PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar ilk sıfır arabam temizlik için öneriye iht. var.

xcruelx
22/05/2009, 12:20
1. Arkadaşlar. araç yıkama için neler tavsiye edersiniz. Ben güzel bir sünger aldım araç içinmiş delikli birşey italyan malı diyor. Birde turtle wax ın cilalı oto şampuanlarından aldım. Güderi aldım. Cam lar içinde cam bezi(marka yazmayım s.b) deri gibi kumaşlı hani. İlk sıfır arabam. Özen göstermek istiyorum. Neler önderirsiniz taktikler markalar malzemeler.

2. oalarak Bursa da Ziebart ın olsun Autoking olsun hangisi iyi dir. Yada hangi bayileri iyidir. Bu konuda boya korumada falan kimleri önerirsiniz.

femoli
22/05/2009, 12:34
Uğur gerekn şeyleri almışsın ama sile bezi olarak ya mikro fiber bez al yada şeker cuvalı diye tabir ettiğimiz bezlereden kullan s.b cam bezleri iz bırakır ve püskül bırakır.. güle güle yıka ..

smartmavi
22/05/2009, 13:05
Selam, benimki sıfır değil ama koltuklar için çözüme ihtiyacım var.

Koltukların birleştiği yerlerde toz birikiyor. Aynı zamanda koltuklarda su bile iz bırakıyor. İç temizlik için ne tavsiye ediyorsunuz??

berkeraaa
25/05/2009, 18:27
arkadaşlar bu temizlik konusunu iyi bilen arkadaşlarımız keşke bizlere işin püf noktasını anlatsa.Benimde aracım daha 1 aylık ve siyah.Özen gösteriyorum dışında biriken tozlar dahi çizmesin diye sıklıkla güneşi görür görmez yıkıyorum.Ancak araç nasıl yıkanmalı ? en doğru malzemeler nelerdir ? İz bırakmamak için ne yapmalı ? Konsol temizliği nasıl yapılmalı ? Paspas temizliği ve paspas altındaki bölge nasıl temizlenmeli ? Karbon konsol nasıl parlatılır ? vb. aklınıza gelebilicek her türlü bilgiyi paylaşırsanız çok sevinirim...
Şimdiden teşekkürler....

memox
27/05/2009, 15:35
Ya bende bu yıkama işini düşünüyorum şimdi. Daha 1 hafat olmadı araba toz içinde kaldı bile.. Kendim yıkasam en güzeli diyorum ama arabanın üstündeki toz çamur vs. dururken bez yada sünger ile sürtmek arabayı çiziyor sanırım? Önce basınçlı tutmak heralde en iyisi ama onuda kendim yapamam, arabayı park ettiğim yere hortum vs. ulaşmıyor. Basınçlı su makinasıda almak istemiyorum doğrusu :)

Yani şimdi ben bir kovayı suyla doldurup arabanın yanına gitsem, sünger, şampuan ve bir hadi bilemedin 2 kova su ile bu işi becerebilirmiyim? :)

Bana olmaz gibi geliyor.. sanırım parasını verip yıkatıcaz.. ama o işinde sırada beklemesini hiç sevmiyorum ya.. bakalım :)

rower42
27/05/2009, 16:54
ben konyadayım SONAX dan başkasına götürmem aracı önce su tutup çamurunu atıyorlar üzerinde çamur izleri kalsada kullandıkları yıkama süngeri özel güderisi microfiberi herşeyiyle 4/4 lük yıkanıyor aracım 2009 ama 6 ay oldu alallı üzerinde fırça çizikleri yok olmayacagınada eminim boya koruma yaptırdım üzeri cam görüntüsünde sabun bile sürmesem araca su tutsam yeter :D süper bi yer sizin bulundugunuz yerlerdede illaki sonax ve buna benzer yerler vardır.

araç 2. el dahi olsa yapılması gerekir ama 0 km. araca mutlaka boya koruma yaptırılmalıdır atıyorum kuş pisligi aracınıza geldi boyayı 5 6 saat içinde yakar çıkartırsanız bile altında izi kalır 0 aracakesinlikle pasta sürdürmeyin boya koruma yaptırın ama piyasada yaptıkları gibi deil bu işi bilen yerlere yaptırın mesela zeibart , sonax gibi sonaxın boya koruması nanoguard boya korumadır ki bu boya koruma sadece tükiyede sonaxda vardır 2004 ve üstü araçlarda bunun yapılması tavsiye edilir iç temzilikdede eğerki koltuklar kumaşsa ıslak bezle falan silmeye kalkmayın 1 - 2 ay için kusma lekesi denilen lekeler oluşur detaylı temizlik yaptırmak gerekir koltuk silmekde kullanılan fırca detaylı temizlikde kullanılan ürünleride alıp koltugun üzerine sıktıkdan sonra fırcayla fırcalanır daha sonra suyunu vakumlu makineyle cekmek gerekirki leke olmasın daha sonra kurutmadan oturmamak gerekir .

anvil
27/05/2009, 20:18
Ya bende bu yıkama işini düşünüyorum şimdi. Daha 1 hafat olmadı araba toz içinde kaldı bile.. Kendim yıkasam en güzeli diyorum ama arabanın üstündeki toz çamur vs. dururken bez yada sünger ile sürtmek arabayı çiziyor sanırım? Önce basınçlı tutmak heralde en iyisi ama onuda kendim yapamam, arabayı park ettiğim yere hortum vs. ulaşmıyor. Basınçlı su makinasıda almak istemiyorum doğrusu :)

Yani şimdi ben bir kovayı suyla doldurup arabanın yanına gitsem, sünger, şampuan ve bir hadi bilemedin 2 kova su ile bu işi becerebilirmiyim? :)

Bana olmaz gibi geliyor.. sanırım parasını verip yıkatıcaz.. ama o işinde sırada beklemesini hiç sevmiyorum ya.. bakalım :)

benim araç da siyah olduğu için biliyorum, gerçekten çok zormuş siyah renkle uğraşmak. size de Allah kolaylık versin.

2 kova su ile olmuyor. zorlasan ancak 2 kova su ilk ıslatmaya, 1 kova su şampuanlamaya, 2 kova su durulamaya gidiyor. ama şöyle de yapabilirsiniz. genelde benzin istasyonlarında hortum oluyor. oraya gidip de kendiniz yine yıkayabilirsiniz. ben eskiden öyle yapardım :)

berkeraaa
28/05/2009, 20:17
ben kendi garajımın önünde yıkıyorum ve aracıma 1 kere dahi fırça değdirmedim.Boya korumasıda var buna rağmen araçla lokal çizikler bolca mevcut..Güneş altında dımdızlak ortada hepsi....

xcruelx
29/05/2009, 10:21
Arkadaşlar italyan malı araç yıkama süngeri diye aldım ama geniş delikli sünger bir sorun yaratmasın? deliksiz küçük delikli süngermi daha makuldur?

civcivx
29/05/2009, 11:28
Deliksiz sünger daha uygundur. Böylece gözeneklere küçük taş, çamur gibi şeylerin girip aracı çizme ihtimali düşürülmüş olur.

Arkadaşlar italyan malı araç yıkama süngeri diye aldım ama geniş delikli sünger bir sorun yaratmasın? deliksiz küçük delikli süngermi daha makuldur?

memox
08/06/2009, 11:44
Uğur, ben şimdi bir yöntem buldum.

Benim evin yakınındaki Opet istasyonunda (Carefour'a yakın istasyon) aracımı kendim yıkayabiliyorum. Makinaya 1 TL atarak basınçlı su makinasını kullanabiliyorsun. Belki başka Opet'lerdede vardır bilmiyorum. Orda basınçlı su ile arabayı yıkayıp mikrofiber bez ile kuruladım baka güzel oldu. Şampuan kullanmadım, çok kirlenince gerekir heralde şampuan. Bu yöntemi bir kaç günde bir arabanın üstündeki tozu atmak için kullanabilirim sanırım.

Yoksa Carefour'un altındaki yıkamacıya gidiyordum, köpük ile yıkıyorlar ama 10TL alıyorlar, her hafta verilecek para değil :)

xcruelx
08/06/2009, 19:54
Uğur, ben şimdi bir yöntem buldum.

Benim evin yakınındaki Opet istasyonunda (Carefour'a yakın istasyon) aracımı kendim yıkayabiliyorum. Makinaya 1 TL atarak basınçlı su makinasını kullanabiliyorsun. Belki başka Opet'lerdede vardır bilmiyorum. Orda basınçlı su ile arabayı yıkayıp mikrofiber bez ile kuruladım baka güzel oldu. Şampuan kullanmadım, çok kirlenince gerekir heralde şampuan. Bu yöntemi bir kaç günde bir arabanın üstündeki tozu atmak için kullanabilirim sanırım.

Yoksa Carefour'un altındaki yıkamacıya gidiyordum, köpük ile yıkıyorlar ama 10TL alıyorlar, her hafta verilecek para değil :)
Teşekkür ederim. CArefour altında bari fırca felan kullanmıyorlar dimi?

Carefour yanı opet derken köşedeki değiştirdi diye biliyorum. misi tarafına doğrumu orda var yeni evler var arkada. Orda sizin işyerinden epey eleman ikamet ediyor diye duyumlar almıştım. :9

theblight
13/06/2009, 01:54
Ben mikrofiber yıkama eldiveni kullanıyorum.Hiç sorun olmuyor.2 adet aldım birini sadece ben kullanıyorum diğeri de yıkamaya gittiğimde yıkamacı kullanıyor.Şampuan olarak da bana göre fiyat/performans olarak piyasadaki en uygun ürünlerden biri olan sonaxın konsantre araç yıkama şampuanını kullanıyorum.Yıkamacıyada gitsem yine eldivenle ve şampuanımla yıkanıyor yani araç.Size de tavsiye ederim.Kurulama bezi olarak da mikrofiber havlu alabilirsiniz.Fiyatları 5 ile 15 TL arasında değişiyor uzun süre kullanılabilecek bir ürün.

netmaster
23/06/2009, 19:12
Arkadaş haklı yeni bezler çıkmış harika temizlik yapıyor ve boyaya zarar vermiyor,
bende modifiye clio var rengi siyah temizleme sorunum vardı Familysmart.org (https://www.familysmart.org/) diye bir siteden bez aldım harika temizlik yapıyor araba pırıl pırıl parlıyor üstelik çokta ucuzdu emin değilim ama 7,5 tl gibiydi galiba..

Uğur gerekn şeyleri almışsın ama sile bezi olarak ya mikro fiber bez al yada şeker cuvalı diye tabir ettiğimiz bezlereden kullan s.b cam bezleri iz bırakır ve püskül bırakır.. güle güle yıka ..

eminb
08/08/2009, 16:00
Merhaba Arkadaşlar,
Torpide bakım için bu ürün nasıl.TURTLE WAX F21 SUPER PROTECTANT
Araçım malesef kapalı bir yer olmadığı sabahdan akşama kadar güneş altında.Konsolda çatlama olmasın diye bu ürünü almaya karar verdim.Kullanan varmı,işe yararmı

ABNEW
08/08/2009, 17:06
Emin Bey, bence öncelikle ön cama geniş olan güneşliklerden koymanız gerekli.Bu önlemden sonra bence bu ürünü kullanabilirsiniz...

rodopian16
08/08/2009, 18:00
Bende özdilekten yıkama eldiveni aldım koyun postundan yapılmış ama kullandıktan sonra kuruması zor oluyor. Yıkamasıda oldukça keyifli. Arabanızı olur olmaz yıkamacıya götürmeyin bir sefer götürdüm fırça kullanmaya kalktı allahtan arabanın başındaydım sonra kurularken cam çekçeğiyle kurulamaya kalktı papaz oluyoduk bidaha getirirsem iki olsun dedim başına belamı alıcan...

theblight
12/08/2009, 02:29
Merhaba Arkadaşlar,
Torpide bakım için bu ürün nasıl.TURTLE WAX F21 SUPER PROTECTANT
Araçım malesef kapalı bir yer olmadığı sabahdan akşama kadar güneş altında.Konsolda çatlama olmasın diye bu ürünü almaya karar verdim.Kullanan varmı,işe yararmı

Ürün güzel ancak yağlı bir tabaka bırakabilir arkasından çok iyi temizlemek gerekiyor.Çok parlak olmasın gerek yok derseniz Turtle wax'ın doğal parlaklık veren şu ürünü de kullanılabilir

Hepsiburada.com : TURTLE WAX LİMON KOKULU ULTRA MAT TORPİDO KORUYUCU SPREY 094053 | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/turtle-wax-limon-kokulu-ultra-mat-torpido-koruyucu-sprey-094053/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otm094053)

keykavus
12/08/2009, 10:44
Söylediğiniz ürün de güzel saygıdeğer arkadaşım, meguaris'in quik detailers torpido temizleyicisi de güzel deneyebilirsin.

theblight
13/08/2009, 13:48
Meguiar's ın Natural Shine diye bir ürünü var Türkiye'de var mı bilmiyorum iç döşemede sonuçları harika onu da tavsiye ederim bulabilirseniz.