PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni GP 1.3Mjet 75 beygir Fun Devir + Turbo Sorunu ?

aderae
29/05/2009, 12:04
Merhaba. 0 GP'mi yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Aracım 170km'de şöyle bir sıkıntım var. Araç özellikle 3. vitese geçtiğinde performansını biraz kaybediyor. Devir 3000 civarında 2. vitesten 3. vitese geçiriyorum ancak gazı köklesem bile ivlemenmesi çok yavaş oluyor. Turbo normalde 2000 devirde devreye girmesi gerekirken benim aracımda 2500 deviri biraz geçince devreye giriyor. Daha öncede bir çok farklı dizel araç kullandım ancak çoğunda turbonun devreye girme deviri 1700-2000 arasında. Acaba benim aracımda mı bir problem var, benmi yanlış kullanıyorum veya bu olay tamamen normalmidir ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

anvil
29/05/2009, 13:58
Foruma hoşgeldiniz. Önce kendinizi bir tanıtsaydınız. Ayrıca size nasıl hitap edeceğiz? Değiştirirseniz sevinirim.

aderae
29/05/2009, 14:29
Heyecanımı mazur görün :) Aslında forumu çok uzun zamandır takip ediyorum daha önce puntom olmadığı için yazı yazmadım, o kadar sık ziyaret ediyorumki kendimi tanıttığımı bile düşünüyordum. Adım İlkan Çelik egzotik kırmızı 1.3 multijet fun GP sahibiyim :) Sanırım şimdi oldu

JASMINE
29/05/2009, 14:31
Aramıza hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun.

Ziyaretçi047
29/05/2009, 17:12
Hortumunuz yırtılmış veya çıkmış olabilir. Bi bakmanızda ya da baktırmanızda fayda var.

aderae
29/05/2009, 17:29
Bu turbo hortumu arabanın tam olarak neresinde bulunur ? Sanırım bu hortum sadece hava beslemek için kullanılılıyor buradaki (varsa) yırtığı kendim tespit edebilirmiyim ? Şimdi bunun için servise götürsem kim bilir kaç gün araç serviste kalıcak.

NOT: Az önce servisle telefonda görüştüm. Araçta turbo 2700 devirde devreye girer dediler bu doğrumudur ? 2700 devirde devreye giren bir turbo için benim bütün yokuşları neredeyse 1. viteste çıkmam gerekiyor. Hala anlayamadım ya ben arabaya çok yabancıyım yada araçta bir problem var :(

Teşekkürler.

z_ygt
29/05/2009, 18:55
Turboyu 1750 de açıyo diye biliyorum.

Yarasa
29/05/2009, 19:13
Turbonun açılıp kapanması gibi bir durum olamaz. Turbo herzaman devrededir.
Ancak kendisini 1750 devirde hissettirir.
Turboda, arabanın devri ile değil gaza ne kadar bastığınızla alakalı olarak dolar ya da boşalır.
Yalnışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

aderae
29/05/2009, 19:58
Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Ben bu hissetme olayını tam olarak 2700-3000 devirde hissediyorum. Bir yokuş çıkarken mesela 2000 devirde iken 2. viteste araba çıkamıyor, 1. vitese geçip 3500+ devirden 2. vitese alıp 2. viteste 2700+ devire ayarladığım zaman ancak çıkabiliyorum hani böyle 90 derece yokuşlardan da bahsetmiyorum bildiğiniz ankara sokak yokuşları. Dolayısıyla yakıt sarfiyatı + ciddi bir performans sorunu gerçekleşiyor arabayı normal sakin olarak kullanmaya çalışsamda vites değiştirdiğimde ufak bir eğim bile olsa 2700 devirin altında ise araba gitmekte zorlanıyor, inanın 93 model lada vardı lpg li aracın bu halinden çok daha performanslı çıkıyordu. Sanırım bir sorun var burası anlaşıldı, yarın sabah ilk iş aracı servise götüreceğim ancak eminim ben sorunumu anlattığımda bişey yok normal diyecekler, onların anlayacakları nasıl bir dilden anlatabilirim bu durumu ?

Teşekkürler.

ozel_egt
29/05/2009, 22:37
anlarlar mutlaka ser vıstekıler cunku 1750devırden sonra sahlanıyo bızım arbalarımız bu farkedılmıycek bırsey değil bakalım ne dıycek servs :) sorunun hallolur een kısazamanda insalla...

Arrow_hit
29/05/2009, 23:16
Hayırlı olsun diyorum. kazasız belasız. Ben de yeni Active aldım.

Yarı makinacı olduğum için benim bildiğim kadar turbo yu anlatayım kafanda problem kalmayacaktır.

Öncelikle paintte çizdiğim şu resmi veriyorum.

ImageShack - Image Hosting :: turbo.png (https://img40.imageshack.us/my.php?image=turbo.png)

Motor 1000 devir civarlarında yeteri kadar oksiyen alabilir. Acak devir 3 kat arttığı zaman motor aynı zaman dilimi içinde 3 kat daha hızlı hareket yapacak. 5 noktasındaki kapakçığa açıl emrini beyin verecek, burdaki kapak açılıp turbonun içindeki kanatlar egzost dumanı tarafından çevirilecek, 1 tarafından da dönen kanatçılar sayesinde emiş olacaktır. Böylece 2 noktasında bir vakum etkisi oluşacak basınçlı hava emme manifoldunda fazlalaşacaktır. Sonuç itibariyle pistonlara daha fazla O2 li ve basınçlı hava girecektir. Buna göre de beyin daha fazla yakıt temin edecektir.

Güçte %15 e kadar artım söz konusu olabilir. Daha detayı konu dışına çıkar :)

Umarım anlatabilmişimdir.

Teşekkürler
https://img40.imageshack.us/my.php?image=turbo.png

Ziyaretçi047
30/05/2009, 04:35
Kesin hortum gibi duruyor. Kaputu açın. Motorun ön tarafından aşağı bakın. Turboyu görün. Turbonun üstünde siyah bir hortum olacak. Bu hortumun bir ucu turbo çıkışına diğer ucu wg girişine bağlıdır. Bu hortumun amacı belli bir basınçta wg nin açılıp turbonun yüksek basınçlar basmamasıdır. Hortumunuz yerinden çıkarsa veya kaçak olursa bastığınız hava dışarı gidecektir. Bu da turbonun geç dolmasına sebep olacaktır. Turbonuz küçük olduğundan (orjinal) fark daha bariz olacaktır. Büyük turbo sahibi olsaydınız yine geç dolardı ama dolmada kesilme olmazdı 1,6 1,7 barları görürdünüz. Araba güvenli moda girerdi.

Geçen hafta hortum yırttım oradan biliyorum.

Sorun bu gibi duruyor bu değilse turboda ayrı bir problem olabilir. Aracınız arıza modunda da olabilir.

rodopian16
30/05/2009, 11:28
1 haftalık arabada ne hortum çıkması yırtması olsun. Benim arabada 2500 dd den sonra hızlanma yapıyor oraya gelene kadar kağnı mübarek inip arkadan itsem mi? diye düşünüyorum. Yokuş yukarı kamyon sollayayım dedim 2. vites allahtan karşıdan araba gelmedi kaplumbağa olsa daha kısa sürerdi sollama. Birde dizel arabyı patinajla kaldıran var mı? hiç denemedim ama kalkmaz sanırım.

ocean_1919
30/05/2009, 12:59
1 haftalık arabada ne hortum çıkması yırtması olsun. Benim arabada 2500 dd den sonra hızlanma yapıyor oraya gelene kadar kağnı mübarek inip arkadan itsem mi? diye düşünüyorum. Yokuş yukarı kamyon sollayayım dedim 2. vites allahtan karşıdan araba gelmedi kaplumbağa olsa daha kısa sürerdi sollama. Birde dizel arabyı patinajla kaldıran var mı? hiç denemedim ama kalkmaz sanırım.
1 haftalık araba olması önemli değil ki. Montajda bir hata olmuşda olabilir. Servise görünmesi bencede gerekli.

Ziyaretçi047
30/05/2009, 14:34
Arkadaşım kendin bir şeyler yaşamışsın çok güzel de bunu herkese mal etmesen.

Sıfır arabada hortum çıkmaz demişsin. Sıfır arabanın lastiği de çıkar takla da atar yolda durup yanmaya da başlar.

Bahsettiğim hortum çok rahat çıkan bir hortum. 1,3 barlara maruz kalan bir hortum. Azıcık gevşese nasıl fırlayıp çıktığını görmeni isterdim. Yırtılması da söz konusu. Bunu bire-bir yaşamış olarak yazıyorum sağdan soldan duyma şeylerle değil.

2500 devirde turboyu hissediyorsan ve doğru kullandığını savunuyorsan seni de servise davet edeceğim.

Turbo 2000 devirden hissedilmeye başlar 2500 de tam dolum gerçekleşir. 2500 de başlıyorsa sorun vardır.

Ayrıca patinaj olayını sormuşsun. Sen getir bana arabanı ben 3. viteste patinajla kaldıracağım. Bak büyük konuşuyorum.

Sonra Cihan sinirlisin Cihan gerginsin oluyor!

rodopian16
30/05/2009, 15:09
Hocam kızma ya ben olmaz demedim olurda bu normal değildir. Servise bende gidicem anlaşılan tabi tarif ettiğin hortuma önce bakayım. Patinaja gelince 4 aylık arabam zorlamadım zorlamamda ister yapsın ister yapmasın benim arabanın performansı hakkındaki görüşümdü daha önce kullandığım benzinli astra hafif hızlı kaldır debriyajı ön tekerleklrden ses gelmeye başlardı böyle bişey yaşamadım puntoda bunu belirtmek istedim sadece..

Ziyaretçi047
30/05/2009, 15:40
Turboyu doldurup kalkarsan ne olduğunu göreceksindir.

Arrow_hit
30/05/2009, 17:50
2500 devir al çek ayağını debriyajdan mı diyorsun ? :d

Ziyaretçi047
30/05/2009, 18:47
Doldur çek de kaçta çekiyorsan çek.

poyraz_o
30/05/2009, 21:16
ya arkadaşlar ebnde bir soru sorayım!
dün akşam saat 7 itibari ile GP FUN ımı aldım. şu anbda 400 km de..
gaza fazla yüklendiğimiz zaman motorun kesmesi gerekiyor ya devir artışını..
bu devir kaç bilen varmı. benimki mjt 75 bg. 5500rpm gördüm ama kesmedi.
ibreyide en sona dayamak istemedim. bilen varmı? :(

aderae
30/05/2009, 22:26
Öncelikle yanıtlar için çok teşekkür ederim. Bugün servise gittim (ankara-kartaş) sertan beyle beraber tecrübeye çıktık sağolsun problemimi gördü ve anladı. Servis dolu olmasına rağmen sırf sorunu merak ettiği için diagonosa soktu aracı motor soğuduktan sonra. Anlattığı kadarıyla ilk testten çıkan sonuç kontrol ünitesinin turbo basıncını doğru ayarlayamadığı. Turbo basıyor ancak doğru basınçta basmıyor dedi. Hortumla ilgili birşeyler demedi ancak özellikle bugün kullanımda tam turbo devirinde (arızalı olduğundan bu devir 2900-3100 civarı) turbodan fısss diye bir ses geliyor, tahminen fazla gelen hava basıncının bir miktarını bir yerlerden atıyor. Sertan beyin dediğine göre ya valve ler değişecek yada turbonun kendisi arızalı tamamen turbo değişecek. Servis dolu olduğu için pazartesi erkenden randevu aldım. Hiç konuşmadık ancak umarım bu parçaları garanti kapsamında değiştireceklerdir.

Birde hikaye anlatayım, serviste araç diagnosa girmek için beklerken 100km de bir punto ve sahibi bayan geldi. Israrla aracın motorunun bozuk olduğunu bağıra bağıra ifade etti. Bütün servis başına üşüştü kız resmen bas bas bağırdı araç arızalı kalkmıyor gitmiyor diye, o kısmı çok göremedim ancak sanırım tecrübeye çıktılar en son usta aracın 3. viteste kalkmayacağını ve aracı 1. viteste kaldırması gerektiğini anlatıyordu kıza :) Kız hata bendeymiş diye diye gidiyordu :) O zamana kadar aracı 3. viteste nasıl kaldırmış akıl erdirmek mümkün değil :)

anvil
30/05/2009, 22:31
hehe hikaye güzelmiş :D

ABNEW
30/05/2009, 23:57
Geçmiş olsun İlkan, sorunun hemen tespit edilmesi güzel.Garanti konusunda şüphelenmene gerek yok.%99 garanti kapsamında değişim olacaktır...

Ziyaretçi047
12/06/2009, 00:08
Sorunun turboda olduğunu belirtmiştim. Fazla turbo lag yaşamak istemiyorsanız ara gazı ile sürün arabayı. Vites değişiminde gazı bırakmayın.

kalenze
15/06/2009, 11:36
valla kardeş ben ikinci viteste bile pati çektirebiliyorum.zemin kaygansa uygun devirde 3.viteste bile çeker.

Ziyaretçi047
15/06/2009, 15:53
Ben 5 de çektim.

Ah-MeT
15/06/2009, 16:00
Ben 5 de çektim.

nası yaptın bu işi:) video felan cekebilirsen koyarmısın merak ettim yaw.

Ziyaretçi047
15/06/2009, 16:09
Yok video çekemem hayli tehlikeli oluyor bir de video çekersem zor çıkarım o virajdan. Yanımda biri varken de yapmam. 1 kez yaptım zaten "tamam cihan olmuşsun sen" dedim.

smartmavi
15/06/2009, 21:19
arkadaşlar, sanırım bana da servis yolu göründü.
Bu benim ilk dizel arabam, sanırım bende de turboyla ilgili sorun var. İlk olarak bir süredir şüphelendiğim bir sorun var, ondan bahsedeyim;
Gaza dokununca motor sesiyle birlikte bir hırıltı duyuluyor-sanki arı kovanından geliyormuş gibi. Bu ses turbodan mı ve normal mi?

İlkan bey'de olduğu gibi motor yüksek devirlerde, 2500 ve üstünde ivmeleniyor. Ancak benim GP dualogic ve 90bg. Sizce turbo dolumu için farklı ayarlara sahip olabilir mi?

Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, ona göre servişe başvuracağım

Saygılar

Ziyaretçi047
16/06/2009, 16:47
Turbo gibi duruyor. Evet servis yolu görünmüş.

berkeraaa
16/06/2009, 23:33
araç çok yeni...benimkide 3.000 lere yaklaştı performansın bu kadar artacağını tahmin etmezdim........ :D

smartmavi
25/06/2009, 13:34
Arkadaşlar servise danıştım turbo konusunda bir sorun yok ancak öğrendiğim üzere, ki benim de tahminim bu yöndeydi, 90 bg. için farklı bir turbo yapısı varmış, yanlış hatırlamıyorsam buna da "değişken zamanlı turbo" diyorlarmış.

Yani motor ihtiyaç duyulan anı kendi belirliyormuş ve turboyu o zaman devreye sokuyormuş. Tabii bunu yaparken kriter ne onu bilmiyorum ama devir gözetmeksizin, gaza yüklendiğim zamanlarda motor 3 saniye içinde gerçekten çok tatmin edici tepkiler veriyor- her defasında asr'yi devreye sokacak kadar..

Ne diyeyim, mutluyum-sorun yok!

ABNEW
25/06/2009, 14:25
Arkadaşlar servise danıştım turbo konusunda bir sorun yok ancak öğrendiğim üzere, ki benim de tahminim bu yöndeydi, 90 bg. için farklı bir turbo yapısı varmış, yanlış hatırlamıyorsam buna da "değişken zamanlı turbo" diyorlarmış.

Yani motor ihtiyaç duyulan anı kendi belirliyormuş ve turboyu o zaman devreye sokuyormuş. Tabii bunu yaparken kriter ne onu bilmiyorum ama devir gözetmeksizin, gaza yüklendiğim zamanlarda motor 3 saniye içinde gerçekten çok tatmin edici tepkiler veriyor- her defasında asr'yi devreye sokacak kadar..

Ne diyeyim, mutluyum-sorun yok!

Evet 90bg lik mjtd lerde değişken geometrili turbo mevcut.Ancak bu sistemde turbo duruma göre devreye giriyor diye bir olay yok.Tek farkı devre göre turbo kanatçıklarının açısı değişerek motor için gereken en verimli hava miktarını neredeyse sürekli üretebilmesi...

M@GIC
03/07/2009, 01:12
merhaba arkadaşım. bana kalırsa aracında bir sorun yok. araca biraz alışman gerek özellikle yokuşta kalkışlarda biraz sorun oluyor o da turbonun dolması ve dizel oluşundan tutuşma geçikmesi yaşanır. kalkış devirini 1500 altına yaparsan yetersiz torktan dolayı aracı kaldıramazsın. aracı ilk aldığımda aynı sorunu bende yaşadım. birde motorun yeni olmasından sıkıdır ve rodaj dönemini geçmemiştir. uzun bir yolculuk yap ki motordaki farklılığı göreceksin.
1.3 75 bg 1750 sonra turbo varlığını hissetirir ve 5200 de devir kesiciye girir bilginize
iyi sürüşler.

dao
02/02/2014, 03:26
Arkadaslar merhaba,
Benimde bir sorum olacak. 2007 gp 1.3 90 dualogic otomatik sahibiyim. 1 yildir performanstan yana hic bir sikintim olmadi. Aracima gozum gibi bakiyorum oda sagolsun dune kadar hic uzmedi.

Evimin oldugu yer cok yokuslu. Herzaman 2.viteste ciktigim yokusta dun arabam 1.vitesde 2000 deviri gecmedi. Baya bayaa yokusu cikamadim. Farkli bir yol kullandim. Fakat arabam zorla gidiyor sanki. Turboyu doldurmak icin gaza yukleniyorum yinede bi hareket yok. 2.vitese geciyor yine ayni cok ufak bi yokusta bile 2000 devri bulamiyo arac. Normalde okadar bassam gaza kanat gerekir. Ama simdi tum viteslerde bir performans dusuklugu var. Isin kotusu Hortumda kacak ve yerinden cikma gorunmuyor :(

Yardimci olursaniz sevinirim. Korkudan kullanamiyorum arabami..

cnc
18/02/2015, 11:32
Öncelikle yanıtlar için çok teşekkür ederim. Bugün servise gittim (ankara-kartaş) sertan beyle beraber tecrübeye çıktık sağolsun problemimi gördü ve anladı. Servis dolu olmasına rağmen sırf sorunu merak ettiği için diagonosa soktu aracı motor soğuduktan sonra. Anlattığı kadarıyla ilk testten çıkan sonuç kontrol ünitesinin turbo basıncını doğru ayarlayamadığı. Turbo basıyor ancak doğru basınçta basmıyor dedi. Hortumla ilgili birşeyler demedi ancak özellikle bugün kullanımda tam turbo devirinde (arızalı olduğundan bu devir 2900-3100 civarı) turbodan fısss diye bir ses geliyor, tahminen fazla gelen hava basıncının bir miktarını bir yerlerden atıyor. Sertan beyin dediğine göre ya valve ler değişecek yada turbonun kendisi arızalı tamamen turbo değişecek. Servis dolu olduğu için pazartesi erkenden randevu aldım. Hiç konuşmadık ancak umarım bu parçaları garanti kapsamında değiştireceklerdir.

Birde hikaye anlatayım, serviste araç diagnosa girmek için beklerken 100km de bir punto ve sahibi bayan geldi. Israrla aracın motorunun bozuk olduğunu bağıra bağıra ifade etti. Bütün servis başına üşüştü kız resmen bas bas bağırdı araç arızalı kalkmıyor gitmiyor diye, o kısmı çok göremedim ancak sanırım tecrübeye çıktılar en son usta aracın 3. viteste kalkmayacağını ve aracı 1. viteste kaldırması gerektiğini anlatıyordu kıza :) Kız hata bendeymiş diye diye gidiyordu :) O zamana kadar aracı 3. viteste nasıl kaldırmış akıl erdirmek mümkün değil :)
degisim islemi garantidenmi gerceklesti

Ezeldenberi
18/08/2016, 11:01

3. Vites turbooo ok iyi yaaa:)

Birkan61
18/08/2016, 18:54
ya arkadaşlar ebnde bir soru sorayım!
dün akşam saat 7 itibari ile GP FUN ımı aldım. şu anbda 400 km de..
gaza fazla yüklendiğimiz zaman motorun kesmesi gerekiyor ya devir artışını..
bu devir kaç bilen varmı. benimki mjt 75 bg. 5500rpm gördüm ama kesmedi.
ibreyide en sona dayamak istemedim. bilen varmı? :(

dizel aracınız bahsettiğiniz kadarıyla, boşta ya da bi viteste sonuna kadar dayarsanız ibreyi 5200 devir civarı olucaktır ama 5500 olcağını zannetmiyorum hiç