaba???

ferojan
01/06/2009, 10:31
Benimde çook hoşuma gitti ama sadece tek renk olsa daha da güzel olmazmı pavyon edesından çıkar en azından. gerçe renkler ve zevkler derler ama.. Bunu aranızda yapmış olan var mı?

ferojan
01/06/2009, 10:34
Aslında arkadaşlar emotionların kapı altlarında ışıklar var kontağa bağlı bir ikincisi kapılar açıldığı zaman yanıyo kapandığı zaman ise sönüyor bunlardan hat çekip aynı olayı led le videodaki gibi yapsak nasıl olur acaba?

memox
01/06/2009, 12:43
Video'daki çok güzelmiş. Böyle ayakların oralara ve bardaklığın civarına hafif bir kırmızı ışık çok güzel olur hakkaten.
Yapınca bizede mümkün olduğunca detaylı anlatırmısın?
Ne tür LED alıcaz, nerden bulunur bu LED ler?
elektriği nereden çekicez?
Ne kadar sigorta kullanmak lazım?
Bilgisayara hata verdirirmi çekeceğimiz elektrik? vs. :)

Ziyaretçi047
01/06/2009, 14:57
cihan bilirsin kendin yapmanın tadı ayrıdır elektrikçiye yaptırmaktansa yaptırmamayı tercih ederim :) en kötü ihtimalle anahtara bağlarım.

@İlker
koltuk altında olucak sorun olmaz arka özellikle arka tarafa hafif bişey olsun diye düşünüyorum.

Madem heveslendin tarif edeyim.

Sigorta kutusunu açacaksın. OBD nin ordaki işini görecektir. Kontrol kalemle tek tek denemeye başlayacaksın. Hangisinde kontak açıkken elektrik geliyor kapanınca gidiyor.

Bulduktan sonra sigorta da kullanmanı öneririm oradan istediğin yere kablo çekeceksin. Olay bu.

OzzY
01/06/2009, 15:48

https://www.youtube.com/watch?v=AE7ABIXnljE

benzer bişey :) kontağı açınca yanıcak kapatınca söncek bişey istiyorum :)

teybten elektrik alırsan kontağı kapatsanda belli bir müddet yanmaya devam eder.kontak ucundan almalısın kardeşim onun sigorta kutusundan alırsan daha iyi olur ayrıca sigorta takmayı da ihmal etme kolay gelsin ...
abi nasıl anlamadım bluetooth kit var direk ordan denedim dediğim şekilde çalışıyo kontağı açınca teybi açınca çalışıyo kapatınca kapanıyo bende bu hattandan faydalanarak benzer şekilde çalışsın istiyorum. bide bluetoothun ekranına giden hat var ama onun ucunu kapalı yapmışlar ordan hat alamıyorum :)

sigorta kutusu vs pek bulaşmak istemiyorum açıkçası... bide çakmak geldi aklıma bi bakayım o nasılmış :D

bide bu bluetooth kitin kendi sigortaları var üzerinde.

Madem heveslendin tarif edeyim.

Sigorta kutusunu açacaksın. OBD nin ordaki işini görecektir. Kontrol kalemle tek tek denemeye başlayacaksın. Hangisinde kontak açıkken elektrik geliyor kapanınca gidiyor.

Bulduktan sonra sigorta da kullanmanı öneririm oradan istediğin yere kablo çekeceksin. Olay bu.
yok dediğim gibi sigorta kutusuna filan bulaşmak istemiyorum :)

imdesign
01/06/2009, 16:53
vidyo daki Lambanın iLk önce turuncumsu sonra mavimsi yanmasını nasıL sağLamışLar

OzzY
03/06/2009, 00:29
çakmağa bağladım :)
istediğim gibi oldu kontağı açınca yanıyo kapatınca sönüyo ama düşündüğümden parlak oldu şimdi diyorumki tavan lambası gibi kapıya bağlı olsa mükemmel olcak

bu arada vitesinin ordaki kısmı önceden yapmıştım onlar direk pille çalışıyo anahtarı var. çankayaya gidebilirsem led alıp videodaki gibi ön tarafada yapıcam vitesin orayıda çakmağa bağlı hale getircem...

https://img218.imageshack.us/img218/6752/img0714z.jpg
https://img268.imageshack.us/img268/6997/img0716z.jpg
https://img200.imageshack.us/img200/1158/img0720b.jpg
https://img80.imageshack.us/img80/253/img0692a.jpg

imdesign
03/06/2009, 09:50
güzeL oLmuş Ozan güLe güLe kuLLan yukarıdaki vidyo da oLduğu gibi oLdu deiLmi ?

OzzY
03/06/2009, 14:05
yok şuanda oldukça farklı ancak malzeme almaya gidip daha iyi yapıcam.
özellikle vitesin önündeki bölümü :D:D

şuanda arkadakiler kontağa bağlı kontak açıksa yanıyo başka türlü açılmıyo kapanmıyo :)
vitesin orası komedi pille çalışıyo kendi anahtarı var oraya biyere sakladım :D
ve ön tarafta yerde bişey yok şuan malzeme almaya gidince orayda yapıcam ancak kırmızmı beyazmı olsun karar veremedim :) sanırım kırmızı olcak(videodaki gibi değil tek renk olcak tek şekilde yancak)

tavan lambası nasıl sökülüyo sökebilirsem ve kabloyu götürcek uygun biyer bulursam arkadakiler ve önlere yapıcağım tavan lambasına bağlı olcak. vitesin orayı kontağa bağlıcam.

OzzY
03/06/2009, 14:05
ve kabloyu tabana nasıl indirebilirim :D

imdesign
03/06/2009, 15:02
ben bir kaç kere denedim dikiz aynasına taktığım çok şık beyaz Led Li Lamba vardı piLLi onu tavan Lambasına bağLayıp kuLLanacaktım ama orayı sökemedim sanırsam bagaj da buLunan Lamba gibi yandan bir cisim iLe tırnağı oynatarak çıkıyar gibi oLuyordu ancak fazLa kurcaLamadım kırıLırsa çok hoş oLmayan şeyLer oLur... sende biLen birinden akıL aLdıktan sonra yap fazLa kurcaLama :)

güvengültekin
03/06/2009, 15:20
ben söktüm daha önce tırnaklı geçme biişydi die hatırlıyorum ama tamda hatırlyamıyorum

erdiyilmaz
03/06/2009, 15:28
ben söktüm daha önce tırnaklı geçme biişydi die hatırlıyorum ama tamda hatırlyamıyorum

Evet tırnaklı, lambayı tutup asagi asilinca cikiyor. Tavan dosemesiyle arasinda 2-3 tirnak var.

silentscream
03/06/2009, 15:43
Tavan lambasının sağ tarfından hafifce aşağı cektikten sonra düz ince uzun bir tornavida yada onun gibi bişey ile o kastırdıgınız yere sokarsanız yavasca çekince sorunsuz cıkacaktır..Ben denedim bi sorun cıkmadı ama ter döktüm diyebilirim... :)

OzzY
03/06/2009, 16:36
bi deniyim bakalım sökmek sorun değil gibi duruyo bide kabloyu indirdimmi tamamdır :)

memox
03/06/2009, 17:24
Kabloyu indirmek için baya bir dolaşman gerekecek sanırım... Tavandan kapıya doğru gidip oradan aşağıya inip ön konsola yakın bir yerlerden ortalara gelmen lazım sanırım.. ama uzun bir yol, nasıl olacak bilmiyorum :)

ferojan
03/06/2009, 17:38
Tavan lambasından uzak durun ben söktüm çok zor geliyor sökülüncede eskisi gibi yerine oturmuyor bu sefer hem ses yapıyor hemde titremeye başlıor.

illada yapacam dersen ozzy önce düğmelerin olduğu kısımdan asıl sonra cam kısmından bunlar biraz gelmeye başlayınca sağ ve sol tarafından asıl eğer gelmiyorsa zorlama bırak çok asılırsanda bu sefer ters tırnakları kırılıyor. dikkat et

Ah-MeT
03/06/2009, 18:40
Ozan Dolmuşların içi gibi olcak araban valla ışıklı mışıklı yanar döner :P

utku952
03/06/2009, 23:21
BEn de tavan lekelerinden değişim yapılmıştı ustayla beraber takarken gördüm. dediğiniz gibi 3 4 tane tırnak var lambayıcama doru ittirip tırnakları oturtup takmıştık diye hatırlıyorum.. yanlız tavan cok dandik plastik gibi esnek bişey kırmamaya dikkat et derim ozan :)

Buremir
03/06/2009, 23:38
neden söküyorsun ozan ?

OzzY
04/06/2009, 01:38
Söktüm :D:D çok kolaymış hafif kanırıtıp araya şiş sokunca pat diye çıkıyo :D

Tavan lambasından uzak durun ben söktüm çok zor geliyor sökülüncede eskisi gibi yerine oturmuyor bu sefer hem ses yapıyor hemde titremeye başlıor.

illada yapacam dersen ozzy önce düğmelerin olduğu kısımdan asıl sonra cam kısmından bunlar biraz gelmeye başlayınca sağ ve sol tarafından asıl eğer gelmiyorsa zorlama bırak çok asılırsanda bu sefer ters tırnakları kırılıyor. dikkat et

Abi seninki emo öyle bol tırnaklı filan çok kolay çıkıyo

Ozan Dolmuşların içi gibi olcak araban valla ışıklı mışıklı yanar döner :P

sonra sende yaparsın :D

Kabloyu indirmek için baya bir dolaşman gerekecek sanırım... Tavandan kapıya doğru gidip oradan aşağıya inip ön konsola yakın bir yerlerden ortalara gelmen lazım sanırım.. ama uzun bir yol, nasıl olacak bilmiyorum :)
aynen öyle oldu :) tavan lambasına gelen kabloyu geri takip ederek gittim döşemenin altından direğe ordan direkten aşşa direksonun altından ortaya vitesin kenarından elfrenin oraya ordanda koltuk altına :D biraz uzun oldu ama oldu :D

neden söküyorsun ozan ?
arkaya aydınlatma yapıyorum abi elektriği ön lambadan alıyorum.

memox
04/06/2009, 08:53
Eee şimdi sonuç nasıl oldu?
Ne zaman yanıp sönüyor?
Orta lamba gibi yavaş yavaşmı yanıp sönüyor?
Peki gece sürüş sırasında hiç yanmıyor dimi? sürüş sırasındada hafif bir ışık güzel olurdu aslında ama...
Birde tavanda kabloyu tavan döşemesinin altındamı geçirdin? altına erişilebiliyormu?

OzzY
04/06/2009, 23:49
bugun bitirdim montajı :) tavan lambası ne zaman ne şekilde yanıyosa bu da aynen öyle yanıyo ve evet yavaş yavaş yanıp sönüyo.

sürüş esnasında yanması için tavan lambasını açmam lazım. zaten bu yaptığım arka aydınlatma ancak benzer şekilde önede yapıcam ayakları aydınlatıcak şekilde yine tavan lambasına bağlı.

birde vites kısmına bağlı yapıcam kırmızı olcak kontak açık olduğu sürece yanıcak ancak rahatsız etme ihtimaline karşı bitane anahtar koycam.

evet kablo döşemenin içinden geçiyo pek yer yok özellikle cama doğru olan kısımda. güneşliği tutan vidaları gevşeterek ancak geçirdim.

utku952
04/06/2009, 23:59
hadi geçmiş olsun diyelim ozaman :) fotoları bekliyoruz

OzzY
05/06/2009, 00:37
hadi geçmiş olsun diyelim ozaman :) fotoları bekliyoruz

fotolar diğer konudan ancak yanmasında bi fark yok sadece elektrik yeri değişti :)

klimanın altındaki bölümde değişiklik olcak. şuan orda 2 led var ancak yeterlimi 3 e çıkarsammı karar vermedim sanırım çıkarcam :D

https://img218.imageshack.us/img218/6752/img0714z.jpg
https://img268.imageshack.us/img268/6997/img0716z.jpg
https://img200.imageshack.us/img200/1158/img0720b.jpg
https://img80.imageshack.us/img80/253/img0692a.jpg

memox
05/06/2009, 09:25
Güzelmiş. Bir ara bende düşünücem sanırım böyle birşeyi.. :)

Kullandığın LED lerin fotoğrafını gönderebilirmisin bir ara. Bu arkası çift taraflı yapışkan olan LED lerden hiç görmedim sanırım. Benim bildiğim led'ler büyük, onları düzgün takmak zor olur sanırım.

OzzY
06/06/2009, 21:03
Harika parlaklıkta 4 high power ledli GARANTİLİ., #17495270 Gittigidiyor.com (https://urun.gittigidiyor.com/Harika-parlaklikta-4-high-power-ledli-GARANTILI_W0QQidZZ17495270)

arkada kullandığım bu. koltuk altına bantladım :D

öndeki kırmızılar normal led.

ön taraf içinde 5 sağa 5 sola aldım onları bağlıcam havyayı bulabilirsem yarın bağlarım :) kırmızılarda kontağa bağlancak :) bu normal ledleri bağlamak için farklı bi düşüncem var bakalım nasıl olcak :) süngerli gibi 2-3 mm çift taraflı bant var bi tarafına ledleri yapıştırcam diğer tarafını arabaya. hepsi bitince detaylı foto koyarım.

biraz dandik oldu ama video:
https://www.facebook.com/video/video.php?v=87494924331

smartmavi
19/10/2009, 19:10
Ozan 4 ay olmuş fotoları daha koymamışsın :) Zor bir iş becermişsin. Az önce denedim, tavan lambam kolay çıkıyor çıkmasına da,

oradaki elktriği alıp tekrar geriye hat çekmektense, oraya elektrik taşıyan kabloyu bulamaz mıyız? Direksiyonun altından geliyor sanırım. Bu kablolorun belli kodları vesaire vardır herhalde neyin nereye gittiğini gösteren...

Evet soru elektrikten anlayanlara..

Ne mi yapacağım? Ben de koltukların altına tavan aydınlatmasıyla eş zamanlı çalışan led çekmek istiyorum ;)

OzzY
19/10/2009, 21:31
ben fazla uğraşmak istemedim kolayıma geldiği gibi yazdım, direk giden kablodan almak daha mantıklı tabii.

son halinin fotoları yok ama facebook videosu son haline çok yakın sadece vitesin ordaki kırmızı ledler daha zayıf yanıyo şuan. birde tavan lambasıda led oldu

smartmavi
19/10/2009, 22:46
Ozan ben arabanın kullanıcı kitapçığını okudum, üç sigorta kutusu var. Biri direksiyonun hemen yanında ve F53 tavan ve bagaj aydınlatmalarının soketi. Hemen pedalların üstünde. Yani aslında tesisatı getirmek istediğim yerde.. Sigortanın arkasındaki kablodan paralel almayı düşünüyorum.

Tabii buna biraz da senin sayende ulaştım, teşekkür ederim.

OzzY
20/10/2009, 03:55
rica ederim :) çok daha başarılı bi montaj olucaktır :)

ArcA
20/10/2009, 15:07
ooo süper konu varmış.. yaptığınız şeyleri nasıl yapabilirim diye geçen sene baya düşünmüştüm ama cesaret edememiştim.. led şeritlerim de aylardır çekmecede duruyo.. direksiyonun yanındaki kutuyu açmaya gidiyorum hemen :)

smartmavi
20/10/2009, 18:26
benim led şeritler de yarın geliyor. :) ancak o sigorta kutusu o kadar da basit bir düzen değilmiş. Ben şahsen daha basit bekliyordum.

Neyse, yukarıdan gelmekten daha iyi gibi görünüyor şimdilik.

sowhat788
20/10/2009, 23:01
Tavan lambasından kaçak alıp yapmıştık;

ArcA
21/10/2009, 00:20
benim led şeritler de yarın geliyor. :) ancak o sigorta kutusu o kadar da basit bir düzen değilmiş. Ben şahsen daha basit bekliyordum.

Neyse, yukarıdan gelmekten daha iyi gibi görünüyor şimdilik.

evet yahu bu kadar kablo arasında tavana gideni nasıl bulacaz?? renk kodu falan yokmu bu kablonun?? sigortaya giren 3tane eşşek kadar soket var anladığım kadarıyla hepside kablo dolu.. hangisi nedir belli değil.. panelin arkasına ulaşmakta pek mümkün gözükmüyor sanki..

memox
08/01/2010, 14:50
birde vites kısmına bağlı yapıcam kırmızı olcak kontak açık olduğu sürece yanıcak ancak rahatsız etme ihtimaline karşı bitane anahtar koycam.

Ozan, baya bi zaman geçmiş üstünden ama ben ancak LED'lerimi aldım ve montaja hazır hale geldim :) Ben sadece klima altına ve belkide torpido gözüne gidecek ve park/far açık olduğu sürece yanacak birşey yapmak istiyorum. 1mt şerit şeklinde LED aldım. 3'er 3'er kesip kullanılabiliyor.

Planım çakma lambasına paralel bağlamak. Ama orayı nasıl sökeceğimi bilmiyorum. Vitesin ordaki plastiği sökmek lazım alttan çakmak ampulüne ulaşmak için. Sen nasıl söktün orayı?

Birde sigorta takmak gerek demiş arkadaşlar, takacağımız sigortanın gücü nedir? gerçi zaten ben ampulden alacağım elektriği o yüzden ampul sigortasına bağlıyız bir daha sigorta gerekirmiki?

Son çekincem ise fazladan led bağlayınca araç bilgisayarı akımdan süpelenirmi acaba? onu deneyip görücez...

OzzY
09/01/2010, 04:48
merhaba
vitesin etrafındaki plastiği çekince geliyo özel bi işlem yapmaya gerek yok ancak önce vites topuzunu söküp elinizi içeri sokarak o plastiği daha kolay sökebilirsiniz

ordanda çakmağa giden soketi söküp bağlantıyı yapabilirsiniz.
3 kablo var siyah olan şase kırmızı olan sabit 12 V diğeride parka bağlı 12 V olarak hatırlıyorum.
sigortaya gerek yok dediğiniz gibi oraya gelen hat zaten sigortalı.