PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şok! Aracınızın modeli ruhsatta yazandan daha düşük olabilir

cherokeeboy
23/05/2009, 19:52
ARKADAŞLAR GEÇEN GUN BUYUK ŞOK YASADIM.

puntomun garantısını 310 tl uzattım ama sozlesmede aracım 2007 model oldugu halde (mayıs 07) de alındı sıfır bayıden...sozlesmede 2006 yazıyordu...durumun yanlıs yazılmadan kaynaklandıgını sandım.gıttım gorustum servıs yetkılısıyle hemen o anda..bana şasi numarasını alıp bılgısayardan fıat sistemınden bakmamızı soyledı ..gittik baktık..onların ozel bır interaktif bayii sistemi var..sasi numarasi girildi bir baktık aracın uretım tarıhı OCAK 2006 !!!!!!!!!!!!!!!!!İtalyada uretımden cıkma tarıhı OCAK 06

BEN bayıden sıfır aldım mayıs 2007 de !!!!!

bunu bilmiyordum..bayıden alınan arac hangı yıl modelıyse o yıl uretılmıs olmasını beklerız degılmı...tam 16 ay yatmıs aracı almısım ama haberım yok.arac sıfır yetkılı bayiiden aldım ama modelı 2006 imiş..

Sizinde puntonuzun uretım tarıhını sadece bu şekilde ögrenme sansınız var..Ruhsata bakmayın derım !!

Şımdı dava açmayı dusunuyorum..2007 model olarak gozuken arac 2006 model...ben mağdurum ....

erhan
23/05/2009, 19:59
Geçmiş olsun üzücü bir durum. Aracın üretim tarihi ile trafiğe çıkış tarihleri farklıdırancak bu kadar fark olur mu o ayrı bir konu.

İstanbul gibi bir yerde 16 ay bir aracın yatması da ayrıca enteresan geldi. Bu bayi 16 ay boyunca ya hiç araba satamadı yada çok yüklü miktarda araba aldı ve stokladı.

Birde aracınızda takılı olan plastik aksamlara (torpido kapağında vardı sanırım) bakarsanız oralarda üretim tarihleri yazıyor. O tarihlerde size aracın üretim tarihi konusunda bir ipucu verebilir.

RGA99
23/05/2009, 21:21
Dava açmanız kaçınılmaz.Bence Hakkınızı Arayın.. (Neden?)

1)2006 Model aracın fiyatıyla, 2007 Model Aracın arasında fiyat farkı olması...
2)Aracınızı satarken 2007 diye satıcaksınız ama 2006.En az 2-3 BİN TL daha kaybınız olucak...
3)En önemlisi bu adamlar 2006 model aracı nasıl 16 ay ellerinde tutabilmiş.Hadi kıyıda köşede unutulmus diyelim (saçma sapan bişi) niye 2007 diye pazarlıyolar.
En azından söylesinler, 2-3 BİN TL daha düşük fiyattan satsınlar..

Kısacasıönce isterseniz kafa kafaya değişmeyi konusun bayiyle.Kabul etmiceklerdir tabiki hakkınızı mahkeme yoluyla arayın Garanti kazanmanız lazım sağlam bi avukatla..

Birde faturada arac 2007 diyemi gözüküyo ? Ruhsat tamam ama ya fatura ?

HasanAliz
23/05/2009, 21:27
servis kayıtlarında bir yanlışlık var bence.

İstanbuldan yazdığınızı görüyorum. sıfır bir aracın istanbul gibi bir yerde 16 ay boyunca yatması??? sizce de akıl mantık işi değil di mi? istanbulu bırakın dünyanın neresinde görülmüş bir olay??

kesinlikle hata var. bayiyi bırakın fabrika zaten o kadar bekletmez aracı. benim aracım nisanda fabrika ,mayısta trafiğe çıkış. hadi olsun olsun da 2-3 ay olsun.

mümkün değil yani...

Ziyaretçi047
23/05/2009, 21:31
Neyse olan olmuş aracımda sorun yok ya ben ona bakayım demeyip dava açarsanız gelişmelerden bizi haberdar edin mutlaka...

poyraz_o
23/05/2009, 22:30
Arkadaşlar.
model atlatmak çok kolay adamlar size aracı 2007 de üretildi diye satmıyorlar..
aracınızın modeli 2007 genede...
sıfır araç alacak arkadaşlar..
temmuz sonuna kadar sabrederim derse ötv den etkilenmek sorun değil arabam 2010 olsun derse gitsinler bayi ile görüşsünler bayi ayarlıyor.
şahsen ben konuştum. ötv olayı olmasa yaptıracaktım...
yani davalık bir olay yok.

xcruelx
23/05/2009, 22:36
Faturanı bak bir tarih ne? Birde 0 aldısan tofaştan uygunluk belgesi adı altında bir belge veriyorlar. ordaki tarihe bak bir. Tofaş onayı nedir diye. Araçtaki şase ile faturadaki şaseyi karşılaştır. Çünkü bayi mi elinde tutan yoksa fabrikamı anca böyle anlarsın. Sonrada hakkını ara. Çünkü garip olay. Öyle ise evrakta sahteciliğe bile girer bu iş.

RGA99
23/05/2009, 22:54
Arkadaşlar.
temmuz sonuna kadar sabrederim derse ötv den etkilenmek sorun değil arabam 2010 olsun derse gitsinler bayi ile görüşsünler bayi ayarlıyor.

2007'de üretilmesi problem değil 2006'nın başında üretilen bi aracı fabrika kayıtlarına 2006 die geçmiş bi aracı 16 ay sonra 2007 model olarak hiçbir bayi satamaz.! bu sahteceliğe girer cezası ağırdır bunun resmen olayın içinde kazım var resmen yani..

Arkadaş offline heralde en kısa zamanda bize faturadaki bilgileri söylemesini istiyoruz netlik kazandıralım olaya

OzzY
24/05/2009, 00:15
Arkadaşlar.
hayır yok öyle bişey trafiğe çıkış tarihi ile aracın modeli çok farklı şeydir. hatta bayiiler genelde bu tip araçları çok ucuza verirler. temmuz gibi gidin bayinin elinde kalmış bi araç varsa liste fiyatından çok daha ucuza alınır.

kesinlikle hakkınızı arayın.

h k
24/05/2009, 09:51
ben haziran 06 da aldım , eperden baktığımda üretim tarihi şubat 06. modeline göre opsiyonlarının fazla olması nedeniyle araç satılamamış , bayi sonunda ekstra indirimle satmıştı bana.

poyraz_o
24/05/2009, 10:58
hayır yok öyle bişey trafiğe çıkış tarihi ile aracın modeli çok farklı şeydir. hatta bayiiler genelde bu tip araçları çok ucuza verirler. temmuz gibi gidin bayinin elinde kalmış bi araç varsa liste fiyatından çok daha ucuza alınır.

kesinlikle hakkınızı arayın.

özellikle konuştum. çıkış tarihi değil. modeli olacak 2010

ocean_1919
24/05/2009, 11:14
Bir sonraki yılın modelini almak isterseniz, içinde bulunduğunuz yılın temmuz yada ağustos ayında almanız gerekiyor gibi biliyorum.

kukart
24/05/2009, 11:35
Arkadaşlar bu tür durumlar ithal arabalarda sürekli olan birşey bu gayet normal,
araç fabrikadan çıktığı tarihle, Türkiyeye getiriliş ve gümrükten sonra satışa sunuluş tarihi arasında geçen süreyi arabanın yaşına yansıtırsalar...ohooo
örneğin; bu sefer japon arabalarının gemiyle getirildiğini düşünürseniz türkiyede tüm japon arabalarının en sıfırı 1 yaşında olur desem yeridir... Türkiye ye giriş tarihleri önemli, ben ilk aracımı mayıs ayının başında TR ye giriş yapmış olduğu için 2006 model olarak aldım, bir sonraki sefkiyatla gelen araç 2007 olarak satılmış...
Mesela Woswogen grubunda ön cam sol kenarda rakamlar var orada aracın fabrika cıkış tarihi yazıyor...ama aracın ruhsattaki tarihle farklılık gösterebiliyor, aynı durum yani...
Neyse GP kendini hissettiği yaşta güzel. ;)

pdr42
24/05/2009, 11:36
bu ayıplı mal kapsmaına giriyor fakat tuketicinin de soyle bir yukumlulugu var 30 gun icinde ayıplı malı bildirmek zorunda bu durumda nasıl bir yol izlenir bilemem. gec tespit edilmesi uzerinde kafa yormak lazım

kukart
24/05/2009, 11:51
bu ayıplı mal kapsmaına giriyor fakat tuketicinin de soyle bir yukumlulugu var 30 gun icinde ayıplı malı bildirmek zorunda bu durumda nasıl bir yol izlenir bilemem. gec tespit edilmesi uzerinde kafa yormak lazım
Bu tüketiciyi koruma derneğine üye olmak lazım aslında geçen tv de başkanı konuşuyodu yıllık 1TL üyeik ücretiyle herhangi bi sorunun olduğundan derneğin avukatları senin adına ( üyelere öncelik tanıyarak ) herşey, takip ediyorlar...
TÜKODER :: Tüketiciyi Koruma Derneği :: www.tukoder.org.tr (https://www.tukoder.org.tr/)

OzzY
24/05/2009, 14:29
özellikle konuştum. çıkış tarihi değil. modeli olacak 2010
o rusatta yazan modeli, ağustosta satılan aracın modeli bir sene sonranın modeli yazar. önemli olan üretimi.

Genius
24/05/2009, 14:55
Tüketicinin 30 gün süresi var ancak tüketicinin her konuda yeterli bilgiye sahip olamayacağı düşüncesiyle bu 30 gün süre çok büyük bir engel değil ;)

cherokeeboy
24/05/2009, 22:43
Değerli arkadaşlar.

Aracımın şasi ve motor numaralarını 3 ayrı servıste baktırdım..Fabrika uretım tarıhı 2006 Ocak..

Bendeki faturaları ve FIAT uygunluk belgesınde yazan model 2007 ama hicbir sekıilde fabrıka uretım yerı ITALYA yazsada uretım tarıhı yazmıyor..

Gebze gumrugunden gırıs/cıkıs tarıhlerı MAYIS 2007

Durum :arac Turkıyeye mayıs 2007 de gelmıs ve ruhsata normal olarak gumrukten cekıldıgı tarıh goz onunde bulunarak modelı 2007 yazılmıs

benım veya sızın bu aracın uretım tarıhını anlamanıza ımkan yok..hıcbır yerde fabrıka cıkısı yazmıyor..sadece fıat uzatılmıs garantıde sası ve motor no bayıı sıstemınden gırınce cıkıyor..oda 2006 OCAK

arac ITALYA da stokta muhtemelen yatmıs..bayıı bunu bılıyordu muhtemelen .ama benım gecen haftaya kadar bılme sansım yoktu...

ISTANBULDA avrupa yakasındakı bayııden aldıgım bu otomobıl ıcın sımdı hukukı yola basvuruyorum..

bu resmen kazıklamak...sızınde durumunuz aynı olabılır mutlaka FIAT sıstemden bakın derım..

davayı acınca gelısmelerı aktarıcam..bayıı ıle muhattap olmak ıstemıyorum o yuzden mahkeme celbınde haberı olucak

birotteau
24/05/2009, 23:21
2007'de üretilmesi problem değil 2006'nın başında üretilen bi aracı fabrika kayıtlarına 2006 die geçmiş bi aracı 16 ay sonra 2007 model olarak hiçbir bayi satamaz.! bu sahteceliğe girer cezası ağırdır bunun resmen olayın içinde kazım var resmen yani..

Arkadaş offline heralde en kısa zamanda bize faturadaki bilgileri söylemesini istiyoruz netlik kazandıralım olaya

Size katiliyorum.

Daha önce benzer bir konuyu baska bir firmanin bayisi ile konusmustum ve bana soyledikleri; yasaya gore 15 Haziran'dan once gumruklenmis bir aracin bir sonraki yilin modelinden satilamaz oldugu ve ancak 15 Haziran'dan sonra gumruklenen bir aracin 2010 olarak satilabilecegi bilgisini vermislerdi. Ancak sizin durmunuzda gumrukleme normal gorunuyor. Gercekten zor bir durum.

Buremir
24/05/2009, 23:26
ben bu konu üzerinde çok durmayın derim sonuçta 2 yıl garantili ve bu siz aldıktan sonra başlar ama tabii ki bu kadar süre beklemiş olması iyi değil ancak hepimiz biliyoruz ki yılın ikinci yarısından itibaren bir sonraki yıl modeli olmuş oluyor yani ilk model sonra tarafiğe çıkış tarihi ni dikkate alıyoruz

doğru dürüst hangimiz biliyoruz ki imalat yılını emin olun özellikle ilk versiyonlarda mutlaka zaman aşımı vardır ötv indirimi olmasaydı hala da olurdu bence

Ben farklı bir örnek vermek istiyorum hepimizin cep telefonu vardır hangimizin cep telefonunun imal yıl'ı aldığımız tarihe yakındır ki ben 2008 de aldım ama imal yıl'ı 2007 bu olağan bişey bence bilmiyorum yanlışmı düşünüyorum

kardas
14/12/2013, 10:49
Hocam bu konuda bir gelişme oldu mu? Bir hak iddia edebildiniz mi?

ibooovn
17/12/2013, 10:02
bazen satılmayan 1 yıl yatan arabalara 4 jant takıp bir kaç yerini boyayıp ful gösterip aynı paraya geçirebildiğine geçiriyorlar bir arkadaşın babası vw de çalışıyor 1 sene yatan bom boş jettayı jant takıp bir kaç şey ekleyip hemen satıldığını söylemişti.

marineros
17/12/2013, 10:24
Bende başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. 2011 yılında antalya da işe gidip gelmek için motor aramaya başladım.sıfır, ikinci el neyse artık.derken birgün denk getirdik çin marka motor satan bir yere girdim motor fiyatlarını soruyordum ki gözüme tek başına duran bir motor ilişti.fiyatını sordum 1250 tl dedi.yahu bir yanlışlık olmasın dedim.sonra servis sahibi olan usta anlattı.kanun değişikliğinden bahsetti.eskiden trafiğe çıktığı tarih aracın ruhsatına model yılı olarak geçiyordu ama artık fabrika çıkış tarihi geçerli dedi.ve bu sebepten bu motor da otomatikman 2008 model oldu ve bende 2008 fiyatına göre satıyorum dedi.
Bilmiyorum ne kadar konuyla alakalı ama bu tarz bir olay olmuştu.