PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP altının sürtmesi

emrequzel
29/05/2009, 14:49
Arkadaslar Merhaba ..
Bir Sorun olucak size ?
Gp nin ön alt kısmında , iki lastik arasınca uzanan ekzostun motora birleşme yerinin orada bir uzun çubuk demir var.Sanırım koruma demiri ama neyi ?
Umarım anlatabilmişimdir demiri size ? Soruma gelince Bu kamyonların olusturduğu çözüntülü yollar olur ya hani sağ ve sol taraf çökük olur ortada kabarıklık olur yolun. İşte bazen farkedemediğim da oralardan gecerken o yolun çıkıntı kısmı GP min o bahsettiğim alttaki demirine sürtüyor. Bu olay basıma 4-5 defa geldi hatta yamulmustu serviste düzelttirmiştim. Bu sizinde basınıza Geliyormu ? bahsettiğim yoldaki çöüntülerde öle abartı bi çöküntü deil en fasla 5 cm olsun. Yay ve amortisörden kaynaklanan bir sorun mu diye düşünmeye başladım.Normalde arabam bakıorum duz yerde altına hiçde alçak durmuo yani sürtme yapıcak bir araça değil normalde bence.Baska araçlarda hiç basıma gelmedi ama GP de geldi ne işse.
Çok uzattım sanırım.
Fikirlerinizi ve çözüm yollarınızı arıyorum arkadaslar..!!
Tesekkurler ..!!

kadoku
29/05/2009, 15:08
Bahsettiğiniz olayı bende yaşadım aynen bendede o demir yamulmuştu serviste bakım esnasında düzelttirmişdim, ama çok önemli bişi değil, başka araçlarda yaşamamanızın sebebi Puntoların dizaynında kaynaklanıyor olabilir İtalyanlar Puntoyu tasarlarken bizim yolları düşünmemişler, sonuçta Punto Sportif bir araç klasik araçlara göre yere biraz daha yakın, tek çözüm sanırım biraz daha dikkatten geçiyor ;)

h k
29/05/2009, 15:14
2 defa oldu hatta birinde tam kopardim , artik dikkat etmeye calisiyorum .

muratokay
29/05/2009, 16:16
Bende de benzer sorun oldu. Yol çalışması olan bi yerde stabilize servis yolundan geçerken hiç sürteceğini ummadığım bi yükseklik arabanın altına sürttü.
Bizim arabalarda bunlara özellikle dikkat etmek gerekiyor demek ki

Stalker
29/05/2009, 16:37
O tür parçalar aracın daha kritik yerlerini sürtmememiz için uyarıcı bir görev görüyordur bence, yolları bozuk olan ülkerlerde insanların daha dikkatli olmasını sağlıyordur :)

Ziyaretçi047
29/05/2009, 17:10
O demiri yamultmayan yok. Yamulduğunu nasıl anlarız. Arabayı çok sert kaldırın küt diye 2 ye atın gazlayın. Hatta bu hareketi U dönerek yapın. Alttan pat küt sesler gelirse servise gidin :)

RGA99
29/05/2009, 17:42
Cihan dediğini yapalımda Biliyosun şanzuman ALLAH'a emanet fazla sert geciririz falan elimizde kalmasın sonra :D

güvengültekin
30/05/2009, 00:22
bendede yamulmuş o demir onu gördükten sonra keşke araclarımızda karter koruma olsaymış dedim zira karterimde plastik

somurgen
30/05/2009, 08:57
Bende yoldakı kanal kapagına surtmustum. hmn serviste lifte cıkarttık demir bıraz eğilmiş.(ufak bi surtmeden o kadar eğiliyosa durum vahim tabii) bende karter koruma ellerinde var mı diye sordum. yetkili bana o korumanın plastık oldugunu sadece attan gelicek su ve pislikleri korumak için işe yaradıgını ve puntolarda motoru darbeye karşı koruyacak bi karter koruma olmadıgını soyledi =(. kaza sırasında motorun düşmesi gerekiyormuş.

rodopian16
30/05/2009, 11:18
Dediğiniz parça ön iki tekerlek arasındaki siyah dikdörtgenprizması şeklindeki boru sanırım benimde çok dikkatimi çekti de ne olduğunu kestiremedim direksiyon tekerlek bağlantısıyla ilgili bişey sanıp tümseklerden çok dikkatli geçtim şimdiye kadar iki sefer sert geçiş oldu istemeden ama sürtmedi inşallah ,böyle kullanmaya devam edeceğim sanki çok hasas bir parça gibi davranmaya devam. Zaten araba çok hassas değil mi?

Linos
30/05/2009, 12:24
Daha dikkatli olmaktan başka çözüm yolu gözükmüyor. ;)

Refiner
31/05/2009, 22:12
O çubuğun adı "alt bağlantı braketi"ymiş. Ben köpeğin üzerinden geçince yamulmuştu; düzelttik, bozuk yolda tekrar altını sürttüm. Serviste değiştirdim daha sonra. Geçenlerde yağmurda çukura düştüm yine eğilmiş hafifçe; dün serviste düzelttik.
Artık arabanın altından gelen her seste aklıma o demir geliyor benim de.

plastro
01/06/2009, 09:28
Bende iki sefer vurdum ve düzelttirdim o demiri şimdi daha çok dikkat ediyorum

makeles
01/06/2009, 11:25
dün gece malkara hayrabolu yolunda 3 defa altını sürttüm hem karter koruma çizildi hemde egzos altındaki "sürtülsün diye konulmuş" demiri hafif yamultmuşum.. :) plastik olsa bile karter koruma işini yapmış bence iç tarafta problem yok özelde lifte baktırdım servise gidinceye kadar öyle idare edicem artık.. şimdilerde 1. viteste sert kalkışlarda alttan ses geliyor.. asfalt dalgalanmalarından oluşan tümsekler yollarda tuzak gibi kamyonlarda çukur yapmışlar tam bir panayır yollar..

emrequzel
02/06/2009, 08:12
demekki bu sorunu sadece ben yaşamıyorum.Bende bi ben varım zannediyordum :) Bi soru daha sorucam ozaman size. Arabamı daha 7-8 aylıkken direksiyonu döndürürken ses geliyordu. Servise gittim amortisor patlamıs dediler. Değiştirdiler. Sonra 2 ay sonra sağ ön koltugun onunde hani torpido üstü airbag war yaa işte o airbagın bole dikdortgen seklinde etrafı çatladı nedense.. Herneyse yine servise götürdüm yurtdısın dan getirttiler onu da halletikk. Ondan bi 2 ay sonra yine direksiyondan ses gelmeye basladı ses de acaip bi ses taktuk tak gibi yani =) servise götürdüm direksiyon milini değiştirdiler...Oh dedim halloldu ama aradan 3 ay gecmesin yine mil arızalandı servise götürdüğümde contası boşlagını ve hallettiklerini tekrar olmayacagını söylediler.. ve 1 -1.5 ay sonra yine boşladı yine sıktılar yine olmayacagını soylediler. Ve suan yine bi ses gelio direksiyonu bole sağ sol yapınca... Walla 4 oluo aynı sorundan gidiyorum ..Agresif bi kullanım tarzım olmamama rağmen.. Bu kadar seyin basıma gelmesi normal mi sizce ? Bunlardan sizin basınıza gelen warmı peki ?

demon
02/06/2009, 15:45
Ben altını sürtüp ön tamponu bile söktüm : )))

alicanveliy
14/05/2010, 21:54
Konu biraz eskide kalmış ama aynı problem bende de oldu. Gece 80le giderken bir köpek leşini ortalayıp geçtim. Sonra sesler gelmeye başladı.
Merak ettiğim; bu sorunu kendim çözebilir miyim?

GP COSKUN
14/05/2010, 22:01
Konu biraz eskide kalmış ama aynı problem bende de oldu. Gece 80le giderken bir köpek leşini ortalayıp geçtim. Sonra sesler gelmeye başladı.
Merak ettiğim; bu sorunu kendim çözebilir miyim?

ali bak alt tarafta kemal abinin eklediği bir resim var
oradaki demir genelde yamulup eksoza değerek ses yapıyor
seninde büyük ihtimal ses buradan geliyor olabilir bir bak istersen

emrequzel
14/05/2010, 23:40
ali bak alt tarafta kemal abinin eklediği bir resim var
oradaki demir genelde yamulup eksoza değerek ses yapıyor
seninde büyük ihtimal ses buradan geliyor olabilir bir bak istersen
aynen abicim dogru tespit gaza bastıgında motorda ezneme yaparken egzostun bu demire değiyor ve motorun birazda olsa esnemesini önlüyor.biran once düzelttir bende kendın zor düzelitirsin aracın lifte kaldırıp levyeyle düzeltilmesi gerekiyor.

alicanveliy
14/05/2010, 23:53
Aracın kaldırılması sorun değil. Bu demiri düzeltmek zor birşey değilse; kendim halledivereyim.

Du Hast
15/05/2010, 02:03
daha dün elmadağında sürttüm o demiri ..
yol çalışması nedeniyle tek şeride düştüğü yerdeki asfalt kamyonlar yüzünden tam anlatıldığı gibi olmuş. çok sert değildi ancak sürttü baya. altına yatıp kontrol etmek lazım.

emrequzel
15/05/2010, 08:22
Aracın kaldırılması sorun değil. Bu demiri düzeltmek zor birşey değilse; kendim halledivereyim.
Demiri tam düzeltmek için ilk once sökmen gerek.söküp cekişlemen gerek.ama sökmeden levye ile aşağı doğru kastırıp egzosta değmesini düzeltebilirsin.. öle kolay düzelen bir demir değil bildiğin kadarıyla baya sağlam bişi :)

PNT 34
15/05/2010, 10:42
gidilen yol fazla çöküntülüyse lastik havanızı biraz daha fazla basarsanız sürtmelerin az da olsa önüne geçmiş olursunuz...örneğin 30 ps yerine 34 ps gibi...

alicanveliy
15/05/2010, 21:39
Bugün söktüm o demiri. 16mm anahtarla sökülüyor. Düzeltip takıcam inşaallah. Sökünce ses kesildi. Oh beee...

GP COSKUN
15/05/2010, 23:10
gidilen yol fazla çöküntülüyse lastik havanızı biraz daha fazla basarsanız sürtmelerin az da olsa önüne geçmiş olursunuz...örneğin 30 ps yerine 34 ps gibi...

4 psi hava basarak aracınızı yerden yükseleceğini sanmıyorsunuz umarım
yoksa benmi yanlış anladım :)

desmicare
12/08/2010, 13:17
peki o demiri söküp atsak ne olur?

fatihhhh
12/08/2010, 14:54
bana maliyeti olmasa ve güvenliğimi çok bozmayacağını düşünsem
aracımı yükseltmek isterim
TR şartlarında alçak araç çok kullanışlı değil.
dağı bayır, köyü kasabası var.
altı yüksek araç daha kullanışlı.
özellikle hız yapmaan benim gibi birisi için
yanlış hatırlamıyorsam forumda birkaç kişi daha vardı diye hatırlıyorum aracını yükseltmek isteyen.

aslam0740
12/08/2010, 15:54
Ben o demiri söktüm attım şuan hiç ses soluk yok zaten bi işen yaradoğıda yok bana kalırsa hiç biyeri koruduğuda yok

kaptan_ahab
12/08/2010, 17:08
Aynı demir banada sorun oldu,özellikle 1.vites ile sert bir yokuş çıkarken motor zorlandığında inanılmaz sesler geliyordu alttan.Keza klima açıkken agresif kullanımdada ses yapıyor.Sebep motorun esneyerek egzoz çıkışını o demire dayaması.Aracın altını kaldırdığınızda bir levye ile demirin düzeltilmesi mümkün ancak orjinali gibi olmayıp sarkma yapıyor.Tamirci söküp atalım bir işe yaradığı yok dedi ama kalsın dedim.

Moosty
13/08/2010, 01:15
Aynı demir banada sorun oldu,özellikle 1.vites ile sert bir yokuş çıkarken motor zorlandığında inanılmaz sesler geliyordu alttan.Keza klima açıkken agresif kullanımdada ses yapıyor.Sebep motorun esneyerek egzoz çıkışını o demire dayaması.Aracın altını kaldırdığınızda bir levye ile demirin düzeltilmesi mümkün ancak orjinali gibi olmayıp sarkma yapıyor.Tamirci söküp atalım bir işe yaradığı yok dedi ama kalsın dedim.

Aa, evet; klima açıksa arabadan acayip bir hırıltı geliyor bende de. Özellikle düşük viteslerde devir yüksek, hız düşük (yol gürültüsü az) daha belirgin oluyor.
Normal bir şey sanıyordum bende.
O demire bir bakmak lazım demek ki.

Du Hast
13/08/2010, 03:21
o destek demirini kimse boş yere koymaz. milyonlarca araç üreten bir firma bu demiri koymayarak yüzbinlerce dolar fazla kar yapardı yoksa.
bağlandığı noktalara bakıldığında şasiye destek veren bir parça görünümünde.
söküp atmayin derim. sökenlerde geri taksınlar bence...

--

Aa, evet; klima açıksa arabadan acayip bir hırıltı geliyor bende de. Özellikle düşük viteslerde devir yüksek, hız düşük (yol gürültüsü az) daha belirgin oluyor.
Normal bir şey sanıyordum bende.
O demire bir bakmak lazım demek ki.
birde arabayı stop ettiğimde tak tuk ses yapıyor...

operatormurat
13/08/2010, 04:50
evet arkadaşlar birkaç ay önce söküp düzeltmiştim haliyle boyu uzamış cıvata delikleri denk gelmedi, depoya kaldırdım,baktım neye faydası olabilir diye? egsoz en önden veya ortalardan koparsa yere değip zarar görmesini engelleyebilir diye düşündüm,birde sürte bileceğinizi düşündüğünüz bir yerden geçerken en önce sürterek,hem vaz geçmenizi sağlayacak,vaz geçmeseniz bile konvertörün en alt kıvrım noktasını şiddetli bir sürtünmeden koruyacaktır,tez vakit üzerine yeni delikler açarak tekrar takıyorum. yarın bununla ilgili komik bir anımı anlatacağım sizlere...

kaptan_ahab
13/08/2010, 08:53
Abi bana sanki çıkarılırsa araç ortadan ikiye ayrılacak izlenimi verdi o yüzden kalsın dedim,merakla bekliyorum anını :)

BBERKAYY
13/08/2010, 14:04
O parça ön travers gergisi arkadaşlar yol tutuşa önemli katkı payı bulunan bir parça.Sandiğınız gibi onu bunu korumak için olan bir parça değil.parçayı sökmek size olumsuz olarak geri döner sökmemenizi tavsiye ediyorum.

kxlylmz
13/08/2010, 14:42
o demir ile eksozun çarpıştığı noktaya şambrel parçası gibi bir lastik parçası koysak sesi kesmez mi?

Du Hast
13/08/2010, 15:30
o demir ile eksozun çarpıştığı noktaya şambrel parçası gibi bir lastik parçası koysak sesi kesmez mi?
valla benimde aklıma geldi kalın bir lastik koysammı diye ancak ekzost sıcağından erimesi muhtemel.
başka birşey düşünüyorum şimdi...

operatormurat
13/08/2010, 18:06
Abi bana sanki çıkarılırsa araç ortadan ikiye ayrılacak izlenimi verdi o yüzden kalsın dedim,merakla bekliyorum anını :)evet irfan mesaiden yeni eve geldim. birgün benim biraderimin ortağı iş yerime geldi ve arabaya ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.bende verdim,bizim işyerinin(şantiye) yolu üzerindeki tümseğe altını vurmuş,sonra benim biladeri evden alıp gezmeye gitmişer,akşam 17 00da arabayı getirip gittiler.arabayı çalıştırdım eve gidiyorum altından acayip bir zırıltı titreme falan garip sesler,eve kadar sinirlendim,motora zarar verdiklerini düşündüm,eve varınca altına eğilip baktımki; alttaki o muhafaza gibi olan sac alttan aldığı darbeyleyukarı doğru bükülmüş,konvertörün alt çıkışındaki flexible boruyu zedelemiş ve yukarı sıkıştırmış,haliyle gaz çıkışını daraltmış,motorunda garip seslerle çalışmasına neden oluyor ,hemen altına yatıp söktüm,çekiçle düzelltim ama civatalar denk gelmedi boyu uzamış bende takmadım depoya kaldırdım.biladerimin ehliyetine 6 aylğına el koymuşlardı ve araba lazım oluncada ortağını gönderiyordu,ortağıda altını feci vurmuş bana söylemedi ve ben olayı çözdüm.akşam biladerim aradı ve arabamın altından garip sesler geldiğini her dur kalk yaptıklarında altından takırtılar geldiğini,bana gp değilde wv ve opel gibi arabalardan alsaydım daha iyi olacağını falan anlattı.bende arabama b..k atmamasını,birdaha araba lazım olduğunda semtimizdeki rent a car da wv ve opellerin bol olduğundan bahsettim,yarın biara uğrada ortağının altını vurup ta yamulttuğu demiri sana hediye edeyim dedim...

bulut
13/08/2010, 23:09
Orjinal süspansiyonla gp lerimizin altını sürtüyoruz dogru.
Peki ya ben napayım.:D:D
ŞAKA Bİ YANA BANA GÖRE GP LERİN DİGER Bİ ÜRETİM YANLIŞLIGI ŞU Kİ; ARAÇLARIMIZIN KAPORTA AKSAMINA GÖRE ŞAŞİ DAHA YERE YAKIN. YANİ ARACIN ALTINA AZICIK EGİLDİGİMDE BÜTÜN ORGANLARI GÖZÜKÜYO. AMA TAMPONLAR HAVADA. TAMPONDAN COK ALTINI VURUYORUZ

kaptan_ahab
14/08/2010, 00:41
evet irfan mesaiden yeni eve geldim. birgün benim biraderimin ortağı iş yerime geldi ve arabaya ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.bende verdim,bizim işyerinin(şantiye) yolu üzerindeki tümseğe altını vurmuş,sonra benim biladeri evden alıp gezmeye gitmişer,akşam 17 00da arabayı getirip gittiler.arabayı çalıştırdım eve gidiyorum altından acayip bir zırıltı titreme falan garip sesler,eve kadar sinirlendim,motora zarar verdiklerini düşündüm,eve varınca altına eğilip baktımki; alttaki o muhafaza gibi olan sac alttan aldığı darbeyleyukarı doğru bükülmüş,konvertörün alt çıkışındaki flexible boruyu zedelemiş ve yukarı sıkıştırmış,haliyle gaz çıkışını daraltmış,motorunda garip seslerle çalışmasına neden oluyor ,hemen altına yatıp söktüm,çekiçle düzelltim ama civatalar denk gelmedi boyu uzamış bende takmadım depoya kaldırdım.biladerimin ehliyetine 6 aylğına el koymuşlardı ve araba lazım oluncada ortağını gönderiyordu,ortağıda altını feci vurmuş bana söylemedi ve ben olayı çözdüm.akşam biladerim aradı ve arabamın altından garip sesler geldiğini her dur kalk yaptıklarında altından takırtılar geldiğini,bana gp değilde wv ve opel gibi arabalardan alsaydım daha iyi olacağını falan anlattı.bende arabama b..k atmamasını,birdaha araba lazım olduğunda semtimizdeki rent a car da wv ve opellerin bol olduğundan bahsettim,yarın biara uğrada ortağının altını vurup ta yamulttuğu demiri sana hediye edeyim dedim...

Abi malesef bazen öyle durumlar oluyorki kıramayacağın insanlara aracını vermek durumunda kalıyorsun.Yani hiç değilse aracını alan arkadaş durumu sana aracı verirken anlatabilirdi.Sende ona göre önlemini alırdın.Ya o anda sende uzun bir yola çıkacak olsaydın yollarda rezil olurdun Allah muhafaza.